RSS Besleme

Kampanyaya imza verin, her mahallede bir kedi evi olsun!

Posted on

drVdLZmVMXNYGWl-556x313-noPad
Bazen bu ülkede de güzel şeyler olabilir güzel insanlarla yolum kesişebiliyor diyorum bu akşam da sanırım onlardan biri. Bir okuyucumdan mail geldi çok güzel bir imza kampanyası başlatmışlar sağolsunlar.

Kampanya şu: Devlet yetkililerinden talep ediyoruz İstanbul’un her mahallesine bir adet evli kedi parkı yerleştirilsin. Evli kedi parkından kasıt ev gibi kapalı bölümü olan içerisine mama ve su konulabilen kışın hayvanların sığınıp soğuktan korunabilmelerini sağlayan mini bir istasyon.

İnternette biraz araştırdım ve bu tarz örnekleri ülkemizde değişik illerin belediyeleri uygulamışlar, ama sanırım uygulanmış olan en güzel örneklerden birini Alanya Belediyesi yapmış!

Sağolsun bu değerli kampanyayı başlatan cesur yürekli okuyucum Radmila Kharitonova, bana Alanya Belediyesi’nin yaptığı kedi parkı/evinin fotoğraflarını da göndermiş. Örnek teşkil etmesi açısından neye imza verdiğinizi, bu kampanya ile ne yapılmasını istediğimizi anlamanız için fotoğrafları da yazıma ekliyorum.

Gerçekten de her mahallede böyle mini bir kedi istiasyonu olsa fena mı olur?

Alanya Belediyesi'nin doğa dostu kedi parkı/evi projesi bence tam bir harika!

Alanya Belediyesi’nin doğa dostu kedi parkı/evi projesi bence tam bir harika!

Hem biz hayvan severler de meşru bir biçimde oraya gider rahat rahat milletle muhatap olmadan resmi bir makama mama ve suyumuzu koyardık hadi ben taşın altına daha da elimi sokardım o alanın temizliğini bile yapardım yeter ki belediye koysun o parkı!

Ben sokak hayvanlarına her gün düzenli bir şekilde mama ve su veriyorum, onlara vermeden evdekilerin cuk cuk mamaları gövdeye atmaları içime sinmiyor. Belki kendi ev kedilerime aldığım kadar pahalı mamalar alamıyorum sokağımdaki kedilere çünkü her gün en az yarım kilo mama koyuyorum yaklaşık 10 kediye ama olsun en azından karınları doyuyor.

Alanya Belediyesi'nin doğa dostu kedi parkı/evi projesi, kesinlikle İstanbullular olarak biz de istiyoruz!

Alanya Belediyesi’nin doğa dostu kedi parkı/evi projesi, kesinlikle İstanbullular olarak biz de istiyoruz!

Ama gel gelelim kışın yağmurdu kardı derken koyulan kuru mamalar hemencecik ıslanıyor ve bir süre sonra da bozuluyorlar ıslandıkları için ve kedicikler yemiyor bu sefer mamaları ziyan oluyor.

Ayrıca ne yazık ki sokağımızda hayvan sevmeyen insanlardan bol miktarda var ve kendi evinde hayvan besleyip de sokaktakileri umursamayan bence yalancı hayvan severlerden de bol miktarda var ben bunlara riyakarlar diyorum kendi evimdeki cici ama sokaktaki kaka şeklinde ilkelce düşünüyorlar o zaman o hayvan sevgisinin kalpten geldiğini düşünmek mümkün değil bence!

Dolayısı ile evim de yüksekte olduğundan kedilere barınacak korunaklı bir yer sağlayamamanın da üzüntüsünü duyuyorum çoğu kez kartından yapılan kedi evleri çok beyhude oluyorlar ne yazık ki ya birileri alıyor parçalıyor ya çöpçüler atıyor ya da rüzgarda uçuşup gidiyorlar….

Alanya Belediyesi'nin doğa dostu kedi parkı/evi projesi

Alanya Belediyesi’nin doğa dostu kedi parkı/evi projesi

Dolayısı ile bu imza kampanyasında sözü edilen gibi içerisinde sığınacak birkaç ev veya kapalı alanı bulunan bir kedi parkı veya istasyonu gerçekten var olsa devlet bunu yapsa hakikaten bir hayvan sever olarak kendimi çok rahatlamış ve iyi hissedeceğim. Hem koyduğum mamalar ıslanmayacak ve heba olmayacak hem de kedicikler için kışın korunacakları bir mekan var olacak.

Bu kampanyaya mutlaka imza verin, ben gönülden destekliyorum umarım yeterli imzayı toplarlar ve dahası kampanya sonucunda yetkililer bu isteği haklı görüp bu uygulamaya başlarlar! Sevinçten havalara uçarım hemen belediyemizi arayıp biz de istiyoruz derim!

