RSS Besleme

Üzüm kedi ve köpekler için zehirlidir! / N&D, Arden Grange ve Acana mamalar hakkında…

Posted on

uzum-kediler-icin-zararlidir1

Yaş meyve halindeki üzüm kediler ve köpekler için zehirle eş anlamda!

Bugün bir okuyucumdan birkaç soru içeren bir yorum aldım. Sayesinde yeni bir nokta araştırmış oldum üzümün masum bir meyve olduğunu düşünüyor ve açıkçası kedilerimize ve köepkelere zararlı olabileceğini hiç bilmiyordum.

Ortaya biraz mama konularına değinen ve üzüm konusuna açıklık getiren güzel bir yanıt yazısı çıktı ve ben de altta kalıp yorumlar arasında kaybolmasın diyerek diğer okuyucularımın da bilgilenmesi için soruları ve cevabı bir yazı haline getirmek istedim, sonuçta ben size bilgi verdiğim gibi sizden de çok şey öğreniyorum ve her geçen gün bu bilgiler yenileniyor değişebiliyor buyurun:

Soru: merhaba,
öncelikle bu değerli bilgiler için teşekkurler. buradaki herkes gibi hem kopegim için hem de kedilerim için (scottish erkek & bristish shorthair dişi) uygun mamayi ariyorum. bu konuda henuz yeni bilgileniyorum.
benim 1-2 sorum olacak:
1) N&D cok iyi bir mama gibi gozukuyor fakat içinde frenk üzümü tozu oldugunu gordum. Üzümün her türlüsü kediler ve köpekler için zehir sayılabilecek bir besin değil mi? mamada üzüm tozunun olmasi bir zarar verir mi? ayrica ACANA mamada da kuş üzümü ve siyah üzüm var. belki değerleri cok dusuk ama bir yerden kurtaralim derken başka yerden zarar vermeyelim … bunu veterinerlere sormak imkansiz cunku hiçbir konuda yardim etmiyorlar. aksine ne satıyorlarsa ona yonlendiriyorlar. o yuzden siizn yorumunuz onemli benim için
2) Arden Grange mamayi kopegim için yeni ismarladim içerik cok guzel. FAKAT kedi mamalarinda misir, selüloz, tavuk unu ve balik unu mevcut. o yuzden bu mamayi gercekten oneriyormusunuz ? oneriyorsaniz siz hangisini kullaniyorsunuz ? http://www.ardengrangeturkiye.com/pros_detail.php?id=20

şimdiden cok teşekkur ederim
sevgiler
ipek

İngilizce bilmeyenler için esprinin tercümesi: Diyet Günlüğü, Gün 2: Yoldan çıktım! :)

İngilizce bilmeyenler için esprinin tercümesi: Diyet Günlüğü, Gün 2: Yoldan çıktım! 🙂


Yanıt:

Merhaba İpek,

öncelikle ben de sana teşekkür ederim çünkü üzüm konusu hakkında hiç bir bilgim yoktu, sorun sayesinde araştırdım ve bilgi sahibi olmuş oldum yoksa gerçekten de herhangi bir an ekşi tatları özellikle çok seven küçük kedim Misha’ya bir üzüm yedirebiliridim!!!

Öncelikle şöyle üzümün taze meyve hali kediler ve köpekler için çok tehlike imiş! Küçücük bir miktar üzüm yese bile aniden böbrek yetmezliğine girip ölen kedi ve köpekler çok olmuş.

Bunun nedeni tam olarak bilinmese de hala araştırılıyormuş.Yani üzümün yaş meyve halindeki halini kesinlikle kedi ve köpeklerimize ne olacak meyve bu diyerekten yedirmemeliyiz!Aralarında nadiren de üzüm yese de bişey olmayan hayvanlar çıkmış bu araştırmalarda ama genelinde kötü sonuçlar doğuruyormuş. Ancak sorun üzümün taze meyve halindeymiş yani etli kısmındaymış. Mamaların içerisinde kullanılan üzüm tozu; üzümün derisinden ve çekirdeklerinden oluşuyormuş ve kıymetli bir antioksidan maddeymiş yani yaşlanma geciktirici.

Bu nedenle de birçok kedi ve köpek mamasında kullanılıyormuş ki evet mesel Royal Canine markası da ileri yaş kediler için özel olan mamalarında hep üzüm çekirdeği tozu ile yaşlanmayı geciktirmeyi hedefleyen reklam söylemlerinde bulunuyor paketin üzerinde.Hücresel bazda bu antioksidan daha genç kalmalarına yardımcı oluyormuş. Bu nedenle kuru mamaların içerisinde kullanılması normalmiş yani mama üreticileri birliğinin web sitesinde yapılan orjinal açıklamayı ingilizce olarak buraya ekliyorum: http://www.pfma.org.uk/faqs/pet-food-ingredients/

Ben Arden Grange in somonlusunu kullanmıştım kısa bir dönem denemek için pek sevmemişti benimkiler tadını ama…

Bu mamayı genelde Acana alacak durumunuz yoksa pahalı geliyorsa daha düşük segmentte mama almak zorundaysanız en azından doğal maddelerle korunuyor kimyasallarla değil diyerek tavsiye ediyorum yoksa mısır falan bulunmamalı tavuk unu falan bunlar hep ucuza kaçan hileler bence aynı şeyi Hills de yapıyor. İkisi aynı ayarda mamalar ama kötü diyemeyiz yani oranları dengeli doğal olarak korunuyorlar ancak içerikte birkaç gereksiz madde var ki bunlar alerjik bünyeli kedileri hasta edebilir ama bünyesi alerjik olmayanlara ise bir şey yapmaz açıkçası.

N&D güzel bir mama ama bence Acana daha da güzel bir mama.Çünkü her ikisi de doğal korunuyorken N&D nin içine teknolojik bir ilave olarak sepiloit yani kil maddesi katıyorlar bu konu benim çok dikkatimi çekmişti açıkçası araştırdım ama tam da bir sonuca ulaşamadım. Sepiloit son yıllarda hem insan hem de hayvan yiyeceklerinde koruyucu ve mamayı katı formda tutmaya yarayan bir madde olarak kullanılıyormuş ve bir zararı yokmuş gibi açıklamalar okudum ama içimde hiç bir mamada böyle bir madde görmedim ne gerek var ki neden bu mamaya kil koyuyorlar ne alaka gibi düşünce balonları uçuştu…

Belki hiçbir zararı yoktur ama kil yani katılaştıran su çeken bir madde sonuçta zaten kuru mama kedilerin esasında doğalarına aykırı kuru mama yiyen bir kedinin gün içerisinde bol bol su içmesi gerekiyor o zararı minimuma indirmek için su içmiyorsa zaten yandınız ufukta böbrek hastalıkları sizi bekliyor demektir tıpkı insanlardaki gibi düşünün çok az su içip sürekli kuru ve vücudunuzdaki suyu çeken yiyecekler yeseniz siz de eninde sonunda böbrek hastası olursunuz…İşte bir de bu durumun üzerine ekstra kil koymak nedendir bir mamaya anlam veremedim ve ben almayı bıraktım açıkçası. Acana da kil yok ama aynı doğallık ve içerik kalitesi var.

Tevekkeli bu durumdan kaynaklandı N&D yerken kedilerim taş gibi kaka yapıyorlardı bir kabız olmuşlardı ki sorma, ben bunu da o kilin etkisine bağlıyorum açıkçası bu konuda üretici firmaya bir mail atmak lazım aslında ama tabii ki zararı kanıtlanmamış bir madde için ne açıklama yapacaklar ki zararsız diyeceklerdir elbette, ben de mamada bence gereksiz o zaman bu madde diyerek N&D almaktan vazgeçtim zaten çok da bayılmıyordu lezzetine kedilerim yaban mersinli kuzulusunu zorla yiyorlardı.

Özetle Acana’yı tavsiye ederim elimdeki verilere göre en doğal katkısız ve sağlıklı mama o gibi görünüyor şimdilik ama onun da bir eksiği var ki bence lezzeti..Mama bence lezzetsiz huysuz ve ağız tadına çok düşkün kedilerin varsa (mesela benimkiler öyle maalesef ki) Acana’yı yemeyeceklerdir büyük ihtimalle çünkü bir lezzet eksikliği kesinlikle var o noktayı becerememişler maalesef. Ama kedin daha munis ve kendine sunulan yiyecekleri kolay kabullenen bir yapıdaysa, veya yaşı küçükse henüz herhangi bir mamaya karşı çok bir düşkünlüğü yoksa Acana’yı yiyebilir ki o durumda da sana şanslısın valla derim 🙂

Ben gümrük yasakları gelmeden önce Amerika’dan doğal bir mama getirtiyordum kendi kedilerime o da Acana gibi kaliteli ve doğaldı ancak bir artısı vardı ki gerçekten lezzetliydi her kedim o mamayı hiç itiraz etmeden bayıla bayıla yiyordu, Acana’nın eksik kalan noktası da budur bence.Ama dediğim gibi Acana’yı da bayılarak yiyen kediler varmış duyduğuma göre bir denemek lazım eğer denemediysen.

Acana yemezse Hills veya Arden Grange’dan birini seçip devam etmeni öneririm sonuçta içlerinde birkaç olmaması gereken madde var kalite bir alt sınıf ama yeme problemi çıkmıyor onlarda da belli bir lezzet unsuru katmışlar ve bu mamaları yiyip de senelerce sağlıklı yaşamını sürdüren birçok kedi var mesela kuzenimin kedisi 13 yaşında. Maalesef ülkemizde deneyebileceğimiz doğal birçok mama yok keşke ithalatçı firmalar biraz daha müşteri odaklı yaklaşsalar da diğer güzel yabancı doğal mama markalarını da ülkemize getirterek bize biraz seçenek sunsalar!

Sevgiler!♥
Meltem

Reklam

About meltem

1983 yılı doğumlu, Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü mezunu, evli ve Coco ve Misha adında 2 kedi ve Uzay Deniz adında dünyalar tatlısı bir erkek çocuğu annesi editör ve metin yazarıyım :) Müziğe, doğaya, hayvanlara, mistik konulara ve sinemaya bayılıyorum. Meraklı bir İkizler yükselenli Koç burcu olarak, gündemi takip etmek ve en ilginç ipuçlarını bulup paylaşmak benim için bir zevk! Hem eğlenceli hem de bir şeyler öğrenebileceğiniz yazılar okumak için beni takip edin!

17 responses »

 1. Frenk üzümü hakkında bilginiz var mı ? Araştırmaya bile zahmet etmemişsiniz.

  Cevapla
  • Valla açın interneti bakın bakalım Türkçe kaynaklara üzüm ve kediler hakkında benim yazım haricinde ulaşılabilen bilgi var mı? Şahsen ben araştırdım pek bir şey yok dolayısıyla benim kendi çapımda yaptığım araştırma son derece güzel bilgiler içeriyor ve faydalı bir yazı oldu. Sadece eleştirmek için eleştirenlere hastayım valla, üşenmeyin de o zaman onu da bir zahmet siz araştırıverin hatta bizimle de paylaşın bulduklarınızı da biz de biraz sizin bulduklarınızdan yararlanmış oluruz paylaşmış oluruz bilgileri. Kediler hakkında herbirşeyi araştırma mercii ben değilim ki 🙂 Benim bir konunun her yönünü araştırmam da taktir edersiniz ki imkansız akademik çalışma yapmıyorum ki ben burada bir konuyu A’dan Z’ye ele alıp ince ince detaylıca araştırayım. Ben genel bir araştırma yaptım ama her zaman yaptığım araştırmalara çok güvenirim çünkü İngilizce olarak sağlam kaynaklardan yararlanırım. Ama üzüm ve kedi beslenmesindeki yerini genel olarak araştırıp bir yazı yazmak başka frenk üzümü yok kırmızı üzüm vs gibi bunun alt çeşitkerini ince ince araştırmak tek tek yazmak apayrı bir konu burada üniversite tezi yazmıyoruz genel bilgiler içeren bir blog yazısı bu!:) Bu beklenti yüksekliği neden? Bir yandan da hoşuma gitmiyor değil elbette 🙂 benden bu kadar bilgi beklenmesi hadi şunu da araştır denmesi. Ama tek kişinin bu denli detaylı araştırmalara girip yazılar yazması mümkün mü sizce? Hele ki bu blog benim hobim işim bile değil!Ben isterim ki herkes elinden geldiğince bir şeyler araştırsın burada benimle de paylaşsın mesela siz frenk üzümü hakkında bilginiz varsa onu yazsaydınız da bu yorumunuz yerine biz de sizden olumlu bir bilgi edinseydik bir katkı sağlamış olurdunuz hiç değilse.. Ben de sizin bilginizden birşeyler öğrenirdim ve birçok okuyucum sizin düşüncelerinizi ve bilginizi de okumuş öğrenmiş olurlardı.. Ben burada böyle karşılıklı bilgi paylaşımı olmasını hayal ediyorum ne güzel olurdu! Yoksa siz frenk üzümü hakkında hiçbir şey bilmiyor musunuz? Eğer öyleyse de o vakit keşke “araştırmaya zahmet bile etmemişsiniz” demek yerine bana çatmak yerine siz oturup bir zahmet araştırıp bizimle bakın burada da böyle bilgiler var diye yine paylaşabilirdiniz .. Yorumunuzu her nasıl ele alırsam alayım sanki olumsuz bir sonuç çıkıyor yani yoksa yazı dilinizden alınganlık edip de yanlış mı anlıyorum? Olumsuz yorumlar da başımın tacı ama yeter ki farklı bir bakış açısı veya bir bilgi getirsin beraberinde, yoksa sadece faydasız bir şekilde küçük çocuklar gibi mızmızlık yapmak oluyor! 🙂

   Cevapla
 2. Üstteki yorumumun ardından bu soruyu okuyup merak eden başka okuyucularım da olabilir diyerek frenk üzümü için kısa bir araştırma yaptım ve sonuç yukarıda yazdığım yazıdan farklı çıkmadı. Frenk üzümünün de meyve yani yaş olanı kesinlikle zararlı kedi ve köpeklerimiz için yedirilmemeli ancak üzüm tozu olarak çekirdeklerinden elde edilen toz hali faydalı bir antioksidan olarak yine yukarıdaki yazımda belirtildiği gibi mamalara katılan yararlı bir yaşlanma geciktirici antioksidanmış. Frenk üzümünün yukarıda yazıdan ayrı tutulacak öyle ekstra bir özelliği yok yani. Hatta bakın frenk üzümünün İngilizcesi currant tır. Dünya çapında en önemli hayvanları koruma örgütlerinden biri olan RSPCA’in bilgi bankası bölümünde de yazının sonunda kedinize vermemeniz gereken yiyecekler arasında currant olarak frenk üzümü de geçiyor bu linkte: http://kb.rspca.org.au/What-should-I-feed-my-cat_262.html

  Cevapla
 3. merhabalar, tesadüfen denk geldim ve hayran kaldım yazdıklarınıza:) eskişehir geçmişinizi de öğrenince demek ki dedim toprak çekiyo, bende 12 yıl eskişehirde kaldım, burnumda tütüyo… konumuza dönersek, ben bir çok mama kullandım, 2 tane güzelleri güzeli Ankara kedisi kızım var, Düğme 7 yaşında, Pamuk ise 8-9 olması lazım veterinerin söylediğine göre çünkü sokağa atılmış bir kediydi 3 yıldır bizimle yaşıyo, Düğmenin nefret ettiği bizim çok sevdiğimiz ev arkadaşı : ) en son N&D mama aldım ve benimkiler gayet severek yiyorlar ancak yazdıklarınızı okuyunca şüpheye düştüm, Pamuk’un kilo sıkıntısı olduğundan tahılsız mamanın daha iyi olacağını düşünerek tercih ettim….veterinere danışmadım neden derseniz çünkü hepsi farklı birşey söylüyo, birinin iyi dediğini diğeri kötülüyo, kendi satmadıkları mamayı zaten kötü oluyo hep kafa karışıklığı….Brit Care hakkındaki fikriniz nedir? artık mama arayışından yoruldum gerçekten, sağlıklı olsunlar uzun yıllar benimle yaşasınlar istiyorum, arada mama da değiştiriyorum sürekli aynı şeyi yemesinler diye ama daldan dala da konmak istemiyorum….Acana sevmediler sizin öneriniz olduğu için onu özellikle belirtiyim….çoook sevgi ve saygılar….

  Cevapla
  • Merhaba Özge, N&D konusunda benim de kafam karışık açıkçası. Aslında doğal ve kaliteli bir mama aklıma takılan tek soru içerisinde neden sepiloit denen madde var sepiloit de kilin diğer teknolojik adı imiş araştırdım. Ama internette bu madde hakkında iyi veya kötü çok da fazla evcil hayvanlarla ilişkisi bakımından bilgi yok. Yani iyi bilgi de yok ama kötüsü de yok sadece benim gibi neden bu madde var diye sorgulayan ve kendi aklınca çıkarımlar yapmaya çalışanların paylaşımları var yabancı sitelerde.Bu kafa karışıklığı ile bir veterinere sordum N&D satıyordu ama bunun içinde sepiloit var yani kil bu kötü değil mi dedim, tam da o anda biranda bir sürü müşteri geldi çok sıkışık bir an oluştu ve hemen kısaca yoo kil hem insan hem de hayvanlar için çok önemli ve iyi bir madde dedi ve gitti. Ben de hmmmm oldum. Yani o yüzden N&D yediriyorsan endişelenmene gerek yok çünkü bu maddenin kötü olduğuna dair bir bulgu yok. Ama neden var mamada sadece onu anlayamadım ben ve bilgiye ulaşamadım. Mamayı satan veterinerlerin dedikleri ne kadar doğru veya o veteriner mama konusunda genel olarak ne kadar bilgili bilemiyorum mamanın firması ile irtibat kurmak da yanıltıcı oluyor kötü demeyecekler tabi kendi mamalarındaki maddeye bu konuda daha fazla kaynak var olana kadar bu soru işareti kalacak aklımda ama yani benimkiler sevselerdi şahsen alıp yediririrdim ki onun da bi kuzulusunu sevdiler ama o da çok kabız yaptı ondan bıraktık biz. Bence seninkiler severek yiyiorlarsa vazgeçme yedir, ama aklında bol bol su içmeleri olsun hep çünkü bu mamadaki o madde ile ilgili olabilecek en kötü şey kilin vücuttan bolca su çekmesi olabilir diye bir çıkarım yapıyorum bol bol su içtiler mi bir problem olmaz zannediyorum ki, mama bu konu haricinde zaten oldukça iyi ve doğal bir içeriğe sahip. Bu durum da yani hiç sorun yaratmayan tamamen olumlu bir sonuca da bağlanabilir.Brit Care de iyidir ama N&D ye göre bir düşük seviyedir diyebiliriz. İstersen onu da deneyebilirsin ama..Sürekli mama değiştirmek iyi değil sevdikleri kaliteli bir mama bul ve bir süre onunla devam et bence sevgiler!♥ 🙂

   Cevapla
   • merhabalar tekrar, ben Acana’ya geçtim, yadırgamadılar severek yiyorlar, bu sefer mavi olan Pasificadan aldım bundan sonrakinde diğerini de denerim:) heryerde Barf Cat arıyorum onu da deneyebilmek için ama izmirde henüz bulamadım….ilgine tekrar teşekkür ederim, sevgiler

   • Sepiloitin N&D’nin içeriğinden çıkarıldığını okumuştum yabancı forumlarda. Ben yavru kediler için olanını (kedim 6 aylık) kullanıyorum ve elimdeki paketin içindekiler kısmında sepiloit bulunmuyor. Bilginize, sevgiler.. 🙂

   • aaa süper bir bilgi çok teşekkür ederim harikasınız sayenizde ben de bunu öğrenmiş oldum işte sizinle yaşadığımız bu bilgi paylaşımı tam da bloğu açma nedenlerimden biriydi 🙂 Sevgiler ♥

 4. Merhaba, 8 yaşında bir kızım var ve çoğunlukla annem bakıyor kedime, dolayısıyla ben sürekli beslenmesini kontrol altında tutamıyorum (kedim kısırlaştırılmış). Annem haftada 1-2 yumurta sarısı ve birkaç dilim peynir yediriyor kedime. 7 yaşından önce birçok mama markasını denedik. ProPlan, Hill’s, Royal Canin, IAMS, Nutrience, Pro Pac ve en son Pro Fine… Ama 7 yaşını geçince Royal Canin +7 almaya başladık. Bu arada hangi marka mama yerse yesin kakası çok katı oluyor, kakasını ve çişini klozete yaptığı için sertliğini ölçemiyoruz aslında ama çok nadiren klozeti beğenmeyip yandaki boşluğa yapıyor, o zaman peçeteyle alıyoruz yerden ve peçeteye rengi bile çıkmıyor kakasının, gerçekten katı yani. Bu arada herhangi bir cilt problemi de yok. 2 yaşındayken mantar olmuştu ama geçti, sonra birkaç kez egzama olması dışında hiç problem yaşamadık. Şimdi bu yazınızı okuduktan sonra aklıma takıldı. Kedimin kilo problemi var, yani minyon bir kedi olduğu halde biraz kilolu… Ama kilosu hareketlerini kısıtlamıyor. Belirgin bir rahatsızlığı da yok. Yine de ben biraz kilo vermesini istiyorum. Sanki bir futbol topuna kafa ve bacaklar takılmış gibi geliyor çoğu zaman. Siz bana hangi mamadan önerirsiniz, bahsettiğiniz ACANA markasının yaşlı kediler için olanı yok sanırım. Bugün yarın satın almam gerekiyor, umarım ivedilikle cevaplama fırsatınız olur.

