RSS Besleme

Farkındalık: Balzac Davasını Duymuş Muydunuz?

Posted on

img_9675

Bu farkındalık içeren yazının tüm hayvan severleri kedici köpekçi ayrımı olmaksızın ilgilendirdiğini düşünüyorum çünkü ortada insandan kaynaklanan büyük bir sorumsuzluk ve vahşet söz konusu.

Balzac davasına desteğinizi umuyorum ve bana destek için attıkları maili ve içerikleri sizinle paylaşıyorum bakalım neymiş bu Balzac Davası?

“Balzac, 2013 yılının Aralık ayında doğdu. Bol sevgi ve şefkatle bir bebek gibi büyütüldü, tüm ailesi ve çevresi tarafından çok sevildi. Tüm insanlarla ve kedi-köpek-kuş ayırt etmeksizin tüm hayvanlarla arası iyi olan, Pug ırkı küçücük bir köpekti.

2014 yılının sıradan bir Eylül akşamüstü, sahibiyle beraber günlük yürüyüşünü yaparken, saldırgan olduğu önceden bilinen fakat buna rağmen sorumsuz sahibi tarafından tasmasız (kayışsız) gezdirilen güçlü ırk bir köpeğin saldırısı sonucu dakikalar, hatta saniyeler içinde hayatını kaybetti. Daha 1,5 yaşındaydı. Önünde uzun bir ömür vardı. Bu bir köpek kavgası değildi, zira Balzac hayatı boyunca hiçbir şeye sinirlenmemişti bile.. Balzac her zamanki gibi tasmalıydı, diğer köpek de tasmalı olsaydı Balzac hala mutlu yuvasında bizimle beraber olacaktı.

Balzac’ın ölümü üzerine bu olay, çeşitli gazete ve dergilerde haber niteliği taşıdı. Çünkü duyulmasa bile, her gün birçok köpek ve çocuk sahibi insan bu korkuyu yaşıyor, kimileri yaralanıyor, şanslı olanlar hayatta kalıyordu. Vicdan sahibi herkes Balzac’ın arkasında oldu ve seslerini duyurmaya karar verdiler.

Türkiye’de bu tip suçların cezasız kalması, potansiyel suçluları, köpek dövüştürücülerini ve kötü niyetli kişileri cesaretlendirdiği için, bununla mücadele etmeye karar verdiler. İyi insanların sayıları günden güne arttı. Üzüntülerini mücadele ruhuyla birleştirdiler ve bir bilinç yaratmak, yasaları yeniden düzenlemek ve toplum huzurunu kendileri gibi kötü yetiştirdikleri köpeklerini alet ederek bozan bu kişileri cezalandırmak üzere hukuka başvurmaya karar verdiler.

04 Şubat 2016 tarihinde saat 09:35’te Kartal Adliyesi’nde Balzac’ın davası görülecek. Amacımız emsal bir karar alarak, bu tip olayların son bulması için bir adım atmış olmaktır.

Tüm dostlarımızı yanımızda görmeyi diliyoruz. Emeği geçen, bizi düşünen tüm dostlarımıza sevgiyle.”

Ayrıca alttaki pds belgesine tıklayarak, konu hakkında daha detaylı bilgiye ve destek olmak için sosyal nedya adreslerine göz atabilirsiniz.

Balzac-davasi

Umuyorum ki konuda emsal niteliğinde bir karar çıkar, minik melek elbette geri gelmeyecek gitti giden ama bundan sonra şeytansı insanların besledikleri yanlış yönlendirilmiş canlar yüzünden bizim gözümüzün nuru meleklerimiz zarar görmesin…

Aynı olay mustakil evde yaşayan ve kedisi dışarıda gezip gelen bir kedicinin de başına gelebilirdi, hatta bu olay bebeğimle Caddebostan sahilinde yürüyüşe çıktığımda bizim de bebeğimin de başına gelebilirdi… Her yönüyle korkutucu…Hepsi can… Umarım hakkaniyetli bir hakime denk gelirler..malum burası TR… 😦

Balzac’ın ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.. Bir de elbette bu olayda bir hukuk zaferi kazanmalarını….Bu olayın takipçisi olmanızı bu konuda çevrenizde farkındalık yaratmanızı diliyorum sevgili kedi dostlarım ♥

https://balzacthepug.wordpress.com/2015/06/24/ekim-2014/
https://www.facebook.com/balzacthepug

Meltem Şafak

Reklam

About meltem

1983 yılı doğumlu, Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü mezunu, evli ve Coco ve Misha adında 2 kedi ve Uzay Deniz adında dünyalar tatlısı bir erkek çocuğu annesi editör ve metin yazarıyım :) Müziğe, doğaya, hayvanlara, mistik konulara ve sinemaya bayılıyorum. Meraklı bir İkizler yükselenli Koç burcu olarak, gündemi takip etmek ve en ilginç ipuçlarını bulup paylaşmak benim için bir zevk! Hem eğlenceli hem de bir şeyler öğrenebileceğiniz yazılar okumak için beni takip edin!

4 responses »

  1. Gerçekten çok üzücü ve korkutucu. Umarım iyi bir hakime denk gelirler ve güzel bir karar çıkar. Biz dışarıdayken tasmasız köpeklerin yanına Kaanla rahatça gidiyoruz. Kaan gidip sarılmak istiyor. Sahipleri saldırgan köpeği tasmasız gezdirmez diye düşünüyoruz ama yanılıyoruz işte. Sahibi normal olmadığı için o canlar zaten o hallerde.

    Cevapla
  2. Merhaba,
    Balzac için çok üzüldüm:(
    Aslında change.org da konuyla ilgili bir kampanya başlatılsa, sesinizi daha fazla insana duyurabilirsiniz.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: