RSS Besleme

Yaşlı kedi bakımı nasıl olmalı?

Posted on

DSC_2908

Merhaba kedici dostlarım, geri döndüm ! 🙂

13 yaşında bir nine kedi sahibi olarak siz fikir vermesi amacıyla az biraz yaşlı kedi bakımından bahsedeceğim.

Öncelikle tanımlamak gerekirse kediler 10 yaş sonrasında yaşlı olarak tabir ediliyorlar ki İngilizce olarak buna Senior cat deniyor.

Ortalama bire kedi ömrünün 15 civarında olduğu öngörülüyor ama gel gelelim ben hedefi yüksek tutmanızı internette orda burda rast geldiğimiz 20 yaş üzeri kedileri hedef almanızı öneririm. Ben öyle yapıyorum amacım elimden geleni yapabilmek ve eğer mümkünse kedilerimi 20li ve üzeri yaşlara ulaştırabilmek.

Benim gibi düşünenler için bir yaşlı kedi bakım rehberi yazmak istedim.

Bir önemli nokta olarak belirtmek isterim ki kediniz 10 yaşına kadar hiç bir önemli rahatsızlığa sahip olmadan ulaştıysa çok şanslısınız ve bu harika bir durum!

İkinci şanslı grup ise kedisi 10 yaşına kontrol edilebilir ve yaşam kalitesini çok da etkilemeyen rahatsızlıklarla ulaşabilmiş olanlarda, halinize şükredin diyorum bu gruba da 🙂 (Ben bu gruba dahilim)

Her iki gruba dahil olan kedicilere de söyleyebileceğim yaşı pisiciğiniz için biraz anti aging desteği ve özenli bir bakım ile onu daha aktif ve sağlıklı kılmak adına elinizden geleni yapabilirsiniz. ( Tabi gerisi bir yerde Allahtan)(çünkü bazen ne yapsanız olmaz)

Az önce yazdığım 2 kavramı biraz açmak istiyorum;

Kedilerimiz için anti aging odaklı bir bakım ne demek olabilir?

⚝ Yaşlanmayı geciktirici, eskiyen organları destekleyici, canlılığı, mental berraklığı ve enerjiyi koruyucu vitamin, mineral ve besin destekleri tıpkı insanlar için olduğu gibi kediler için de mevcut. Bu maddelerden yararlanarak yaşlanan kedimizin tabiri caizse dökülen yerlerini toparlamak ona büyük bir destek anlamına gelecektir.

Örneğin tıpkı yaşlı insanlarda olduğu gibi yaşlı kedilerde de eklem ve kıkırdak rahatsızlıkları gözlemlenebilmektedir ve nasıl ki insanlar daha aktif olabilmek için bu konuda glucosamin ve chondiroitin destekleri kullanabiliyorlarsa yaşam kalitelerini arttırabiliyorlarsa aynı yardımı yaşlı kediniz için de uygulayabilirsiniz. Burada kafadan atmasyon varsayımlar üzerine ürün kullanın demiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın ama yaşlı ve hareketsiz bir kediniz varsa hatta dahi yaşlı olmasa bile hareketsiz olduğunu düşündüğünüz bir kediniz varsa mutlaka veterinerinize kedinizi eklem kıkırdak bağ doku açısından muayene ettirmenizi ve gerekiyorsa veterinerinizin de önerisiyle glucosamin, chondiroitin ve MSM adı verilen 3 ü bir arada bulununca tam anlamıyla bir sinerji yaratan besin desteklerinden yararlanmanızı öneririm.

Kendimizden örnek vermek gerekirse Cococuğumun belirgin bir rahtsızlığı olmasa da yaşlılık dolayısı ile hareketinin azaldığını fark ettiğimden beri ben bu desteği kullanıyorum ve bu destek ile çok daha aktif koşan ve oyun oynamaya geri dönen bir kedi haline geliyor. Glucosamin desteklerinin genelde rahatsızlığın aşamalarına göre 1-2-3 gibi dozu yükselen farklı tipleri oluyor genelde 1 numaralı ürünler başlangıç aşamasında eklem rahatsızlığı olanlarda veya işte yaşlı kedilerde artı bir destek sağlamak adına bir hastalık olmasa dahi kullanılabiliyor. Ve yineşemek isterim ki önemli nokta sadece glucosamin desteği değil glucosamin, chondiroitin ve MSM maddelerinin üçünü de barındıran bir üründen yararlanmak.

⚝ Eklem desteğinin yanı sıra bence önemli olan bir diğer nokta c vitamini desteği. C vitamini hem insanlar hem de hayvanlar için çok önemli bir destek. Burada parantez açarak abartmamak koşuluyla demek istiyorum!

Hem yaşlı hem de yetişkin kedilerin kullanımına yönelik olarak c vitamini ürünlerini online pethsoplarda ve veterinerlerde kolayca bulabilirsiniz. Genelde benim tercihim c vitaminli maya tableti şeklinde olan ürünler oluyor. Kedinizin özellikle c vitamini gerektiren önemli bir rahatsızlığı yoksa çok yüksek oranlı c vitaminlerine yönelmenize gerek yok. Her şeyin azı karar fazlası zarar demişler.

Özellikle iç parazit, dış parazit ve aşı gibi uygulamalardan 1 hafta önce her gün ve uygulama sonrası 1 hafta süresince kedinize c vitamini vermeniz öneriliyor. (Şu kitapta: https://www.amazon.com/Encyclopedia-Natural-Pet-Care/dp/0658009966 )

Bu uygulamanın amacı ilaçlardaki kimyasal maddelerin zararından olabildiğince az etkilenmelerini sağlamak böylece minik vücutları uygulamaları daha iyi tolere edebiliyormuş zararlı etkiler vücuttan daha çabuk atılabiliyormuş.

Ayrıca c vitaminin iştah açması, enerji ve canlılık vermesi ve bir de üzerine ballı kaymak tatlısı olarak idrar yolu hastalıklarından bir nebze de olsa çişi asidik yaparak koruyan yönü sayesinde her kedicinin evinde baş köşeyi hak ediyor bence 😉 Şunu söylememe gerke var mı bilmiyorum ama hadi yazayım kedilere özel olarak üretilmiş c vitaminlerin kullanın lütfen dozu önemli çünkü unutmayın her şeyin azı karar çoğu zarar ve insanlar için üretilen ürünlerin içerisinde masum görünen ama kedilere zararlı yan maddeler olabiliyor o yüzden her zaman düsturunuz kedi için varsa kediler için üretilmiş ürünleri tercih etmek olsun.

⚝ Dönem dönem örneğin mevsim geçişlerinde ve çok soğuk havalarda kedinizi imuneks vererek destekleyebilirsiniz. Eczaneden insanlar için olan en düz şekliyle imuneks alabilirsiniz eskiden bir taneydi ama şimdi birçok çeşidini piayasaya sürmüşler dediğim en temel en ucuz hali bu: http://www.hepsiburada.com/imuneks-10-mg-40-kapsul-pm-sporfitbulimp111

Bu ürün bir ilaç değil bir besin desteği içerisinde ekmek mayasında bulunana hem insanlar için hem hayvanlar için yararlı olan beta glucan adlı madde var. Bu madde bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip o nedenle kedinizin bağışıklık sistemini desteklemek için dönem dönem kullanabilirsiniz. 5 kg lık bir kedi için kapsülün içerisindeki maddenin yarısı öneriliyor genellikle. Tırnağınızla çekip açabiliyorsunuz kapsülü ve içerisindeki toz halindeki maddeyi bir peçeteye boşaltıp ne kadar olduğunu görebilirsiniz yarısını ayırabilirsiniz. Ben bunu hafif sulandırıp karıştırıp şırıngaya çekip içiriyorum çünkü kedilerim çok kolay içiyorlar. Ama yaş mamaya katmak da bir başka fikir. Kapsülün yarısı bir kedi için yinelemek isterim.

⚝ Aslında buraya Lysine maddesini de yazardım ama son günlerde ortaya çıkan yeni bir araştırmada uzun süreli lysine kullanımının zararlarından ve lysine inj her kedi için aynı oranda işe yarayan bir madde olmadığından bahsediliyor. Bakın: https://consciouscat.net/2016/01/11/l-lysine-does-not-decrease-symptoms-of-feline-upper-respiratory-infections/

Burada ne demek istiyor peki? Bu demek değil ki lysin tüü kaaa… Bu lysine in uzun süreli kullanımlarında vücutta arginin maddesi eksikliği yaratabilme potansiyeli olduğunu belirtiyor ki arginin ne derseniz kedi vücudunda hormon ve bağışıklık sistemince kullanılan, yaraların iyileşmesini, böbreklerin idrarı filtre edebilmesini sağlayan bir maddedir. Argiinin eksiliği kanda amonyak oranının yükselmesine neden olabilirmiş ki bu da ölümcül bir riskmiş.

Uzun süreli kullanımda neden olabileceği düşünülen potansiyel tehlike bir yana araştırmada yapılan deneylerde lysine maddesinin her kedide o kadar da süper çalışmadığını solunum yolu hastalıklarının sürecini iyileşme anlamında çok da süpersonik etkilemediğini belirtmiş.

⚝ Araştırmaları her zaman önemserim ama kendi deneyimlerimi de önemserim en iyisi iki noktayı birleştirmek bence… Ben kendi kedilerimde lysine kullanımından oldukça memnun kalmış biriyim. Calici virüs hastalığına yakalandıkları zaman ki karma aşıları tam olmasına rağmen yakalandılar eve gelen bir minik kediden, veterinerimizin önerdiği klasik tedaviyi oldular antibiyotik vs ama ağızlarında yaralar oluşmuştu diş eti büyümesi diyebiliriz ve geçmiyordu ve gözlerindeki iltihap bir türlü tam anlamıyla geçmemişti o noktada ben lysine maddesini bulup kullanma şansım olmuştu ve kısa sürede tüm problemlerimizden kurtulmuştuk ben bu açıdan gayet başarılı buluyorum lysine i sokakta baktığım kediler için de zaman zaman kullanıyorum yine olumlu sonuçlar aldım. Ama araştırmayı da pas geçmiyorum en azından buradan alacağım düşünce bu lysine maddesinin uzun süreli bağışıklık desteği amacıyla kullanılmaması gerektiği…

Bu araştırmayı okumamın ardından ben lysine i akut hastalık dönemlerinde kullanmaya ve hastalık haricinde de gerek görürsem çok seyrek ve asla uzun dönemli olmayacak şekilde kullanmaya özen göstereceğim.

Evet ne dedik eklem desteği, c vitamini desteği ve bağışıklık sistemi desteklerinden bahsettik…

⚝ Gelelim beslenmeye yaşlı kedilerde sık görülen şeylerden biri iştah azalması ve yemeklere karşı ilgisizlikmiş öyle okuyorum şükür ki şuan bizde öyle bir durum yok. Ama sizin yaşlı pisinizde varsa ona dahaaromatik yemekler hazırlamaya dikkat edin. Mesela yaşlı kedilere uygun bir kuru mama kullanın aromaları daha yüksek oluyor ve mama içerisindeki oranlar da yaşlı kedilerin vücutlarını destekleyecek ve yormayacak oranda formüle ediliyor bu önemli bir nokta.. Artı olarak light ton balığı ve yaş mama ile daha da lezzet katabilirsiniz kuru mamalara…

⚝ Yaşlı kedilerin iyi beslenmesi önemli olduğu kadar aşırı beslenmemesi de bir diğer önemli nokta 🙂

Yaşlı anneanneniz gibi düşünün lütfen iyi beslenmesi önemli ama aşırı beslenmesi hiç iyi değil insan gözüyle konuya bakınca anlayışımızın ufku birden daha bir berraklaşıyor değil mi 🙂

⚝ Aynı şekilde kilolu olmak yaşlı kediniz için kötü bir handikap eklem sağlığı kalp sağlığı hareketliliği nefes alıp vermesi için… tıpkı yaşlı insanlar gibi…O yüzden kedinizi yaş basamaklarını tımanırken bu durumu önceden düşünüp dikkat etmelisiniz 7-8 yaşlarındaki kediniz için çanlar çalıyor demektir kilolu ise rejim yaptırın çünkü yaşlı bir kediye rejim yaptırmak istemezsiniz emin olun..

Hareketliliği vücut kısıtlılığı nedeni ile azalacak enerji harcatmanız zor olacak zaten azalan iştah durumuna bir de rejim eklemeniz çok sıkıntı yaratacak o nedenle henüz olgunluk çağında iken koca popolu kedinizi hareket ettirin ve gerekirse biraz rejim yaptırın bunlar hep geleceğe yatırım öyle düşünün…

⚝ Yaşam şartlarına gelirsek….Yaşlı kediler huzurlu, sakin, stressiz ve hayattan kopmalarına izin vermeyecek ölçüde de canlı bir ev hayatını hak ediyorlar bence… Maalesef kendimden örnek veremeyeceğim çünkü 3 yaşındaki oğlum kedilerimizi çok kıskandığı için okulda değilken evde zaman zaman terör yaratıyor ve kedilerim stres altında…

Stres yaşlı kedilerde nereden çıktığı neden olduğu belli olmayan saçma sapan hastalıklar yaratabiliyor.Bakın bu konuda örneğim var yaşlılık dönemini huzurlu ve sakin bir evde geçirmeyi hak eden Cococuğum Uzay dolayısı ile stres altında ve o nedenle de kedi aknesi yaşıyor ve bu durum pamuk ipliği ile ne yazık ki Uzaya bağlı…. Gözlemledim Uzay sakin dönemlerinde iken kedilere sataşmazken akneler iyileşiyor ve hiç olmuyor. Ama bir şekilde daha azgın dönemlerinde ve kedilere sataşan davranışlarında Coco hemen strese giriyor ve akneler hiç bitmemiş gibi geri geliyor çok korkunç… Ve ne yazık ki biri oğlum diğeri kedim ne kadar istesem de barış şuan için tam olarak sağlanamıyor oğlumun büyümesi lazım…

⚝ Ortama dönecek olursak huzur sakinlik kedinizi psikoloji kaynaklı rahatsızlıklardan koruyacak mutlu pamuk bir nine/dede gibi yaşamasını saplayacak. Ama biliyorsunuz kediler uyumayı pek severler ve yaşlandıkça bu uyku süreleri de uzuyor uzuyor… Hatta bazen uyandırıp hey hayata karış biraz demeniz bile gerekebiliyor…. O nedenle doğru ortam formülünde biraz da yeterince evde canlılık olmalı… Kedinizi zaman ayırabildiğiniz oranda zorla da olsa oynatmaya onu mutlu edecek şekillerde sevmeye sizinle aynı ortam konuşma ve hareket olduğu takip edebileceği canlı bir ortamda bulunmaya teşvik edin… Arka odalarda yalnız ve uzun uykularda geçirmesine izin vermeyin günün çoğunu…

⚝ Bir diğer nokta yaşlı kedilerde sindirim durumları genelde yaşlı kedilerde kabızlık sıklıkla görülebiliyor. Buna önerim kaliteli ve doğal yaş mama yedirilmesi ve balkabağı 🙂 Turuncu balkabağı artık her yerde satılıyor kolaylıkla şehir hayatında dahi bulabiliyoruz alıp minik kürler halinde doğrayıp su ile haşlayacaksınız sonra soğutup yaş mamasına karıştırabilir direkt hap yutturarak yedirebilirsiniz. Kabızlığa birebir… Oranını kedinize göre dışkısına bakıp ne kadar yemesi ona yeterli olacaktır ayarlamalısınız.

İshal ise hem bebek hem de yaşlı kedilerde hiç istenmeyen vücudu kayba uğratan bir durum bundan kaçınabilmek de önemli… Ne olduğu belirsiz marka yaş mamaları almayın, kalite bir kuru mama kullanmanızı öneririm ve mama değiştirmek istediğinizde de bir geçiş süreci yaratarak bunu yapmanızı öneririm yani eski maması ile yeni mamasını bir süre karıştırarak vermeye geçiş süreci diyoruz.

⚝ Kedinizi yine dönemsel olarak destekleyecek iyi bir vitamin kompleksi bulmak da iyi bir fikir. Diğer önerilerin yanı sıra birçok vitamin ve minerallerden oluşan bir vitamin desteği edinmek ve bunu dönemsel olarak kullanmak da yaşlı kedinize fayda sağlayabilir ben bu konuda Beaphar’ın Multivitamin top 10 adlı kedi ürününü çok beğeniyordum ama nedense şu sıralar piyasada bulamıyorum ne yazık ki. Ama muadil ürünler bulunabilir elbette.

⚝ ⚝ ⚝ 10 yaşından sonra kedilere aşı vurulmuyormuş artık sadece iç ve dış parazit tedavilerini yaptırmanız yeterli oluyor bu bilgiyi veterinerimizden aldım. Biz 13 yaşındayız ve 3 senedir hiç aşı olmuyoruz. Yaşam koşullarını aynı tutup büyük değişikliklere gitmemenizi de öneririm bu noktada. Mesela ev kedisi olan kediniz 10 yaşından sonra çiftlik yaşamına daha zor adapte olabilir ve aşıların kesilmesi bu noktada nasıl etki eder veterinerinize danışın derim böyle durumlarda.

⚝ Güvenlik…Bu konu aşırı önemli.. İnsanlarda genel olarak bir rahatlık ve vurdumduymazlık seziyorum. Kedi kaybetmek çok berbat bir duygu inanın. Ben şükür ki henüz hiç yaşamadım ama yaşayan arkadaşlarımı gördüm çok çaresiz kalıyorsunuz ve acısı hiç dinmiyor… Hele ki yaşlı kedinizin kaçması ve kaybolması ayrı bir üzücü olur çünkü desteğe en çok ihtiyacı olan durumda sokaklarda olması hem sizin hem de onun için korkunç bir durum o nedenle ev güvenliğine bence her zamankinden daha çok dikkat etmelisiniz. Kapıdan kaçmamasına, camlarda tellerin olmasına ve açık kalmamasına vs gibi…

⚝ Kediniz yaşlandığında gözünüzün her zamankinden daha açık olmasını ve oluşabilecek hastalık sinyallerine karşı daha dikkatli olmanızı öneririm. Çoğu hastalık erken aşamalarda yakalanınca başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor.

⚝ Kedinizin mutluluğu huzuru her şeyin yanı sıra onu seven ve zamanını ayırıp ilgi sevgi gösteren hayat arkadaşına “insanına” bağlı yani size 🙂 Her geçen yıl daha da çok kıymetlenen, değeri hiç bir şeyle ölçülmeyen hayatımızı paylaştığımız dostlarımıza yeterince zaman ayırmak onların yanında olup gereken ilgi sevgi vermek de bir diğer önemli nokta… Yıllar geçtikçe yaşlanıyorlar oysa bizimle bir hayatı paylaşıyor ve anı biriktiriyorlar bundan daha kıymetli ne olabilir?

Son olarak insan veya kedi fark etmeksizin yaşlı bakımı 101 ın ilk kuralı olarak sabır….Aksayan durumlar, organlar ve onların bakımı ve desteği için daha çok emek ve zaman hatta para harcamanız gerekebilir bunlar için sabırlı olmayı, candan olmayı onlara borçlusunuz ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

Reklam

About meltem

1983 yılı doğumlu, Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü mezunu, evli ve Coco ve Misha adında 2 kedi ve Uzay Deniz adında dünyalar tatlısı bir erkek çocuğu annesi editör ve metin yazarıyım :) Müziğe, doğaya, hayvanlara, mistik konulara ve sinemaya bayılıyorum. Meraklı bir İkizler yükselenli Koç burcu olarak, gündemi takip etmek ve en ilginç ipuçlarını bulup paylaşmak benim için bir zevk! Hem eğlenceli hem de bir şeyler öğrenebileceğiniz yazılar okumak için beni takip edin!

7 responses »

 1. Merhaba, internette mamalar üzerine araştırma yaparken size rastladım. Bir şey sormak istiyorum kedim 1 yaşında ve şu ana kadar royal canin kullandık fakat artık tahılsız ya da düşük tahıllı bir mamaya geçmek istiyorum. Biraz araştırdım n&d ve acana arasında kararsız kaldım. Siz olsanız nasıl bir karar verirdiniz? Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için 🙂

  Cevapla
  • ben olsam n&d yi seçerim ki sahiden de şuan kedilerime n&d nin yeni çıkan balkabaklı serisinden bıldırınlı kısırlaştırılmış kedi mamasını yediriyorum memnunum.

   Cevapla
 2. Mustafa YILMAZ

  Çok faydalı oldu teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. belgin ugrayan

  Gunaydın, naılsınız

  Büyük kedim Şeker yedi yasında ve kilo aldı bu beni çok rahatsı ediyor eminim onuda zaten daha az hareket ediyor .beorumn oellikle nasıl diyet yaptırabilirim onu öğrenmek istiyorum istediği zamann mama vermezsem çok acı.. miyavlıyor dayanamıyorum . Ayrca uç aylık kuzum Çitos’a beğeneceği bir mama bulamadım tavsiyeniz olabilir mi?

  paylaşımlarınızla verdiğiniz destek için çok tesekkürler , sevgiler

  belgin

  Cevapla
  • Merhaba teşekkür ederim iyiym 🙂 7 yaş üzerindeki kediler için L-Carnitine içeren kalorisi o yaş grubuna özel olarak ayarlanmış hatta yani tüm içeriği ayarlanmış mamalardan kullanabilirsiniz L carnitine yağ yakımını hızlandıran ve kalbi koruyan bir madde mama olması iyi bir şey. Ama bu mamayı yerken aynı zamanda ne kadar canı pek istemese de değişik oyuncaklar alıp onu heveslendirerek ve kendi kişisel zamanınızdan çalıp emek vererek sabırla onu kalori harcamaya yani egzersize yani OYUNA yönlendirmelisiniz. Her gün mutlaka yarım saat sabah yarım saat akşam egzersiz yaptırmalısınız yani koşmalı kovalamacalı atlamalı hoplamalı oyun moynatmalısınız onu. Biliyorum yetişkin ve uyumayı yayılıp yatmayı seven çok da oyuncu tabiatı olmayan kedileri oynatmak çok zordur ama neticede kedi yani daha fazla sabır daha fazla emek ister ama aklını çelici oyuncaklarla illa ki heyecanlanacağı bir nokta bulur onu heyecanlandırıp oynamasına vesile olabilirsiniz.. Siz oynatacaksınız yani o kendi kendine oynamaz elbette… Kedi lazeri alıp evde koşturabilirsiniz kovalamaca oynar kediler lazere bayılır ya da kedi oltaları alın değişik uçlu… Catnip deniyor kedi otu kedi nanesi de deniyor catnip kokulu oyuncaklardan alın mesela Petstages muz şeklinde kedi oyuncağı bu konuda çok iyi o koku da onlara oyun oynama şevki veriyor. Mamasını yaş ve kilosuna göre mamanın üzerinde arka paketinde yazar kedinize kaç gram vermeniz gerektiği bir günde o kadar verin daha fazla değil buna dikkat edip bir de oynayarak kalori harcatırsanız kilo verir… Mesela önerime uygun bir mama http://www.zooplus.com.tr/brit-care-cat-daisy-i-ve-to-control-my-weight-kedi-mamasi-2-adet-brit-yas-mama-hediyeli Farklı markaların da vardır onları da araştırabilirsiniz. Bu tipte bir mama ile kilo verebilir yeterince oynatırsanız. Ayrıca iki kedinin yaş grupları çok farklı birbirilerinin mamalarını yememelerine dikkat etmelisiniz. Küçük için hangi mamaları deneyip de beğenmediğini yazmamışsınız piyasada güzel yavru kedi mamaları bir sürü hepsini denememişsinizdir eminim.. Bir de beğenmedi diye bir şey yok elbet yer siz iyi bir kaç mama belirleyip denetin sonunda hiçbirine yakınlık duymazsa birini seçip karar verin aç kala kala alışıp yer. Yalnız burada önemli bir nokta 3 ay küçük bir yaş kuru mamaya alışkın olmaması çok doğal ve normal daha yeni yeni kuru mama yemeye başladıkları bir dönemde daha erken zaten anne sütü ile beslenmeliler… Bu kadar minik kedilerin kuru mamaya alışıp başlamaları aşamasında benim önerim Royal Canin markasının Mother and Babycat adlı kuru maması. Hem lezzeti iyi hem taneleri minicik çok faydalı oluyor bu süreçte. Bence o mama ile başlayın yanına ek olarak yine aynı markanın aynı serisinin yaş mamalarından da alın kuru mama hiç yemiyor ise yaş mamadan çay kaşığı ile biraz alıp kuru mamanın üzerine koyun veya karıştırın ikisini ama böyle karıştırdığınızda yedikten sonra en fazla 1-2 saat bekletin mamayı sonra dökün yeni koyun bakteri ürer çünkü.. Bakın bu http://www.zooplus.com.tr/royal-canin-babycat

   Cevapla
 4. Yıldız Köse

  Kedim 20 yaşına girdi. 11 yaşından sonra hiç veterinere gitmedi, kutuya girmek arabaya binmek stres yarattığı için götürmüyorum evden bahçeye bile çıkmak iştemiyor. ciddi kas kaybı var kemikten ibaret bir kedi oldu, gözleri dişleri ve tırnakları çok sağlıklı ama kuru mama yemiyor sulu gıdalar tercih ediyor. gravy soslu yaş mamayı çok seviyordu fakat 10 gündür sadece sosunu yalıyor. az tuzlu tavuk ve hindi suyunu seviyor. benim elimden üç beş parça etlerinden de yiyor. bu durumda beslenmesi zayıf kalıyor sürekli miyavlayıp mama istiyor ama verdiklerimi de yemiyor şaşırdım kaldım nasıl besleyeceğimi. Bir fikriniz var mı?

  Cevapla
  • Bence bir kerelik stresten birşey olmaz bunu göze almanız gerekir sağlığı adına, en iyisi siz bir veterinere götürün ve hatta götürmüşken de hazır bir kere geldik diye check up niteliğinde tüm değerlere bakılan kan testi yaptırın, güzelce bir muayene ettirin, özellikle dişlerine ağzının içine de baktırın. Belki dişlerinde problemler var belki diş eti hastalığı gingivis oldu ki ağız bakımını düzenli yapmıyorsanız çok olasıdır o nedenle yemeklerini, yiyemiyordur yani canı acıdığı için. Bu şekilde beslenme olmaz Verdiklerimi yemiyor diye değil yiyemiyor diye düşünmelisiniz belki de ve beraberinde gelmesi gereken soru da neden yiyemiyor olmalı? Bu durumda da ağız içinde bir problem akla ilk gelen mantıken..Ki yaşı maşallah oldukça ileri o nedenle özellikle sağlığı konusunda çok tetikte olmalı ve erken fark etmek adına mutlaka belirli periodlarla en azından veterinere götürmelisiniz. Y ada nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama artık çoğu şehirde veterinerler çağırınca eve geliyorlar. Ama en iyisi siz götürün eve yakın bir veteriner araştırıp bulun gerekirse.. Ağız içinde bir problem yok ise genel sağlığında bir problem yok ise yani bir hastalıktan kaynaklı iştahsızlık değil ise bu durum bundan veteriner ziyaretiniz sonrasında ancak emin olabilirsiniz… O zaman yeni yaş mamalar deneyip farklı lezzetler sunabilirsiniz. Yaşlı ve sağlıklı kedilere genelde destek olsun diye multivitamin, c vitamini ve eklem desteği için de glucosamin chondiroitin içeren eklem vitaminleri önerilir. Bunlardan da alıp kullanabilirsiniz ama en iyisi sizi bir veterinerin yönlendirmesi. Bu yaşa getirmişsiniz kedinizi tebrikler ama bundan sonrası için de ona iyi bir yaşlılık dönemi vadetmek adına şu veteriner ziyaretinizi zaman kaybetmeden planlayın kas kaybı falan bunlar hoş şeyler değil açıkçası iyice bir baklılsın hasta ise de gerekli tedaviye ivedilikle başlayın…

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s