  Cevapla
  • Merhaba öncelikle mama konusuna değineyim Acana doğal ve kaliteli bir mama ancak lezzet konusunda çok iyi sayılmaz her kedi kolaylıkla kabul edip yemeyebiliyor. Ne yazık ki ülkemizde hem doğal hem de kaliteli içeriğe sahip mama markası 1-2 tanecik başka markaları getirmiyor ithalatçı firmalar nedense. Yurt dışında olsak size hem doğal hem kaliteli birçok mama markası sıralar ve bunu yemiyorsa şunu deneyin vs gibi öneriler sunabilirdim. Ancak maalesef ülkemizde alternatifleri olmadığı için hem doğal hem tahılsız hem de kaliteli içeriğe sahip hem de protein mineral ve vitamin oranları dengeli bir mama benim önerebileceğim sadece Acana var ve mesela ben çok denememe rağmen benim kedilerim yıllarca Royal Canin yiyip ona alışkın olduklarından bir türlü benimseyip yiyemediler Acana’yı. Siz de bir deneme boyu paketi rica edin petshoplardan bir balıklı bir de kümes hayvanlı çeşidi var her ikisinden de deneme boyu rica edin veya bulabilirseniz satın alın hiç bir online petshopta veya petshop mağazasında bulamaz iseniz de bence Şadanlar Pet adındaki bu markayı ithal eden firmadan açın telefon yetkililer ile görüşüp size deneme paketi göndermelerini rica edin. Bakalım kediniz sevip de yiyecek mi görmüş olursunuz direkt 2.5 kg lık paketini alın diyemiyorum tat ve iştahla kabul edilip yenilebilirlik konusunda sıkıntısı olduğunu düşündüğüm için çünkü pahalı bir mama 55 Tl idi sanırım 2,5 kg ı. Hem de kedinizin tavuklusunu mu balıklısını mı seveceğini bilemeyebilirsiniz denemek en iyisi. Denerken de ilk 1-2 hafta eski mama + Acana ile bir geçiş süreci sonrasında tamamen Acana’ya geçimelisinz direkt değil yani. O yüzden elinizdeki eski mama bitiyor ise her halükarda ondan bir paket daha alın hangi mamaya geçerseniz geçin eğer mama değiştireceksiniz bunu ilk 1-2 hafta eski ile yeniyi karıştırarak yani bir geçiş süreci yaratarak yapmalısınız ki kedinizin sindirim sistemi yeni bir mamanın bambaşka formülasyonu yüzünden şok olmasın rahatsızlanmasın bu her mama için geçerlidir. Yoksa sindirim problemleri kusma ishal ve kabızlık ortaya çıkabilir. Acana içeriği çok güzel bir mamadır sağlıklı bir tabak yiyeceği çocuğa da dedeye de yedirebilirsiniz böyle düşünün ama miktarı yaşa ve kilo durumuna göre değişir bu da paketin üzerinde yazar zaten. Acanayı denersiniz kediniz severse ne ala sevmez ise Brit Care in mamalarını da öneriyorum onlar Acana gibi en üst kalite olmasa da tahıl içerse de hipoallerjenik bir yapıya sahip kaliteli mamalardır. Doğal metotlarla korunmaktadırlar. Eğer kediciğiniz mamasına çok bağlı ise ve ne denerseniz deneyin başka hiç bir mamayı kabul etmiyor çok olumsuz tepki gösteriyor ise de Royal Canin ile devam edin yapacak bir şey maalesef yok Türkiye’de yaşıyoruz ve elimizin altında deneyebileceğimiz çok çok az hem sağlıklı hem de yüksek kaliteli kedi maması var. Royal Canin’in en büyük dez avantajı kimyasal koruyucu maddeler ile korunuyor olmasıdır. Ama bu durum da ancak çook uzun yıllar sonra vücutta birikme yapabilir bu maddeler de hastalıklara neden olabilir ve 100% olacak diye de birşey yok. Genel olarak benim düşüncem neden doğalı varken kimyasal koruyucu olanı tercih edelim üzerine yoğunlaşıyor. Ama yani doğalını da yemiyorsa o vakit yapacak birşey yok yediği ile devam edin derim. Çünkü kimyasal koruyucu içermesi dışında royal canine hem dengeli protein ve vitamin mineral oranlarına sahip güvenilir bir mamadır hem de içeriği acana kadar kaliteli olmasa da bir whiskas tan bir miço dan vs düşük kategori market mamalarından çok daha iyidir. Orta sınıf bir mama diyebiliriz ancak allerjik kedilere tahıl içermesi sebebiyle hiç iyi gelmiyor Royal Cani,n ama kediniz allerjik değilse de bu da problem değil yani..Kaliteli sağlıklı mama nasıl olur bilmek öğrenmek bir şey bir de ülkemizin sınırları dahilinde kedilerimizin tat alma ve yeme durumlarını da göz önüne alarak bir günlük pratik oluşturmak orta yolu bulmak bir diğer şey. Royal Canin kullanıyorsanız Hills de kullanabilirsiniz ama Proplan, Propac ve Profine ı ben önermiyorum. Royal Canin ile devam edecekseniz zaten aldığınız +7 iyi bir seçimdir. Kabızlık konusuna gelince kediniz kabız değil de sanırım yatkın diyelim. Haftada 2-3 kes oda sıcaklığına getirilmiş yoğurt yedirin bağırsak florası için çok iyi gelir arada haftada 1-2 kez bir çay kaşığı zeytinyağı içirebilirsiniz veya hem tüy güzelliği hem de bağırsak florasını canlı tutacak maya tableti haplarından vitamindir onlar kullanabilirsiniz hepsi ona yardımcı olacaktır.Ben halihazırda bu önerdiklerimi kendi kedilerim için de uyguluyorum. Kediler yaşlandıkça kabızlığa daha meyilli olabilirler yeterince hareket etmesi onu evde koşturupoynatmanız da çok önemli bağırsaklarının düzgün çalışması için. Son oalrak da kedilerin ideal kiloları 4 – 6 kg arasıdır kemik yapılarına bağlı olarak çok iri kemikli aşırı uzun boylu bir kedi değilse kedinizin 6 kg mı geçmemesi gerekir sağlığı için.

   Cevapla
   • Yazdığınız bu bilgilendirici ve detaylı mesaj için çok teşekkür ederim. Acana’dan numune isteyeceğim. Fakat ben Royal Canin’e devam etmek istemiyorum. Tadı çok güzel olduğundan olsa gerek, çok fazla yiyor, az verirsek de komşuların evine kadar ulaşacak yüksek sesle miyavlıyor sürekli. Bu yüzden alacağım mamanın tadı biraz daha az iyi olabilir. 🙂 Bu arada şimdiye kadar tek yemeyi reddettiği marka Nutro Choice olmuştu. Onun dışında hiçbir mamayı reddettiğini görmedim. Ben kedim hem kilolu, hem kısırlaştırılmış ve hem de 7 yaşının üzerinde olduğu için regular bir seçim yapmaktan korkuyorum açıkçası. Ya kilo veremezse? Ya sağlığı bozulursa?… Annem kedimize acayip bağlanmış durumda ve hiper tansiyonu var, kedime en ufak bir şey olsa annemi de kaybedebilirim. 😦

    Bu yüzden acaba diyorum şu aşağıdaki bağlantıdaki mamadan alsam nasıl olur? Sizin de beğendiğiniz markalardan biri sanırım. Ya da bana en az kilo aldıracak olan ve sizin araştırmalarınız sonucunda sağlıklı olduğuna inandığınız, kimyasal koruyucu içermeyen mamayı söyleyebilir misiniz? Fiyat çok mühim değil, önemli olan kilo vermesine yardımcı olması ya da yaşına uygun olması…

    http://www.teleskopakvaryum.com.tr/pinfo.asp?pid=2439

   • Ama şöyle bir durum olabilir yeni alacağın mamayı da çok beğenip çok yemek isteyebilir en iyisi sen hangi mamayı alırsan al ama prensip olarak paketin üzerindeki yaş ve duruma göre günlük kaç gram mama verilmesi gerektiğinin yazıldığı tabloya göre hareket et fazlasını da verme, biraz miyavlasın elbet alışacak 🙂 Veya baktın ille birşey istiyor birazcık yoğurt ver tüm yemesi gereken kadar kuru mamasını bitirdiyse ogün içinde.. Linkteki mama güzeldir hills ve birt care in mamaları ile aynı ayarda bir mama farmina matisse de doğal korunuyor tahıl içeriyor ve et kaynağı da nispeten kaliteli.. Royal den farkı doğal korunuyor olması yoksa içerik bakımından aynı ayarda.Tadı da güzeldir, umarım sever kedin..Bu linkte seçtiğin ürün kısırlaştırılmış kediler için l karnitin içeriyor o da yağ yakımını arttırıyor ve kilo almayı engelliyor iddiası ile mamalara konulan bir madde ayrıca kalp sağlığını da desteklediği söyleniyor bu mamayı günlük doğru ölçüsünde verirsen kedine kilo aldırmaz ama bir light mama gibi de verdirmez tahminimce….Bence kedini veterinere bir götür eğer çok fazla ise kilosu o durumda light mama verir ama değilse sadece biraz dikkat etmen yeterli der sen de kilo verdirmeye uğraşmazsın boşuna yazıdan anlayamıyorum tabii kilo durumunu ben 🙂 Kedime birşey olursa diye endişelenip durma kendini üzme, kedim sağlıklı diyordun 2 mesajında da maşallah yaşı da öyle çok değil ki benim Cocoşum bu sene 10 yaşına girecek maşallah kuzenimin kedisi 15 yaşında dün vesikalık foto çektirmek için bir fotoğrafçıya gittim adam kediseverdi sohbet ettik biraz 2 kedisi de 20 sene yaşayıp ecelleriyle ölmüşler arkada kocaman resimleri vardı 🙂 Kedini iyi beslemeye dikkat ediyorsun veteriner kontrollerini ve tedavilerini de aksatma bazen ne olacaksa oluyor ve insan ne bilse ne yapsa etse de kontrol edemiyor durumu o yüzden 7 yaşında bir kedi daha genç içini ferah tut ve kedinle yaşamanın keyfini çıkart ben bile Cocoşumla 10 yıl daha hedefliyorum yani 🙂

 5. Haklısınız, daha uzuun yıllarımız var kızımla. Biz doğuştan şanslıyız, Lorena’yı doğduğundan itibaren hep Ankara’nın en iyi veterinere götürdük. Bu yüzden pek hastalık geçirmedi, nazar değmesin. :)) En son 2 sene evvel veterinerimiz kilosuna baktığında “gayet normal, daha fazla almasın ama” demişti. Ama o zamandan beri gözle görülür bir şekilde kilo aldı. Ben evde çok kalamadığımdan kontrol edemiyorum, annem peynir ve yumurtaya alıştırmış. 😦

  Kaliteli bir yaşam sürmesi, çoook uzun yaşamasından daha mühim benim için. Nasılsa bir gün ayrılık vakti gelecek. Acı çekmemesi tek temennim.

  Az evvel Matisse’nin içeriğine baktım ve minimum %25 pirinçli olduğunu gördüm. Bu yüzden onu almaktan vazgeçiyorum. Veterinerime ne zaman danışsam, herhangi bir büyük markanın light ürününü almamı söylüyor, ama hiçbir şekilde kilo veremedi o ürünlerle. Sonunda internette doğal beslenme ile ideal kiloya düşülebildiğini gördüm. Yani tahılsız mamayla beslersem, hangi tür mama olursa olsun kiloyu dengeliyormuş. Buna katılıyor musunuz?

  Şimdi bir alternatifim daha var. Aşağıdaki linkteki mamayı kedim için önerir misiniz? Çok fazla soru sorup vaktinizi aldım, özür dilerim…

  http://www.zooplus.com.tr/kedi/kedi-mamasi-ve-kumu/kuru-mama/acana-wild-prairie-kedi-mamasi

  Cevapla
  • Evet zaten bloğumu genel olarak yorumlar dahil okursan her zaman ilk önerim Acana oluyor ama Kedisi Acana’yı deneyip kesinlikle yemeyenlere veya bütçe sıkışıklığı nedeni ile Acana pahalı gelenlere Acana’dan daha düşük kaliteli olsalar da tahıl içerseler de genel piyasadaki diğer mamalara göre biraz daha iyice olan Farmina Matisse serisini Brti Care i veya Hillsi öneriyorum. Sana da ilk mesajımda zaten öncelikle Acana al dene demiştim pahalı olduğu için koca paketi alma numune iste veya küçük numune satıyorlarsa onlardan satın al demiştim 🙂 Ama Acana ile kedinin yolu bir türlü uyuşmaz ise yememekte direnirse de farmina nın light olanına veya brti care in light mamasına da bakabilirsin ama kedin light mama yiyecek kadar şişmansa yani, hafif kilolu ise kısırlaştırılmış kedi mamaları da işini görür. Kedin Acana’yı sevmediyse ülkemizde önerebileceğim başka tahıl içermeyen kaliteli ve dengeli tam olarak o ayarda bir mama yok maalesef o yüzden farklı öneri sunmak gerektiğinde tahıl içerenlere doğru kaymak gerekiyor. Yurt dışında olsa binbir muadil mama var hem doğal hem kaliteli…Ama ben gözümü kararttım protesto etse de sağlıklı mamayı alıcam zorla da olsa yiyecek en azından içim rahat olacak güzel bir mama koyduğumu bildiğim için önüne diyorsa acana yı al ama ilk ay için bir paket de eski mamasından alıp karıştırarak vermelisin. Bu geçiş sürecini atlarsan kedi hastalanabilir.Bir anda mama değiştirmek çok zararlıdır. Ve evet kedilerimize temelde kilo aldıran şeyler karbonhidrat içeriğidir mamalardaki olmaması gereken oranda yüksek tutuluyor maalesef acana tahıl içermiyor bu açıdan kesinlikle işe yarar diye düşünüyorum.

   Cevapla
   • Çok teşekkür ediyorum ilginize. Verdiğiniz bilgiler çok yardımcı oldu. Bugün ACANA firmasını arayıp tester rica ettim. Yarın elimde olur sanırım. Denedikten sonra sizinle paylaşırım. 🙂

 6. Yazıyı okudum ellerinize sağlık sorum şu ben orijen kullanıyorum sizce o nasıl bir mama dır

  Cevapla
  • Merhaba şimdi aslında soruyu yanıtlayabilmem için kendi fikrimce, sizin soruyu tamamlamanıza ihtiyacım var çünkü Orijen kjimi kediler için uygun olabilen bir mama iken kimileri için ise hiç uygun olmayan bir mama kanımca… O yüzden Orijen ile beslenen kedinizin yaş, cinsiyet, kısırlaştırma durumu, varsa özel bir cinsi, genel yaşam stilinden bahsetmelisiniz ki kullandığınız mamanın sizin kediniz için olan aartı ve eksilerini paylaşabileyim tabi kişisel fikrimce.. Bunu sık sık belirtiyorum çünkü amacım bir markanın üzerini çizmek değil ama şahsi fikirlerimi soranlara söylüyorum ve ben veteriner değilim biliyorsunuz ki.. Her kedi sahibi kullandığı mamayı bu yukarıdaki bilgileri kendi kedisi için analiz ederek cevaplamalı aslında ona göre değerlendirme yapmalı diye düşünüyorum çünkü bir mama çook iyi ve her kediye iyi gelecek diye bir şey ne yazık ki yok bence onlar da farklı bünyeler ve birbirlerinden farklı hastalıkları yatkınlıkları ve yaşam stilleri olabildiği için “kediye özel” bir mama değerlendirilmesi yapılması ve ona uygun bir mama seçilmesi gerekir diye düşünüyorum.. Sevgiler♥

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s