RSS Besleme

Kedilerimiz için yeni bir alternatif destek maddesi keşfettim: Lysin!

Posted on

vet-043_1z

Lysin nedir, ne işe yarar, hangi hastalık durumlarında kullanılır fikir sahibi olmak istiyorsanız buyurun yazıma!

2 ay kadar önce 9 yaşındaki tonton kızım Coco ve 2 yaşındaki muzur kızım Misha ağır bir hastalık süreci atlattılar. Karma aşıları her yıl düzenli bir şekilde yapılıyor olmasına rağmen sokaktan eve alıp geçici bir süre misafir ettiğimiz ve bu sırada kızların da çabucak alışıp hep beraber oynamaya başladığı kendisi çok sağlıklı olan minik bir bebek kediden veterinerimizin tahminiyle büyük ihtimalle kedi nezlesi yani calici virus kaptılar.

Herhalde aşılı olmasalar evden hiç dışarı çıkmamış prenses kediciklerimi direkt öldürürdü, böyle diyorum çünkü aşılı olmalarına rağmen 1 ay yani uzun bir süre hasta haldeydiler ve tedaviler tedaviler şükür ki bugün atlattık! Bebek kedi sokaktan geldiği için kendisi sağlıklı olmasına rağmen sanıyoruz ki taşıyıcıydı, ama olsun ne olursa olsun onu yuvalandırdığım ve sokaktan kurtardığım için çok mutluyum hiç keşke almayaydım demedim, ama şunu dedim keşke ilk bir hafta odada kapalı tuttuğum şekilde kalsaydı bizde toplam 3 hafta misafir olduğu süre boyunca hiç kapıyı açıp kızlarla tanıştırmasaydım. O halde bizimkiler de hiç hastalanmazlardı…Olsun olmuşla ölmüşe çare yok derler, buradan hareketle lysin i keşfetmek varmış kaderimde! 🙂

Kediciklerim ateş, kusma, ishal, iştahsızlık, halsizlik, gözlerde iltihaplanma, akıntı ne ararsanız yaşadılar bu hastalık süreci boyunca… Akut ağır hastalık dönemi bittikten sonra dahi uzun süre gözlerdeki iltihaplanma geçmedi direndi ve tam o geçti derken ağız içlerinde minik yaralar çıktı, bunların hepsi kedi nezlesinin belirtileri imiş yani bu hastalık bir hastalıklar kombosu zinciri gibi birşey, bir sürü hastalık sanki tek bir ad altında aynı anda geçiriliyor gibi, bu hastalığı kapan sokak kedilerinin ölmesine şaşmamak lazım çünkü ben deli gibi ev bakımı ve normal ilaçların yanı sıra vitaminler özel mama vs eşliğinde ancak 1-2 ayda iyi edebildim bebeklerimi!

Coco ve annesi :)

Coco ve annesi 🙂

Cococuğum hastalığın artık geçmek üzere olan son aşamasında diş eti ve ağız problemleri yaşadı, onda zaten halihazırda gingivis denilen diş eti yangısı rahatsızlığı vardı kronik olarak. Ne diş jelleri ne diş tozları ne diş temizlikleri deneyimledik ama maalesef hep yeniden oldu hiç tamamen geçmedi… Bu hastalık sonrasında ağzında diş eti üremesi oluştu sağ alt çenesinin en arka bölgesinde mercimek gibi fazladan bir diş eti parçası peydah oldu. İlk fark ettiğimde rengi, kıpkırmızı idi, hemen veterinerimiz muayene etti ve 10 gün ağız içi için özel olan bir antibiotik kullandık. Bu esnada da her gün ağzına baticon+gliserin ile hazırlanmış bir solüsyonu kulak çubuğu yardımıyla sürüyor ağzı dezenfekte ediyorduk.

Maalesef o anbiyotikler bir işe yaramadı hiç, ağzının içi birazcık düzeliyor gibi olduysa da hemen yeniden kırmızılaşıyordu diş etleri ve o ekstra üreyen diş eti bölümü. Bu noktada veterinerimiz bunun bir ağız içi tümörü vs gibi korkulacak berbat boyutlu bir şey olmadığını, o kırmızılığın geçmesinin yeterli olacağını o üreyen diş etinin iyileşeceğini ama artık hep orada kalacağını söyledi. Ve bu noktada da yapılacak daha fazla bir şey kalmamıştı.

Ben de biraz yabancı kaynakları araştırayım bakalım dedim bu konuda neler var. Bu araştırmalarım esnasında bir çok farklı yabancı kaynakta karşıma hep lysine maddesi çıktı.

