RSS Besleme

Bonacibo Taze Kuzu Etli Kedi Maması

Posted on

BonaciboTazeKuzuEtliYetiskinKediMamasiMerhaba kedi dostları, son zamanlarda Temizmama.com’da satılan yerli üretim kedi mamaları hakkında çok fazla soru geliyor mailime. İyi midir sizce tavsiye eder misiniz kullanıyor musunuz gibi sorular.. Ben de genellikle kullanmadığımı ve soranlara da kişisel görüşüm olarak tavsiye etmediğimi belirtmiştim. Ancak yeni bir mama çıkarttılar ya da zaten vardı güncellediler bilemiyorum öncesini ve o mamayı gerçekten de gözüm tuttu benim hatta aldım ve kullandım da. Gerçekten memnun kaldım.

Bence temizmama’da satılan her mama birbirinden değişik özelliklere sahip. Ben hepsini tavsiye ediyorum diyemeyeceğim. İçlerinden Bonacibo Kuzu Etli olanı tavsiye edebilirim yalnızca. Diğer kedi mamaları kanatlı unu tavuk unu vs gibi benim neden un koyuyorlar taze eti koymak varken diye düşünüp eleştirdiğim bir protein kaynağı özelliğine sahipler. Ama bu Bonacibo kuzu etli mamada gerçekten taze kuzu eti kullanılmış un mun yok et yani, zaten et koymasalar içeriğe taze et şeklinde ibare de koyamaz o yüzden güveniyorum.

Genel olarak mamanın içeriği de güzel, tabi tahıllara alerjik kedilere uygun değil çünkü mısır içeriyor veya özel bir hastalık durumu olan kedilere nasıl gelir onu bilemiyorum ama sağlıklı dana gibi kediler için iyi bir mama gibi görünüyor. Kedinizi royal canine ve hills ile besliyorsanız bunu da bir alternatif olarak alıp deneyebilirsiniz diye düşünüyorum zira içerikler küçük nüans farklılıkları haricinde oldukça benziyor.

Hills’in bana göre bir artı yönü var ki o da doğal maddelerle korunuyor olması. Bu mama da Royal Canine mamaları gibi kimyasal koruyucu maddelerle korunuyor.Kendilerine mail atmıştım geçmiş senelerde ve bünyelerindeki sorumlu veteriner yanıt vermişti, BHA ve BHT adlı maddeler ile korunuyor olduğuna dair mamalarının oradan biliyorum yani çünkü web sitesinde bu konuda bir bilgi yoktu hala da yok.

Lezzeti de sanıyorum ki oldukça iyi, bizim sokaktaki bütün kediler bayıla bayıla yediler. Onlara 2 senedir aynı siteden bütçem ancak ona yettiği için 15 kg lık Miço mama alıyordum çünkü her gün 15 kadar kediyi doyuruyorum tek başıma, ama içimden de keşke biraz daha iyi bir mama da alabilsem diye geçiriyordum. Şimdi her ay yine Miço alıyorum ama yanında mutlaka bu mamadan da alıyorum en azından kaliteyi biraz arttırdığımı düşünüyorum bununla karıştırarak verince 🙂 Elimde olsa da sırf bundan alsam eh işte dar gelirli kedi sever vatandaş dünyası benimkisi 🙂

a80762e88dce4442d40ca4b69ca430f6Evdeki kedilerim ise şu ara Hills yiyorlar yeni geçtiler Hills’e, o yüzden onların üzerinde denemedim aldığım paketi ama kesin yerlerdi çünkü çevresinde yalana yalana dolaşıp kokluyorlardı her seferinde camımın önündeki kedilere açıp koyarken.

Paketinin ağzı da fermuarlı dolayısı ile taze kalmasını kolaylaştırıyor bu durum. Fermuarsız paketlere deli oluyorum, mamalar çok havayla temas edince çabuk bozuluyorlar çünkü veya aromaları kaçıyor diye yemiyor cingözler 🙂

Bu mamayı neden beğendin derseniz özetle taze et içerdiği için, tahıl olarak mısır içerse de soya ve buğday içermediği için, analiz değerlerini incelediğimde dengeli bir oran gördüğüm için, tadı yenilebilirliği kedilerin şapırtılarından anladığım kadarıyla çok iyi olduğu için diyebilirim.