Evinizde kedi besliyorsanız, sokaktaki kediciklere de bir gönül borcunuz var bence bunu kalbinizde ve vicdanınızda hissetmelisiniz! Bu konuya kafa yormadıysanız hemen bir içsel muhasebeye gitmenizi öneririm! Ve işe bu kampanyaya imza vermekle başlayabilirsiniz! 😉

Ben imza versem ne olacak vermesem ne olacak demeyin, değişimler bireysel olarak başlar dalga dalga topluma yayılır her birinizin imzası çook önemli!

http://www.change.org/tr/kampanyalar/istanbulun-b%C3%BCt%C3%BCn-mahhalerinde-evli-kedi-parklari-so%C4%9Fuklar-gelmeden-%C3%B6nce-yapilmasinin-talebi-ile-rt-erdogan#

Reklam

About meltem

1983 yılı doğumlu, Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü mezunu, evli ve Coco ve Misha adında 2 kedi ve Uzay Deniz adında dünyalar tatlısı bir erkek çocuğu annesi editör ve metin yazarıyım :) Müziğe, doğaya, hayvanlara, mistik konulara ve sinemaya bayılıyorum. Meraklı bir İkizler yükselenli Koç burcu olarak, gündemi takip etmek ve en ilginç ipuçlarını bulup paylaşmak benim için bir zevk! Hem eğlenceli hem de bir şeyler öğrenebileceğiniz yazılar okumak için beni takip edin!

6 responses »

 1. imza vermek istiyorum bilgilendirirseniz sevinirim 🙂

  Cevapla
  • Merhaba Nihal, yazının sonunda bir link var oraya tıklayıp Change.com’un sitesindeki kampanya sayfasına gidiyorsun ve site üzerinden kayıt olarak online imza veriyorsun bu kadar basit başka yapılacak birşey yok 🙂

   Cevapla
 2. Keske olabilse. Ama bizim ulkemizin duyarsiz insanlari bunu desteklerler mi bilemiyorum.

  Cevapla
 3. Parklardaki canlarimizin bu evlere acilen ihtiyacı var.insallah sesimizi duyarsiniz

  Cevapla
 4. Seda Şanlıdere

  Merhaba Meltem, ben Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde çalışan Peyzaj Mimarı Seda, Kedi Evi projesinin müellifiyim. Kendim de kedilere aşık olan, asilzade bir iran kedisi sahibi bir kişiyim 🙂 Projemiz hakkındaki güzel görüşlerinize teşekkür ederim. Özellikle Kedi Evi projesine başlarkenki çıkış noktamızı tam olarak ilk paragrafta özetlemişsiniz bu çok güzel. Yani burası bi barınak ya da bakım evi değil bir istasyon ve kedicikler çok güzel faydalanıyor buradan. Onlara soğukta sığınacak bir yer ve her gün düzenli yiyecek ve su bulmalarına yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirdik projeyi. Kediler kapalı değil burada, istedikleri gibi faydalanıp istedikleri zaman kalıp istedikleri zaman gidiyorlar. Burada sadece bir sorun yaşıyorum bunu aktarmak ve belki de uyarmak istedim herkesi, birçok kişi burayı bakım evi sanıp annesi olmayan minicik yavruları ya da evinde beslemekten bıktıkları kedicikleri terk ediyorlar. Bu da tahmin edersiniz ki özellikle minik yavruların yaşamını zorlaştırıyor. Bizim kediciklerle ilgili kapsamlı projelerimiz devam edecek ama bu konuda hassasiyet gösterilmesini çok isterim. İmza kampanyanız da umarım başarıya ulaşılır, onların mutluluklarını görmek her şeye bedel:) Yapılacak olan kedi evleri için tavsiyem, bu alanların bakım evi olmadığının sadece birer istasyon olduklarının güzelce açıklanabilmesidir. Kolay gelsin 🙂

  Cevapla
 5. Merhaba Meltem, ben Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde çalışan Peyzaj Mimarı Seda, Kedi Evi’nin proje müellifiyim. Kendim de kedilere aşık olan, asilzade bir iran kedisi sahibi bir kişiyim 🙂 Projemiz hakkındaki güzel görüşlerinize teşekkür ederim. Özellikle Kedi Evi projesine başlarkenki çıkış noktamızı tam olarak ilk paragrafta özetlemişsiniz bu çok güzel. Yani burası bi barınak ya da bakım evi değil bir istasyon ve kedicikler çok güzel faydalanıyor buradan. Onlara soğukta sığınacak bir yer ve her gün düzenli yiyecek ve su bulmalarına yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirdik projeyi. Kediler kapalı değil burada, istedikleri gibi faydalanıp istedikleri zaman kalıp istedikleri zaman gidiyorlar. Burada sadece bir sorun yaşıyorum bunu aktarmak ve belki de uyarmak istedim herkesi, birçok kişi burayı bakım evi sanıp annesi olmayan minicik yavruları ya da evinde beslemekten bıktıkları kedicikleri terk ediyorlar. Bu da tahmin edersiniz ki özellikle minik yavruların yaşamını zorlaştırıyor. Bizim kediciklerle ilgili kapsamlı projelerimiz devam edecek ama bu konuda hassasiyet gösterilmesini çok isterim. İmza kampanyanız da umarım başarıya ulaşılır, onların mutluluklarını görmek her şeye bedel:) Yapılacak olan kedi evleri için tavsiyem, bu alanların bakım evi olmadığının sadece birer istasyon olduklarının güzelce açıklanabilmesidir. Kolay gelsin 🙂

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s