Lysine bir amino asit ve bağışıklık sisteminin daha randımanlı çalışmasını sağlıyor özellikle kedi nezlesi yani calici virus hastalığına, diş eti problemlerine,feline herpes adı verilen kedilerde çıkan siğil ve uçukların kontrol altına alınmasında, solunum yolları enfeksiyonlarında, gözlerde iltihaplanma ve akıntı ile kendini belli eden konjüktivit adı verilen göz hastalığına son derece iyi gelmekte olan bir madde. İlaç değil, bir besin desteği gibi düşünün tıpkı COQ10 gibi.

Lysine, yurt dışında hemen her petshopta ve veterinerde kolayca bulunan ve herkesin ihtiyaç dahilinde korkmadan kullandığı bir ürün. Türk veterinerlerinden lysine hakkında hiçbir şey duymazken, yabancı veterinerler yukarıda saydığım hastalıkların tümünde hemen ilaç gerekiyorsa ilacı artı olarak yanında mutlaka lysine verilmesini öneriyorlar. Hatta bu konuda online olarak bir yabancı veteriner ile de konuşma fırsatı buldum ve lysine in gerçekten de çok etkili, kontrollü bir oranda kullanılırsa zararsız ve doğal bir madde olduğunu ifade etti.

Ne acı ki bizim Türk veterinerlerimiz henüz bu maddeyi keşfetmemiş görünüyorlar. Umarım yazımı okurlar da artık onlar da hastalarına gerekli gördüklerinde lysine tabletleri tavsiye etmeye başlarlar.

Tabii sorun sadece veterinerlerde değil, sorun Türkiye’de yaşıyor olmamızda ne yazık ki! 😦 Çünkü burada insanların tüketimine özel olarak Lysine GNC gibi vitamin firmalarınca satılıyor ama hayvanların tüketimine özel olarak kedi ve köpekler için özel lysine ürünleri pek tabii ki birçok üründe olduğu gibi satılmıyor! Ve insanlar için üretilmiş bir ürünü evcil dostlarımız için almak da her defasında ekstra bir risk yaratıyor çünkü bu madde haricinde o ürünün i,çerisindeki diğer katkı maddeleri kedilerin tüketimi için zararlı olabiliyor aman dikkat!

İnsanlar için olan Lysine’den de tabii ki en olmadık noktalarda hayvanlarımız için yararlanabiliriz ANCAK; lysine ürünü satın alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var:

Bazı lysine ürünleri – ister insan ister kediler için özel üretilmiş olsun – koruyucu madde olarak “propylene glycol” adında bir içeriğe sahip olabiliyor. Bu madde hem kedilere hem de insanlara zararlı bir madde ve kediler insana göre daha küçük ve hassas bir organizma olduğundan zararı daha kötü ortaya çıkıyor.

DOLAYISI İLE LYSİNE ÜRÜNÜ ALIRKEN PROPYLENE GYLCOL MADDESİ İÇERMEMESİNE ÇOK DİKKAT ETMELİSİNİZ!

Ben yurt dışı alışverişine getirilen gümrük yasakları dolayısı ile o tarihten itibaren yurt dışından hiç bir evcil hayvan ürünü satın almaya kalkışmamıştım. Fakat, Lysine satın almak için araştırmalar yaptım ve bir Alman firması ile emailleştim onlar Türkiye’ye sık sık ürün gönderimi yaptıklarını ve müşterilerinin hiç bir sorun olmadan paketlerini aldıklarını söylediler. Bu firma evcil hayvan vitaminleri ve besin destekleri satan bir firma Vetri Science markası adı altındaki ürünleri satıyor, bu markanın birkaç ürünü ülkemize de bir Türk firması aracılığı ile getirilip satılmıştı ama sonradan bir daha ürün getiremediklerini öğrendim ve zaten getirdikleri ürünler de çok dar bir skaladaydı lysine falan yoktu içlerinde.

Ben de bu internet sitesinden kedilerim için kedilere özel olarak üretilen Lysine, COQ10 ve Omega 3,6,9 adında 3 adet ürün sipariş verdim. Ve sonra korkuyla beklemeye başladım bakalım gelecek mi dedikleri gibi benim de ürünlerim diye. Fiyat toplam 98 euro ediyordu, bunun 35 euro su kargo ücreti yani aldığım 3 kedi ürününün toplam fiyatı 63 euro falan burada bir tanesi 100 küsür liralara satılıyor olurdu düşünün aslında hesaplı oldu! Her bir ürünün içerisinde bize 3-4 ay yetecek kadar tablet var.

Paketim geldi sevgili okuyucularım geldi gelmesine, ama gümrüğe takıldı!! Ben karalar bağladım falan neyse buraları kısa keseyim konudan saptım, Altıntepe’den kalktım taaa İkitelli’ye taşınmış olan Avrupa Uluslararası Kargo İşleme Merkezi’ne gittim gümrüğe takılan ürünler orada bekletiliyormuş. Çok korktum bunca yol gittim metrobüs sağolsun işimi biraz kolaylaştırdı ama yine de gitmem 3 saat sürdü ve ya ürünlerimi alamazsam ya ceza olarak çok para ödemek durumunda kalırsam diye üzüm üzüm üzüldüm.

Ama hiç de öyle olmadı, biraz sıra bekledikten sonra ürünlerimi gümrük memurlarının yanında açtılar ve kedilerim için ödül ve vitamin aldım dedim onlar da incelediler ve sadece 3 lira ödedim ve teslim aldım ürünlerimi. Orada gümrük işlerinden sorumlu bir memur hanım vardı ona bizzat sordum; dedim ki eğer bu ürünleri almam yasaksa bir daha satın almayayım söyleyin dedim. O da ban aynen şunu dedi hayvan ürünleri ile ilgili bir mevzuat yok, dolayısı ile bir yasak da yok ihtiyacın olduğunda parasal olarak belli limitleri geçmemek kaydıyla ve aynı üründen çok fazla sayıda almamak koşuluyla satın alabilirsin pekala. Bu da benim içime su serpti. O anda heyecandan ve stresten peki niye bu paketim gümrüğe takıldı o zaman diye sormayı akıl edemedim! 🙂 Ama sanıyorum kötü şansa takıldı benim paketim, arada denk geldi ve ben gitmeden paketimi de açamadıkları için muhtemelen ilaç zannettiler kutuları, öyle çünkü ürünlerin ilaç gibi durmuşsa xray cihazından geçerken o yüzden takıldı bence. Çünkü insanlar için vitamin veya ilaç getirtmek tamamen yasakmış ve almanız ve gümrüğe takılması durumunda da ancak doktor raporu ile ürünlerinizi gümrükten alabiliyormuşsunuz.

Neyse ben mutlu mesut ürünlerimi aldım eve geldim, böyle olacaksa bile her 5 ayda bir bu yolculuğu yapmaya razıyım ne diyeyim 🙂

Bir güzel firma yok ki bu tip ürünlerin ithalatını yapsın da ülkemize getirsin, yazıklar olsun yani hiç biri disiplinli çalışmıyor bence!Yada bilgisizler ne gibi ürünleri getirmeleri gerektiğini bilemiyorlar sanırım!

Bu da Vetri Lysine ürününün kendisi, paketten çıkan.

Bu da Vetri Lysine ürününün kendisi, paketten çıkan.

Aldığım lysine ürünü kediler için tavuk aromalı çiğneme tableti yani ödül maması gibi bir şekle sahip buraya paketin ve açık haldeki ürünlerin resmini koyuyorum. Bu tabletlerde 250 mg lysine var, ve bu genelde yabancı veterinerler tarafından önerilen günlük doz. Tabii ki daha ağır hastalıklarda günlük lysine kullanım oranı 1500 mg a kadar çıkabiliyormuş ama bu kararı veterinerin vermesi gerekiyor pek tabii ki.

Gerçekten de şuan 1 haftadır lysine ürününü Coco cuğuma gün aşırı olacak şekilde veriyorum ve diş etlerinde bir düzelme görüyorum öyle bir anda şipşak şekilde iyileşti diyemem elbette ama gerçekten de yavaştan da olsa bence işe yaradı ve diş etlerinde düzelme var ve ağzındaki o ekstradan üreyen mercimek kadar diş eti de tamamen normal diş eti rengine pembeye döndü o kıpkırmızı beter hali değişti iyileşti. Bu arada doğal alkol içermeyen ve bitkisel bir kedi ağız bakım jeli olan Dentasure‘u her gün minik diş fırçası ile kedimin ağzına sürüp 5-10 saniye kadar çok da zorlamadan hafifçe dişlerini fırçalıyorum ve her gece azıcık baticon ve gliserin ile kulak çubuğu yardımıyla ağzını dezenfekte ediyorum.

Diş ve diş eti problemleri oluştuktan sonra iyileştirmek zor bir çaba gerektiriyor bence olmadan önleminizi alın ve doğal bir ağız bakım jelini kediniz için mutlaka kullanın!

Coco1
Dönelim lysine konusuna, diş eti problemlerine iyi gelmesinin yanı sıra lysine Coco üzerinde inanılmaz güzel başka etkiler de yaptı. 9 yaşında olan Cococuğum çok hareketli değildi, artık Misha ile hemen hemen hiç oynamıyorlardı, günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçiriyordu veya uyanıksa bile oynamıyordu hele uzun bir zamandır gurr gurr diye koştuğunu hiç görmemiştim. Lysine tabletlerini vermeye başladığım günden itibaren bir enerji bir canlılık geldi ki Cocoya sormayın, artık her gece düzenli olarak Misha ile haldur huldur koşmalı itişmeli güreşmeli bir oyun saatleri oluyor. O kadar mutlu oluyorum ki, resmen bebek kedi moduna geçti Cococuğum maşallah diyelim!♥ Demek ki bu lysine hakikaten vücuda iyi geliyor ve bağışıklık sistemini destekliyor!

Siz de yurt dışından bu ürünleri satın alma macerasına girişmek isterseniz bu siteden aldım ben inceleyebilirsiniz: http://animals.newfoodcorp.com/EN/prod-index/A/index.html

Ben hiç bu işlerden anlamam satın alamam gümrüğe takılması riskine falan da giremem oralara gidip oralardan ürünümü alamam kısaca tembel ve üşengecim diyorsanız tabii ki bu ürünler kadar etkili değil ama yine de lysine maddesi içeren bir Türk ürünü gördüm kediler için sarımsaklı maya tableti şeklinde. Natur Brewers Yeast Sarımsaklı Maya tableti adındaki bu ürün benim sevdiğim ve kedilerim için kullandığım bir ürün olarak zaten evimde vardı derken yurt dışından paketimin gelmesini bekleme sürecinde bir gün melekler dürttü herhalde dur bakayım evdeki vitaminlerin arasında lysine içeren var mıdır acaba diye bir harekete giriştim ve bu üründe lysine olduğunu keşfettim ama sadece 4 miligram kadar yine de hiç yoktan iyidir. Bu anlamda yurt dışından bu ürünü alamayacak olanlara azıcık içerse dahi lysine içeren bir ürün olarak gerek duyuyorlarsa bu maya tabletini satın almalarını önerebilirim. Bakın şu da linki : http://www.juenpetmarket.com/urun_detay.aspx?urn=8826&ad=natur-brewers-yeast-kedi-sarimsakli-maya-tableti-180-adet

Kediniz yazıda belirttiğim rahatsızlıklardan birini veya birkaçını yaşıyorsa kesinlikle lysine kullanmanızı öneririm, lysine hakkında veterinerlerinize de sorular sorun bu yazıda geçenleri öğrendiklerinizi onlarla da paylaşın kim bilir belki aralarında bu madde hakkında bilgili olanlar da vardır, muadil ürün önerebilirler içerisinde lysine olan bu arada bazı mamaların da içerisinde lysine var bu artı bir değerdir o mama için bence.Mesela benim keşfettiğim bir tanesi Brit Care Indoor kedi maması lysine içeriyor ama benimkiler tadını hiç sevmediler o ayrı…

Henüz yurt dışından gelen kedilere özel COQ10 ve Omega 3,6,9 adlı ürünü kullanmadım. Onları da deneyimledikçe burada sizlerle paylaşacağım. Ama bir görseniz şu önerdiğim yabancı sitede ne destek ürünler ve ne vitamin çeşitleri var aklınız durur biz burada resmen yokluklar ülkesinde yaşıyoruz….

Veteriner bir arkadaşım bana şöyle bir itirafta bulunmuştu evet birçok hastalık için tedavi edici ilaçlar ürünler var ama maalesef yasal kısıtlılıklar dolayısıyla o ilaçlar ülkemize getirilmiyor ve biz veteriner olarak tedavisi olduğunu bildiğimiz bazı rahatsızlıkları kolayca tedavi edemiyoruz çünkü elimizde o gerekli ilaçlar yok demişti… Dolayısı ile bu aslında bir yerde sistemin suçu neden bizim ülkemize de dünyada en son çıkan modern hayvan ilaçları getirilmiyor bunun muhatabı kimdir acaba bir sormak isterdim??

Sevgili okuyucularım şuan da inanıyorum birçok getirilebilecek madde ve destek ilaç da eminim ki bilgisizlikten bilinmediğinden dolayı getirilmiyordur. Bu anlamda firmalara da çok iş düşüyor. Eğer bir gün bir ithalat firması kuracak param olursa hiç merak etmeyin hemen bu işe girişeceğim ve o zaman kim bilir sizler için neler neler getirebilirim yurt dışından… Dua edin emi! 😉

Sevgiler♥
Meltem Şafak

Edit 10.06.2014 tarihi itibariyle gördüm ki bu yurt dışından aldığım ürün artık ülkemize de getirtilmiş ve satılmaya başlanmış müjdeler olsun 🙂 İlgili yazım için lütfen tıklayın: https://kedilibirhayat.com/2014/06/07/artik-ulkemizde-de-kediler-icin-lysine-satiliyor/

Reklam

About meltem

1983 yılı doğumlu, Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü mezunu, evli ve Coco ve Misha adında 2 kedi ve Uzay Deniz adında dünyalar tatlısı bir erkek çocuğu annesi editör ve metin yazarıyım :) Müziğe, doğaya, hayvanlara, mistik konulara ve sinemaya bayılıyorum. Meraklı bir İkizler yükselenli Koç burcu olarak, gündemi takip etmek ve en ilginç ipuçlarını bulup paylaşmak benim için bir zevk! Hem eğlenceli hem de bir şeyler öğrenebileceğiniz yazılar okumak için beni takip edin!

29 responses »

 1. Meltemcim, azmine arastirmaci kisiligine hayranim gercekten guzel bilgilendirici bir yazi olmus her zamanki gibi. kizlarina cok gecmis olsun umarim bir daha boyle bir talihsizlik yasamazsiniz

  Cevapla
  • Teşekkür ederim Yasemencim, valla bana da iyi bir ders oldu tabii ki bu durum 🙂 Bir daha yine dayanamam öyle bebek kedi görsem annesiz yolda kurtarırım yine elbette ama odada kapalı tutarım kızlarla tanıştırmam valla hastalıklar zor allah hiç bir kedi severe vermesin! Neyse ki çok ilgili bir veterinerimiz var o da çok destek oldu sağolsun hep birlikte atlattık 🙂

   Cevapla
   • Ah sorma bi onceki yazindaki kedicik yuvalanmis nasil mutlu oldum bende ufaktan ufaktan esime citlatmistim:) ama su an ikinci bir kedi cok zor sokakta gorduklerimin hepsini almak istiyorum bazen ama veto yiyorum maalesef 😦 amin allah hicbirimize vermesin sormadan edemeyecegim tansu hanim mi ilgilendi senin
    tavsiyenle gitmistim ben cok memnunum ben messiyi kisirlastirmak
    istedigimde daha erken gelisimi icin bekle dedi halbuki bircok vet. 6,7 aylikken kisirlastirma ameliyatini yapiyor simdi 10 aylik oldu gecen gun gittigimde yine ayni sekilde 1 yasina kadar dayanabildigin kadar dayan dedi :)) kendisi gercekten hayvansever oraya sadece muhabbet etmeye bile gidebiliyorum bazen icerde en az 3 kedi var her daim tam benlik:)

   • Evet Yasemencim Tansu hanım hem benim çok sevdiğim bir arakadaşım hem de veterinerimizdir ♥

 2. Yazılarınıza BA-YI-LI-YO-RUM!. Bütün yazılarınızı okuyup not alıyorum. Gerçekten Türkçe kaynaklarda sizin yazılarınızdan başka bir yerden yararlanamıyorum. Başka bir yerden okusam bile size güvendiğim gibi güvenemiyorum acaba meltem hanım bu konu hakkında ne düşünüyor diyorum. Her gün merakla bekliyorum yeni bir şeyler yazdınız mı diye. Allah sizin gibi bilgili bir kişiyi başımızdan eksik etmesin. Yeni paylaşımlarınızda görüşmek üzere…

  Cevapla
  • Yaa çok teşekkür ederim bu ne güzel bir yorum böyle, çok hoşuma gitti eşime de okudum vallahi bak okuyucularım bana ne güzel yorumlar yazıyorlar diye 🙂

   Cevapla
  • Harikasınız çok sevindim bu haberi verdiğiniz için görmemiştim yaşasın ne güzel hemen kısa bir yazı yazayım da herkes görsün çok teşekkürler 🙂

   Cevapla
 3. Geri bildirim: !!Artık ülkemizde de kediler için Lysine satılıyor!! :) | Kedili bir hayat, yaşanmaya daha çok değer!

 4. Çok teşekkürler gayet bilgilendirici bi yazı oldu teşekkür ederim 😸😻😽

  Cevapla
 5. Geri bildirim: En son petshop alışverişim üzerine | Kedili bir hayat, yaşanmaya daha çok değer!

 6. sevgili meltem acaba bu lysin mantar rahatsızlıklarında da işe yarar mı? kedilerimden birinin bağışıklığı artık fazlasıyla zayıfladı… ve öbürününki de zayıflayıp ona da bulaşacak diye korkuyorum. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Lysine genel olarak bağışıklık sistemini destekleyen bir madde ama özellikle mantar hastalığına ilişkin kullanımına yönelik bir bilgim yok açıkçası, ingilizce olarak google dan araştırabilirsiniz belki bir bilgiye ulaşırsınız. Veya veterineriniz lysine maddesini bilecek nitelikte ise ona sorup danışabilirsiniz kullanımını. Genel olarak bağışıklık sistemini desteklemek için imuneks de kullanabilirsiniz tamamen zararsızdır birçok veteriner de bilir ve kediler için günde yarım doz verirler. Bence veterinerinize imuneks kullanabilir miyim diye de sorun kullanın derse her eczanede bulunabilen daha ucuz birşey sonuçta ama ne şekilde vereceğinizi ve dozunu veterinerinizin size söylemesi anlatması lazım çok geçmiş olsun.

   Cevapla
   • Merhana vetri sience lysine urunum bugun geldi keidm biR yasinda 3.800 kg geliyor brtish shorthair cinsinde cok hassas biR kedi Yazin kronik zature gecirdik biR ay once atlattik ama sık sk istahsizlik problemlerimoz oluyor cok hhassas biR kedi Zaten Neyse orijen kullaniuoruz uc ayliktan Beri smdi bu urunu gunde kac kez Yada haftada kac kez ne kadar kullanmaliulyim

   • Selam Gamze kedine çok geçmiş olsun yaşına göre kilosu normal ama zayıf değil bence.. Orijen kullanmamanı öneririm özellikle belirli bir cins olunca kediler daha hassas oluyorlar kısırlaştırıldıktan sonra orijen gibi çok yüksek proteinli ve tahılsız mamalar idrar yolu kristalleri oluşumuna neden olabiliyor. Eğer yok ben memnunum kedim de çok memnun mamasından değiştirmeyi düşünmüyorum diyorsan da aklında bulunsun senede en az 1 kere check up niteliğinde full kan sayımı yaptır kedine veterinerde ve özellikle böbrek ve idrar yolları ile alakalı değerlerine bakılmasını iste…
    Ben bana soranlara bugünlerde en sağlıklı bulduğum ve arkadaşlarımdan da yan etki konusunda hiç bir olumsuz geri dönüş almadığım N&D düşük tahıllı seri kedi mamalarını ve Hills in çeşitleri tavsiye ediyorum… Acana bile ki bence Orijenden daha sağlıklı bir mama birkaç arkadaşımın erkek ve kısır kedisinde idrar yolu taşları oluşumuna neden oldu… Zamanla böyle tecrübeler duydukça benim de fikirlerim değişiyor markalara karşı… Orijen kullanıyorsan sık sık kedini kontrol ettir dikkatli ol yani…Lysine çok dikkatli kullanılması gereken bir madde doz aşımı falan kesinlikle olmamalı, sen bana sormuşsun ama aldığın paketin üzerinde zaten kilosuna göre kedilere ne kadar verilmesi gerektiğine ilişkin bilgiler yazıyor olmalı… Ben yine de söyleyeyim ben lysine i toplam 15 gün kadar kullandım sonra bıraktım hala paketin yarısı duruyor bir daha lazım olursa diye yani öyle bitene kadar veya sürekli sürekli kullanılacak birşey değil kürler halinde gibi düşün kedinin ihtiyaç duyacağı zamanlar kullanırsın… Ben önce gün aşırı bir tane verdim, yani bir gün verip bir gün vermedim..bünyesi alışsın diye… sonra bir hafta sonra da günde bir tane verdim toplam 2 hafta kullandım zaten…Umarım senin kedine de iyi gelir…

   • Cevabiniz icin tek ederim Nd taneleri cok Ufak oldugu icin Kedim ne Yazik ki sevmiyor cignemeden yutuypr Yada skılip tukuruyor Balikli mama var mi Peki iri Taneli onerebileceginiz gercekten guvenli olan Cunku orijeni cok seviyo severek yiyor kasimda kisirlastiricam ztn ligt mamays gecis yapicaz ama hangi marka kullanmam gerektigini bilmiyprum lysine gelince urunum geleli bir Hafta olcak nerdeyse ben ilk haftada iki gun Verdim snr siIn ki gibi gun asiri vefmeyi dusunuuyorum iki Hafta kullanip birakicam bide imunex kullaniyordul yaklasik bir aydir vet istegiyle ilac bitene kdr kullan demisti birgun arayöarayla ama lysine gprunce onu biraktim siz deneyimlisiz ne yapmamo pnerirsiniz Yanlis bir sey yapmak istemiyorum

   • Bence madem veteinerinizn imunez kullansın demiş onu dediği süre boyunca kullanın o da güzel bir immun sistem destekleyicisidir ama aynı şey değiller elbette lysine ile.. O bittikten sonra da bir süre lysine kullanır yine bırakırsınız sonra, ihtiyacı oldukça kullanırsınız kalanları sürekli birşeyler kullanmak da gereksizdir. Mama konusunda illaki kedinizi kısırlaştırınca light mamaya geçiliyor diye birşey yok, zaten kısırlaştırılan kediler light mamaya da geçmez kısırlaştırılmış kedi mamasına geçebilirler en fazla, light mamalar obez kediler içindir kısır kediler için değil. Kısır kedi mamaları için de Hills markasının ürünlerine bakabilirsiniz, birçok çeşidi var en azından Hills de doğal maddelerle korunan bir mama…Kediniz kısırlaştıktan sonra aşırı kilo alma durumu falan olmazsa illa ki kısır kedi maması yiyecek gibi bir şey söz konusu değildir bu kedinizin durumuna göre ayarlanmalı bunu da siz gözlem yapıp karar vermelisiniz. Benim kedilerim yıllardır kısır yaşlarına uygun kedi maması yedirmeye çok dikkat ediyorum ama kısır kedi maması yemiyorlar çünkü kilo problemleri olmadı ve zaten aldığım markalar kaliteli ve üriner sistem açısından değerleri dengeli mamalar. Kısır kedi maması demek esasen üriner sistemi ajite etmeyen dengeli magnezyum kalsiyum ve fosfor oranlarına sahip ve bir de düşük kalorili kilo almayı engelleyen kedi maması demektir. Kedinizn birden kısırlaştıktan sonra kilo almaya falan başlarsa kısır kedi mamasına başvurun bence yoksa zaten halihazırda kaliteli mama kullanırsanız o mamaların da değerleri gayet dengeli oluyor…

 7. Slm türkiye de şuan bavet ilaç firmasının ithal ettiği 19 çeşit geneldelde ihtiyaç duyulan bir cok yeni ürünleri mevcut ve bunların arasında çok şükür easypill L-lysine de mevcuttur.

  Cevapla
 8. Meltem Hanım, sanırım gümrüğe takılma sebebi fiyat limiti olmuş. 75 euronun üzerindeki tutarlar takılıyor diye duymuştum, haberiniz olsun; ben aldıklarımı bir kaç parça halinde sipariş ediyorum, shippingi fazla tutuyor ama ikitelli’ye gitmekten daha kolay geliyor 🙂

  Cevapla
 9. Gülveren Bektaş

  Benim 3 aylık bir kedim var geceleri burun buruna olduğumuzu fark ederek uyanıyorum bu benim için tehlike arzedermi?

  Cevapla
  • Elbette etmez, dünyanın en güzel şeyidir bir kediye sarılıp uyumak hele bebek kediler sahiplerine anneleri muamelesi yaparlar sizi annesi sanıyor sokulmak istiyordur.Tadını çıkarın 🙂

   Cevapla
 10. merhaba, oncelikle gecmis olsun. sizin icin baya zor bir surec olmus. Sizinle bir sey paylasmak istiyorum. Kedimi alali 5 gun oldu ve 2 ay 17 gunluk. burnu ve gozleri akiyor ve hapsiriyor. cok korkuyorum. anlattiklariniza gore tecrubelisiniz. lutfen cevap verin ne yapmam lazim.

  Cevapla
  • Merhaba kedinizi acilen veterinere götürmenizi öneririm çünkü belli ki hastalanmış veteriner onu muayene etmeli ve hastalığını tespit etmeli kedi nezklesi gibi viraL bir hastalık mı basit bir üşütmemi ciğerlerine inmiş mi iltihap enfeksiyon var mı bunları ancak bir veteriner muayene ederek anlayabilir ve o duruma uygun tedavi önerir. Pek küçükmüş kediniz daha aslında en az 3 aylık olana kadar imkanı vardıysa annesi ile kalmalıydı ama bazen şartlar uygun olmuyor tabi anneleri ile ayrı düşebiliyorlar yavrular bu nedenle henüz çok süt bebesi olduğundan siz anne kedi gibi davranmalı onu sıcak tutmalı çook iyi beslemeli özel kedi sütü+ royal canin baby car kuru maması yine royal canin baby cat yaş mama ile desteklemelisiniz beslenmesini..Küçük olduğundan basit bir rahatsızlık bile allah korusun ölümüne sebep olabilir bu nedenle ciddiye almak ciddi çözümler üretmek yani ilk önce veterinere götürmek gerekir.

   Cevapla
 11. Merhaba bu konuyla ilgili bir şey daha sormak istiyorum. “Solgar L Lysine” ürünü hakkında bi bilginiz var mı acaba? Şuan bir lysine ihtiyacım var ve malesef kediler için olanı Türkiye’de yok..

  Cevapla
  • Merhaba maalesef vetri science ürünlerini Türkiye2ye kimler hangi firma getiriyorsa işleri ya iyi gitmiyor ya da düzgün yapmıyorlar çünkü bu markanın kedi sağlığı için çok kıymetli ürünleri bir var bir yok stokta insan çok sinirleniyor ve uzunca bir süredir de getirilmiyor hiç bir yerde görmüyorum ne yazık ki… Ben kediler için özel üretilmiş ürünler haricinde insan için üretilen vitamin ve takviyeleri kedilere verirken her zamançok dikkatle incelenmesi gerektiğini savunuyorum nitekim Solgar’ın Lysine ini de kullanmadım ben inceledim içerisinde yan madde olarak sodyum var sodyum tuz demektir ve kedilere tuz son derece zararlıdır dolayısı ile bu riski alıp kedime vermedim solgarın ürününü…GNC de de satılıyor ama onun da içerisinde magnezyum vs gibi bir sürü yan madde var sırf magenzyum bile almamak için yetti malum bu maddenin fazlalığı küçük bir oran dahi olsa kedilerde böbrek ve idrar yolu hastalıklarına yol açıyor… İşte böyle maalesef insanlara zarar vermeyecek yan maddeler katılıyor insan vitaminlerinin içine ama o maddeler kediler için zararlı olabiliyor… BU linkten satın alabilirsiniz birkaç haftada ülkemize geliyor, kargo ücretine kıyarsanız belki daha çabuk gönderi yöntemleri de seçilebiliyordur ben birkaç sene önce buradan alışveriş yapmıştım http://animals.newfoodcorp.com/EN/prod/7667/VetriScience/Cat/Nutritional-Supplements/Specialties/Vetri-Lysine-Plus-Soft-Chews.html Şansınıza kargonuz hiç gümrüğe takılmadan da gelebilir, ama takılsa bile gümrüktekiler ilaç sandığı için takılabilir o durumda da gider merkezlerinden bunun ilaç değil kedi için ödül maması olduğunu açıklar kolayca alabilirsiniz benim takılmıştı yol biraz uzak ama metrobüsle artı taksiyle kolayca bulmuştum orayı Yenibosna taraflarındaydı sanırım ödül maması bunlar kedim için ilaç değpildir deyip açıp gösterince tamam demişlerdi almıştım.

   Cevapla
 12. Merhaba böbrek hastası kedi için de uygun olabılırmı acaba?

  Cevapla
 13. https://www.khedi.org/haftanin-konusu/ust-solunum-yolu-enfeksiyonlarinda-l-lysine-kullanimi/
  Bu yazıda herhangi bir fark yaratmadığı aksine böbreklere zarar verebileceği ve kullanılmaması gerektiği yazılmış. Bende aylardır veterinere gidip geldiğiniz solunum hastalığımız için takviye olarak veterinerim tarafımdan önerildi ama bendeki de huy hep araştırırım ve tedirgin oldum. Yazınızda 6 yıllık gerçi ama sizin bu konudaki güncel görüşünüz nedir?

  Cevapla
 14. Merhaba Meltem Hanım,
  Sizden sorumuz hakkında geri dönüş ricamız olacak. Calisivirus tedavisi hakkında yazınızı okumuştum.
  İki ya önce sokakta gözlerinde ve ağzında yoğun akıntılar ile bulduğumuz 5 aylık olduğu tahmin edilen dişi kedicik, iki veterinerin tedavisinden geçti. Ne yazık ki ilk veterinerde gözlerindeki akıntı sorununu tedavi edilse de ağızdaki yoğun akıntıyı, sprey ile ve arka iki dişini çekerek (bizden habersiz) gidermeye çalışsalar da ağızda salya ,yoğun akıntı devam etti. 1 aysan fazla o veterinerde kalması çare olmayınca ,şehrimizin en iyisi olan başka bir veterinere götürdük. 4 adet test yapıldı ve calisivirus pozitif çıktı. 10 gün klinikte tedavi uygulandı.14 gündür de benim yanımda.Tranflex ağız spreyi sabah akşam 2 şer fıs. Vetaminex bağışıklık güçlendirici ve 1 lt suyuna belirli bir ölçüyle konulan solüsyon olmak üzere 3 ilaç verdi. 14 günde en azından ağzinin iki yanından kalın bir şekilde akan salya bir hayli azaldı. Yazınızı yeni okuduk ve sogar -L-Lysine sipariş ettik. Ancak yorumunuz gözümden kaçmış ve sodyum var diye tavsiye etmiyorum demişsiniz. Öyleyse daha 1 gün kullandık. Kullanmayalım değil mi? https://www.juenpetmarket.com/bio-pet-active-kediler-icin-gelisim-destekleyen-lizin-tablet-90-adet-u-23240
  Nün petmarket tekini öneriyor musunuz? Yurtdışı ikamesi mıdır ? Bir de sogar lysine kapsül halinde 500 mg. 250 mg kullanılmalı yazıyor başka yerde de okudum. kapsülün içindeki toz halinde. Yarısını ıslak mamanın bir kısmına döküp karıştırdım oykye yedi(şimdi diyebilirsiniz vet sorun. Ancak aşırı egolu olduğu için kendisinin verdiği tedavi dışında bir şey sorunca cevap vermiyor ya da öyle bir şey iyi gelse biz duyardık Cerrahpaşa mezunuyum vs vs diye söylüyor). Son olarak Vetaminex bağışıklık güçlendirici ile lysine birlikte kullanılır mı sizce ? Şimdiden çok çok teşekkürler…

  Cevapla
  • Merhaba Özge cok geçmiş olsun öncelikle lysine tek başına derdinize care olmayabilir ama destek saglar ama alacağınız urunun icerdigi lysin seviyesi ise yarayacak duzeyde olmalı ben bunu oneririm mervue lysin kedi yazarsan google a cikar satin alma linkleri ayrica veterinerlerde de satılan bir destek ürünü senin onerdiginde oran dusuk daha iyi birsey almalisin. Solgari kullanan bisey olnayan da gordum ama ben pimpirikli olduğum icin o riski almak istemedim

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s