RSS Besleme

Ölüm getiren yeni hayvan hakları yasası onaylandı :(((

Posted on

10423742_10152428253957834_2125104506481424863_n

Arkadaşlar çok üzgünüm maalesef hayvanların yaşam hakkını hiçe sayan onları sokaklardan toplayıp ölüme gönderecek olan, sirkleri yunus parklarını teşvik eden hayvanların deney amacıyla satılmasını destekleyen berbat ötesi bir ölüm yasası bir hayvan hakları yasası onaylanmış durumda şuan.

Geçen sene bu konuda hayvanseverler olarak o kadar sokaklara döküldük protestolar yaptık imza kampanyalarına imzalar verdik ama bakanlar hepsine kulaklarını tıkadılar, masa başında zavallı meleklerimizin yaşamını bir cehenneme döndürecek onlara ölümlerden ölüm beğendirecek bu ölüm yasasını hazırladılar ve onaydan da geçirdiler…

Şimdi ses çıkarma ve tekrar protestolara başlama zamanı….

Çünkü eğer hiç bir şey yapmazsanız bu yasa tasarısı ile sokaktaki hayvanları koruyamayacağınız gibi evinizdekiler için de bin bir zorlukla mücadele edeceksiniz zira bu yasanın ucu her yere değiyor…

Yasada nefret edilesi birçok madde var ama bunlardan en kötüsü;

tüm sokak hayvanlarının toplatılacak olması,

bu toplatılan hayvanlar ya ölüm kamplarına gönderilecekler ya da ilaç ve kozmetik firmalarına deney hayvanı olarak satılacaklar…

Özgür denizleri hak eden binlerce yunus fok balığı penguen iğrenç eğlence parklarında insanları eğlendirmek için türlü işkencelere maruz kalmaya devam edecek.. zira devletimiz bu parkların önemli birer ekonomi kaynağı olduğunu vurgulamış… ülkede çalan çalan devleti soyan soyana ama iş yunus parklarına gelince önemli ekonomik kaynak olaya bakar mısınız?

Ayrıca evinizde hayvan beslemek için artık belediyeden muhtarlıktan izin almanız gerekecekmiş ve muhtar evde kaç hayvan besleyebileceğinizin kararını verecekmiş.

Daha bir sürü saymaya tansiyonumun el vermediği yaşam hakkını hiçe sayan ve ölümle hayvanları burun buruna getiren nice madde var bu yasada… bunu protesto etmelisiniz..

HEPİNİZE ÇAĞRIDA BULUNUYORUM LÜTFEN BU KONUDAN TÜM SOSYAL MEDYA HESAĞLARINIZDA YOĞUN OLARAK PAYLAŞIMLAR YAPIN TWİTTERDAN FACEBOOKTAN INSTAGRAMDAN …

Bu kampanyaya imza da verebilirsiniz ben verdim: http://www.change.org/tr/kampanyalar/veysel-ero%C4%9Flu-hayvan-haklar%C4%B1n%C4%B1-koruman%C4%B1z%C4%B1-tasar%C4%B1y%C4%B1-iptal-etmenizi-hayvan-haklar%C4%B1-savunucular%C4%B1-ve-sivil-toplum-%C3%B6rg%C3%BCtleriyle-birlikte-hayvan-haklar%C4%B1-lehine-karar-alman%C4%B1z%C4%B1-istiyoruz?share_id=YgUzwjNBDP&utm_campaign=autopublish&utm_medium=facebook&utm_source=share_petition

Şimdi aşağıda Haysev Derneği’nin facebook sayfasından yayınladığı hayvanseverleri topluca sosyal medya eylemine çağıran yazısını yayınlamak istiyorum oradaki etiketleri kullanarak paylaşımlarda bulunursanız daha da yararı olur:

ONLARA VEDA ETMEK İSTEMİYORSANIZ, SES VERİN!

/ SONUNA KADAR OKUYUN LÜTFEN

Çok açık ifade edelim, lafı uzatmaya hiç gerek yok.
Hayvanları Koruma Kanunu değişikliği gündemi ile toplanan TBMM Çevre Komisyonu sizlerin 2012 yılından bu yana sesinize kulaklarını tıkadı. Yürüyüşlerinizi yok saydı, dilekçelerinizi yok saydı, hayvanlara olan sevginizi yok saydı. Komisyona bu Ölüm Yasası’na karşı olan hiçbir STK’yı davet etmedi. Neden çünkü sözüm ona hayvanların yaşam haklarını koruması gereken yasa, aslında hayvanları tamamen gözlerden ırak kılmayı hedefliyordu.

Şimdiye kadar yapılan toplantılarda ne mi oldu? Bu aşağıdaki kararlar alındı:

– Tüm sokak hayvanları sokaklardan toplanacak
– Toplanan hayvanlardan uygun olanları(!) deney merkezlerine satılacak
– Evde hayvan beslemek için belediyeden izin alınacak
– Yunus parkları kapatılmıyor. Yunus parklarında esarete, işkenceye ve ölümlere devam..
– Sirkler yasaklanmıyor sirklerde işkencelere, ölümlere devam…
– Hayvanat bahçeleri kapatılmıyor, aksine teşvik ediliyor, işkencelere devam…

Daha bitmedi kim bilir ikinci ve son toplantıda nelere karar verilecek. Daha ne zulümlerin önü açılacak.
Bakın, bir konuyu çok net anlayın: Sokaklarla sınırlı değil katliam, her yere evinize kadar girecek.
Deney odalarında canlı canlı kesilecek türlü işkenceye maruz kalacaklar. Ne demektir “Toplanan hayvanlardan uygun olanları(!) deney merkezlerine satılacak”?! Kim soracak o hayvana işkence çekip çekmemek istediğini? Sizin kediniz, köpeğinizi elinizden aldıklarında ne hissedeceksiniz?

Eğer zerre yaşama saygınız varsa, zerre önemsiyorsanız bu durumu, SES VERİN!
Bu deneylerin özrü yok, sirklerin, yunus parklarının, hayvanat bahçelerinin özrü yok, olamaz. Ekonomiye katkı, bilime katkı sözlerine herkesin karnı tok. Daha doğrusu gözünü para bürümemiş her insanının karnı tok olmalı!

Bu yüzden, Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni hiçe sayan ve “avupa’nın en gelişmiş kanunu” gibi lanse edilmeye çalışılan bu rezalete DUR DEYİN!

Sosyal Medya’yı sallayın, yaratıcılığınızı kullanın ve bir tsunami yaratın. Bu Ölüm Yasa’sı hayvan sever halkın tepkisine rağmen geçerse, yazıklar olsun!

‪#‎kanlitasariyigericek‬ ‪#‎rantdegilcan‬ ‪#‎çevrekomisyonuyasayıgeriçek‬ hashtag’lerini kullanarak postlar yapın, her yerden.

EVİNİZE, SOKAĞINIZA, PARKINIZA, BAHÇENİZE VE HAYATINIZA ÖLÜMÜ SOKMAYIN!

HAYSEV / YHS ortak açıklamasıdır

Reklam

About meltem

1983 yılı doğumlu, Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü mezunu, evli ve Coco ve Misha adında 2 kedi ve Uzay Deniz adında dünyalar tatlısı bir erkek çocuğu annesi editör ve metin yazarıyım :) Müziğe, doğaya, hayvanlara, mistik konulara ve sinemaya bayılıyorum. Meraklı bir İkizler yükselenli Koç burcu olarak, gündemi takip etmek ve en ilginç ipuçlarını bulup paylaşmak benim için bir zevk! Hem eğlenceli hem de bir şeyler öğrenebileceğiniz yazılar okumak için beni takip edin!

7 responses »

 1. Ne sokaktakileri ne evdekileri ölürüm de vermem! Bi yerde birinin yorumunu okumuştum gerçekten onun da dediği gibi ne istiyorlar silah falan mı kuşatacağız artık canlarımızı korumak için? Ne demek muhtar evimdeki CANIMI isterse belediyeye verebilecek?? Ne demeke bu yaaa??? Aklım hafsalam almıyor!

  Cevapla
  • Aynen ben de, dünden beri içim çok sıkılıyor…. Her çıkan yasa ciddiyetle uygulanıyor mu bu ülkede hayır ama yine de abuk subuk şeyleri herbişeyden daha iyi uygulamayı ve uygulatmayı da beceriyorlar bişekilde korkum o yani.. Ayrıca böyle melun bir yasanın kabul edilmiş olması hayvan sevmeyen hayvan düşmanı insanların da kötülüklerinin önünü açıyor bence… Şimdi keyfine sokaktaki köpekleri kedileri şikayet eden bunak bir amcanın sözlerine bakıp zaten yasa da da var deyip gelip sokak hayvanlarını daha rahat toplayabilirler bize mücadele edecek alan bırakılmıyor hiç… Allah kahretsin bunların hepsini..

   Cevapla
 2. Bu yasanın hayvanları koruma amaçlı olmadığı çok aşikar.. Muhtar neden evimdeki hayvanıma karışıyor hadi iyi niyetimle düşüneyim dedim. Napacak muhtar belirli aralıklarla gelip denetleyecek mi? Hayvanı ihmal eden ona iyi bakmayan sahipleri gördüğünde “hayvanı daha iyi şartlarda yaşayabileceği bir sahibe vermek için” mi alabilecek? Amerika da var tamam pet rescue falan bir şikayete gelip denetliyorlar hayvanların iyiliği için bu güzel bir şey. E bizde böyle bir ekip mi var? Daha sokakta bugün koyduğumuz mama Kabını yarın yerinde bulamıyoruz. Bugün hayvana tecavüz eden kesip doğrayıp biçen “300 – 400 tl” ödüyor. Onu da devlete veriyor. Yani tecavüz edin devlet kazansın mantığı var. Ben böyle bir ortamda kesinlikle bu yasanın hayvan haklarını koruduğuna inanmıyorum. Bırakın şu hayvanları artık ya. Önce “insan”ları eğitin. Hayvan sevgisi aşılayın. Okullarda bunlarla ilgili çalışma yapın. Bu işler çocukluktan hatta bebeklikten başlar. Her okulda mama su kapları olsun. Keza her kültür merkezinde de. Evleri olsun onların. Devlet bunlarla uğraşsın bunlarla! bugün koyduğumuz ev ertesi gün ya parçalanıyor ya alınıyor akıbeti belli değil. Niye bu zarar bir cezai yaptırım yok? Ülkede çoğunlukta hayvan sevgisi koruma bilinci olsa, zarar verenlere caydırıcı cezalar olsa yahu kardeşim ben de o zaman Paşa paşa muhtara bildiririm bakın şu kadar hayvanım var gelip denetleyebilirsiniz. Evet derim gerçekten benim Hayvanımın iyiliğini düşünüyorlar. Ama ben günümüzün bu şartlarında bu muhtarın gelip de alabilecek kısmını okuduğumda hiç de böyle düşünemiyorum malesef hüsnizan edemiyorum.

  Cevapla
 3. İrem ÖzgenAktuğ

  3 gündür geceleri gözüme uyku girmiyor, aglamaktan gözlerim şişti, boyle bir yasa tasarısı olmaz olsun. Yaşadığımız bunca zorluk, kötülük, olumsuzluklara rağmen bizi hayata bağlayan, yaşama sevgisi veren, güzelliklerimiz, canlarımız elimizden mi alınacak? Nasıl yani???? Bu tasarıya imza koyanlar “Yaradilani sev Yaradandan ötürü ” sözünü hic mi duymamışlar. Bu canları kendilerinin yarattığını mı sanıyorlar?? Biz toplum olarak bu kadar mı vicdanimizi, acima duygumuzu yitirdik? Olabilir mi Boyle birsey

  Cevapla
 4. YAA VERIN BU HAYVAN DUSMANLARI BEN YOK EDEY7M OMRUMDE BITSIN YAZIKLAR OLSUN BU D3VLETE BU KARARLARI VERENLERE BUGUN HAYVANLARI YOK ETMEKLE INSANLIGINDA VIJDANININDA TUKENMESINI SAGLIYACSKLAR ARTIK NEFRET EDIYORUM BU INSANLARDA KENDIMI HAYVANLARA FEDA ETMEYE HAZIRIM

  Cevapla
 5. Silanaz Coskun

  Yeter artık bu resmen zulüm evdeki canını kanını herşeyini belediye istediği zaman alması ne demek ya bu saçmalık bu vahşet her canın yaşamaya hakkı var onları ölüme göz göre göre sürüklemeyelim tüm türkiye artık ses versin yeter dünden beri içimde bir sıkıntı onlarda can insan sevmeyen hayvanda sevmez bunların yaptığı resmen şerefsizlik inşallah tüm hayvan severler 1 temmuz 2017 13:00 da sokaklara dökülür protesto yapar yeter kayliama dur diyelim

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s