RSS Besleme

Kış geliyor, mahallenizdeki sokak kedicikleri soğukta ne yapacaklar?

Posted on

sad+cat_c89d66_3490245
Merhaba kedi sever dostlarım,
bu sabah eşimin “haftaya bütün yurt genelinde kar yağacakmış diyorlar” sözü üzerine midemde bir sıkıntı düğümü oluştu 😦 Ben mahallemdeki sokak kediciklerine her gün disiplinli bir şekilde mama ve su koyuyorum ama, maalesef evim bir apartmanın üst katında olduğundan sokakta onları soğuktan koruyabilmek adına hiç bir şey yapamıyorum. Yapamıyorum derken yapmıyordum bugüne kadar…

Bu kış bu mevzu iyice canımı sıkmaya başladı ve bir şeyler yapmam gerektiğini hissediyorum artık. Daha önceleri karşı apartmanımda giriş katında yaşayan Tülay teyzem vardı kedi sever. Onun evi ve balkonu yaz kış fark etmeden kediciklere açıktı, kedilere özel karton kutular eski kullanılmayan dolaplı mobilyalar ve plastik kedi evleri ile doluydu balkonu ve balkonun önünde kendi kullanımında olan bahçesinin içerisi. Ben de kışın kedilerin oraya toplanıp koyun koyuna yattıklarını gördüğümden mama su koyarak katkıda bulunuyor ama Tülay teyze de kışın onlara iyi kötü barınacak bir çatı veriyor diye seviniyordum içim ferahlıyordu bu nedenle bu yıla kadar birşey yapma ihtiyacı hissetmemiştim.

Ancak maalesef kendisi geçen yaz sokağımızdan taşınmak zorunda kaldı kiracıydı… Yerine gelen yeni kiracılar ise köpekleri olmasına rağmen onun kadar özel bir duyarlılığa sahip değiller anladığım kadarıyla kediler çok da umurlarında değil.

Dolayısı ile sokağımızdaki, kedileri düşünene ve onlar için bir şeyler yapan sadece tek başıma ben kaldım. Bu durum başlı başına içimi sıkıyor zaten biraz bu konu üzerine fazla düşünsem hüngür hüngür ağlayabilirim yalnız hissediyorum kendimi. En canımı sıkan şey ise kar, bu kış kar yağmasa inanın çok sevineceğim.

Bizim sokak genelinde benim ölçütlerime göre hayvan sever insan yok, hayvan severmiş gibi görünenlerin bir kısmının evinde köpeği var ama kendi köpekleri haricinde başka hiçbir canlı umurlarında değil asla, bir kısmı uzaktan ay ne ciciymiş bunlar pisi pisi deyip hiç bir yardımda bulunmadan geçip gidenler diğer büyük bir kısmı ise hayvanlardan nefret edenler ve dahası hayvanlara yapılan her iyiliğe itiraz eden, izin vermeyen olay çıkaran tipler.

O yüzden ya ben bu kış bu sokağa nasıl kedi evi koyacağım o kedi evinin sokakta durabilme ömrü ne kadar olacak kara kara düşünüyorum.

Bir de merdivenli sokağımızın şöyle bir özelliği de var araba geçmeyen merdivenlerle kaplı bir sokak olduğundan geceler, hatta bazen de gündüzleri Bostancı gibi merkezi bir yerde olmamıza karşın sokağımıza bir sürü ırlı ırsız tuhaf insansı tipler geliyor oturup sigara içki içiyorlar etrafa işiyorlar birbirleriyle itişiyorlar böyle salak saçma bir durum da var sokakta. Bu insansı tipleri kimi zaman akıllarına esince kedi mamalarına kaplarına da dadanıyor mamaları suların içine döküyor veya suların içine çöplerini atıyorlar…

Bu nedenle benim en büyük problemim bu sokakta tuhaf insanların ve hayvan sevmeyen kötü kalplilerin gözüne batmayacak ilgilerini çekmeyecek 1 veya 2 kedi evi oluşturup stratejik noktalara yerleştirebilmek.

Kedi evi de bugüne kadar hiç yapmadım, eli çok kırık bir insan sayılmam, bütçem dar ve dahası kendimi sıkıp alabileceğim veya yapabileceğim bir kedi evinin sokağımızdaki ömrünün ne olacağını kestiremiyorum.

Bu konuda araştırmalar yaptım ve kedi evleri yapmak veya temin etmek için güzel bir kaç fikir ve/veya yer buldum. Ama bu yazım çok uzun oldu onları bu yazının hemen ardından yeni bir yazı ile anlatayım en iyisi!

Şimdi esas isteğim sizlerden bana biraz akıl fikir vermeniz deneyimlerinizi paylaşmanız.

Sizler ne yapıyorsunuz bu konuda? Sokaktaki canlarınızı soğuktan nasıl koruyorsunuz?

Meltem

Reklam

About meltem

1983 yılı doğumlu, Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü mezunu, evli ve Coco ve Misha adında 2 kedi ve Uzay Deniz adında dünyalar tatlısı bir erkek çocuğu annesi editör ve metin yazarıyım :) Müziğe, doğaya, hayvanlara, mistik konulara ve sinemaya bayılıyorum. Meraklı bir İkizler yükselenli Koç burcu olarak, gündemi takip etmek ve en ilginç ipuçlarını bulup paylaşmak benim için bir zevk! Hem eğlenceli hem de bir şeyler öğrenebileceğiniz yazılar okumak için beni takip edin!

7 responses »

  • Müjde hanımcım, bu ürün çoook pahalı!:) Eğer bahçeli bir evde otursaydım yani gelenin geçenin art niyetsizlerin kolayca el atamayacağı özel bir bahçeli evim olsaydı herhalde bütçem de olurdu bu ürünü alacak ve akıbeti ne olur diye düşünmeden alır koyardım bahçeme ürün çok güzelmiş gerçekten de… Ama sokağa koymak söz konusu olduğunda kimsenin 400 küsür lira verebileceğini sanmıyorum parası olan bile hemen çalınma ihtimaline karşılık bu ürünü almayacaktır. Ki çalınır da emin olun… Bahçeli bir evim olsa veya kuralların daha iyi işlediği ve daha temiz niyetlere sahip insanların yaşadığı bir toplumda oturuyor olsam elbette bu çok katlı saray yavrusu gibi bu kedi evini de tercih edebilirdim 😉

   Cevapla
 1. Meltem Hanım;
  Tam da benim şu sıralar kafamı kurcalayan konuya parmak bastınız. Daha bir kaç gün önce bir video izledim linkini paylaşmak isterim

  videoda bir kedi evi basit bir şekilde nasıl yapılır onu anlatıyor.
  Derdim yapmak değil, sizin de dediğiniz gibi nerelere koyacağız ki insan görünümlü yaratıklar zarar vermesin… Özellikle bizim sokakta çok fazla yaramaz çocuk var. Apartman önüne koysam iki dakikalık ederler eminim.
  Bize çok yakın bir kültür merkezi var ufak çapta bir dış mekan bahçesi olan acaba oraya koyulabilir mi? Kültür merkezindeki yetkililer ne düşünür bu konu hakkında hiç bilmiyorum. İtiraz etmeseler bile korunmalarını sağlarlar mı onu da bilmiyorum. Hani sen bırak ama gerisiyle biz ilgileniriz mi derler demezler mi kestiremedim.
  Eğer en yakın zamanda evleri yaparsam inşallah orada cici insanlar olur da bana destek çıkarlar…

  Cevapla
  • Teşekkürler İnaçcım güzel paylaşımın için, Umarım o kültür merkezindekiler iyi insanlardır da izin veririler kedi evlerini koymaya.. Ülkemizde hayvan severler olarak birçok farklı şeyle mücadele etmeye zorlanıyoruz böyle olmamalı aslında…Bu kadar zor olmamalı… Ama kimsenin umrunda değil.. O yüzden green card a başvurdum ve bu ülkeden eğer çıkarsa arkama bile bakmadan gitmek istiyorum… Kaç senedir bu tip insanlarla, düzenle mücadele ediyorum ve sürekli huzurumu yeniden bulabilmek adına korkmadan taşınıyorum yer değiştiriyorum ama insan anlayışı ve profili değişmiyor… Bilmiyorum ben mi çok şanssızım bloğumu okuyan ve yorum yazanlarla uzak bir ormanda toplu bir kooperatif mi yapmalıyız arkadaş? Hayvan severler bir arada yaşasın 🙂 Yoksa çok ömür törpüsü oluyor bu ülkede yaşamak… Altıntepe’den Küçükyalı’ya elimde taşıma çantasındaki kedi ile dolmuşa binerek gidemiyorum mesela.. Neden dolmuşçu dümbeleği arabasına istemiyor kutu içerisinde kediyi, taksicileri hiç saymıyorum bile… Ki mesafe çok yakın dolmuşla 5 dakika bile değil… Çok dertliyim çok 🙂

   Cevapla
   • Merhabalar meltem hanım:) Sizi İdealtepe 50.Yıl Parkına bekliyorum toplu kooperatif için 🙂 Şaka bir yana keşke dediğiniz gibi tüm hayvan severler bi arada yaşasa ama bu seferde olan diğer yerlerde yaşayan gariban hayvanlara olur maalesef. Tansu Hanım bizim de kedilerimizin veterineri:) Annem çoğu zaman İdealtepe’den kliniğe minibüsle gidiyor pek sorun yaşadığımızı söyleyemem. Artık şans mıdır bilemiyorum. Sadece dün, sokakta kırık bacağıyla bulduğumuz kediyi Can Dostu’na götürürken minibüscü ‘abla arkaya götür onu’ demiş anneme, annem de cevabını verip en önde oturmuş:)

    Kedi evlerine gelince; babam geçen yıl apartman bahçemize içeriden 2 katlı bir kulübe yaptırdı 250 TL’ye, zincirle bağlandı tabi ama zaten kimse alıp da götürmeye kalkamaz herkes biliyor bizim yaptırdığımızı artık:) Kulübenin içine şu an pek kimse girmese de rahat 6 kedi girebilir aslında:) http://i.imgur.com/u6iVLO1.jpg?1

    Bunun dışında 7 tane köpükten kedi evi yapıp belli yerlere yerleştirdim babam ilaç firmasında çalıştığı için gittiği ilaç depolarından alıyor. Daha da yapacağım. Eğer isterseniz size de temin edip Tansu Hanıma bırakabiliriz bir şekilde.

    İnsanların ilgisizliği konusunda da size katılıyorum çok acı bir şey insanların merhametsiz olması o güzelim canlara karşı. Çok uzun olmuş yazım kusura bakmayın:) Sevgiler.

   • Kedi eviniz şahane ötesiymiş Mervecim maalesef öyle bir şansım hiç yok apartmanımızda hayvan sevmeyenler (nasıl insansa bunlar!!) çoğunlukta ve apartmanın bahçe sınırları içerisine tek bir çöp dahi koyamıyorum yassak! 🙂 Böyle sizinkisi gibi güzel bir kulübe yaptırsam da sokaktan hemen çalınacağını düşünüyorum. Geçici kedi evlerini bir deneyeceğim bakalım akıbetleri ne olacak kendim bir mukavva kutuyu çöp torbası ile kaplayarak deneyeyim eğer yaptığım şey kimse atmadan etmeden sokakta durmaya devam eder ise sana haber veririm o zaman köpüklerden rica edebilirim dediğin gibi Tansu hanıma bırakabilirsiniz sözleşiriz hem tanışmış da oluruz ama önce bir basit bişey yapıp deneyeyim bakalım çok teşekkür ederim 🙂

 2. Meltemcim üzüntü nü çok iyi anladım.,10 senedir bende aynı seyleri yaşayıp durdum çünkü. .önceleri 2 kedim vardı, annesi zaten apartman bodrumuna alistigindan dolayı yavrusunuda oraya alistirmisti, kış ları içeri giriyorlardi bende bu yüzden rahattim..tabii onları görüp ara sıra şikayet edildiğimde oldu ama öyle böyle 7 sene geçirdik, kapısının inundekilere çoğu zaman karton kutu yaptım ama onuda biliyorsunki atanlar oluyorr..Kalıcı tek çözüm ne kadar iyi olur bilmiyorum ama bir usta çağırıp kapı girişinin cokta dikkat çekmeyen bir köşesine taştan bir kulübe yaptirmak olduğunu düşünmüştüm, sonuçta yazın ici yıkanabilir taş olduğu için, kisin da kapalı neredeyse 4 tarafı birazda olsun korur diye..onun dışında bir arkadaşım in bahçesi olduğu için bayrağı kocaman boyumdan büyük benim, ağaçtan kulübe yaptırdı içi, kat kat kedi yatagiyla dolu. .önünde de büyük kapı haricinde küçük bir kapısıdaha var girip çıkmaları için. .şu insan musvetteleri Karışma salar bu işler çok daha kolay olacak ama,inşallah herkesin hayvanlari sevdiği, merhamet ettiği o günlerde gelir…sevgiler

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: