RSS Besleme

Hassasiyetler.

Posted on

777

Selam millet, işte bilgi bilgi ve bilgi içermeyen bir blog yazısı 🙂
Kendimi kedicilerin Güzin ablası gibi hissediyorum çünkü sağolasınız uzun bir süredir sürekli bana soru soran, dertlerini paylaşan çözüm uman ve güzel düşüncelerini aktaran yorumlar ve emailler alıyorum sizden.

Öncelikle belirtmek istiyorum ki, şu söze çok inanırım ” once you know, you can never go back” yani meali bir kere öğrenirsen bilirsen bir daha asla o konuda eski haline geriye dönemezsin. Bu söz bu blogu açmamda kediler konusunda bana çok yol arkadaşlığı etmiş beni etkilemiş bir sözdür.

Size biraz kendimden bahsedecek olursam – belki uzun yazılarıma katlanıp beni sürekli okuyanlar biliyordur- önceden 2004 Kasım ayından beri kediler ile aynı evi paylaştığımı düşünürsek 2004 – 2008 yılları arasında çok farklı bir insan modeliydim hatta kendimin bir kaç önceki versiyonu bile gibi değildim sanki…

Mesela kesinlikle kediler, kedi sağlığı beslenmesi konusunda mama ver ve su koydan öteye giden hiç birşey bilmeyen bir insandım.

Veterinerlere Allah bir güvenirdim teslim olurdum yani tüm aklım ve kalbimle 🙂

Sokaktaki kedileri sanki görmezdim hatırlamıyorum bile beslemek ilgilenmek şöyle dursun yoklarmış gibi algılarım kapalıydı yani kesinlikle.. Ki sözde hayvanları seven bir insandım o zaman da.. Sürreal bir sevgiymiş demek ki..

Ne zaman ki kedilerimin sağlığı ile ilgili korkutucu deneyimler yaşamaya ve tedavilerinden bir sonuç alamamaya başladım ne zaman ki soru sorma irdeleme ihtiyacı hissettim ve hiçbirine veterinerimden yanıt alamadım karşılığında egosantrik hareketler gördüm sorgulamamam için bişeyleri..

O zaman bana dank etti…O zaman araştırmalar yapmaya yöneldim ve bunu otomatikman bir yaşam biçimine dönüştürdüm. Artık bunu herşey için zevk alarak yapmaya başladım ama ilk hayatıma girmesi Çileğin besin alerjisi dönemi ve ikincisi ise Coco nun kalp hastalığı idi.

Bu 2 şer diye tabir edebileceğim hastalık beni kedime olan şeyleri araştırmaya, veterinerimizin neler yaptığını anlamak istemeye, fikir alışverişi yapmayı arzu etmeye ve dolayısı ile daha çok araştırma yapmaya sorgulamaya itti… Sonuç olarak da bilgi güneş ışığı gibi aydınlattı ve güzel sonuçlara sebep oldu benim kedilerimin yaşamında..Ayrıca hem gönül gözüm kalbim hem de cidden gözlerim yani farkındalığım ve algım açıldı sokaktaki canlılara karşı…Her gün onları beslemeye ilgilenmeye sahiplendirmeye başladım… Ev kadromuzda şükür boşluk yok olmasında ama eğer olursa evimize artık muhtaç canlar gelecek mutlaka asil kadroya 🙂 Ve bu bloğu açtım çünkü bildiklerimi paylaşmak istedim deneyimlerimi paylaşmak istedim çünkü ben çok yalnızdım araştırma yaparken Türkçe bişeylerden yana.. Yalnız olmayın istedim çok kötü bir duygu..

Hem İngilizce bilmeyenler için de biraz bilgi içeren bir kaynak olsun istedim. Bu uğurda bana sorulan ve doğal olarak bir veteriner olmadığım için bilemeyeceğim konuları hastalıkları bile sırf karşıdaki için araştırmaya ve aktarmaya devam ediyorum.

Bu konuda gelen her mesaja cevap vermeye çalışıyorum ama ister istemez çok hassas olduğum özellikle 2 konu var biri alerjik kediler diğeri de kalp hastası olan kediler… Bunlara iki elim kanda olsa çok çabuk cevap yazmaya çalışıyorum özellikle.. Çünkü kendi yaşadıklarımı biliyorum..Çaresizliğimi…

Bazılarınız beni yanlış anlıyor ben öyle boş ahkam kesen millete bişeyler tavsiye eden benim bildiğim doğru diyen egolu bir tip asla değilim. Ben her zaman yaptığım araştırmalardan öğrendiklerimi aktarıyorum size ve hep veterinerinizle bunları konuşun fikir alışverişinde bulunun diyorum veterinerler olmadan bu yolda yürüyemeyiz ama önemli nokta kendini geliştiren, sizinle gerçekten insan olarak egosuzca sabırla konuşabilen fikir alışverişinde bulunmaya açık olabilen bir veteriner bulabilmekte bence.

Kimileri var egodan sizi konuşturmuyor ya da ben şöyle bir bilgi buldum deseniz daha duymadan küçümsemeye başlıyor önerilerinize kulak tıkıyor. Kimisinin hiç dünyadan haberi yok ve işinde cidden kötü… Bu 2 tip de benim için eşdeğerde kötü..

Ben şanslıyım ki aklım başıma geldiği dönemlerde 2008 sonrası bulunduğum yerden taşınmam ve yeni bir yere gelmenin yarattığı mecburiyet dolayısı ile iyi veterinerler ile karşılaştım yoksa kafama dank edeceği ve öncekileri sorgulayabilecek kapasitem hiç yoktu…

Benim için iyi veteriner demek uygulamalarda iyi olduğu kadar karşısındakine değer veren dinleyen ve açıklama yapmaktan fikir alışverişinde bulunmaktan imtina etmeyen sabırlı bir veteriner demektir. Mantıklı ve naif insanları çok severim ki şuan çok şükür hastalanmasalar da uzun bir süredir hayatımızda böyle 2 tane veterinerimiz var. Zaten bu güven sevgi doğuruyor ve o insanları veteriner olmalarının yanı sıra da çok seviyorum.

Özellikle kediler konusunda birşeyleri derinlemesine araştırmak benim için bir tutku oldu.. Bunu bir platformda yani mesela bu sitede sizlerle paylaşmak da çok hoş ve bazı yazdığınız mesaj ve maillerdeki güzel cümleleri duymak beni nasıl mutlu hissettiriyor anlatamam. Kendimi bir nebze de olsa faydalı bir iş yapmış gibi hissediyorum.

Çünkü tüm bunlar olmadan bir önceki basamağım kedilerimin çaresizce hastalıklarının karşısında ağlamak ve anlamsızlıktan kafam durmuş bir şekilde Bubble Witch Saga oynamaktı …Çaresizlikten kitlenmiştim… Sonra bilmiyorum nasıl olduysa bence gayet parapsikolojik etkiler sayesinde olabilir 🙂 bana bir derinlemesine araştırma yapma yeteneği geldi ki hayatımda önceden böyle bir yeteneğim yoktu… 6*7 saat hırsla her türlü teknik dökümanı okumayı da içeren hayır okumak haricinde anlamak da var işin içinde 🙂 böyle bir yeti kazandım çaresizliğin küllerinden doğdum diyebiliriz.. Ya da Bubble Witch Saga sıkmış da olabilir 😛

Şaka bir yana profesyonel olarak iş hayatımda editör olmanın verdiği araştırma ve analitik sentez yapabilme gücümün burda mantık ile birleşerek işe yaradığını düşünüyorum biraz olsun…

İnternette araştırma yapmak doğru bilgiyi analiz edip ayırt edemiyorsanız çok anlamsız ve saçma bir hale yanlış bir yol haritasına da dönüşebiliyor. O nedenle kendi araştırmalarınızı yaparken dikkat etmenizi öneriyorum ve yine aynı sebepten araştırmalarınız sonucunda veterinerinizle mutlaka konuşmanızı öneriyorum ki ben hala aynı şeyi yapıyorum yanıt alabildiğim oranda..

Bloğumun sadık okuyucu kitlesi arasında olmadıklarına inandığım bazı kişilerden arada yazıların çok uzun bu ne ya okunmaz ki bu diye yorumlar alıyorum… Burası da böyle bir yer işte.. Bilgi aktarmaya ve bunu yaparken de farklı zeka seviyelerine hitap edebilmeyi düşündüğüm için yazılarım biraz uzun oluyor kabul bazı şeyleri 3 cümle ile de özetleyebilirim belki bazen ama anlaşılabilir olmak daha önemli bu platformda duran yazılarım için. Dolayısı ile sabredip okuyamayanlara buğulu gözlerle elveda diyorum.

Kediler konusunda merak ettiklerinizi bana mail atarak sorarsanız mutlaka yanıt alırsınız ama aynı zamanda 3 yaşında bir çocuk annesiyim ve çalışan bir insanım haliyle buraya eklediğim yazılar haricinde tek tek sizlere özel yanıtlar vermem iyi ve anlamlı bir yanıt verebilmeyi arzu ettiğim için biraz zaman alabiliyor. Ama gözümden kaçmadıysa çok hasta bir anıma gelmediyse herkese mutlaka yanıt vermeye çalışıyorum ve sizden sabır rica ediyorum.

Bazen kafam çok dağınık oluyor, bazen işte çok yoğun bir projede olabiliyorum bazen kendi kedilerim veya çocuğum hasta olabiliyor üzgün ve mutsuz modum düşük olabiliyorum o zamanlarda pek siteye yazı ekleyemiyorum ve aslında suçluluk da hissediyorum bunun için ama her yıl domain adresimi yeniliyorum 🙂 ve umutluyum. Şuan işsiz kaldığım ara bir dönemdeyim iş arıyorum ve arta kalan zamanımı olabildiğince sizlere ayırmayı arzu ediyorum. Özellikle merak ettiğiniz konular varsa lütfen yorum yazın o konuyu bir araştırıp size döneyim 😛

Yaşamındaki kedi için daha fazlasını öğrenmeyi arzu eden, uzun yazıları okumanın üstesinden gelebilen bu kedici kitleyi seviyorum bizi seviyorum arkadaşlar 🙂

Her söylediğimde annemin bana gözlerini devirdiği cümle:
2 kedi annesi ve bir de insan annesi
Araştırmacı yazar ikizler yükselenli koç burcu insanı
:)))))))))))))))))
Meltem 🙂

Reklam

About meltem

1983 yılı doğumlu, Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü mezunu, evli ve Coco ve Misha adında 2 kedi ve Uzay Deniz adında dünyalar tatlısı bir erkek çocuğu annesi editör ve metin yazarıyım :) Müziğe, doğaya, hayvanlara, mistik konulara ve sinemaya bayılıyorum. Meraklı bir İkizler yükselenli Koç burcu olarak, gündemi takip etmek ve en ilginç ipuçlarını bulup paylaşmak benim için bir zevk! Hem eğlenceli hem de bir şeyler öğrenebileceğiniz yazılar okumak için beni takip edin!

17 responses »

 1. Sonuna kadar okudum ve sizde kendimi gördüm diyebilirim. Oğlumu 15 Ocak 2016 tarihinde sahiplendiğimde bende bu kadar büyük bir değişim olacağını hiç tahmin etmezdim. Bende sokak hayvanları konusunda sizin gibiydim ilk başta ve hayvansever olduğumu düşünüyordum. Veterinerler konusunda da tamamen ayniydim sizinle. Sonra oğlumla ilgili hastalık ve birkaç sorun yaşadım ve işin içinden kendim çıkamıyordum. En son hayvanlar ile sorular sorulan bir platforma üye oldum ve yardım istedim. Oradaki güzel insanlar beni sizin bloğunuza yönlendirdi. Siz açıkçası benim araştırma öğrenme farkındalık dönemimin başlamasına sebep oldunuz. Bu şekilde ilerledim, ilerledikçe ufkum açıldı ve artık o baştaki benden çok farklı biriyim. Size çok teşekkür ederim başlamama yardımcı olduğunuz için:)
  Bu arada için içinden çıkamadığim alerji durumu var aslında (durum öyle bir hal aldı ki alerji var mı yok mu anlamadığım bir hale geldi)
  Size bu konuda danışmadım sanırım.Size o kadar çok konuda danistim ki neyi danıştıgimi neyi danışmadığımı hatırlamiyorum.Size yardımlarınız için ayrıca teşekkür ederim. Alerji konusunda danışmadıysam size yazacağım:)

  Cevapla
 2. Meltem Hanım, arayıp tarayıp blogunuza rastlamam tam da veterinerlerin tedavi süreçlerini sorgulamaya başlamamla oldu.Kedi kızımın tekrarlayan sistit sorunu sürekli uykularımı kaçırdığından yönünü bilmeyen araştırmalarım beni size ulaştırdı. Ciddi bir eksiklik var maalesef ülkemizde, veterinerlerin büyük çoğunluğu sade mama değişikliği ile her hastalığı tedavi edebilecekmiş gibi bir tavır içerisinde. Kafamı en çok karıştıran da bu. Sizin sabırla verdiğiniz onca açıklamanın bir tanesini bile duymadım veterinerlerimizden. Hiç üşenmeden, emeğinizi esirgemeden onca araştırmalar yapıp ”içi dolu yanıtlar” la bana ve pek çok kişiye dönüş yapmanızı takdir ediyor, canlarımızın sağlığı adına, blogtan edindiğim onca bilgi için çok teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 3. Günaydın…Yine bir solukta okudum yazınızı…Wahre liebe, Schesir, Naturea tahılsız, Animonda Carny ve Sapphere konserve mamalar hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle…Hoşçakalın…Suna…

  Cevapla
  • Merhaba ben de mamalar hakkında baya araştırma yaptım.Türkiye de bulabildiğim katkısız ve temiz 3 marka konserve mama bulabildim. 1. Nature’s variety instict 2.Animonda Carny ve Von feinsten 3. Bozita Kuru olarak Acana Grasslands kullanıyorum. Çok memnunum.Bilmem Meltem hanım ne der.

   Cevapla
 4. SERAP SAYINER

  bende sizin gibi 2 kedi annesi ve birde insan annesi olarak keyifle ve sıkılmadan okudum yazınızı.2 yaşında iran kızım (kısır ) 5 aylık schotich fold kızım var.irana orijen ve royal veriyorum karışık malt yemediği için kusuyo bu sorunu royal uzun tüylüler maması ile çözdümmsayılır ama tavuk kızıma iyi gelmiyo ufaklığada orijen ve gene royal bebek için olanı veriyorum ama arada birbirlerinin mamalarıdan yerken yakalıyorum onları.aslında okadar zekilerki yememeleri gerektiğini ve kendi mama kaplarını biliyolar.bei görünce hemen bıkarıyolar yemeğ. bi zararı olurmu acaba …bu arada benim kızları hatırlarsınız belki yılmaşı çekilişinde yatakm kazanmış fotolarımızıda size atmştık…

  Cevapla
 5. güzel bir yazı içinde bilgi içermeyen diye başlasada bilgi dolu

  Cevapla
 6. Meltemcim selam ben senin bloğun sayesinde senin gibi bilinci açılmış biriyim ilk kedim messiyi sahiplenmeden önce aynı senin gibi kedileri çok seven biriydim ama onları beslemek yuvalandırmak hiç aklıma gelmezdi. Ne zamanki messi bizim eve geldi ve geldiğinden bi kaç gün sonra ensesinde yara görmemle soluğu internette almam ve senin hesabını görmemle başladı herşey😁 O yüzden iyiki varsın ♥️ türkçe kaynak olarak gerçekten senin bloğun gibi bir 2. hesaba hala denk gelmedim ben, gördüğün gibi bende çok kısa yazamıyorum genelde hep uzatırım yazılarımı böyle
  Sevgiyle kal.

  Cevapla
 7. Sevgili Meltem,

  Yaklaşık 4 yıldır takipçinizim, yani iki yavruyu sahiplendiğimden beri. Hiç planlanmamış bir şekilde, daha 2-3 haftalık bu yavrular ölmesinler, annelerini bulana kadar bakayım diye ilgilendiğim kedilerimin anneleri ortaya çıksaydı belki de yine sokağa bırakmış olacaktım, öylesi daha doğru geliyordu ama sokakta yaşamalarının ne kadar zor olduğunu da öğrendim bu dört yılda. O süreçte kedi bakımıyla ilgili hiçbir bilgim olmadığından bir şeyler öğrenmek için internette araştırma yaptığım sırada buldum sizi. Sokaktaki kedi ve köpeklere ara sıra yemek verirdim ama o da aklıma geldiğinde, bilinçsiz bir şekildeydi, şimdi düzenli mama verdiğim kalabalık bir ordu var hayatımda, bir hayvan beslemeye başladığında bütün hayvanlara karşı yüksek bir empati geliştiriyor sanki insan, bendeki en büyük değişiklik bu oldu. Onların bakımı ve sağlığı ile ilgili bir bilinç kazandıysam eğer bu gerçekten de sizin sayenizde, bu konuda çok içten bir şekilde teşekkür ederim. Bir konuda kafama takılan bir şey olduğunda veterinere danışmadan önce ilk olarak sizin bu konuda bir yazınız var mı yok mu onu kontrol ediyorum çünkü daha içten ve gelişigüzel olmayan bir cevap alacağımı biliyorum. Bu yazınız vesilesiyle size olan minnettarlığımı da dile getirebilmiş oldum.

  Kendinize iyi bakın.

  Cevapla
 8. Meltem hanımcm, çok güzel bir yazı inanın sizden çok şey öğrendim güveniyorum dediklerinizin hepsini yapıyorum, şuan yavru kedilerim var 10 günlük onlara nasıl daha iyinin iyisi bakabilirim herkes bayılıyor evimizde kedi hastasi 🙂 dediğiniz baby cat royal canin aldım, ama içim daha fazlasını yapmak istiyor maddi sıkıntım yok elhamdülillah başka ne önerirsiniz vitamine başlatmak istiyorum anneleri köpüğü, tavsiyr verir misiniz birde hamile kedi ve doğum sonrasi yavrular ile ilgili bir yazi okumak istiyorum sizden, sizin yazılarınız altın değerinde hep devam edin olurmu sizi seviyorum Bloğunuzu da zeynep

  Cevapla
 9. Ben biraz şanslıyım. İlk kedimi sahiplendiğimde 2014 son baharıydı sanırım.Kısa bir zaman içinde kedilibirhayat blogunu keşfettim ve çok faydalandım. Kedi bakmak nedir, nasıl bir sormumluluktur, ne yedirmeli, nasıl davranılmalı vb. pek çok şeyi buradan öğrendim. Milo sistit olduğunda, kalbi ile ilgili problem yaşadığında, geçici yuva olduğumuz bebekleri sahiplendirme sırasında, annesiz yavru bakımında bilgiye ihtiyaç duyduğumuzda ve yeni gelen kedi ile diğer kedilerimin alışma sürecinde yaşanan zorluklarda ne çok yardım aldık sizden. Çoğu zaman sayfa sayfa yazıp bunaltmama rağmen her satırına yanıt almak gerçekten çok değerliydi. Bir çok kedinin verdiğiniz bilgiler sayeninde çok daha iyi koşullarda yaşadığına eminim. Mesela şu an onlardan biri popişini devirmiş yanımda yatıyor 🙂 Geçen sene çok hasta bir kedi bulmuş, tedavisine başlamıştım ama evde 2 kedim olduğu için ev dışında kısmen korunaklı bir yerde tutuyordum. Ve ” acaba blogunuzda bu kedi için bir sahiplendirme ilanı açabilirmiyiz? ” diye sormuştum. Eğer Meltem hanım ” lütfen onu içeri alıp kendini toparlayıp yuva bulana kadar evde tut ” dememiş olsaydı şimdi bu kadar tontiş, pamuk bir oğlum olmayacaktı ve belki Duman hayatta bile olmayabilirdi. Gerçi şu an karşı koltukta bana ve yanımda uyuyan Duman’a nemrut nemrut bakan başka bir kedi kesinlikte aynı minnettar duygularımızı zerre paylaşmıyor 🙂 Ama yine de umutluyuz hala, dünyanın en zor kedilerinden biri de olsa Milo da bir gün Duman’ı sevecek 🙂

  Tecrübelerinizi, araştırmalarınızı paylaştığınız, sorularımız yanıtlayıp destek olduğunuz için tekrar teşekkür ederiz.

  Cevapla
 10. MERHABA ben sevil yeni üye oldum oğlum thoht ile ilgili bazı sorularım olacak

  Cevapla
 11. Songül Çankaya

  Meltem Hn. merhaba

  Yazılarınızı ilgiyle ve severek okuyan bir takipçinizim.
  Ben de 2015 yılında oğluşumu sahiplendikten itibaren farkındalığımın arttığını gözlemledim ve daha önce sadece sevmekle yetindiğim canların elimden geldiğince ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorum. Oğlumu nasıl sağlıklı büyütürüm sorusuna cevap ararken bloğunuzu keşfettim ve çok yararlı bilgiler edindim. Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Şansımız sadece sizi tanımakla sınırlı kalmadı geçen yıl ve daha önceki yıl yılbaşı çekilişlerinizde hediyeler de kazandık. Bu arada güzel bir tesadüf bizim veterinerimiz de sevgili Tansu Kaplan Hn. sizin kendisi hakkında yazdığınız güzel sözleri okuyunca mutlu oldum.

  Paylaşımlarınız için teşekkür eder paticanlarınızla ve oğlunuzla birlikte sağlıklı mutlu yıllar dilerim. Sevgiler

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s