Halihazırda kedinize kimyasal koruyucu maddelerle korunan Royal Canine, Sanabelle, Proplan vs gibi mamalar yediriyorsanız bunu da deneyebilirsiniz diye düşündüm çünkü fiyatı onlara oranla oldukça daha düşük sadece 25 TL. Tabii ki her mama ile oturup burada bu mamayı birebir karşılaştırmam mümkün değil ama sizlerle özet şeklinde kendi düşüncelerimi paylaşmak istedim daha detaylı incelemek isteyenler mamanın sitesindeki ayrıntılı içerik bilgilerine şuradan ulaşabilir: http://www.temizmama.com/bonacibo_taze_kuzu_etli_yetiskin_kedi_mamasi ve kendi halihazırda kullandığı ile mukayese edebilir.

Ülkemizde satılan benim de bloğumda sık sık haklarında övgü dolu görüşler belirttiğim doğal mamalar her ne kadar iyi bir içeriğe sahip olsalar da her kedinin damak zevkine hitap edemedikleri de bence bir gerçek; örneğin benim kedilerimin…Günlük pratik kullanım diye bir kavram var bence herkes kedisine ortalama olarak en iyi gelecek mamayı bilgi toplayarak, deneyerek kedisini gözlemleyerek en iyi kendisi bulabilir. Dolayısı ile her mama her kediye iyi gelecek diye bir kesin yargı olmamalıdır bence.

Örneğin ben sağlıklı bulmama karşın benimkiler Acana yemiyorlar, N&D nin sadece tek bir çeşidini yiyorlar yaban mersinli kuzulu olanını ama o da benimkileri aşırı kabız yapmıştı o yüzden de ben vermiyorum onu da. Dolayısı ile kağıt üzerinde ülkemizde satılan bence en sağlıklı olduğunu düşündüğüm iki mamayı da pratik kullanımda kedilerimde kullanamıyorum, ben de hemen o zaman bir sonraki basamak diyorum ve protein kaynağı daha ortalama olsa da tahıl içerse de (kedilerim alerjik değiller nasılsa) en azından oranları dengeli ve doğal maddelerle korunuyor diye düşünerek Hills’e geçtim) Size de önerdiğim mantık bu, mama konusunda bilgileri edinin öğrenin sonra deneyin ve kediniz üzerinde gözlem yapın ve hangi mama sizin için en ideali en iyi siz bulabilirsiniz.

Doğal ve tahılsız mamaları övdün övdün şimdi neden bu mama hakkında yazıyorsun diyebilirsiniz. Ama demeyin 🙂 Yanlış anlamış olmayın beni çünkü bu blog ne firmaya ne tek bir markaya ait. Tamamen benim de her gün değişen, gelişen bir müşteri olarak kişisel görüşlerimi içeriyor. Biraz fazla meraklı ve araştırmayı seven bir kedi sahibiyim diyelim 🙂

Doğal ve tahılsız mamalar iyidir hoştur ama kediniz bunu yemiyorsa veya yediği halde ona iyi gelmediğini düşünüyorsanız elbette başka mamalara yöneleceksiniz. Çünkü ülkemizde doğal diye nitelendirebileceğim sadece birkaç markanın maması satılıyor keşke Amerika’daki gibi bu pazar daha gelişseydi bir sürü farklı doğal mama olsaydı da sizlere onların arasından seçimler yapabilin diye bilgiler vermeye çalışsaydım ama maalesef… Ben de sizinle aynı durumları yaşadım ve hala daha yaşamaktayım. Bu nedenle geniş ve çok açılı bir perspektiften bakarak mama konusu hakkında düşünmeye çalışıyorum.

Burada hiç bir zaman çok kötüdür aman sakın dediğim bir mamayı övecek bir yazı yazmam söz konusu olamaz, ama hakkında olumsuz bir görüşe sahip olduğum bir marka iyi bir ürün çıkartırsa, ürününü yenilerse veya tam tersi çok iyidir deyip savunduğum bir marka kötüye giden bir ürüne sahip olursa düşüncelerimi ve daha önce verdiğim bilgileri değiştirip güncelleyerek bunu sizlerle yeni bir görüş bir haber olarak paylaşırım.

Temizmama’da satılan her mama için alırım kendi kedilerime yediririm diyemem, ama yeni ürünleri Bonacibo Taze Kuzu Etliyi beğendiğimi söyleyebilirim ve arayışta olanlara bir alıp denemelerini öneririm. Tabi her kedi sahibi kendi kedisini gözlemlemekten sorumlu; mama değiştirdiğinizde değişimleri iyi gözlemlemelisiniz bu mama kedime iyi geldi mi çok kilo aldırdı mı vs gibi birtakım analizler yapmanız gerekir ki o mama ile yola devam edip etmeme kararını verin önümüzdeki ay için..

Son olarak keşke bu mamaya C vitamini ve Lysin (lizin) maddesi de ekleyebilselermiş ve doğal koruyucu maddelerle (yani E ve C vitamini ile rosemary yani biberiye özütü ile) koruyabilselermiş mamayı o durumda doğallığa önem veren kedi sahipleri açısından da çok çok daha iyi olabilirdi, daha mutlu olurdum diyorum ve bu yazıyı noktalıyorum 🙂 Umarım Temizmamada taze et içeren daha çok mama çeşidi de görebiliriz önümüzdeki günlerde diyorum!

Bir de unutmadan ekleyeyim, ben veteriner değilim arkadaşlar o yüzden özel sağlık durumlarına sahip kedileriniz için mama önerisinde bulunabilecek bir yeterliliğe sahip olmadığımı düşünüyorum, fikirlerime değer verdiğiniz için sizleri çok seviyorum bu durum beni çok onore ediyor ancak bilgim dahilinde olmayan konularda elimden birşey gelmiyor 🙂

Bol kedi mırıltılı güzel bir gün dilerim ♥
Meltem Şafak

Reklam

About meltem

1983 yılı doğumlu, Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü mezunu, evli ve Coco ve Misha adında 2 kedi ve Uzay Deniz adında dünyalar tatlısı bir erkek çocuğu annesi editör ve metin yazarıyım :) Müziğe, doğaya, hayvanlara, mistik konulara ve sinemaya bayılıyorum. Meraklı bir İkizler yükselenli Koç burcu olarak, gündemi takip etmek ve en ilginç ipuçlarını bulup paylaşmak benim için bir zevk! Hem eğlenceli hem de bir şeyler öğrenebileceğiniz yazılar okumak için beni takip edin!

20 responses »

 1. merhabalar Meltem Hanım, bu mamayı evdekilere de verdiniz mi yoksa sadece sokaktakilerde mi denediniz? ben de sokaktakiler için bahsettiğiniz gibi Miço alıyorum evdekilere en son Acana almıştım daha önce N&D, fiyatını görünce deneyebilirmiyim diye düşündüm de o yüzden öğrenmek istedim….çok teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Özge, yazıda da belirttiğim gibi ben bu mamayı sokak kedilerim için aldım ve denedim evdeki kedilerim şuan Hills yiyorlar. Bu mama Miço’ya göre çok daha iyi bir mama elbette yani sokak kedilerine bütçen el veriyorsa Miço yerine bundan al derim. Ancak evdeki kedilerini Acana ve N&D ile besliyorsan bu mama onlarla aynı klasmanda değil elbette. Neden değil çünkü Acana ve N&D doğal maddelerle korunurken bu kimyasal maddelerle korunuyor ve onlar tahıl içermezken bu içeriyor.. Gibi gibi uzun uzun yazmayayım birçok farkı var. Hills ile de arasında bence fark var Hills de doğal maddelerle korunuyor olması ve vitamin oranlarının daha yüksek olması dolayısı ile daha iyi bence. Bu mama temizmama’da satılan mamalar arasında en iyisi bence ve mesela kedisine royal canine hills yediren ancak artık mesela maddi sebeplerle yediremeyecek olanlara da daha uygun fiyatlı benzer bir alternatif ancak her yönüyle denktir de diyemem. Kedisini Whiskas, Cat chow, goody gibi market mamaları ile besleyenler için ise cidden değerlendirilmesi gereken bir alternatif. Yani olayı birçok boyutta değerlendirmek gerekiyor. Acana veya N&D veya Hills alacak bütçen varsa evdeki kedileri,ne bence o mamalarla devam et bunu sokaktakilere al ama ciddi bir fark yaratmış olursun onlar için. Bu mamayı doğal koruyucu maddelerle korumaya, vitamin değerlerini biraz daha yükseltmeye ve içerisine lysine arginin gibi antioksidan hastalıklardan koruyucu destekleyici ek birtakım maddeler koymaya başlasalar inan o durumda hepsini bırak buna geç derdim ama iş öyle de değil maalesef..Ayrıca fiyatlarına da zam geliyormuş dolar kurundaki artış nedeniyle şubat başında fiyatlarımıza zam yapacağız diye bir mail attı müşterilerine firma :(((

   Cevapla
 2. meltem hanım merhaba. bizde sokaktaki yavrular için sürekli temizmama’dan miço alıyorduk ve blogunuzdaki yazınızı okuduktan sonra bu hafta ki miço siparişime 1 paket de bonacibo taze kuzu etli mamayı da ekledim. sitede gerçekten mama içeriginde taze kuzu etli oldugu yazıyor ama gelen mamayı özellikle okudum ve şu yazıyor : taze kuzu eti ve taze kuzu eti unu : %39-%41 .
  sitede taze kuzu eti unu içerdigiyle alakalı bir bilgi yazmıyor. ülkemizde bu sektörün büyümesini,insanların bu konuda daha fazla bilinçlenmesini istiyorum ama bu hareket bir aldatmaca değil midir ?
  sitede büyük puntolar ile taze kuzu etli oldugunu yaz içerigine unuda ekle. ben nereden bilecegim ne kadarı et ne kadarı un.
  açıkcası temizmamayı karşı bir sempatim vardı ama ciddi bir azalma oldu bu yüzden

  sitede yazan mama içeriği ;
  İçindekiler:
  Taze Kuzu Eti % 39 – 41, Baldo Pirinç, Mısır, Tavuk Yağı, Balık Yağı, Karides Eti Unu, Bezelye, Bira Mayası, Taurin, Bitkisel Doğal Sindirim Düzenleyicileri ve Bağışıklık Sistemi Destek Besinleri, Vitaminler ve Mineraller.

  blogunuzu ilgiyle takip ediyorum , tüm yazılarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.

  Cevapla
  • Aaa gerçekten mi, ben de sitedekini okumuştum pakete hiç bakmadım aynıdır diyerek iyi bir noktaya değinmişsiniz. En azından gerçi taze et bir miktar da olsa içeriyor o açıdan iyidir yine Miço da çünkü o bile yok. Ama bu mamanın zaten Hills N&D Acana gibi mamalara denk olduğunu düşünmüyorum ben de.. Vitamin değerlerine baktım onlar da daha düşük bu diğer markalara göre, bu mama temizmamadakilerin içinde en iyisi…

   Cevapla
  • Meltem hanim , temizmama nin internet sitesinede bu konuyla alakali bir mesaj gondermistim. “” sitede belirtilen mama icerigi tamamen dogrudur .stoklu calistigimiz su an eski ambalajlari kullaniyoruz .bu ambalajlar bitinceye kadar kullanmak zorunda kaldik ” seklinde cevap gelmistir.

   Cevapla
   • Hmm sevindim valla öyle olduğuna aman ne iyi, teşekkür ederim haber verdiğiniz için içim daha çok rahat etti böylece benim de 😉

 3. meltem hanım ,sitede mama içerigini değiştirmişler ;

  ” İçindekiler:
  Taze Kuzu Eti ve Taze Kuzu Eti Unu %39-%41, Baldo Pirinç, Mısır, Tavuk Yağı, Balık Yağı, Karides Eti Unu, Bezelye, Bira Mayası, Taurin, Bitkisel Doğal Sindirim Düzenleyicileri ve Bağışıklık Sistemi Destek Besinleri, Vitaminler ve Mineraller.
  (ÜRÜNLERİMİZDE DOMUZ ETİ VE TÜREVLERİ BULUNMAMAKTADIR)

  firmadan konuyla alakalı geri dönüş yapmışlardı ve bir nebze temize çıkmayı başarmışlardı ama bakalım buna ne yanıt verecekler 🙂

  Cevapla
  • Eh olsun ne yapalım yine de böyle olsa bile o sitede satılan en iyi mama bu bence, diğerlerinde hiç et adı dahi geçmiyorken bunda var en azından buna da şükür :)))

   Cevapla
   • firma, cumartesi günü için izmire mama fabrikasına davet etti. üstelik uçak bileti dahil tüm ulaşımı kendileri üstleniyorlar. müşteri memnuniyetine bu kadar önem bir firmayla ilk defa karşılaşıyorum açıkcası 🙂

   • Evet böyle bir şey yapıyorlar mecburlar çünkü diğer mamalarla bir yerde mücadele veriyorlar. Aman fabrikayı gezerken anlattıklarının ve o anın büyüsüne kapılıp mamaların aslında içeriklerinin ne oranda iyi ne oranda kötü olduğunu aklınızdan çıkartmayın ;))

   • genelde acana veriyoruz bizdeki 3 cengavere, royal canini çok çok sevdikleri için 3-4 ayda bir onu alıyorum gecen ay brit care aldım ama sevmediler aç kalmamak için yediklerine şahit oldum 🙂 acana, royal canin ,hills’ e ait içerik dökümanlarını yanımda götürecegim orada anlattıklarıyla karşılaştıracagım .

   • Bence öyle yanınızda götürmek orda bu konuları tartışmak bir şeyleri inceleyip bak burda bu öyle ama niye falan şeklinde konuşmalar yapmaktan vazgeçin 🙂 Ya sizi süslü teknik bilgilerle baymalarlar, ya da boşuna sinir harbi yaşarsınız en olmadı iyi ihtimalle sadece garip gergin anlar yaşanır. Benim kişisel olarak bu konularda desturum şudur; sorulmazsa ağzımı açmam (yazarım o ayrı konu :)) Şimdi onlar ticari bir kuruluş ve orada çalışanlarda oranın çalışanları elbette ürünlerine tutku ile bağlıdırlar ve en iyisi olduğunu savunacaklardır ve gelenlere de mamalarının ne kadar iyi olduğunu anlatacaklardır normal olarak her firma böyledir yani 🙂 Orda sizin sorularınız ile ay evet yaaa şöyle olsaydı mamamız daha iyi olurdu veya haklısınız aslında sağlıklı mama öyle olmalıdır ama biz bu türünü üretiyoruz işte ne yapalım demeyecekler elbetteki :))) Boşuna kelimelerinizi sarf etmiş olursunuz ve günün sonunda da bu tip tartışmalara girdiğinizde ya sizin aklınız karışmış olur ya da karşınızdakilerle iletişimi bozmuş olursunuz. Ben sessizce dinlemeyi ve notlar almayı tercih ederdim sizin yerinizde olsam, evde kendi elinizdeki bilgileri karşılaştırıp kendiniz adına bir çıkarım yaparsınız salim kafayla. Beni bir mama firmasından çağırmışlardı, tanışalım belki ortak projeler yaparız diye. Gittim görüşmeye oradaki kişiler büyük bir iştahla kendi mamaların şöyle de iyi böyle de en sağlıklısı olduğunu ballandıra ballandıra anlatmaya başladılar ki mama benim oo en kaliteli ve sağlıklı mama standardıma hiç uymuyor bu arada. Önce biraz bildiklerimden bahsetsem mi dedim ama ben konuştukça onların mamasıyla karşıt görüş oluşturacak bilgiler söylediğim için iş biraz karşılıklı münakaşaya dönmeye başladı. Beni orada kendi mamalarını ne kadar kaliteli olduğuna dair ikna etmeye çalıştılar hem de baya uğraştılar yani artık en son ne söylediklerini bile anlayamaz hale gelmiştim kafam tuttmuştu konuşmaktan o kadar… Hatta oradayken aa alıp deneyeyim bari bile demiştim hahah :))) O dereceye gelmiştim yani.. Eve dönünce çok saçma bir gün geçirdiğime karar verdim ve bildiklerimin benim için asıl doğrular olduğunu bir kez daha anladım. Dolu başak eğik olur demişler herkesin bildikleri kendine bu nedenle bana ders oldu bu olay kedi mamaları hakkında benden detaylı bilgi isteyenler olursa elbette elimden geldiğince anlatıyorum burada yazıyorum bilgilerimi paylaşıyorum ama asla ne pet sektöründe çalışanlarla ne de hayvansever arakadaşlarımla bu konuyu konuşup didik didik etmiyorum size de tavsiye ederim 😉

 4. selamlar
  Yaklaşık 2 sene önce bu mamadan kedilerim çok ishal oldular ve az kalsın birini kaybediyordum
  internette bu tarz sorunlar yaşayanlar da olduğunu gördüm
  temizmama veteriner hekimi bunu ben telefonda söyleyince belki o partide bir sorun olabileceğini telefonda ima ettikten sonra hediye olarak da 1 paket daha göndermişlerdi
  ama asla tekrar o mamayı kedilerim üzerinde denemedim
  sokaktaki kediler için de korktum, n’apmalıyım diye düşündüm; başka mama ile karıştırarak ve azar azar besleme noktalarıma paylaştırmak suretiyle o hediye mamayı bitirmiştim
  temizmama çok ilgili bir firma
  ancak bu kuzu etli mama beni çok ürkütüyor yaşadığımız deneyimden sonra

  Cevapla
  • aaa hakikaten mi ilk kez bu mama hakkında böyle bir yorum duydum ben her ay 3 paket alıp sokaktaki dostlara veriyorum bari kuzulusunu almiim bundan sonra tavuklusuna geçeyim aman yani korktum 😦 Geçmişler olsun..

   Cevapla
  • Mama değiştirirken zaten sindirim sistemi bozuluyor alışmadığı bir şey yediği için.Ben de whiskas’a geçtiğimde bikaç gün ishal olmuşlardı.Yavaş yavaş karıştırarak geçiş yapmalıydınız.

   Cevapla
   • Selam umarım kedinizi whiskasla beslemiyorsunuzdur, besli,yorsanız da hangi mama sayfamı okuyup mamanızı yeniden inceleyip değerlendirmenizi öneririm. Veya birkaç veteriner kliniği gezip direkt veterinerlere whiskas nasıl bir mama ne düşünüyorsunuz diye de sorabilirsiniz. Kedinizle daha uzun yıllar yaşamanız için bence daha sağlıklı bir mamaya geçiş yapın…

   • Hayır 1 yıl önce whiskasa geçmiş 1 ay falan kullanmıştım sadece şimdi kullanıyorum diye birşey demedim ki :)Konuyla çok alakasız bir cevap yazmışsınız, sadece mama geçişlerinde bu gibi problemler çıkabildiğini belirtmek istemiştim ben 🙂

  • Merhaba yazınızı okudum ancak anlattığınız bu mamayı temiz mama da göremedim bonacibo kuzu etli olarak beyaz paket olarak var

   Cevapla
 5. kedi delisi :)

  meltem hanım ben bonacibo kullanıyorum tüyleri süper agız kokusu yok kakası az enerjıkler ve cok severek yıyorlar bu kalıtelı mama oldugunu göstermez mi sizce ayrıca daha yemeyen bir kedi görmedım sokaktakı canlarım dahıl buna sırrı ne anlamadım

  Cevapla
 6. Merhabalar,

  Sanabelle hakkında kimyasal koruyucular içerdiğinden bahsetmişsiniz. Sanabelle hakkında pek fazla İngilizce kaynak bulunmuyor maalesef ve bu dediğinizi bir türlü teyit edemedim.
  Yeni ambalaj tasarımındak paketlerin içerik kısmına baktığımda EC ile korunan antioksidan ibaresine denk gelmedim. Ayrıca Bosch’un internet sitesinde kimyasal renklendiriciler, tatlandırıcılar ve sentetik antioksidanlar kullanmadıklarını belirtiyorlar.
  Biraz önce Bosch ile bu konuda iletişime geçtim, umarım kısa sürede geri dönüş yapılır ve şirketin cevabını sizinle de paylaşırım.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: