RSS Besleme

Kedim Kayboldu Ne Yapmalıyım? (Ne Yapmamalıyım!?!)

Posted on
Kaçan ve bulunan Tarçın hanım ♥

Kaçan ve bulunan Tarçın hanım ♥

Sitemin sıkı takipçilerinden bir okurumun geçen ay kedisi kayboldu. Hemen ilanları paylaştık ve biraz sohbet ettik camlarında tel olan kedilere azami dikkat edilen bir ev onlarınki ama işte olmaz demeyin kedinize çok güvenmeyin oluveriyor!

Neyse ki bu hanım kedicik bulundu, sokakta birkaç kere aramaya çıktı sahipleri ve sonunda yakalamayı başardılar. Ama her hikayenin sonu bu şekilde mutlu bitmeyebiliyor..

Bu son olayın ardından kafamın içerisindeki birkaç tavsiyeyi toparlayıp bu yazıyı yazmak istedim, belki kedisi kaçan zor durumda kalan birilerine bu yazı bir şekilde bir zaman denk gelir ve yardımcı olabilir.

Kaçan bir kedi büyük ihtimal bu surat ile bir arabanın altında veya bir apartmanın izbeliğinde etrafı izliyor olabilir.

Kaçan bir kedi büyük ihtimal bu surat ile bir arabanın altında veya bir apartmanın izbeliğinde etrafı izliyor olabilir.

Sahiplerinin yüreğini ağzına getiren her kedi macerasının sonunun eve dönüş şeklinde mutlu bir sonla bitmesini dilerim ♥

♥ Kediniz kaçtıysa öncelikle hemen kendinizi suçlayın! 🙂 Şaka yapmıyorum evet muzipçe yazdım ama içimden de doğru olan bu diyorum 🙂 Çünkü tam 10 senedir, işi gücü nasıl kaçarım nasıl şu kapıdan sinsice fıyarım olan Coco kedisi ile birlikte yaşıyorum. Ki kendisi istediği vakit çok da çeviktir. İran kedisi olduğuna bakmayın söz konusu kaçmak olduğunda beş çita hızına ve kuvvetine sahip olur! Maşallah aman nazar değmesin tabi bu yazının ardından kaçırmayayım da bir de! :))

Böyle bir kedim olduğu için, sürekli ama sürekli artık ama nefes almak kadar doğal gelen bir “pür dikkat” “aman kedi kaçmasın” modundayım. Eve gelen herkesi de bu moda sokuyorum veya onların yerine ben ekstra ekstra bu konuyla ilgileniyorum dikkat kesiliyorum.

Elbette 10 sene içerisinde Coco defalarca apartmanın içerisine kaçmayı başardı ama sadece 2 kez haberim olmadan kaçmıştı ve o noktada da çok şanslıydım ki çabucak farkına vardım ve hemen merdivenlerde yakaladım hatta birinde kapının önünde paspasta bekliyodu kapı açılsın da içeri geri döneyim gibilerinden şapşik 🙂

Kedin adam akılı kaybolmamış ki sen ne anlatıcaksın bize demeyin, ne yazık ki çevremden bu kötü tecrübeyi yaşayan arkadaşlarım oldu…

♥ Kediler zeki, çevik ve yaramaz canlılar bunu hiç unutmayın en popişini kaldıramayan ürkekin içinde bile bir atılgan yer alabiliyor vakti saati gelince 🙂 Bu nedenle benim kedim yapmaz, benim kedim kaçmaz, benim kedim düşmez vs diye düşünme kedinize çook güvenme hatasına düşmeyin.

Evcil hayvan dergilerinden birinde muhabirlik yaptığım günlerde dolaştığım hayvan hastanelerinde balkondan düşüp acil yaralı olarak getirilen bir çok kedi görmüştüm… Aaa bizimki balkona çıkar camdan bakar hatta balkon demirlerinde cengaver gibi dolaşır demeyin… Bir düşmez iki düşmez sonunda bir kuş bir örümcek görür heyecasnlanır avcı damarı kabarınca daha ne olduğunu anlayamadan düşüverir. Bunun zilyon tane örneğini gördüm… Allah korusun… Siz kedilerinizin bulundupu alanlar konusunda önlemlerinizi alın ona güvenli bir çevre oluşturun, zira bu sizin yerine getirmeniz düşünmeniz gereken sorumluluğunuz.

Camlara tel taktırmalar, pür dikkat kesilmeler herşey tastamamdı ama kedim kaçtı diyorsanız:

♥ Öncelikle belirtiliyor ki evden kaçan kedilerin büyük bir yüzdesi ilk birkaç gün genelde evlerin yakınında oluyorlar. Amma velakin korktukları için bir köşeye siniyor hemen adını falan duyunca ortaya çıkmıyorlar.

Bir ev kedisi sokağı görünce şok şok şok moduna geçiyordur herhalde.. Sesler, arabalar, bir sürü insan, sokaktaki diğer kediler ve hatta köpekler….

Bu kaos onu saklanmaya itiyor. Ve korktukları için içgüdüsel bir sinme ve saklanma haline geçiyorlar sesinizi duysa bile çıkmıyor oluşu bu nedenle olabilir.

♥ Bizim veterinerimiz özellikle kaçmış kedileri gece geç saatlerde ortalık ıssızken aramanın daha çok işe yaracağını söylemişti. Elinize aroması kokusu yüksek en sevdiği yaş mamayı veya ton balığını alın, yanınıza da bir arkadaş gece 3-5 arası kedinizi arayın. Etraf sakinken, sokaktaki hayat durmuşken daha çok cesaret edip yanınıza gelmesi olasıdır.

Kaçan kedinizi bulabilmek için ilk birkaç gün çok önemli. Buldunuz buldunuz sonra git gide şansınız azalmaya başlıyor. Elbette haftalar sonra eve dönen mutlu sonlu kayıp kedi hikayeleri de yok değil ama genelde bulunacaksa o kedi iki-3 gün içerisinde bulunuyor.

Bir de mesela istanbulda şehir merkezinde apartmanların arasında böyle bir kentleşme ortamında kalabalıkta trafikte kediniz dönmek istese bile evini bulabilir mi? Asansörle dördüncü kata nasıl çıkacak? 🙂

♥ O yüzden tavsiyem kedisi kaçanlar eğer cidden o kediyi bulmak istiyorlarsa, birkaç gün için kendi hayatlarını dondursunlar işten güçten izin alıp birkaç arkadaşını toplayıp bir arama timi oluşturup bütün dikkatleri ile konuya odaklanıp sık sık arama çalışması yapsınlar…

♥ Kedinizin en güncel ve tipinin belirgin olduğu fotoğrafını kullanarak ilanlar hazırlayabilir ve bunu mahallenizdeki sokaklara asabilirsiniz. Ayrıca internetteki hayvan sever sitelere veya facebooktaki Haysev gibi kalabalık hayvan severlerin bulunduğu sayfalara ilan verip kedinizin kayıp olduğunu bildirebilirsiniz. Böylece bir bulan olursa bir ihtimal size geri getirebilir sayfadaki ilanı görüp.. Ayrıca o sayfalardaki kayıp kedi ilanlarını da inceleyin biri kedinizi bulmuş ve onun sahibini aramak veya sahiplendirmek için ilan açmış da olabilir!

♥ Bir de nacizane tavsiyem kedinizi ara ara görüyor ama araba altlarına kaçtığı için yakalayamıyorsanız biraz atik ve serin kanlı olan bir arkadaşınızdan yardım isteyin veya öyle davranmaya çalışın. Kedinizi yakalama şansına sahipken sırf çabucak eğilip de arabanın altına giremediğiniz veya elinizi arabanın altına sokamadığınız için bu şansı kaçırmış olmayın…Ben de çok sportif olmamama rağmen o şekilde, yani ani hızlı ve cesaretli davranarak sokakta çok korkmuş bebek kedileri 2 kez yakalamayı başardım. Olmayacak iş değil çevreyi boş verin o an yakaladığınız şansa odaklanın.

♥ Bir diğer nokta kedinizi umarım kısırlaştırmışsınızdır. Kısır olmayan kedilerin geri gelme şansı çok ama çok zayıf bana göre.. Hormonları onları belirsiz bir yolculuğa çıkarabilir ve bir yere kadar gidip sonra istese de geri dönemeyebilir..Kısır kedilerde de bazen nadir de olsa azgınlık durumları yaşanabiliyor ama kısırlaştırma bu problemi çoğunlukla çözebiliyor. Çiftleşme içgüdüleri ile kaçan bir kedinin geri dönme olasılığı cidden diğerlerine göre daha az bence.

♥ Kediniz kaçtığında evinizin camlarını açık tutun ve aramada olmadığınız her an mahalledeki kedi seslerini dinleyin.. Acı acı bir miyavlama veya haşin bir kedi kavgası sesi duyarsanız hemen çıkıp o bölgeye gidin.. Kediniz sokaktaki çeteye dahil olmadığından yeni gelen kedi muamelesi görecektir ve onu kabullenmeyen sokak kedilerince dövülmeye veya kovalanmaya çalışılacaktır bu sesler ile de onu bulabilirsiniz.

♥ Kediniz ile seyahat etmeyi seviyorsanız onu götürdüğünüz yeni yerlerde kaçma olasılığı çok daha fazla artıyor dikkat edin. Kediler evlerine çok bağlıdır derler doğru, ve bambaşka bir yerde iken bambaşka şeyler yapabilir ve psikolojileri değişebilir. Bu nedenle örneğin tatil için annenizin yanına gidiyor ve kedinizi de beraberinizde götürüyorsanız o evde de kediniz için emniyetli bir ortam oluşturuluyor olmasını sağlayın.

Artı olarak yolda onu muhafaza edeceğiniz taşıma çantasının kaliteli olmasına kilidinin kolay kolay açılır tipte olmamasına özen gösterin. Dandik plastikten taşıma kapları ile yolculuğa çıkarılan veya veterinere götürülen kedilerin bu yol esnasında aniden açılan kapak sorunu dolayısıyla hiç yoktan kaçıp kayboldukları ile ilgili birçok ilan ve haber okudum yazık….Taşıma kabı konusunda paraya kıyın emniyetli bir model tercih edin!

♥ Kedinizi bulacak kadar şanslıysanız, bulduğunuz gibi hemen bir kontrolden geçirin eğer yüksek kattan düştüyse görünürde birşeyi yoksa bile iç kanama riski taşır hemen veterinere götürün ve muayene ettirin.

Çok şanslıysanız kedinizi kapınıza kadar getiren birileri de olabilir! :)

Çok şanslıysanız kedinizi kapınıza kadar getiren birileri de olabilir! 🙂

♥ Benim kedim azgın tabiatlıdır diyorsanız normal tel yerine birkaç camınıza çelik sabit tel taktırın en azından daha emniyetli olabilir böylece.

Şimdi ise birkaç madde yapmamanızı düşündüğüm şeyleri eklemek istiyorum:

♣ Kaybolan kedinizi aramaya bir sürü insanla çıkmayın, hele konu ile davranışsal olarak alakasız kedinizi sevmeyen bir kedi ile iletişim kurmayı bilmeyen aile ve arkadaşlarınız yardım etmek isteseler bile hiç gelmesinler inanın daha iyi olur. Çünkü o kişi haspelkader kaçan kedinizi görse burun buruna gelse bile o an için anlık doğru davranış kararını veremeyecektir ve fırsatı yok yere kaçıracaktır. Bu kişiler ayrıca ekstra kalabalık yaratıp kedinizin ürkmesine ve hiç ortaya çıkmamasına da neden olabilirler.

Bir arama grubu kurmak isterseniz ki aslında yararlıdır bunu yapmak; kedinizin en sevdiği ona en yakın olan veya kedi besleyen cingöz arkadaşlarınızdan veya ailenizden seçin bu kişileri.

♣ Kapınızın önüne mama bırakıp gitmeyin, kediniz gelip mamayı yer ruhunuz duymaz ve gidebilir yine.. Böylece aç kalmayacak ve açlık dürtüsü ile en azından ortaya bir çıkayım bile demeyecektir.

♣ Kedisini bulacak kadar şanslı olanlar, hayvana bir ders vereyim mantığı ile bulunca dövmek kızmak vs gibi aksiyonlara girmesinler. Bu tip negatif şeyleri zaten hiç önermiyorum ama üstüne üstlük olayın üzerinden zaman geçince verilen tepkiler de doğru adresi bulmuyor olacaktır anlamaz yani kediniz. Boşuna bir de siz korkutmuş olursunuz.

nzxx5-iregretnothing

Son olarak bir kez kaçmış ve hele ki sokak zevkli gelmiş bir kediniz varsa sonradan daha daha daha çok dikkatli olmalısınız bunu bir alışkanlık haline getirmesini önlemelisiniz yoksa çekirge bir sıçrar iki sıçrar… Bir daha kedinizi bulamayabilirsiniz veya o evi bulamayabilir…

Umarım bu yazıyı öylesine okuyorsunuzdur, kedisi kaçıp da okuyanlara ise umarım en kısa zamanda kedinizi bulabilirsiniz bol şanslar demek istiyorum! ♥

Reklam

About meltem

1983 yılı doğumlu, Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü mezunu, evli ve Coco ve Misha adında 2 kedi ve Uzay Deniz adında dünyalar tatlısı bir erkek çocuğu annesi editör ve metin yazarıyım :) Müziğe, doğaya, hayvanlara, mistik konulara ve sinemaya bayılıyorum. Meraklı bir İkizler yükselenli Koç burcu olarak, gündemi takip etmek ve en ilginç ipuçlarını bulup paylaşmak benim için bir zevk! Hem eğlenceli hem de bir şeyler öğrenebileceğiniz yazılar okumak için beni takip edin!

40 responses »

 1. minik adres tüpleri de çok faydalı olabilir. içinde ad soyad ve telin yazılı olduğu bir künye hep kedinin boynunda olmalı bence..

  Cevapla
 2. Merhaba ben rabiyya 16 yasindayim azeriyim benim duzenli eve gidip gelen ir kedim vardi daha bebekken onu bulmusduk bir gun baba annemlere gitmisdik eve geri donduyumde kedimide yanliz evde birakmisdim eve biz tavuk falan beslioruz eve geri geldiyimde ordek yavrusunun tellerin arasinda sikisip kaldigini gordum butun gun orada kalmis ve cikamamisti onu cikardim
  Eve getirdim cok kotu durumdaydi kapiyi actigimda kedim miyevlayarak kapiya geldi kapiyi actim kedim miyavliyordu bana kizacaksiniz ama onunla ilgilenmedim amma onu cok seviyorum onunla ilgilenmediyimdiyim icindir nedir kapi aralik kalmis hemde geceydi gitti ve bir daha geri gelmedi ilk 3-4gun cok aladimm cokk bu arada o ordek yavrusuda olmusdu yani ben
  Bir hic icin kedimi kaybettim nerdeyse gozlerimde yas kalmamisdi durmadan camdan disari bakiyiordum ir gun annem ve kardesim disari cikdilar ve kedimi armaya basladilar hic sevinmeyin bulmadilar amma geri donduklerinde bir kedi yavrusuyla donduler ben onunla hayata yeniden basladim nerde cucum nerde bu kedi cucu o kadar sakin bir hayvandiki hemde cok akilliydi mesela ben disarida oldugumda pengereden bakiyordu bana oteki pencereye dogru gittiyimde bir bakiordum oraya gelmis her insan kedisini cok sever demein ama benim kedimden sadaatli kedi olamaz benim o adarr cok kedim olmusdur ki smdiye kadar hic biri onun gibi olamamisdir onu cok seviyorum hep bekliycem yazarken cok uzuluuorum ben kedim gittiyinde bana geri geleceinden o kadar emindim ki bece benim kedimi birisi goturdu kimin valdigini da biliyorum bizim konsumuz var cok kiskanclar ve onlarla ailecek kavgalarimiz olmusdur ne qaripdir ki onlar memlekete gittiyi gece benim kedim kayboldu bizim kopeklerimiz vardi annelerini zehirledile yavrularini da calip bir yere goturmusler eminim ama ispatlayamiyorum acaba benim kedim nerde? su ana nefes aliyormudur? Acmi ? Susuzmu?
  Gideli bir aydan cok oldu artik umudum yavas yavas tukeniyor 😟😔

  Cevapla
 3. Benim kedim cok azdıgı icin babam uzak yere bıraktı üç durak acaba evi bulup gelirmi üç gün oldu cok kötüyum

  Cevapla
  • Geçmiş olsun umarım döner ama zor bir ihtimal.. Aramaya çıkmanızı öneririm nereye bırakıldığını babanızdan öğrenin ve o noktadan itibaren çşevresini arayın dolaşarak umarım bulursunuz… Bulamazsanız da bir daha kedi sahiplenmenizi önermem madem evde sokağa bırakma girişimi olan aile üyeleriniz var başka bir kedinin de canı yanmasın bu durumdan…

   Cevapla
   • Arda karanfil

    Merhaba meltem abla jüpiter adında bir kedim kayboldu ona noldu bilmiyorum ama çalındı diye düşünüyorum ne yapabilirim ???😥😥 2buçuk aylık kedim kedimin anneside durmadan ötüyor😥

   • Merhaba uzaktan kaybolan veya çalınan bir kedi için ne diyebilirim ki? Çok üzüldüm , mutlaka onu çevrede aramaya çıkmalısın bir süre zaman ve emek harcamalı onu sık sık evin 1 km çevresinde yakında ve uzakta aramalısın elinde mama ile.. Ama o kadar küçük bir kedi çok uzağa gitmiş olamaz ve yakında olsa annesinin sesini duysa hemen gelir veya miyuv miyuc diye bağırarak ağlayarak miyavlar ortalıkta sesini duyardın. Nereden çalındı bilmiyorum ama çevrede kedini alıp kaçırmış evine götürmüş veya sevip orada burada bırakmış saklamış çocuklar olabilir mi? Olabilir dersen o çocuklarla konuş durumu anlat annesiz yaşayamayacağını annesinin onu çok aradıüğını söyle yardım etmelerini bulmalarını iste… Başka da maalesef yani yapılacak birşey yok dikkatli olup çevreyi araştırmalısın.. Annne kediler yavrularını kaybedince gerçekten de insanlar gibi çook üzülürler 1-2 ay bağırıp duracak onu arayacaktır… 😦

 4. Kedimi dün akşam sokağa bıraktım normalde gelirdi rutin bir şeydi zaten. Ya sabah gelirdi ya da aynı gün akşam. Benim sesimi tanıyıp pisi pisi diye çağırdığımda bulunduğu yerde3n çıkıp geliyordu.Ama bu saat oldu halen yok (14:36)ne yapmalıyım?

  Cevapla
 5. Tayfun palavar

  Merhaba ismim tayfun. 1bucuk yaşında evimizde doğan (annesi halen şuan bizimle) piçiko isimli kedimiz 07.06.2016 tarihinde Büyükçekmece güzelce empati hastanesine kısırlaştırma için gönderdim 15.07.2016 tarihinde sabah 10da kaçırmışlar kedimi sonra akşam aradığımızda kedi gelmedi diye o zaman haber veriyorlar bize ve yaptıkları tek şey piçikoyu bulmak değil ilan basıp 2 3 yere yapıştırmak sonra biz araştırdık Güzelkent site içerisinde görülmüş ama hala bi haber yok ben silivride oturuyorum diyeceksiniz ki niye oraya yolladiniz. Yeni açılan (sonradan öğrendiğimizde resmi açılışı olmamış) özel ve iyi bir hastane diye yolladım. Yasal süreç için bekledik bulunur diye ama bugün yasal süreçte başlayacak hastaneyi bitirecem ama tek isteğim piçikom geri gelsin herşeye razıyım. İlan instagram adresimde bakabilir ve paylaşabilirsiniz. Tayfun palavar – dabudu_

  Cevapla
  • Yaşadıklarınıza çok üzüldüm çok sinir bozucu ve kötü bir durum… Affedilemez bir durum.. İnsan yıkmak ister o mekanı yaa ne demek… Aradan zaman geçti ben yorumu onaylayıp yanıt yazana kadar umutsuzum ama yine de sormak isterim acaba buldunuz mu ufak bir ümit de olsa belki bulmuşsunuzdur diye umut ediyorum kedinizi?

   Cevapla
 6. Benim kızım 1buçuk yaşında ve bu kedimi hiç dışarı çıkarmadan yetiştirdim kızgınlık döneme girmeden veterenire sorduğumda dışarıyı görmesin kızgınlığı evde geçer dedi iki yaşına girdiğinde kısırlaştırma yaparız diyeyince beklettim aynı dediği gibi oldu fakat ev taşıdım ve evim apartman katı olsa dahi bahçeli bir ev ve kedim dalları budakları koklarken benim hoşuma gitti derken kızım kızgınlığa girdi bir akşam geldim yoktu evde bende hemen çevreye bakmak için girdğim de kızm bahçedeydi ve banaol kızgın bir şekilde bakarak dalınca sakinleşsin diye uzaklaştım kapıları hep açık bıraktım ama yoktu kedim etrafa dolandım bulamdım tabiri caizse eğer meyvesini toplarsa kızım eve geri döner mi yoksa başka hayat mı kurar ne yapmalıym kafam karıştı mamadan başka birşey yemiyor aç kalacak yavrum lütfen Allah rızası için bir yardım :(((

  Cevapla
  • Sabırla sürekli kedinizi aramalısınız eğer yakın çevredeyse ve başına bir iş gelmediyse evi bulabilir belki… Elinize yaş mama ton balığı gibi aroması kuvvetli koku yayan yiyecekler alın da çıkıp arayın özellikle gece el ayak çekilince arayın gündüz araba vs korkusundan çıkamıyor olabilir.. Bir daha da asla o şekilde dışarı bırakmayın bulursanız… Hamile kalınca döner mi inanın hiç bilemiyorum ama umarım döner evde sağlıklı bir doğum yapar siz de yavruları bir süre sonra emin yuvalar bulur sahiplendirirsiniz ve kedinizi de hemen kısırlaştırırsınız… Bir daha bahçeye vücut tasması alıp sizin kontrolünüzde çıkabilir ancak elinizden bırakmamanız koşulu ile.. tek başına gezmesine izin vererek büyük hata etmişsiniz… İnşallah döner arayıp usanmadan beklemekten başka yapacak bir şey pek yok çevreye resimli ilan bastırıp asabilirsiniz belki görenler olmuştur.

   Cevapla
 7. Merhaba , benim kedim bir yasında dişi , biraz hircin kendi halinde cani isteyince kendini sevdiren bir kedi , yavrulugundan bu yana suan bir bucuk yasında olan diger kedimizle beraberdi cok iyi anlaşıyorlardı , geçtiğimiz haziran ayinda ev arkadaşımla evi ayırıp taşınmak zorunda kaldık , kedilerden buyuk olan onun kucuk olan benimdi, baska Bi arkadaşın tanına taşındım , onunda yaklaşık bir bucuk yasında kedisi var bir turlu anlaşamadılar doğal olarak birbirlerine tislayip durdular , 3. Günün sonunda bir yolunu bulup kaçmış benimki cok üzüldüm aradım taradım bulamadım bir hafta boyunca sonra umudu kestim , gecen sabah 7 gibi arka sokaktan geçerken zıplayan bir kedi gördüm Bi baktım benimki , iyice harap olmus zayıflamış , acayip kirlenmiş , psikopat bir bakis takınmış , yakalamaya çalıştım çağırdım arkasından gittim naptıysam yakalayamadım , sonra kaçtı gene kayboldu bende yatmaya gittim öğlen kalktın direkt aramaya çıktım hemen apartmanın yanında geziniyordu gene kaçtı tabi , şimdi iki gündür gene göremiyorum ortalıkta evin etrafından ayrılmaz heralde artık ? Bir de Nasıl yakalarım ne yaparım sokakta 4-5 kedi daha var ne yapmalıyım akıl verin , kafes kurmayı planlıyorum biraz yardımcı olur musunuz ?

  Cevapla
  • Özellikle gece saatlerinde elinize ton balığıgibi aromatik yiyecekler alıp dışarı çıkın sessizlikte korkmadan daha fazla gelme şansı var yanınıza…Bir de görünce çok atak davranın bir arkadaşınız daha olsaydı yanınızda yakalamak daha kolay olabilirdi bir yerdesıkıştırabilirdiniz kaçarken belki.. Bir ağ alıp görünce üzerine atgabilirsiniz açıkçası bizzat bu acı deneyimi allaha şükür şimdilik yaşamadım ama arkadaşlarımdan yaşayanlar oldu onların deneyimlerini de yazıda aktarmaya çalıştım zaten…umarım bulursunuz… çok acıkınca lezzetli yaş kedi mamasına ton balığına falan dayanamaz gelir diye düşünüyorum ama sık sık aramaya çıkın mutlaka vazgeçmeyin.

   Cevapla
   • Teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler icin belediyeyi aradım bir kapsamlı kafes getirecekler onu kurup artık ne kadar sürerse bekleyeceğim illaki baska kedilerde yakalanacak ama baska çarem yok , benim kedim biraz huysuz dışarıda hic bir Zaman yanıma gelmez ve aşırı derecede atik normal koşullarda yakalanması güç olur , umarım yakalarım vaziyeti kötüydü ama neden yakinlasmadigini anlayamadım memnun mu sokaktan boyle bisey olabilir mi surat ifadesi cok mutsuzdu

   • Halinden memnun olduğunu hiç sanmıyorum bence şuan tam bir acil durum şokunda olabilir korkmuştur, gergindirçünkü kediler alancıdır ve o şuan uçsuz bucaksız bi,r alanda ama buna karşılık etrafında birçok diğer kedi tehdidi var mücadeleye de alışık değilse haliyle ev kedisi çok sinirli ve gergindir…Muhtemelen ayrıca yeni eve taşınıp yeni ev arkadaşınızın kedisiyle onu yanlış bir şekilde tanıştırdınız… Tüm o istenmeyen durumlar bundan kaynaklanmış… Bir tanıştırma süreci yönetimi yapmalıydınız en az 2-3 hafta hiç yüz yüze gelmeden aynı evde yaşamalılardı sınırlı erişim ile… Önce birbirlerinin kokularına alışmalalırdı sonra uzaktan görmeye vs vs gibi birçok yapılması gereken şey vardır bu konu ile ilgili kedinizi bulursanız yazın lütfen ki yeniden doğru düzgün tanıştırın eve götürünce bir süre kendi odanızda yaşasın bu kadar stres yeter normale döndüğünde yeniden tanıştırırsınız umarım ki bulunur da…..Onu arayıp bulmak ve yakalamak için ciddi zaman ve emek harcamalısınız…. bu arada sık sık etrafa mama da bırakın ve o noktaları sık sık kontrol edin…

   • O konuda haklısınız yanlis bir yaklaşım icinde bulunduk malesef , yakalarsam Bir rehabilitasyon tedavisi görecek muhtemelen hemen kısırlaştırmayız planlıyorum , kapanalı kafes pek ise yaramadı ama salama geldi elimden yedi beklemiyordum bunu yakalamaya çalıştım ensesinden saldırdı malesef elimi kanattı kaçtı Bi daha gormedin gene yarın havlu eldivenle çıkıp ayni taktikle yaklaşmayı düşünüyorum umarım ise yarar

   • Her sabah çıkıyor bizimki ondan sonra kayıplarda , Bi kere yakalamaya çalıştım saldırdı kurtuldu elimden şimdi her sabah mama salam falan veriyorum , Bi akıl verin üzerine ağ atıp öyle mi yakalasam yoksa mamasına sedapet katıp mayıştıktan sonra mı üzerine gitsem ?

   • muhtemelen yemek yiyip sonra saklanıyordur tüm gün.. mamasına sakinleştirici karıştıracaksanız ama sonrasında nereye gittiğini girdiğini kesin olarak takip edip görmeniz bilmeniz lazım her nereye gidiyorsa orada baylıp kalması iyibir şey dğeil eğer siz onu ordan alamayacaksanız yerini tespit edemeyecekseniz.. üzerine ağ atarsanız çıldıracaktır ancak o esnada atik davranıp havlu ve eldivenle hemen yakalayıp tutup yanınızda kutu bulundurmalı ve hemen kedi taişıma kutusuna atıp kapağı kapamalısınız… eliniz kanasın mahvolsun ben olsam bırakmazdım öyle bir kararlı davranmanız lazım elbette saldıracak çünkü… ben o şekilde kararlılıkla yabancı kedileri bile yakalamıştım korkma yani eline bişeyolsa da 1 haftaya geçer… amakediniyakalamışolursun…dikkatle yiyeceğiyerken hemen bitiripkaçamayağı yaş mama gibibişeyleriseviyosa öyle bişeyle git bir daha o yerken anında yakala elinde kocaman eldivenler vs olursa yaklaşmaz ama korkar …bence normal kışlık bir eldiven olabilir en fazla onu bile yadırgayabilir bir anlık şey yerken üzerine ağ at ama ağ ile birlikte koşup kaçabilir ağ ile saçmasapan durumlar olabilir sanma ki ağ atınca sakin duracak bir daha.. ağı atıp o anda hemen havlu ile kucaklayıp yakalamalısın… ve kutuya sokarken kaçar eder dersen koşa koşa eve apartmana vs gir hemen… havluyu mamayı ağı hemen yanında hazırla önceden..

   • Biraz Zaman geçti ama kedi yakaladım çok şükür şimdi evde bir 4 Aylık bir tane bir buçuk yaşında kedim daha var bunlarla Nasıl Bi kaynaşma süreci yaşamalıyım ?

 8. Merhaba ben Eslem.12 yasindayim.1 kedim vardi.saat 9-10 gibi kedimin karni acikmis.Annemde onu yemek yemesi icin balkona koymus.evi cok kirletiyor diye.balkonda kaşla goz arasında kacmış.kedim daha 3 aylık.onu bulamazsak bile sokakta kendine bakabilirmi? lutfen cevap verin.

  Cevapla
 9. Merhaba ben im jüpiter adında bir kedim var kayboldu çok korkuyorum 3aylık 😱bana bi akıl verin nolur kedimin anneside çok korkuyor 😞ne yapmalıyım , çalındımı acaba😥😥😥😥

  Cevapla
 10. Benim kedim bu sabah evden kaçtı sokakta biraz dolaştı ne kadar seslendiysemde gelmedi yavruydu sokakta buldum halende yavru sayilir 7 8 aylik şimdi bekliyorum gelirmi diye cok uzgunum 😦

  Cevapla
 11. Kedim 1 gündür kayıp daha 7 aylık 3 öğün manasını verirdik beni ailemizi çok severdi sizce geri dönermi

  Cevapla
 12. benim oturdugum yer yazlık yer oldugu için disari cikar gezip eve gelirdi kedim son zamanlada eve gec gelmeye basladı ama hep kedılerle evın oldugu bolgelerde olurdu ve bir haftadır kayıp diger 2 kedi de buralarda yok sadece bir kedi buralar da korkuyorum heryeri gezdim oldugum bolgede kısın kımse olmadıgı için kimseden yardim isteyemiyorum kedimin basına bırsey gelmiş olsa dıger kedılerde burda olurdu ama dıger kedılerde yok sizce gelırmi

  Cevapla
 13. Hey, merhaba. Kedim cuma günü 21 nisan 2017 de kayboldu 10 gun oldu annem cuma gunu sabahi bahceye birakmis her gün sabah bahceye bırakırdı sonra öğlen pisi pisi gel dedi mi gelirdi kedimiz bir yıldır bizimle yaşiyodu ve hic kaybolmamiştı sonra cuma günü çok fırtına olmuştu ve kediler sudan korkar. Fırtınayı gectim sabah ciktiöğlen de gelmedi sonra bikaç gün sonra yolda bir sansar gördük o öldürmüş olabilir bide abim bizim mahallede yoldan gecerken arabayla yerde ölü bir kedi görmüs büyük ihtimalle bizim kedimizdi 😦 10 gündür odama kapandim ağlıyorum umudumu kesmedim lütfen bulun onu

  Cevapla
 14. Merhaba ben Rabia sokakta mavi gözlü tatlı mı tatlı bir kedi buldum eve almak istedim ama alamadım ailem izin vermedi.Ben de apartmanda besliyordum elimden geldiğince yemek vermeye çalışıyordum.evimiz 2 katlı bahçeli bi gün kardeşim gelirken kedi de gelmek istiyordu açtı yemek veremedim.Kardeşlerim kapıyı açmışlar oda dışarı çıktı evin yakınlarında durdu.Sonra gizlice izledim bahçeye geldi.Annem saat geç oldu diye dışarı çıkmama izin vermedi.Sabah oldu bahçede aradım bulamadım.Acaba gitti mi?gittiyse geri gelir mi?lütfen cevap verinnn

  Cevapla
 15. LÜTFEN CEVAP VERİN

  Cevapla
 16. Gerçekten bu yazı için size çok teşekkür ederim kedim kaybolmuştu ve dışarıda her yere baktık evde de aynı şekilde en sonunda bulamayıp evde bi yerlerden çıkar herhalde diye bekledim sonra bu yazıyı okudum ve dışarı çıkıp ilk iş arabalarin altına baktım ve ordaydı balkondan düşmüş kırık falan yok ama bekleseydim çıkar diye kötü olabilirdi tekrar çok çok teşekkür ederim😆

  Cevapla
 17. Benimde kedim kayip ankaradayim lütfen yadimci olun instagraminiz varsa bana mehlika.ylmz hesabindan ulasa bilirsiniz lutfe

  Cevapla
 18. Benimde kedim kayip lutfen yardimci olun yalvariyorum isterseniz bana instagramdan ulasabilirsiniz mehlika.ylmz

  Cevapla
  • Selam çok üzüldüm lütfen yazıda yazdığım şeyleri uygulayarak kedinizi aramaya devam edin ben size herhangi bir şekilde yardımcı olamam ki zaten tüm akşıma gelen bildiğim fikirleri yazıda aktardım şimdi iş size düşüyor yazdıklarımı üşenmeden zaman ve emek harcayarak uygulayıp kedinizi bıkmadan aramaya çalışmalısınız. Kayıp ilanlarını sitelerde yayonlamaktan ziyade kaybolduğu yerin çevresine sokaklara çevredeki veterinerlere dükkanların camlarına vs çıktı alıp ilan almalısınız

   Cevapla
 19. biz 2 ay once bu eve tasindik kedim 4 gundur fln kayip kedim onceden evde yasiyodu 2 yasinda arabalardan cik korkuyodu bizim ev en alt kat ve mutfaktan bahceye geciliyodu ve kedi orda kaliyodu sonra yagmur yagdi ve kacti yola cikamazdi arabalrdan kirkuyodu diger komsularin bahcelerine baktim yoktu binanin deposunda yoktu binalardada yoktu bizim orda arka yol var orada arabalar cok gecmiyor orqyada baktim ama bulamadim kedim nerdedir ne olmus olabilir bu arada kedim kaybolmadan once çiftleşme zamani gelmisti mart ayinda yaptigi gibi yapiordu şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 20. Benimde Seker diye kedim var kendisi 4 5 aylik ve 3 gundur kayip buyuk bir ihtimalle birinin pesinden gidip o kisi de aldii😢😢😭😭😭😭 her gun dua okuyup duruyoruzz …

  Cevapla
  • Arkadaslar KEDIMI BULDUMMM 3 HAFTADIR KAYIP TI BULDUMM SATEN GITTIGI YERDE HEMEN YAKINLARDAKI COPUN YANINDAYMISS ORDAN GECERKEN PESIMME TAKILDI ARKAMA BAKARBAKMAZ GOZUMDEN YAS GELDI COK MUTLU OLMUS SANLI BANA ANNE DIYE BAGIRIYORDU

   KEDINIZ KAYBOLDUYSA SAKIN PES ETMEYIN DUALAR OKUYUN VE EMIN OLUN ONU BULACAKSINIZDIR HERGUN DISARI CIKIP ARAYIN ONU PES ETMEYIN COK UZAGI GIDEMEZ SONUCTA

   Cevapla
 21. Bir kedi edinmek istiyordum da öylesine okurken gördüm ne çok kaybeden varmış. Umarım herkes bulur.

  Sanırım en önemlisi de zaten baştan bilgi edinmek. Okumadığım site, okumadığım sayfa kalmadı 🙂 Çoğu insan sırf bi heves için yapıyor hiç bilgi edinmeden ve sonuç hüsran, bilgi edinmek çok önemli!

  Cevapla
 22. Merhaba
  Babamın yaşadığı sağlık sorunları nedeni ile evimizde 8 aydır beslediğimiz kedimi terasa kendine terasta ev yapıp koyduk
  Arada çıkarıyorduk geziyordu
  Ama yok bugün her yere dört beş mahalle aşşağılara kadar baktık ama yok
  Benden ayrılmayan benimşe uyuyup benimle uyanan bir kediydi ve kaçma eğilimi hiçç yoktu
  Ne yapmalıyım içim parçalanıyor çoklk kötüyümmm çokkkk :(((

  Cevapla
  • Evet Malesef benimde kedim kayip ne yapacam şaşirdim benim kedi zaten dişarda dolaşiyor ya birileri aldi yada Allah kurusun.süyleyemiyorum.benimle uyar beinile Kalkar. Bahcekatinda oturuyorum. Gider gelirdi kişin bile pencere acik dün Saat 12 de yatagimdan cikti ve bir daha dönmedi mahalede herkes taniyor. Ne oldu acaba.iki gecedir ariyorum bulamadim. 3 ay ünce gine kayip olmuştu ama bir gün sonra gelmişti. Iki gündür uyamiyorum ne yapacam .

   Cevapla
 23. Bir kedim var 11 aylık bu sabah kaçmış. Dışardaki kediler bizim evin etrafında olduğu için evin çevresinde dolasacagini sanmıyorum. Annem görmüş kedi annemi camdan görünce kaçmış. Bilerek isteyerek mi uzaklaştı bilmiyorum. Diğer kedim dışarı çıkıp geliyordu birgün kaçmıştı. Bu kedim sadece apartmana gidiyordu ve kısır değil buda kaçtı. Ağlamaktan pert oldum. Dışarısı çok soğuk o soğukta kalamaz da.Ben de dışarı çıkamıyorum. Eskiden apartmanda dolaşıp kapıda miyavliyordu. Sizce apartman kapısına gelip bekler mi? 😩😿😢

  Cevapla
 24. BİZİM KEDİMİZ DE 20 EYLULDE SİNCAN FATİHTE BIRAKTIĞIMIZ BAKICININ EVİNDEN KAÇMIŞ TATİLE GİTMİŞTK BURNUMUZDAN GELDİ TATİLİ BIRAKIP GELDİK O ÇEVREDE HERGÜN ARADIK AMA BULAMADIK SOSYAL HESAPLARDADA PAYLAŞTIK AMA HALA BULAMADIK 3 YAŞINDA SARMAN KISIR ERKEK ADI PRENS ADINA DUYARLIDIR ÇOK AMA ÇOK PERİŞANIZ

  Cevapla
 25. BİZ ANKARA BATIKENTTE OTURUYORUZ 3 YAŞINDAKİ KISIR KEDİMİZ BİZİM EVİMİZİ BULABİLİRMİ ACABA 3 YILDIR BİZİMLE YAŞIYORDU HİÇ DIŞARI ÇIKMAMIŞTI

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s