RSS Besleme

KEDİLİ HAYATIN KURALLARI!

Evcil hayvan beslemek gerçekten büyük bir sorumluluk gerektiriyor hem maddi hem de manevi olarak. Sadece kedi değil hangi tür hayvanı evinizde beslerseniz besleyin, mutlaka hayatınızda onun da rahat etmesini sağlayacak fedakârlıklar, düzenlemeler yapmalı ve yaşam stilinizi ona adapte etmelisiniz.

Sadece hevesle, sorumluluk ve fedakârlık yönü düşünülmeden alınan evcil hayvanlar ne yazık ki gerçekler ortaya çıkmaya başlayıp da sahip konumundaki kişi biraz zorluk çekince hemen terk ediliyorlar 😦 En kızdığım ve en üzüldüğüm şey 😦

Ben kedi sahibi olduğum için Kedili Hayatın Kuralları’ndan bahsedeceğim ancak bazı maddeler var ki tüm evcil dostlarımız için geçerli!

Bir Kedi ile Yaşamanın Kuralları:

1.Kedinizin cam veya balkon gibi evinizin dışa açılan bölgelerinden kaçmasını veya yüksek katlarda oturuyorsanız aşağıya düşmesini istemiyorsanız MUTLAKA balkon kapılarına ve evinizin tüm açılır camlarına tel yaptırın! Biraz haşarı ve vahşi tabiatlı bir kediniz varsa bu teller tül tel değil de çelik tel olmalı yırtmaması için!

2.Tatile çıkmayı planlarken en az 1 ay önceden kedinizle ilgili bir karar verin. Kediler sahibinden çok evine bağlıdır derler, bence doğru kısa bir süre tatile gidiyorsanız kedinizi evinden çıkarıp tanımadığı yerlere götürerek travma yaşatmanın alemi yok. En iyi çözüm kedilerle arası iyi olan titiz ve dikkatli bir arkadaşınıza veya akrabanıza evinizin anahtarını vermek ve her gün en az 1 saat kedinizi sevmek mama ve suyunu değiştirmek genel hâlini gözden geçirmek için onu ziyaret etmesini istemektir. Hatta daha iyisi siz tatildeyken sizin evinizde kalabilecek bir tanıdığınızın olmasıdır böylelikle kediniz hiç yalnızlık çekmeyecektir!

Bazı kediler çok yumuşak huylu ve çevreye adapte sorunu yaşamayan türde olabilirler böyle bir kediniz varsa çok şanslısınız onu endişelenmeden yanınızda taşıyabilir veya bir kedi pansiyonuna da bırakabilirsiniz. Ama şahsi fikrim bir kedi sahibi olarak, kedinizi bilmediğiniz bir pansiyona bırakmayın!

3.Her ay bütçenizden kedinizin yiyecek, kum ve veteriner masraflarını ayırın ve bu paraya kesinlikle el sürmeyin! Böyle bir bütçe ayıramıyorsanız kesinlikle evcil hayvan beslemeye kalkışmayın. Aşılarını yaptıramayıp doğru düzgün besleyemeyeceğiniz bir hayvana iyilikten çok zarar vermiş olursunuz!

4.Her gün dışarıdan eve geldiğinizde mutlaka kedinizle ilgilenin, mamasını yiyip suyunu içtiğinden emin olun, vücudunda bir yaralanma bir farklılık var mı dikkatle inceleyin. Mutlaka günde en az 1 saat kedinizi egzersiz yapması ve yaşam dolu mutlu bir kedi olması için oynatın. 2 kediniz varsa bile mutlaka sizin ilginize muhtaç olacaklardır nasılsa birbirleriyle oynarlar diye düşünmeyin sizin yeriniz onların gözünde farklı!

5.Evinizi böceklere karşı ilaçlarken kedilerinizin bu ilaçlardan etkilenmemesi için her türlü önlemi alın. Sprey ilaçlar kullanmayın. Karınca ve böcek tabletleri kullanıyorsanız bunlara kedilerinizin ulaşmasını kesinlikle önleyin. Bu ilaçlar kokularıyla kedilerimizi cezp eder ve sonuç olarak yemeleri veya yalamaları durumunda en iyi ihtimalle zehirlenir en kötüsü ise ölürler! Deterjan, böcek ilacı hatta oda spreyi gibi evde kullanılan tüm zehirli diye bildiğiniz ve hatta bilmediğiniz ürünleri kullanırken aklınızda hep önce kediniz olsun. Her ürünün organik ve doğal olanını tercih edin. Böylelikle istenmeyen bir durum oluşursa kötü etkiler bir derece daha az zararlı olabilir.

6.Evde evcil hayvan besliyorsanız ona evinizin tam özgürlüğünü vermelisiniz, ki birçok durumda bu bile bazen bir kediye yetmez!:) Bazı insanlar zavallı hayvanları sadece balkona veya bir odaya kilitleyip minicik bir alanda beslemeye çalışıyorlar. Bu bence koşup oynamaya etrafı araştırmaya ve sahibi ile el ele göz göze yakın bir iletişimde bulunmaya meraklı kedi gibi bir canlı için hapis hayatından bile beter bir hayat çok kötü bir işkence. Bu insanlar kedi beslememeli! Bu şekilde kedi beslenmez. Derdiniz titizlikse, ya baştan düşünüp bir kedi almayın ya da parasını verin bir temizlikçi tutun hatta içinize sinmiyorsa temizlikçinin ardından bir de siz temizleyin o evi bal dök yala olsun. Sık sık temizlik yapılan bir evde hiçbir kedi kumu kokusu, kedi kokusu diyemeyeceğim çünkü kediler zaten kokmaz, kıl tüy vs olmuyor arkadaşlar. Kimse bahane etmesin, iyi temizlik yapmıyorsanız yapamıyorsanız kedim tüy döküyor demeyin bahane üretmeyin!

Kediler iyi bakılıp beslenmedikçe evet tüy dökerler. Ama iyi mamalarla beslenen her gün taranan bakımlı bir kedi, annesi temizliğini iyi yapıyorsa evi tüy yumağına dönüştürmez!:) İran kedisi sahibi olarak söylüyorum bunu üstelik!

7.İran kedisi demişken; uzun tüylü bir kediniz varsa yazın traş şart! İster veterinerde isterseniz kendiniz yapın ama kedinizi sıcaklarda uzun kürkün zahmetinden kurtarın! Ne kadar rahatladığını göreceksiniz!

8.Evinizde kedinizin saklanıp gizlenmekten mutluluk duyacağı güvenli köşeler yaratın. Tabii bir de bayıla bayıla uyuması için birkaç kedi döşeği! Hayat müşterekse, kedi dostunuz için de biraz alan ve mekân ayırmalısınız! Petshoplarda süper sevimli envai çeşit kedi yatağı bulunmakta!

9.Kedinizi mutlaka kısırlaştırın. Kısırlaştırılan kedilerin ömrü uzuyor, kışırlaştırma birçok önemli hastalığı önlüyor. Eğer ille de ben torun görücem diyorsanız bir kez yavrulatın ama sonrasında yine mutlaka kısırlaştırın! Kedim küser diye korkmayın öyle bir şey yok. Yakın ilgi ve sevgi ile kısırlaştırma ameliyatı da atlatılıyor! Korkmayın!

10.Bebeğim olacak diye kedinizden vazgeçmeyin. Artık her kedi sitesinde yazıyor. Veteriner ziyaretlerini aksatmayan bir kedi aşılarını ve parazit tedavilerini muntazaman oluyorsa hiçbir sakınca yaratmıyor bebekler ve çocuklar için! Problem hiçbir zaman tüyler değil, problem tedavi görmemiş bir kedide yerleşen parazitlerin tüyler aracılığıyla insana bulaması. Parazit yoksa tüy yutmada problem de yok. Tabii her işin başı temizlik kedim sağlıklı ve aşıları tedaviler tam diye ortalık tüy yığını olursa yine olmaz! Toksoplazma riski diye bir durum da yok! Kedi sahibiyseniz zaten bağışıklık kazanmışsınız demektir.

Bağışıklığınız yoksa zaten kedinizin de toksoplazmaya bağışıklığı yoktur yine ondan ayrılmanıza gerek yok. Yapmanız gereken bu mikrobu taşıyabilecek sokak kedilerini ve tanımadığınız kedileri hamileyken sevmemek o kadar!

11.Evcil hayvan sahibi olmak yaşam boyu verilmesi gereken bir bağlılık sözü kelimenin tam anlamıyla iyi günde ve kötü günde tıpkı evlilik gibi! Evcil bir hayvan almadan önce bunu düşünün. Sık sık canınız her istediğinde onu evde yalnız bırakıp uzun tatillere gidemeyecek spontane olamayacak daha planlı programlı bir yaşama sahip olmak zorunda kalacaksınız.

Hatta hâlihazırda evli değilseniz belki ilerideki partneriniz kedinizi istemeyecek ve siz bir tercih yapma durumunda kalacaksınız. Tabii ki kedinizi seçeceğinizi umuyorum böyle bir durumda! Çünkü ancak kalbi zalim ve vicdansız olan bir insan evcil bir hayvanı hiçbir olumsuz koşul yokken sahibinden sırf kendi hoşlanmıyor diye ayırmayı isteyebilir. Bu tarz insanlara yol verin gitsin, her zaman hayatın karşınıza gerçekten sizin gibi hayvan sever bir eş çıkaracağına güvenin.

Kişilik sahibi ve sözünüzün eri olun sadece insanlara karşı değil kedinize karşı da! Baskılara boyun eğmeyin! Unutmayın kedinizi sahiplenirken bir söz verdiniz ona!

Reklam

166 responses »

 1. Çok değerli bilgiler.Allah Razı Olsun

  Cevapla
  • Bizim apartmann önündede 3 kedi alışmış onlar çok seviyorum ama üst kattaki komşu hergün işkence ediyo vuruyo bnde mama vermeyi bıraktım adam vurucam bunları diyor yemek vermessek küsüp giderlermiyardımcı olun lütfennn onları öylekapıda aç görünce içim acıyo napıcam.

   Cevapla
   • Komşun kedilere eziyet ediyorsa nerede yaşıyorsan o ilçenin belediyesinde veteriner işleri müdürlüğü vardır oranın telefonunu internetten bulabilir ve komşunu hayvanlara reziyet etmekten zabıtaya veya veteriner işleri müdürlüğüne şikayet edebilirsin. Ayrıca Haysev gibi derneklere de şikayet edebilirsin komşunu. Hayvanlara eziyet ederken görüntüsü olursa elinde foto veya video çekebilirsen de kanıt olur ciddiye alır para cezası bile ödetirler ki böylece caydırıcı olabilir belki yeniden yapmaz… Bunlarla hiç uğraşamam ki ben dersen de bence kedicikleri geçici bir süre eve alıp internette ilan açarak yuvalandırabilirsin zaten önümüz kış sokakta soğuklarda yaşayamazlar hiç olmazsa birer evleri olursa hayatları değişir eziyetlerden de kurtulurlar… ben bugüne kadar sayısız kedi sahiplendirdim kendi sokağımda eve alıp veterinere götürüp iç ve dış parazit tedavilerini yaptırıp bir karne çıkartırsan ev kedisi gibi lanse edip ilanlar açarsınkolayca yuva bulurlar en fazla 1 ay sürede her kediye yuva bulmuştum ben darısı başına…eve alma imkanın da olamıyorsa çevredeki sokaları araştır kedilerin beslendiği mama ve su koyulan bir bölge varsa oradaki hayvansever kişilerle irtibata geçip kedileri o sokağa götürüpo bırakabilirsin en azından

   • Hocam sorun devam ediyorsa adresini yazarmısın ben ilgilenirim o tür karakdersiz insanlarla bende sokakta besliyorum değil vurmak kaplarını aldı diye kağıt toplıyan elamanı dövücektim.

   • Resimleri çekip sahiplendirildimi sitelerine koyabilirsiniz ama mama vermeyi birakmayin

 2. Çok şeker yazmışsınız bende sizinle aynı düşünceleri ve aynı tepkileri 😤😤paylaşıyorum . Bizim bir ankara kedimiz var ve tüylerimiz oldukça bol . Biz eşimle mutluyuz valla istemeyen evime gelmesin!! Keşke herkes bu küçük canlarla sevgi dolu canlarla zaman geçirebilse işte o zaman ” dünyayı güzellik kurtarır”….

  Cevapla
 3. Ben Pamuğumu 14.Kasım.2014 tarihinde çalıştığım okulun önünde bir kutunun içinde bulduğumda henüz 15 günlük bebekti. İki gün yine okuldan bir arkadaşın arabasının motorunda dolaşmış soğuktan korunmak için korkudan vs. Annesi buralardadır alır diye okulun önüne kutunun içinde bırakmış. Eve dönerken aldım, veterinere götürdüm, iç ve dış parazit aşılarını yaptırdım. Gerekli bilgileri aldım. Üzerinde irili ufaklı sayısız pire vardı ve vızır vızır dolaştığını gördükçe içim sızlıyordu. Biberonunu, süt tozu mamasını (en kalite), taşıma çantasını, yumuşak orta boy yatağını, tırmalama tahtasını, kumunu, tuvalet kabını aldım. Birlikte evimize geldik. Benim odama eşyalarını yerleştirdim, ikimizin odası oldu. Tam iki buçuk aydır birlikteyiz. Bir ay kadar anne sütü kıvamında toz mamasını kaynar suyla çalkalayarak karıştırdım ve iki saat arayla yedirdim. Bir kaç gün okula götürdüm sınıfımda baktım ona. Bu arada ben sınıf öğretmeniyim, rehabilitasyonda çalışıyorum. Kızım ara ara okuluna üniversite öğrc. gitmedi baktı ona. Annem ve babam çok severek baktılar. Sonra yaş mamaya başladık. Bir süre sonra yavaş yavaş kuru mamaya geçiş yaptık. Bu arada aşılarımızı yaptırıyoruz. İç ve dış parazit olyaını 60 günde bir yeniliyoruz. İki aşımız kaldı. Bittikten sonra da kızıma kısırlaştırma işlemi yapılacak. Şu anda 3 aylık. Pamuğum bembeyaz kulakları sarı, kuyruğu sarı TEKİR. Bu arada hayatımda ilk kez evin içinde kedi bakıyorum ve onu ailece hepimiz çoook ama çok seviyoruz. Hepimiz ayrı ayrı oyunlar oynuyoruz. İnş uzuuun uzun seneler birlikte yaşarız. İnanılmaz bir duygu. Yanındayken bile özlüyorum. Kısırlaştırma işleminden korkuyorum. Mutlaka olacak, veterinerimize de çok güveniyorum ama onun acı çekmesine kıyamıyorum. Kedili hayatın kurallarını yaşayarak öğreniyorum ve seve seve kabul ediyorum. Eğer bana bir cins kedi var alır mısın deseydi birileri hayatta almazdım ben kedi bakamam hele evin içinde ASLA olmaz derdim. Pamuğumu öyle çoook vahim bir durumda bulunca vicdani olarak sahiplendim. Ama bu vesileylle inanılmaz huzuru yaşıyorum. Tüm hayvanseverlere sevgiler…

  Cevapla
  • Oh ne güzel maşallah harika bir iş yapmışsınız hayatını kurtarmışsınız yavrucağın hem de evinize neşe getirmişsiniz 🙂 Kısırlaştırma işlemini erkenden yaptırmamalısınız ne szaman ki kediniz erişkinliğe ulaşacak ilk kez kızgınlığa girip belirtiler gösterip çiftleşmek isteyecek o vakit kısırlaştırabilirsiniz daha önce bu işlemi yaptırmanın bir yararı olmadığı gibi büyüme hormonlarını durdurduğan zararı bile var yani herşey zamanında yapılmalı ne kadar erken o kadar iyi gibi bir bakış açısı yok aklınızda bulunsun. Pamukla birlikte uzun sağlıklı ve mutlu bir ömür dilerim size ♥♥♥

   Cevapla
  • Bende sizin gibi bakamam evde demistim.esim cok istedi aldik.simdide cok alistik,isten yorgun argin geliyoz oyun istiyo okadar yorgun oluyozki anlatamam.ama yinede 10 dakika oynuyorum .aciyorum yanliz tum gun icerde.pencereye cikip bizim evden cikmamizi izliyo sabahlari….

   Cevapla
  • Bende aldim bir kedi aldigimda 2 ay 15 gunluktu radgol kedimin irki fakat aldiktan 3 gun sonra veterinere goturm oda ic dis parazit yapti konturol etti ve bizi gonderdi sonrasinda kedim maya ise 2 gun gecti oglum hareket etmekte zorlaniyor oyun yok yemek yok delirmek uzereyim neyse ben kedimi yine veterinere goturdum bisiyi yok dedi bu boyle alti yedi defa gotur getir ama artik kedim de hal yok mecal yok doktor bu kedi titriyo surekli uyuyo bisiy yemiyo dedekte bisiyo yok dedi biz son hamle yine goturduk artik kedi bitik

   Cevapla
  • Bende aldim bir kedi aldigimda 2 ay 15 gunluktu radgol kedimin irki fakat aldiktan 3 gun sonra veterinere goturm oda ic dis parazit yapti konturol etti ve bizi gonderdi sonrasinda kedim maya ise 2 gun gecti oglum hareket etmekte zorlaniyor oyun yok yemek yok delirmek uzereyim neyse ben kedimi yine veterinere goturdum bisiyi yok dedi bu boyle alti yedi defa gotur getir ama artik kedim de hal yok mecal yok doktor bu kedi titriyo surekli uyuyo bisiy yemiyo dedekte bisiyo yok dedi biz son hamle yine goturduk artik kedi bitik baska veterinere goturduk oda b

   Cevapla
   • Goturdugumuz veteriner bizi mayayi goturdugumuz ilk veterinere gonderdi yani buda yenibosnada yasemen konaklarinda fatih doktor ya bunlar beni o kadar uzduki son goturdugumuzde bu cok kotu nasil boyle oldu dediler ya ben sana cumartesi getirdim beni bisiy yok dedin gonderdin ben nekadar desemde yemiyo surekli titriyo uyku hali ya neler anlatiyorum ama beni gonderdin dedim pazartesi oglum cok kotu vay efendim bu nasil oldu boyle ogluma tahliler yapti 1 ayda anlamadi bakmadi ben en sonunda fakulteye goturdum ordada yavrum. Perisanama atilar onu kuveze bekliyoruz 3 saat sonra baktilar bu cok gec kalonmis dediler bize eve goturun ilaclarini verin iyi olursa sansiniza dediler 3 gun yasadi oldu kedim biz evde arkasindan 3 gun agladik hala kokusu var evde benim kedimi yenibosna merkez mah sindeki yasemin konaklarinin yaninda fatih veteriner oldurdu……😭😔😔😔

 4. Yaklaşık 2 yıl önce kayıp olan Esteban’ım hatrına evcil hayvanlar sorunları ve ürünleri üzerine yoğunlaştım. Kedili bir hayatın anlamını ancak onun yokluğunda anlayabiliyor insan. Bu yüzden çevremdeki Pati dostları ile PatiGrup projesini başlattım. kediler üzerine yazılarım için patigrup bünyesindeki PatiBlog’u ziyaret edebilirsiniz. Örnek yazım için;
  http://patiblog.com/kedilerde-davranis-bozukluklari/

  Cevapla
 5. Kedi kumu konusunda bulduğum çözümü sizinle paylaşabilir miyim? Ben de kedi kumu alıyordum sonra gazete kullanmaya başladım (bir veterinerde görmüştüm) ancak üzerinde mürekkep var patilerine yapışır diye gazete kullanmayı bıraktım. Pellet denedim, biraz pahalı idi ve bu çözümlerden hiçbiri de verimli değildi. Sonuçta en ekonomik ve uygun çözümü buldum: Bir kâğıt imha makinesi kullanıyorum ve kullanılmamış A4 formatında bir deste kâğıdı (yaklaşık 60-70 kadar yaprak) her gün kırptırıyorum makineye (4mmx 4cm ebatlarında). Ben çok memnunum, arkadaşlar da memnun;) Makineyi 190 TL’ye aldım ama büyük biraz daha profesyonel bir makine daha dayanıklı olur.

  Cevapla
  • Merhaba bugün size antitez yaratma günüm anlaşılan 🙂 Bence yhaptığınız hiç de sağlıklı değil bir kağıt çişleri yeterince emmez emse de kokuyu hasetmez leş gibi kokar ortalık ayrıca kağıt hijyenik bir malzeme değil ki kuru tutmaz kabın içini hijyen sıfır bence bu çözümünüzde..Bir kedi kullanın allah aşkına 🙂 Ayrıca kedilerin kazma iç güdüsü vardır onu da engellemiş oluyorsunuz doğal değil ki kağıtların üzerine yapması.. Ama herşeyi geçtim koku ve temizlik açısından gayet kötü bir çözüm olmuş bence sizinkisi…

   Cevapla
   • Ben de tam aksini düşünüyorum:) Kum hemen nemleniyor, yapışıyor, topak haline geliyor, evin her tarafına dağılıyor. Oysa kâğıt kullanınca sadece alttakiler nemi emiyor, üstte bir yığın kuru kâğıt kalıyor, onunla üstünü rahatça örtüyorlar hem talaş gibi oluyor 4mmx40 mm kâğıt parçaları, acayip iyi eşeleniyor:) Benim de iki kedim var. Her gün değiştiriyorum kâğıt yığınlarını. Evet alt kısım nemli oluyor ama inanın kum daha kötü kokuyor. Ucuz kâğıt kullanınca (saman kâğıdı ambalaj kâğıdı gibi) daha iyi olur çünkü daha iyi emer nemi ama kâğıt imha makinesine zarar veriyor ancak fotokopi kâğıdı kırpabiliyorum. Sonuçta piyasada satılan peletler de kâğıttan yapılmıştır.

 6. çok güzel yazıyorsunuz ya ben bayılıyorum sizin yazılarınıza…ben de 13. kata taşınacağım aklımda çok güzel balkon,cam,pencere korumalıkları var.hepsini en iyi şekilde yaptırıp en iyi şekilde de yaptıracağım çünkü kedim dışarı çıkıyor ve normalde balkondan ATLAYARAK gelip gidiyor 1.kat olduğu için.kedilerde yükseklik kavramı çok az olduğu için insan elinden gelse de gelmese de yaptırmak istiyor.zaten de oğlumun YAŞAMI için her şeyi göze alırım :). balkonda cam balkon olacak ama sporcu fileleri var ya ondan düşünüyorum ama komik mi gözükür ki acaba.sizin de her türlü fikirlerinize açığım.çünkü bu aralar kesinlikle bu konuda araştırmalar yapıyorum ve gözümde değerli bir insan olan sizin de fikirlerini beklerim meltem hanım 🙂

  Cevapla
  • Merhaba 🙂 güzel sözler beni mest etti valla teşekkürler 😉 Sporcu filesi çok da sağlam bir fikirmiş gibi gelmedi nedense bana, bence profesyonel bir camcıya sabit tel yaptırın. Benim de balkonum kapalı ama pimapenle mesela sürgülü pimapen ve sürgülü telleri var kocaman sağlam hiç bir şey olmuyor maşallah bugüne kadar… Çok cengaver bir kediniz varsa teli yırtasbilir diyorsanız çelik tel dahi yapabiliyorlar ama onlar hareketli olmuyor pencereye sabit oluyor. Cam balkona ne gibi çözümler olabilir bilemedim ama benimkileri anlatayım dedim 🙂

   Cevapla
   • ben 9 yaşındayım ve bir iskoç kedisi istiyorum ama eve istemir ailem tüyleri dökülür diye yutup hasta oluruz diye ama ben cok istiyorum hergün rüyama kedi giriyor dua ediyorum kedi almaları için aşşağıda bir kedi var para biriktirip ona mama alıyorum hep akşam okuldan gelince ama acıyorum ona bu soğukta kapıyı çalıyorum sonra annem açıyo ben girince içeri hemen o yanıma koşuyor içeri girmek istiyor ben ona görüşürüz diyorum sonra asansöre binip gidiyorum

   • Kedinin fotoğraflarını çeker, kısa bir yazı hazırlayıp tanıtırsan yani ilan metni hazırla internet kullanıyorsun facebookta haysev gibi kedi sahiplendirme sayfaları ve grupları var oralara facebook mesajı at ne olur benim için ilan açın işte size kedinin fotoları ve tanıtım yazısı diye mesajla gönder ama bir de kedi sahiplenmek isteyenlerin ulaşıp senden bilgi almaları gerekecek annenin telefon numarasını izin alıp yazabilirsin veya kendi email adresini yaz ama telefonla iletişimde başarı şansı daha yüksektir unutma… Kediyi sahiplendirebilirsin böylelikle…Hem ne güzel olur bir kedici olarak ilk sahiplendirme projene imza atmış olursun… Facebookta arama sayfasına kedi sahiplendirme yazıp çıkan bütün sayfalara mesajla aynı şeyleri gönder birçok ilan yayınlanır ilanını oluşturunca bana da meial at ben de sitede yayınlayabilirim 😉 Sen şimdilik ailen dolayısı ile sahiplenemiyor olabilirsin ama vesile olarak onun sıcak ve iyi bir yuva bulmasına yardımcı olabilirsin 🙂

 7. çok teşekkürler meltem abla ben de kedileri çok seviyorum ama bir gün sokakta gördüğüm annesi olmayan kediyi evimde olmasa da besledim kedi hastalıklı çıktı ve ben o kediden hastalık kaptım her yerimde mantarlar çıktı.ailem de artık kedi sevmeme izin vermiyor ama ben yine de gördüğüm kedileri seviyorum .meltem abla ne dersin bana

  Cevapla
  • Canım sen mantarı başka bir yerden kapmışındır köpek hastalıkları kedilere kedilerin insanlara bu tarz hastalıkları geçmez. Mantar bi insandan geçmiştir ve bu ıslak bir kapı kolundan bile geçmiş olabilir.

   Cevapla
   • Aksine mantar enfeksyonu soz konusu oldugunda kedi ve kopeklerden insanlara bulasma mumkundur. Mantar zoonoz bir hastaliktir yani hayvandan insana gecebilir(bazı suşları), insanlarda ayni etken mantar hastaligi olusturabilir.

 8. Kedisiz yasayamam asla:) iki kedim var ikiside sokaktan ama cok guzel baktim cok ilgiliyim sokaktakilerede bakiyorum sizin pet siseden sokak mama kabinizi yarin yapacagim yasadiim yerde bir komsu var mama kaplarimi atiyor onunla mucadele ediyorum hayvan sevmeyenlerle nasil mucadele edicez yoruluyorum ama pes etmedim birazda sokak hayvanlarina duyarli olmak lazim.sokaga konan kedi mama kaplarimi ve su kaplarimi atan adam icin ………….. Dusunuyorum allaha havale etmiycem artik:)))))

  Cevapla
 9. Tebrik ve teşekkür ederim. Ne güzel uğraşıp da böyle deneyimlerinizi paylaşmanız.. Yürekten katılıyorum zaten vicdan ve sevgi gibi insani duygulara sahip olan biri bu kurallara severek uyar

  Cevapla
 10. gerçekten helal olsun diyorum 🙂 benim kediminde obez olduğunu söylemiştim ve mama seçimi ile ilgili bir sorum olmuştu size cevabını da almıştım ama kedimin benim ve eşimin dışında kimseyi evde istemedğini gelen kişiye direk saldırdığını söylememiştim ve iri bir kedi olduğu için gerçekden ürkütüyor gelen kişiyi 🙂
  çok nadir bazı misafirlerim geldiği zaman 3 4 saatliğine odaya koyuyorum onda bile içim gidiyor onun haricinde ev onun ister kırsın ister döksün 🙂
  iki tane kedim var sadece onlar için bayağı masraf çıkartan bir kafes yaptırdım terasıma bir odadan daha büyük bir kafes sanki kendime son model araba almış gibi mutlu oldum istedikleri gibi girip çıkıyorlar sizinde söylediğiniz gibi bir insan kendi rahatını düşünecekse eğer eve kedi yada köpek alıp işkence etmesin bıraksın sokakta o evde olduğundan çok daha sağlıklı olacaktır
  unutmadan bence elinizden geldiği kadar geliştirin bu sayfaları çok tuhaf oluyor bu şekilde düşünmek ama benim gibi düşünen hayvanlara kendilerinden daha iyi bakan insanların bu kadar fazla olduğunu görmek ve iletişim kurmak çok güzel benim çevremde genelde bana uzaydan gelmişim gibi davranıyorlar:)

  Cevapla
 11. Meltem Hanım merhaba, Öncelikle bu blogtaki değerli yorumlarınız için teşekkür etmek isterim. Biz 2 ay önce hamile bir sokak kedisini evimize aldık ve 4 tane tekir yavrumuz oldu. 2 dişiyi geçen hafta 45 günlükken sahiplendirdik çok şükür ama 2 erkek kedimize henüz yuva bulamadık. Doğrusunu söylemek gerekirse bu yavrulardan ayrılmak bize de zor geliyor. Benim size şöyle bir sorum olacak. Anne kedi ile erkek yavru aynı evde olabilir mi? Bazı kaynaklarda bunu tavsiye etmiyorlar. Anneyi 2-3 hafta içinde kısırlaştırıp eğer isterse sokağa dönmesine izin vereceğiz ama gönlümüz kalmasından yana. Son günlerde kapıdan çıkmaya çalışıyor, yavrulardan sıkılmış olabilir belki. Bir de erkek yavrular eğer bizle kalırsa ne zaman kısırlaştırmalıyız? Hiç çiftleşmeden kısırlaştırmak zararlı diyorlar ama emin olamadım. Anne ve yavru erkek kedinin aynı evde kalacağını düşünerek kısırlaştırma olayına nasıl bakarsınız? Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Anne kedi ve yavruları kız erkek fark etmeksizin elbette aynı evde yaşayabilirler. Anne kediyi sokağa salmayın bence o her ne kadar yavrulardan bıkmış kaçmak istiyor gibi gözükse de emin olun sokak şartlarıyla yüz yüze gelince de bu kez yine eve gelmek isteyecektir eh bir eve bir dışarı da olamayacağına göre zamanla eve adapte olmasını sağlamanız onun hayatı açısından sizin vereceğiniz iyi bir karar olacaktır. Hem kısırlaştırınca zaten sokağa dönme dürtüsü de kalmayacaktır anne kedinin. Yavrular 2-3 aylık oldularsa artık sütten kesilebilirler ve anne kedi de kısırlaştırılabilir. Zaten dişi kedilerin kısırlaştırılması erkek kedilere göre daha detaylı zor bir işlem eni konu bir ameliyat ve bir iyileşme ve bakım süreci gerekiyor sonrasında o dönemi de evinizde geçirirse iyice alışır size diye düşünüyorum gerekirse ameliyat sonrası onu ayrı bir odada tutabilirsiniz yavrular yıpratmasın o dönemde diye. Erkek kedilere gelince, hiç bir kedi erişkinliğe erişmeden yani en az 1 kere kızgınlığa girmeden kısırlaştırılmamalı diye düşünüyorum çünkü bu konuda benim veterinerim de öyle düşünüyor erkenden kısırlaştırıldıklarında büyüme ve gelişme hormonları da duruyormuş. Bir kere kızgınlığa girip çiftleşme belirtisi gösterdiği gibi o kızgınlık döneminin bitiminde hemen veterinere götürüp kısırlaştırabilirsiniz böylece gelişeceği kadar gelişmiş ve büyümüş oldupundan hiç bir şeyinin engellenmediğinden de emin içiniz rahat olur. Annesi ile aynı evde kalsalar bile annesini zaten onlar daha erişkin olmadan önce kısırlaştırmış olursunuz çünkü en erken 7-8 aylıkken böyle birşey olabilir daha önce imkansız yani… Onlar erişkin olunca da evdeki dişi kedileri rahatsız etmeye başlamadan zaten etrafa çiş püskürtme ve acı acı miyavlama gibi bariz davranışları oluyor bunu gördüğünüz gibi veterinere götürürsünüz ve ameliyat tarihi kararlaştırısınız olur biter. Evde yaşayacak kedilerin mutlaka kısırlaştırılmalarından yanayım hem dişi hem de erkeklerin davranış problemleri yaşamamaları evde huzurlu vakit geçirmeleri ve sağlıkları için böylesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

   Cevapla
   • Meltem Hanım, değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. Bugün şans eseri bir arkadaşım vasıtasıyla veteriner buldum. O da sizinle neredeyse aynı şeyleri söyledi. Bu durumda 2 hafta sonra yavrular 2 ayını tamamlamışken anneyi kısırlaştıracağız ve istese bile dışarı çıkmasına izin vermeyeceğiz. Yavrular için hala kararsızız. En azından birisi kalsın istiyoruz ama evimiz küçük bizim için zor olacak gibi görünüyor. Sahiplendiremedik de sokağa da bırakmak istemiyoruz, diğer 2 kız gibi şanslı olamadılar.

 12. Kaan Akınoğlu

  Meltem Hanım merhabalar.Kardeşim 2 yıl evvel barınaktan bir kedi aldı.Herşey iyi güzeldi.Artık ailem kediye bakamıyor.Hastalıklarından dolayı .Onu acilen birisine veya bir yere vermem gerekiyor.Lütfen Yardım edin 😦 Ben Muğlada okuyorum.O yüzden bakmam zor oluyor. Sokağa bırakılmasıda onun için ölümcül olabilir.Dört bir yandan arıyorum bir yere vermek zorundayım.Verebileceğim bir yer varsa onuda söylebilirsiniz.Barınak , Veteriner klinik , Petshop gibi…Gerçi iyi bakılır mı bilmiyorum ama kesinlikle vermek zorundayım.Bizim için zor bir durum fakat gidişat bunu gerektiriyor.

  Cevapla
  • Merhaba kediyi bırakabileceğin bir yer yok böyle bir şey yapmamalısın da eğer biraz kalbinizde iyilik ve merhamet varsa ellerinizle ona yuva bulana teslim edene kadar onu misafir etmek boynunuzun borcu olmalı… Size onu nasıl sahiplendireceğinizle ilgili neler yapmanız gerektiğini anlatan bir email atacağım burada görünen email adresinize lütfen mailinizi kontrol edin. Umarım kediyi bir başına kaderine terk etmezsiniz.

   Cevapla
 13. Merhabalar. İyi haber şu ki yavrularmızdan birine daha, Paşa’ya yuva bulmuş durumdayız. Böylece dört yavrumuzdan üçünü sahiplendirmiş olduk. Anne Karamık’ın zaten evde kalmasını istiyoruz, onu çok seviyoruz. Son kalan oğlumuz Müco’ya da yuva aramaya devam etmekteyiz. Yarın tam 2 aylık olacak, tam bir tekir. Oyuncu ve sevgi dolu, bizimle uyumayı seviyor. Umarım ona da bir yuva bulabiliriz. Meltem Hanım size şöyle bir sorum olacak ki anne Karamık dışarı çıkmak istiyordu, hatta bir gün kaçtı zor yakaladık. Danıştığım veteriner henüz hiç vetle yüzyüze görüşmedik kızgınlık dönemindedir, kısırlaştırmak lazım dedi. Henüz 2 ay önce doğum yaptığı için ben şaşırdım bu duruma, doğası gerçekten böyle midir? Son 2 gündür bir sakinlik geldi bu arada. 2 hafta içinde kısırlaştıracağız zaten ama vet önce aşıları yapsak daha iyi olur dedi. Şimdi anne ile yavruyu aynı anda aşılatmaya başlatırsak olur mu? Artık süt emmiyor ve tam 2 aylık oldu. Bazı kaynaklarda 2 ay için erken deniyor. Ayrıca son dönemde artan bir pire sorunumuz da var. Anne sokaktan ilk geldiğinde bile bu kadar kaşınmıyordu. Eşim çok becerikli onlarca pire topladı yavrulardan ama annede uzun tüyleri sebebiyle bu mümkün değil.(Anne zamanında evde yaşamış ve sokağa bırakılmış Chinchilla gibi duruyor) Karamık ve Müco’nun sağlığı ve hayat kalitesi açısından hemen aşı, parazit bakımı ve kısırlaştırma işlemlerine aynı anda başlamak isityoruz. Sizce zaman bunun için uygun mudur? Değilse anne aşılı yavru aşısız olursa problem olur mu? Bu durumda pireler için nasıl bir çözüm önerirsiniz? Teşekkürler şimdiden…

  Cevapla
  • Merhaba bir kere evde kedi besleyeceksiniz hem sizin hem de onların hayat kalitesi ve sağlığı açısından sıkı sıkıya uymanız gereken kurallar var bence. Veterineriniz kısırlaştırma işleminden önce aşıları yapalım diyorsa yaptırmaya tez zamanda başlamalısınız. Aşılanıp bir süre sonra da kısırlaştırılmalı ve bu süre çok uzamamalı . Evet doğumdan 2 ay sonra kızgınlığa tekrar girmesi doğal bir süreç normal yani ve cidden kısırlaştırmadığınız her an yok yere saçma bir şekilde dışarı kaçabilir bu süreçte çook ama çok dikkatli olmalı onu kaçırmamalısınız dışarıya. Bebek kediniz için de aşılara başlayabilirsiniz, vakti gelmiş erken değil. Şimdi öncelikle kedilerinize her ay düzenli olarak dış parazit damlası yaptırmalısınız bunu hemen ilk iş yaptırın ilkini veteriner yapsın yaparken size göstersin çok basit bir işlem dalmayı ense bölgesinde derisine damlatıyorsunuz size yapılışını gösterir sonraki aylarda damlayı veterinerden alır evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu damlanın birçok çeşidi vardır ama benim kendi kedilerime kullandığım ve en yan etkisiz ve geniş kapsamlı olanı en kalitesi Stronghold adlı üründür. Bunu her ay yinelemelisiniz etkisi bir ay sürer çünkü sonrasında biter kedilerinizi pire, bit kene, kapl kurdu ve daha bir sürü dış parazite karşı koruru dolayısı ile siz ve eviniz de korunmuş olursunuz son derece etkilidir ama her ay zamanı geldiğinde yinelemeyi unutmamanız gerekir bu mutlaka yapılması gerekenler listesinde bir numara evde kedi besleyeceksiniz. İki numara iç parazitler konusunda iç parazit hapıdır. Kedilerinizin bağırsaklarında oluşabilecek adını burda uzun uzun sayamayacağım birçok iç parazit vardır bunlar hem sizi hem de kedinizi hasta edebilirler her 3 ayda bir kez kedinizin kilosuna göre iç parazit hapı veya iğnesi yaptırmalısınız veterinerinize. Hap iğneden daha uygun fiyatlıdır ve acısızdır ama her kediye hap yutturmak mümkün olmaz, ama veterinerinizi uyarın öncelikle kedileriniz uslu ise hap yutturmayı denesin boşuna iğne olup canları acımasınlar ve siz de ekstra para vermeyin. Bu da çok önemli iç ve dış parazit tedavilerini hiç aksatmadan sağlık karnelerinden takip etmeli ve ömürleri boyunca yaptırmalısınız yoksa kedileriniz ciddi biçimde hastalanabilir dahası onların tüylerinden size de hastalık bulaşabilir ve yok yere kötü problemler yaşarsınız. Üçüncü basamak ise aşılardır. Mutlaka kedilerinizin aşılarını tamamlatın biran önce ve her yıl da zamanları geldikçe yineletin. Önce ilk sefer olacağı için veterinerinizin önerdiği tüm aşırları aralıklı olarak o zamanı belirler zaten size söyler eksişksiz yaptırın. Ama bir sene sonra aşı yeniletme zamanı geldiğince artık her şey düzenli gideceği için kedileriniz hiç sokağa çıkmıyor ve başka hayvanlar ile asla temas etmiyorlarsa size sadece karma aşıyı yineletmenizi öneririm hayatları boyunca. Ama ilk başta kuzuduz karma lösemi hepsini veterinerinizin önerdiği şekilde baştan bir yaptırmalısınız. Ayrıca tercih olarak evinize gelen giden insan profiline göre her yıl yenileteceğiniz karma aşının yanına kuduzu da ekleyebilirsiniz. Yani bu üç şeye: İÇ PARAZİT TEDAVİSİ + DIŞ PARAZİT REDAVİSİ + AŞILAR a dikkat eder ve zamanlarını takip ederek düzenli bir biçimde kedilerinize uygulatırsanız, hem kendinizin ve ailenizin hem de kedilerinizin sağlığı konusunda büyük bir önlem almış olacaksınız. Bu tedavilerin tümü düzenli yapıldığında zaten kedinizin tüylerini öpüp koklyaıp yutsanız bile hiç bir hastalık ve parazit riski taşımayacağından hiç bir endişeniz de olmaz ve rahatça kedilerle aynı evi paylaşır gönül rahatlığı ile yaşarsınız. Ama bunlar eksik olduğunda bu birlikte yaşam sizi de hastalandırabilir o yüzden gerçekten bun dediklerimi önemsemenizi öneririm. Şimdi siz her iki kediye de sıfırdan tüm bu tedavilere başlayacağınız için biraz mastraflı görünebilir ama buna katlanın. Çünkü sonrasında yılda en fazla 2 aşı, her 3 ayda bir parazit hapı ve her ay ise sadece damla parası vereceksiniz ki bunlar baya düşük maliyetli olacaktır. Damla STRONGHOLD şuan 25 TL, iç parazit hapı 10 TL, aşılar ise türlerine göre fiyatları değişiyor ama genelde bir aşı 50 Tl falandır. Yani sonrası için yıllık maliyet az olacak o yüzden örnek vermek istedim. İlk başta ise hepimiz katlandık sıfırdan yapılan tedavi masraflarına 🙂 Öncelikle hemen iç ve dışi parazit tedavisini aynı anda yaptırın vete götürüp o pire sorunu tüm evinizi ve sizi de sarar aman allah korusun çok fena bişeydir…. Kedinize yapılan tedaviler evinizdeki pireleri ve hatta yumurtalarını dahi öldürür merak etmeyin o yüzden acilen her 2 kedinizi de veterinere götürün bence. Veterinerinizin daha uygun fiyatlı başka pire ilaçları öneririse bence Stronghold konusunda ısrarcı olun çünkü inanılmaz etkili ve kedinizi hasta etme riski yok çok güvenlikli bir damla diğerleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim benim tavsiyem kendi kullandığım ürün olan Stronghold olur dış parazit konusunda.

   Cevapla
   • meltem hanım merhaba, 2 ay kadardır takip ediyorum sizi, yazılarınızın bir çoğunu okumaya çalıştım hatta öyle ki çıktısını alıp sakladığım başlıklarınız oldu.
    benim 11aylık 4.5kg ağırlığında bir erkek kedim var. bu zamana kadar 3 ayda bir vete gittik düzenli parazit uygulamalarını yaptırabilmek adına. giderken hırçın değil belki ama çok mutsuz oluyor birazda uzakta veterinerimiz ve özel araba imkanımız yok, yol uzuyorda uzuyor yani.

    benim sorum Stronghold’u temin ettiğimde tüpün tamamını ensesine uygulayacağımızı öğrendim ancak pembe ve mavi tüpten bahsediyor.
    mavi tüp 2,5 kg üstü diyor yanlış anlamadıysam, sanırım bunu alacağım.
    mavi tüp bilgilerinde şunlardan bahsediyor
    (uygulanan miktar 45 mg)
    (potans 60 mg)
    (tüpün hacmi 75 ml) sizin kullandığınız da bu mudur acaba, yanlış bir şey yapmak istemiyorum o yüzden bir de size sormak istedim.

    başarılar diliyorum, kaleminize sağlık.

   • Selam merhaba evet mavi tüp yetişkinler için olan pembe sanırım bebek kediler içindi. Ense bölgesindeki tüyleri aralayıp direkt olarak cildine bütün tüpü sıkıyorsunuz aslında bir veteriner size nasıl uygulayacağınızı gösterse ilk defasında en iyisi.. Ensedeki cilde sürüp sonra sürülen bölgenin yanarındaki i,ki tarafındaki deriyi elinizle tutup ortada buluşturup birbirine sürerseniz ilaç iyice dağılmış oluyor cilde anlatınca garip oldu ama bir kez veti yaparken izlerseniz anlarsınız 🙂

   • cevabınız için çokk çok teşekkürler, ohh içim rahatladı yanlış tüp değilmiş, aslında uygulanışını daha önce vet yaparken en az üç defa gördüm ama tabi başka markaydı ve stronghold adlı markayla çalışmadıklarını söylüyordu vetimiz.
    iç parazit uygulamasında aniprazol tablet kullanıyordu orada sıkıntı yok.
    artık onuda kendim uygulayacağım.

    bir de aniprazol tabletide sorayım.
    aniprazolun internetteki prospektüsünde 3 gün arka arkaya yarım tablet içirin diyor.
    ama veterinerlerin çoğu -tek bir gün-yarım tablet içiriyor.
    bu üç gün arka arkaya içirme olayı nedir, ne düşünüyorsuz?
    ev kedilerini değilde dışarıdaki iç parazit sorunu çok fazla olan kedileri mi kast ediyorlar acaba.

    siz veterinerlerden mi yoksa bir internet sitesinden mi alıyorsuz? önerebileceğiniz bir site varsa öğrenmek isterim.

    yardınız için çok sağolun. tecrübeleriniz bize yol gösteriyor. teşekkürler.

 14. Meltem Hanım tekrar merhaba, Öncelikle hızlı ve detaylı cevabınız için ne kadar teşekkür etsek azdır. Kedili hayata yeni başlayan bizler için süper, ders niteliğnde bir cevap olmuş bence. Dediklerinize çok dikkat edeceğiz ve hemen aşı ve parazit tedavilerine başlayacağız bu durumda. Bahsettiğiniz damlayı özellikle soracağız. Çok şükür ekonomik yönden problemimiz yok, anne ve yavrular için 2 ayda her şeyin en iyisini yapmaya çalıştık. Dolayısıyla masraflar bizim için hiç önemli değil. Önemli olan onların ve bizim sağlığı sonuçta:) Hoşçakalın…

  Cevapla
 15. merhaba Meltem hanım, evimde bir türlü kovamadığım karasinekler var lakin bildiğimiz vızıldayıp seri uçan kara sineklerden değil, yavaş hareketlerle sakin sakin takılıyorlar :)) 3 tane kedim var ve sinek ilacı kullanmak istemiyorum, alternatif çözüm öneriniz var mı acaba, netten doğal yöntemler baktım, limon ve kahve yakmak gibi ama faydası olmadı..

  Cevapla
  • Merhaba sinekleri kovmak için doğal bir formülüm ne yazık ki yok ben yakaladığım yerde direkt öldürüyorum çünkü sinekler kedilerimiz için çook tehlikeliler bilhassa da sizin tarif ettiğiniz iri kara sinekler. Çünkü bu sinekler toksoplazma mikrobu taşıyorlar ve kediniz bu sinekleri yakalayıp yediği takdirde o mikrobu kapıp hastalanıp ölebilir bu çok ciddi bir problemdir benim veterinerimin kendi kedisi bu sebepten ölmüştü çok da kötü bir hastalık ve ölüm şeklidir kedileriniz gözünüzün önünde bir anda eriyip giderler. Ayrıca toksoplazma sineklerden size de bulaşabilir, ayrıca sinekler kedilerinize kalp kurdu vs gibi birçok parazit de bulaştırabilirler. Bu nedenle camlarınıza tel taktırmanızı öneriyorum benim evimin her camında tel vardır ve eve hiç sinek girdiğini görmedim haspelkader bir tane girecek olursa da hemen kusura bakma sinek ama burası bizim yaşam alanımız senin burada yerin yok diyerek özür diliyorum ve ardından hiç acımadan öldürüp temizleyip atıyorum size de bunu yapmanızı öneririm bir sinek öldürücü plastik sineklik ile çok kolay öldürebilirsiniz o sinekleri en azından kendiniz ve kedilerinizin sağlığı için…

   Cevapla
  • tel. nosune?

   Cevapla
 16. Hayvanları sevmeyenleri acıyorum.Evde bir kedi kadar hiçbir şey daha pozitif ve daha rahatlayıcı olamaz.Her gün taramama,temizlik yapmama ve en iyi mamalarla beslenmeme rağmen bu son 1 ay her yer tüy.Sırf bunun yüzünden kurutma makineyi aldık,Tıraş etmeye cesaret edemiyorum.Çok hassas,nazik kırık beyaz iran kedim var.Birde biraz gözleri akıyor,onları da borik asitle siliyoruz.Ama bunlar kesinlikle şikayet değildir.Obizim bebeğimiz.

  Cevapla
  • Natalya selam, benim de çok minnoş ve hassas bir İran kedim var Cococuğum belki sitemde fotoğraflarını görmüşsündür. Ben de onu traş ettirmeye kıyamıyorum çünkü travma yaşamasını ve anestezi almasını istemiyorum önceden yaptırmıştım çok kötü oluyor zorunlu bir hastalık durumu vs olmadıkça bir daha yaptırmamaya karar verdim traşı uzun yıllar önce. Ama traş yaptırmayı tercih etmiyoruz diye de minnoş kediciklerimizi yaz sıcağında uzun gür tüylere mahkum etmemeliyiz. Onlar o tüylerin içerisinde çok bunalıyorlar, inan tüyleri kesilince çok ferahlıyorlar ve yazı daha mutlu ve sağlıklı atlatıyorlar hem de evde sıcaklık ve mevsim dolayısı ile olan tüy dökülmesi problemi de en aza inmiş hatta yok olmuş oluyor. Peki traş ettirmeden tüylerinden nasıl kurtuluyorsun dersen Scaredy Cut adında özel bir taraklı kedi makası aldım hatta bu ürünün tanıtımını ve videosunu sitemdeki Süper kedi ürünleri başlıklı sayfa içerisinde görebilirsin. Bu özellikli makas ile kedinin derisine zarar vermeden güvenli bir şekilde tüylerini kesmek mümkün, hele ki insanın eli alışınca her seferinde bir önceki seferden daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Ben 5-6 senedir bu makas sayesinde yılda 2 kez İran kedimin tüylerini kesiyorum, hem ev ortamında sinir ve stres yaşamıyor hem korkmuyor hem de anestezi falan gibi ilaçlar almasına gerek olmuyor çünkü tüyleri kendini güvende hissettiği evinde sevdiği sahibi tarafından kesiliyor 🙂 Ama işin sırrı kediyi asla zorlamamak her seferinde onun izin verdiği ölçüde tüyleri kesmek, baktın sıkıldı gitmek istiyor bırakacaksın sonra birkaç saat sonra sakince yatarken yanına yaklaşıp yine biraz keseceksin falan böyle böyle gerekir 1-2 gün sürsün ama kediyi hiç zorlamadan taraklı makasla tüm vücudundaki tüyleri dikkatlice kesiyorsun. Bu kadar sene kullandıktan sonra bu makası artık kedim alıştı şuan hoşuna bile gidiyor göbeğini açıp mır mır mırlayarak kendisi izin veriyor mutlu oluyor tüyleri kesildikçe, ben de başına oturduğum bir defade 1 saatte onun tüm tüylerini kesebiliyorum zamanla sen de kedin de alışıyorsunuz yani bu duruma çok başarılı ve kullanışlı bir ürün. Yazın kısacık tüyleri ile hem kedim çok rahat ediyor enerjik bir bebek kedi haline dönüyor resmen rahatladığı için oysa 10 yaşında 🙂 Hem de ben çok rahat ediyorum evde hiç tüy derdi olmuyor tüyler kısalınca 🙂 Tüm tüyleri kestikten sonra, ılık su ile tüm vücudunu ıslatıyorsun sonra kuruluyorsun berberler de yapar ya üstte kesim sonrası kalan tüycükler de gitmiş oluyor böylece 🙂 İlk başta yapınca elin alışkın olmadığından kedin kırpık kırpık bir görünüme sahip olabilir kimileri ay ne çirkin olmuş diyor ama bence çok tatlı oluyorlar 🙂 Ayrıca varsın kısa tüylü kırpık kırpık çirkin olsun biraz onun sağlığı sıcakta bunalmaması ve rahat etmesi görünüşünden daha önemli bence 🙂 Elin alıştıkça daha da güzel kesebiliyorsun sana da bağlı biraz yani 🙂 Bak şu sayfaya tıklayarak aşağıya doğru incelersen bahsettiğim ürünü göreceksin ben sana da tavsiye ederim yurt dışındaki sitesinden alıyorsun sorunsuzca geliyor internetten. https://kedilibirhayat.com/super-kedi-urunleri/

   Cevapla
 17. bunların hiçbirini bilmiyodum evet benimde bi iran kedim var adı poyraz. annem kedimi evde istemiyoo aslında istememe sebebi tüylerini dökmesi. kedimin bi kedi tarağı yok ve sürekli kendini kaşıyarak tüylerini döküyoo ben kedimi çoook seviyorum bu arada kedim erkek ve o şu anda kısır ama çok zevksiz hiç gülmüyo ısırmıyo oyun oynamıyo sürekli ya benim ya abimin yada salondaki yemek masasının yumuşak süngerli sandalyesinde uyuyo. biz apartmanın11. katında yaşıyoruz evde çok sıkılıyo galiba evin içinde kendi özgürlüğünde bırakıyoruz poyrazı. ama bazen evden kaçmak istiyoo 🙂 kedim bana ve abime bağlı değil kucağımıza alınca hemen kaçıyo ne yapmam gerekiyoo ? kedim böyle giderse ölebilir miii ??? lütfen bana bişey söyleyinn 😦 😦 😦 😦

  Cevapla
  • Kedinin oynanamasının iki nedeni olabilir ya sağlığı yerinde değildir (buna ek olarak eksik besleniyordur, veteriner bakımları ve tedavileri yapılmıyor olabilir vs) dolayısı ile kendini hasta halsiz hissediyor olabilir böyle olup olmadığını öğrenmek için 1. onu veterinere götürmeli muayene ettirmeli veteriner gerek görürse check up niteliğinde bir kan testi yaptırmalısınız. Ayrıca kedinin aşılarını iç ve dış parazit tedavilerini düzenli uygulatıyor musunuz bunu da düşünmelisin ve uygulatmıyorsanız ise düzenli bir biçimde bunları yaptırmalısınız. Bu arada veterinere götürünce ona yedirdiğin mamaları beslenme düzenini ona anlatabilir çok halsiz olduğunda bahsedebilirsin bakalım sana vitamin vermeye gerek görecek mi bunu da sorabilirsin. Belki de kedinin kedi vitaminine ve daha iyi kaliteli bir mamaya ihtiyacı vardır kimbilir. Bunları yaptıktan sonra eğer kedin sağlıklı çıkarsa, veteriner vitamin vermeye gerek görmez ise mamasını beslenme düzenini de iyi bulursa, o vakit şunu düşünmelisin acaba evde onu mutlu edemiyor muyuz yeterince canı mı sıkılıyor? Bu durumda ona yeni ilgi çekici kedi oyuncakları, tırmanma platformları satın alabilirsiniz kediler bunlara bayılıyor mesela birkaç örnke de vereceğim yorumumun sonunda incelemen için… Sonra da onu her gün düzenli olarak üşenmeden istekli bir biçimde yeni oyuncakları ve eşyaları ile oynatmalısın. Kediyi kimse oynatmazsa ve evde ona arkadaş olabilecek 2. bir kedi arkadaşı da yoksa elbette sıkılacaktır ve mutsuz olacaktır. Bu durumda sahibi olanların onu mutlu etmek için çaba göstermeleri gerekir yazıktır o da bir canlı onunla tıpkı bir bebek gibi ilgilenilmesi gerekir. Evden kaçmamasına çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca kucağımıza alınca hemen kaçıyor demişsiniz ya iran kedileri cins olarak zaten fazla mınıck mıncık sevilmeyi kucağa alınmayı sevmezler o yalnızca kendi istediğinde kendini gelip size sevidrecektir çok fazla üzerine gitmemelisiniz yoksa iyice ters teper sizden kaçmaya başlar. Ayrıca kedinle oynayıp iletişim kurdukça da aranızdaki sevgi bağı güçlenecektir onun bakımıyla ne kadar ilgilenirsen seni sahibi olarak o kadar daha fazla benimseyecektir. Yani onunla oynamalı onun hoşlandığı şeyleri yapmalısın emek harcamalısın biraz nasıl ki okulda arkadaş edinmek için çaba sarfediyoruz arkadaşımız ile arkadaşlığımızı sürdürmek için çaba sarfediyoruz kedin de bir canlı kendine özgü bir kişilik onun için de çaba harcamalısın ama asla onu zorlayarak değil tam tersine onu ödüllendirerek ona ödüller oyuncak alıp birlikte bunlarla oynayarak 🙂 Şimdi incelemem için benim internetten alışveriş yapmayı sevdiğim online pet shop mağazalarından oyuncak ve tırmalama tahtaları ile ilgili bölümlerin linkini paylaşacağım seninle tıklayıp incele bak kediler için neler var neler sizinkinin kendine özgü oyuncağı eşyası evi vs eksikse biraz ona masraf yapabilir böylece daha mutlu olmasını sağlayabilirsin. Ama ilk öncelikle veterinerde sağlık kontrollerini yaptırmanı öneririm elbette çünkü eğer bir hastalığı vs var ise beslenmesi kötü ise enerjisi yok ise ne oyuncaklar eşyalar alsan da fayda etmeyecektir. Bu malzemelere ikincil çözüm olarak bakmalısın.

   Bir de kedimin tarağı yok demişsin ya petshoptan bir kedi tarağı al ya da insanların kullandığı yuvarlak yumuşak uçlu plastik saç fırçalarından bir tane al ama iran kedini her gün düzenli olarak biraz biraz tara, yoksa tüyleri birbirine dolanır ve kıtık adı verilen düğümler oluşur bu da deri hastalıklarına yol açar iran kedileri uzun tüylü olduğu için her gün taranmalıdır. Yaz mevsimlerinde de tüyleri onları çok fazla bunalttığı için traş olmalıdırlar ya da üstteki yorumlarımda başkalarına yazmış olduğum gibi gerekli özel ürünler ile evde kendiniz de tüylerini kısaltabilirsiniz ama bu daha zahmetli ve zor bir işlemdir çok dikkatli yapılması ve özel taraklı kedi makasları ile yapılması gerekemektedir.

   Tırmalama tahtası ve evlere örneklere: http://www.haytapshop.com/?kategori-536-kedi-tirmalamalari=&cid=536&typ=&brw=&offset=&order=prc&mrk=&src=&direction=2&kactane=100&stock=

   Kedi oyuncaklarına örnekler: http://www.haytapshop.com/?kategori-513-kedi-oyuncaklari=&cid=513&typ=&brw=&offset=&order=prc&mrk=&src=&direction=2&kactane=100&stock=

   Cevapla
   • teşekkür ederim kedime daha iyi bakmaya çalışıcam bişe daha soriyim. kedim can sıkıntısından ölmez mi ? apartmanda yaşıyoruz 11. katta onu dışarı bırakamıyoruz. evde kendi özgürlüğünde kalıyor bu onun çoooook sıkılmasına neden olmaz mı ????

   • Hayır kedin sıkıntıdan ölmez elbette, sokakta yaşaması onun için çok daha kötü olurdu esas o zaman öldürdü şükret ki bir evde korunaklı bir şekilde iyi bakılmaya çalışıyor güvende sen daha iyi bakar özenirsen biraz daha kedinin bakımına aileni onu düzgün veterinere götürmeleri iyi mamalar ve biraz da oyuncak almaları konusunda ikna eder bilgilendirirsen kedinin iyi bir yaşamı olur. Anladığım kadarıyla yaşın henüz küçük esasında kedinin bakımından ailenin büyükleri sorumlu olmalıdır bu yazdıklarımı onların yapıyor ve düşünebiliyor olmaları gerekir ama ne yazık ki sanırım o kadar da ilgilenmiyorlar zavallı kediyle 😦

 18. evett 😦 😦 😦 çok iyi bakamıyoruzz 😦 😦 😦 şu anda hala uyuyo hiç kalkmıyo yerinden dediğiniz gibi dün biraz oynattım ama zevki yoktu birazcık ısırdı oyuncağı sonra bıraktı gitti yattı

  Cevapla
 19. Merhaba meltem abla
  Ramazandan sonra siyam kırık kuyruk 3 aylık bi erkek kedi hediye olarak amcamdan alcam.daha önce de evde kedi beslemiştim ama cins bi kedi olmadığı için annemlerin yatağına çişini yapmıştı ve kedi sonra o kediyi geri vermek zorunda kalmıştım,herneyse.evcil hayvan beslemenin ne kadar titiz ve bu konuda ne kadar üstüne düşülmesini biliyorum.yalnız benim de acemiliklerim yok değil.aşı konusunda senden bilgi almak istiyorum.yılda kaç aşı yapılması gerekiyo ve hangi aşıların yapılması gerek,aşılar dışında başka bi tedavisi olacak mı.bu konu hakkında bilgi verirsen çok sevinirim ablacım ☺️

  Cevapla
  • Merhaba Ahmet kardeş 🙂 Öncelikle hemen şunu söyleyeyim önceki annenlerin yatağına çiş yapan kedini geri vermene çok üzüldüm yanlış yapmışsın çünkü kediler cins olsun veya olmasın fark etmez bir problem sonucu oraya çiş yapmıştır bunun neden olabileceğini araştırmalı ve çözmeli idin kediyi geri vermek yerine. Yeni alacağın siyam kedin de aynı hareketi yapabilir cins kediler yapmaz diye bir durum asla yoktur tüm kediler aynıdır aslında sadece görünüşü değişik cins olduğu için.. Yani eğer yine alacağın kediyi herhangi bir hatasında geri vereceksen hiç alma ablacım. Çünkü onların bir aile ile birlikte yaşamaya başlayıp alıştıktan sonra geri verilmeleri onları çok üzüyor terk edildiklerini hissediyorlar bu tıpkı sen bebekken henüz tuvaletini tuvalete yapmayı öğrenememişken bir kere altına kaçırdın diye annenlerin seni terk etmesi bırakması gibi bir durum bunu bir daha cins veya değil hiç bir kediye yapmamalısınız. Tam tersine öyle bir davranış görünce acaba neden böyle yaptı diye düşünmeli çözümler aramalı ona yardımcı olmalısınız ailece. O noktada bana sorsan sana akıl da verirdim. Yani bir evcil hayvan alacaksan demişsin ya çok düşünülmesi lazım biliyorum diye iyisini de düşüneceksin kötüsünü de hasta olduğu zaman da yanında olacaksın yatağa çişini yaptığında da onu bırakmayacak sorumluluğunu almış olacaksın geri vermek yapılabilecek en kötü şey yani… Şimdi sorularına yanıt vereyim. Kedini aldığın gibi hemen veterinere götürmelisin bebek kedilerin sıfırdan olması gereken bir dizi aşı var bunların hepsini teker teker yaptırmalısın hiç aksatmadan yani bebekken veterinerin önereceği tüm aşıları yaptır bir güzel karnesine işlet. Sonrasında kedin 1 yaşını geçip yetişkin bir kedi olduktan sonra ise yılda sadece 2 aşı karma ve kuduz aşısı yaptırman sağlıklı bir kedi için yeterli olacaktır. Bir de kedilerin aşıları haricinde iç parazit ve dış parazit tedavileri vardır. İç parazit bağırsaklarında solucan tenya kurt gibi zararlı parazitler oluşmasın diye yapılan bir aşıdır her 3 ayda bir yaptırılır bunu da titizlikle takip edip her 3 ayda bir muhakkak yaptırmalısınız çünkü eğer kedide iç parazit olursa size de aile bulaşır ve hep birlikte kedi de sizde çok fena hastalanırsınız. Dış parazit tedavisi ise bit pire kene gibi dıştan kedinin tüylerine bulaşacak parazitlerdir kedin evde yaşasa bile pirelenebilir çünkü biz sokakta gezip eve gelince pantolonumuzun paçasından ayakkabımızdan bile istemeden eve bu parazitleri taşıyabiliriz bu nedenle yaz aylarında her ay ayda 1 kere Stronghold adlı bir dış parazit damlası vardır bunu veterinere yaptırmalısınız. Alışınca veterinerden ilacı alıp kolayca kedinize kendiniz de uygulayabilirsiniz. Bu damla kedinin tam arka boynunun yani ensesinin üzerine yapılır tüylerini aralayıp derisine dökülür ve bir süre kuruması beklenir. Böylece 1 ay boyunca kedine dış parazitler yaklaşamaz. Yazın sıcakta her ay tekrarlamalısınız çünkü aslında damlanın etki süresi 1 aydır sıcakta sokaklarda çok fazla dış parazit ürer sıcak o parazitlerin üremesini kolaylaştırır. Ama kış mevsiminde soğuktan sokaktaki parazitler üreyemez ve çoğunlukla ölürler bu nedenle kış aylarında bu damlayı da her 3 ayda bir kez yaptırabilirsin. Yani özetle bebekken veteriner önerdiği tüm aşıları artı veterinerinin seni yönlendireceği üzere iç ve dış parazit tedavilerini yaptırmaya başla ve düzenli bir şekilde devam et. Zaten veteriner sana kedini muayene edince sağlık karnesini verecek oraya da ne zaman nelerin yapılması gerektiğini yazacak yazmasza da sen rica et yazsın ben kedimi en iyi şekilde takip etmek istiyorum sağlığını dersin. Kedin bir yaşını geçince de yılda 2 tane aşısı var ve yine iç ve dış parazişt tedavilerini ömrü boyunca yaptırmaya devam edeceksin. Bunlar en temel gerekli şeyler her kedi için.. Kedin sağlıklı olursa onu kaliteli doğal mamalar ile beslersen sağlıklığı için ekstra birşey yapmana gerek kalmaz. Ama olur da bir gün hastalanırsa o zaman derhal veterinere götürmelisin ve o durumda da veterinerin teşhis ve tedavi önerisine göre istediği şeyleri yaptırmalısın…Sevgiler ♥

   Cevapla
   • Ablacım bu tatlı önerilerin ve verdiğin bilgiler için çok çok teşekkür ederim ☺️ afedersin ama tek bir sorum daha olacak.veteriner tanıdığım bir abim var ve onunda beslediği 3 kedisi var.bende kedi alacağımı söylediğimde ‘aman kesinlikle mamaya alıştırma’ dedi.bende hastalanma ve midesinden rahatsızlanabileceğini söyledim ve bana kendiside yıllardır mama vermediğini ve kedilerinin gayet sağlıklı olduğunu söyledi.açıkcası bu konu beni düşündürdü ve bende öğrenci olduğum için işime gelir dedim ama senden bilgi almadan ve sana danışmadan kesinlikle bir işe kalkışmak istemedim.sen ne dersin mama yerine başka besinler vermem sağlıklı olur mu kedi için.sağlıklı olursa eğer hangi besinler iyi olur bu konuda da bilgi verirsen çok sevinirim ablacım ☺️☺️

   • Ben aynı fikirde değilim, öncelikle kedilerin kaliteli doğal ve sağlıklı bir kuru kedi maması ile temel olarak beslenmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna ek olarak haftada 2-3 kutu konserve kedi maması ile kuru mamayı deskteklemelisin yaş yani konserve kedi mamasını da sağlıklı markalar arasından seçmelisin bunlarla ilgili yazılarım hep var sitede geriye dönük okumaya araştırmaya çalış bloğu canım.
    Ev yemekleri ile beslenmesini doğru bulmuyorum kedilerin. Dengesiz besleyebilirsin kolaylıkla hasta edebilirsin bu yolla ayrıca gerekli vitamin ve mineraller ek maddeler eksik kalabilir hepsini ev yemeği ile vermen mümkün olmaz ayrıca insanların her yediği yiyecek kedilere iyi gelmez hiç ummadığın şeyler onları zehirleyebilir kaç yapayım derken göz çıkarabilirsin. Böylece mamaya daha az para vericem derken hastalajnırsa on katı parayı iyileştirsin diye veterinere vermek zorunda kalırsın veya kedin ölür… Bence iyi bir kuru mama al, yanına yaş mama al arada desktekle evden de arada sırada kuru mamasına ek olarak ödül gibi yoğurt, peynir, arada ızgara tavuk balık gibi şeyler de verebilirsin ağzı tatlansın yeni bişeyler denesin diye.. Ama asla temel besini ev yemeği olmamalı diye düşünüyorum ben.

   • Merhabalar,
    Sizi zevkle okuyorum. fakat bu yaziniza uyari yapmak ihtiyaci hissettim.
    Cok zorda kalmadigimiz müddetce kedimize pire damlalari yerine limonlu su yapabiliriz. limon her ne kadar kedilere iyi gelmese de verdigimiz kimyasal ilaclardan kat kat daha iyidir dusuncesindeyim. Ve + sirkeli su da pireleri kovalayan bir dogal yoldur dusuncesindeyim. kedimin ictigi suya bile arada sirkeli su katiyorum. kedim terlediginde sirke koksun ve pireler yaklasmasin diye. sirkeli su kedilerde dis mantar varsa da tedavisine yardimci olur , tüyleri parlaklastirir. bunun gibi faydalari da vardir.
    Cok zorda kalmadigimiz surece kimyasal damlalardan uzak duralim lütfen.
    Tesekkurler,

   • Doğru bir bakış açınız var ama tamamen size katılmıyorum sirke evet zararsız deniliyor ancak asidik yapısı nedeniyle kediye içirmeyi bırakın üzerine sürecek veya ev temizliğinde kullanacak olsanız dahi sulandırarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Kedilere sirkeli su içirmenin önerildiğini hiç duymadım ve sirke ve kedi konulu yabancı makalelerde de hiç oral yolda içirilmesinden bahsedilmiyor. Genellikle banyo suyu ve ev temizliğind ekullanımının sulandırılmak koşulu ile zararsız olacağından bahsediliyor. Doğal diye her maddeye de sorgusuz sualsiz yaklaşmamalıyız bence üzüm örneğinde olduğu gibi ki üzüm masum ve doğal bir yiyecek gibi görünür ama kediler için öldürücü kimyasal bileşime sahiptir. Sirkeli suyu ben giriş katında oturuyorum ve cam önlerimedadanan kedileri yaz mevsiminde uzaklaştırmak için kullanıyorum aksi halde cam açamıyoruz hiç evde tel bile olsa tırnaklayıp parçalamaya çalışıyorlar çünkü en masum kovucunun sirekli su olduğunu öğrenmiştim ve uygulamada da başarılı oldu çünkü kediler sirke kokusundan nefret ediyorlar cidden.. Siz de kedinize eziyet etmeyin çok sirekeye maruz bırakarak bence…Sirkeli veya limonlu suyun pire kovucu etkisi konusunda ben de birkaç yazı okudum ama bunlar anlık çözümler diye düşünüyorum uzun vadede etkin bir mücadele sunmayacağına inanıyorum… Belki o an kedinizin üzerinde bulunan pireleri uzaklaştırabilir ama yumurtalarını öldürmeyebilir, yeniden gelmesini engellemeyebilir her an sirkeye maruz bırakmak da olmaz kediyi o da yaşam konforunu bozar. Yanlış anlamayın itiraz etmek için yazmıyorum sadece sesli düşünüyor ve artı eksi yapıyorum kafamda sanırım ben bazı noktalarda doğalı kimyasala ama bazı noktalarda da kimyasalı doğala tercih eden biriyim. Ayrıca kediler terlemez yapıları gereği, o nedenle bence siz sirkeli su olayından vazgeçin. Bir makalede sulandırılmış sirkeli suyun idrar yolunda asidik ortam oluşturduğunu ve oluşan taşların yok edilmesinde yararlı olduğunu okudum ama yazan bir veteriner değildi ne kadar güvenilir bir bilgi bilemiyorum. Lakin hastalığı olmayan bir kediye sirkeli su içirip idrar florasının asidikleştirmek yararlı mı zararlı mı düşünülmesi gerekir bence fikir yürütemedim bu konuda. Ben uzun yıllardır Stronghold ense damlası kullanıyorum ve güvenlik aralığı çok geniş bir ürün bu konuda araştırdığımda kedilerden daha küçük hayvanlarda bile kullanımına rastlanabiliyor. Ancak ben de ucuz ve bilinmedik markaların ürünlerini önermiyorum ve güvenli de bulmuyorum açıkçası. Katkı sağladığınız ve üzerinde düşünülecek bir konuda yazdığınız için çok teşekkürler 😉

 20. çok doğru valla bende 2 tane besliyorum ama anlamadığım bazıları aşı traş vs eyvallah ta neymiş erkek kedi 1 yıldan sonra parazit için kısırlaştırılmalıymış her erkek kedi besleyen kısırlaştırsa nasıl çoğalacak bu hayvanlar hayvan düşmanımıyız hayvansevermi tek kelımeyle hayvan beslemek onu canından bi parça gibi görmektir değilse heves için besliyoruz demektir

  Cevapla
  • Erkek kedilerin parazit nedeniyle kısırlaştırıldığı savını ilk kez sizden duydum 🙂 Bu çok saçma ve doğru olmayan birşey hiç alakası yok ki kısırlaştırma işlemi ile parazit tedavisinin. Kısırlaştırma kedilerin ömrümü uzatır ve hormonlar dolayısı ile vücutta oluşabilecek kanser türlerini engeller bu açıdan ev kedilerimiz için son derece yararlıdır. Kedilerde çiftleşme içgüdüseldir, onları insan gibi düşünmemelisiniz. Onlar kızgınlığa girdiklerinde mümkün olduğunca çok çiftleşmek isterler oradaki dürtü zevk almak birşeyler yaşamak değil tamamen içgüdüsel olarak üremektir ve bu üremenin de taktir edersiniz ki ucu bucağı yoktur. Kedinizin sağlıklı kalabilmesi için onu her kızgınlığa girdiğinde defalarca çiftleştirmeniz gerekir ki bu da hiç bir açıdan mümkün değildir. İrdeleyecek olursak; evde kedi besliyorsanız bir dişi bir erkek olsun 2 kedim olsun istedikçe çiftleşsinler deseniz bile dişiler bir kez çiftleşip hamile kaldıktan sonra bir daha hamilelik süreci yaşarken çiftleşmemektedirler dolayısı ile bu formül hala kızgınlıkta olan erkek kediniz için işe yaramayacaktır. Sokağa salsanız çiftleşsin gelsin diye kedinizin sokak kedilerinden kapabileceği o kadar çok ölümcül hastalık var ki…Dolayısı ile bir kediyi her istediğinde defalarca çiftleştirmeniz mümkün değil teknik oalarak.. sağlıklı da değil… Kızgınlık sürecinde kediniz çiftleşmediği her an o salgıladığı hormonlar vücudunda birikme yapmakta ve bu da onun vücudunda ileriye yönelik biriken hormonlar sonucu kanser türlerinin oluşmasının yolunu açmaktadır. Ayrıca agresyon ve davranış bozukluklarına da neden olabilmektedir. Kediniz çişftleşmediği için evinizin her yanına işemeye başlayabilir vs gibi… İşeme özellikle erkek kedilerde çok fazla görülür. Kısırlaştırma ile hem sağlığı hem de ev yaşamına uyumlu psikolojisini korumuş olacaksınız kedinizin. Dişi kedileri düşünecek olursak bir kez hamile kaldı diye onlar da maalesef durulmuyorlar yavrular henüz 2 aylıkken ve hala süt emmesi gerekirken ve anne kedinin bakımına muhtaçken çoğu anne kedi yavrularını bırakıp tekrar çiftleşmenin peşine düşüyor ve o bebek kediler telef oluyorlar…Kısacası öyle basit bir konu değil bu çok derin boyutları var… Sokak hayvanları ile bizzat ilgilenmeyi gerektiriyor biraz da anlayabilmek için.. Ben son 3 senede sırf kendi sokağımdan 20 kadar kediyi sahiplendirdim. Bu konuda oldukça bilgiliyim ve çok gözlem yaptım inanın.. Sokakta bir yuva bekleyen kötü yaşam koşullarından telef olan o kadar çok kedicik var ki… Hele her sene kısırlaştırılmamış sokak kedilerinden doğan o kadar çok bebek kedi var ki.. Yazık bir çoğu ya açlıktan ya sokaktaki tehlikelerden ve bakımsızlıktan telef olup ölüp gidiyorlar… Onların hayatını kurtarmaya çalışıp, yaşam şartlarını iyileştirmek varken ev kedilerinin habire üretilmesini ve zavallı sokak kedilerinin az da olsa yuvalanma şanslarını ellerinden çalmalarını hiç doğru bulmuyorum esas bu hayvan severlik değildir…Bu bencilliktir bence başka bir adı yok.. Hayvan sever olmak demek sadece kendi kedinizi düşünmek demek değildir, tüm kedileri hatta hayvanları düşünmek demektir…Bir çok kedisini çiftleştiren o yavrulara iyi bir yuva bile bulmayı başaramıyor o doğan zavallılar da telef oluyorlar..Özellikle bizim gibi geri kalmış ülkelerde bu bakış açısı çok önemli bence, çünkü ne barınaklarda ne de sokak hayvanları için düzgün sağlıklı yaşam koşulları barınma imkanı devletin sağladığı yeterli veterinerlik hizmeti vs yok… Sokakta kaderine terk edilmiş milyonlarca hayvan bir ev bulma umuduyla yaprak gibi hayatın içerisinde savrulup hayata tutunmaya çalışırken kedimin şeyinin keyifini düşünecek kadar bencil olamam gerçek hiç bir hayvan severin de olmaması gerekir diye düşünüyorum.. Ülkemizde bir de konuyla yakından ilgilenmeyenlerin bilemeyeceği ölçüde büyük bir cins kedi/köpeklerin sokağa terk edilmesi olayı var ki bu da sokak kedilerinin üstüne eklenen kanayan bir yara… Sahip bekleyen hevesle alınmış sonra sorumluluğu taşınamamış sokağa terk edilmiş o kadar çok cins kedi köpek var ki…Üretmek burda hangi mantıkla uyuşuyor hiç ama hiç anlamıyorum! Bu da olayın sosyal sorumluluk boyutu.. Yani kısırlaştırma hem kedimizin sağlığı, hem ev yaşamına uygun psikolojisini tutarlı tutmak adına hem de sokak hayvanları adına son derece olması gereken ve yararlı bir uygulamadır…Ne zaman ki şartlar asgari müşterekte buluşacak kadar düzelecek herkes bu konuda sorumluluk alıp birşeyler yapacak boyuta gelecek sokak hayvanlarının yaşamı belirli bir kontrol seviyesinde olabilecek o durumda ancak sınırlı kedi üretimi yapılabilir diye düşünüyorum şuan tüm dünyada kısırlaştırmaya bakış açısı böyledir…Ama dediğim gibi eğer sokak hayvanları için bizzat birşeyler yapan biri değilseniz onların haline çektiklerine muhtaçlıklarına yakından şahit olmamışsanız bu anlattıklarımı anlamanız kesinlikle mümkün değil…

   Cevapla
 21. Çok faydalı bir yazı olmuş gerçekten bana bir şeyler öğretti teşekkürler

  Cevapla
 22. 14 sene kocaman islak burunlu bir golden retrieverla her animizi paylasmis biri olarak yazini cok begenerek ve icimden daha birsuru madde ekleyerek okudum. Simdi de bir kedi dostum var! Kopekten sonra cok enteresan geldi hak verirsin ki, fakat cok mutluyuz kizimla..
  sadece birsey merak ediyorum, benim firlamam buyudukce evde surekli birseyler kiriyor ;( ne kadar dikkat etsem de ortadan kaldirsam da hic aklima gelmeyen seyleri kiriyor. Bu sekilde yasamak cok zor ama en onemlisi ben evde yokken birsey kiricak ve cam baticak biyerlerine diye endiseleniyorum. Bir onerin var mi bana yardimci olabilecek?

  Cevapla
 23. Kedim anesinden ayrıldığında 5 kardeşlerdi ve hepsininde burnu akıyodu gözlerinde çapaklar vardı eczaneden antibiyotik damla alıp damlattık ve çok hapşuruyorlardı sonra 4ünü verdik ve bizde birtanesi kaldı 2 gün sonra yürümesinde değişiklikler vardı yani yürürken sendeleyip yere düşüyordu dengesini kaybediyodu ve sürekli tırmanıp kafama çıkmaya çalışıyodu onu yanlız bırakınca çok ağlıyordu sonra biz onu yuvasında bırakıp dışarıya çıktık geldiğimizde hava yağmurluydu ve kediyi yere yığılı biçimde bulduk onu aldık içeriye sıcak su torbasına yatırdık fakat hiç gözlerini açmıyordu ona ne kadar seslensekte bizi duymuyordu kucağımıza aldığımızda kafası düşüyordu bizde ona antibiyotik iğne yapıyoruz sabah akşam ama hiçbşr hareket yok 3 gün geçti ne yapacağımızı bilmiyoruz yemekte yiyemiyor nefes alırken zorluk çekiyor hırıltısı var ve ağzından köpüklü salya akıtıyor lütfen bize yardım edin babam doktor olduğu içinde iğneleri o yapıyor

  Cevapla
 24. ben 9 tane sokak kedisi bakıyorum yani benim kedilerim ama kapının önünde baktığım için sokak kedisi diyorum neyse bundan 1 ay önce kedimin bir tanesi eve yalpalayarak geldi ve çok fazla bağırıyordu tabi ben hemen bir şey olduğunu düşündün ve vet.hekime götürdüm şansa bak ki vet.tatile çıkmış bulunduğum yerdede başka vet.hekim olmadığı için eve dönmek zorunda kaldım ama biliyodum kedimin durumu hiç iyi degildi mecburen internetten kendim araştırıp bir şeyler yapmaya çalıştım ama hiç bir şey fayde etmedi ne yazık ki…kedim ertesi gün bana veda etti:( sonra aradan bir hafta sonra tekrar bir bebek kedim buna benzer bir vakayla eve geldi ben çok korktum ve onada aynı şeyin olması endişesi ile hemen vet.götürdüm ama bana sadece halsiz kalmış dedi bundan 1 hafta sonra oda vefat etti bu durumlar karşısında morolim çok bozuldu ve resmen bunalıma girdim sizce hayvanlarımı bu hale ne getirmiş olabilir? birileri onları zehirlemiş de olabilir bu durumdan nası kurtulacağımı bilmediğim için yazma gereği duydum eğer bana yardım edebilecek birisi varsa lütfen buraya yazabilirmi çünkü diğer kedilerimede bir şey olmasından çok korkuyorum öenerileriniz içinde şimdiden teşekkür ediyorum…

  Cevapla
 25. eve 2 . tipsiz bir kedi aldık . 😀 onla biraz fazla ilgilendik ve şu son zamanlarda diğer kedimiz çok kötü ısırdığı için ona kızdık . şu son günlerde bizimle konuşmuyor . çekip gidiyor . kenarlarda uyuyor . mamalar oyuncaklar filan aldık ilgilnmiyor kafasını çeviriyor ve hep uyuyoyr canavar kedi sakinleşti . küstüğü belli peki nasıl barıştırabiliriz?

  Cevapla
 26. Sana çok teşekkür ederim senin sayende kedilerime nasıl daha iyi bakabileceğimi biliyorum hayvan sevmeyenleri bende sevmem bizden değildir sana çok teşekkür ederim

  Cevapla
 27. Benim erkek olan kedim tuvaleti kabı varken bile bazı yerlere tuvaletini yapıyor neden?

  Cevapla
 28. Ben de bir kaç hafta önce kedi almaya karar verdim 🙂 Aileme söylediğimde sonradan bakmamazlık yapacaksan hiç almayalım dediler ama ikna ettim , yazın bir kedim olacak ^.^ Ben şimdiden kedimin ırkından tırnak makasına kadar düşünürken arkadaşlarım o kadar düşünmeye gerek yok gibi şeyler söyledi. Ben bir kedi bakımının çok özenli olması gerektiğini düşündüğümü ve bu yüzden araştırmalarıma devam edeceğimi söyledim , ve şu an bu yazıyı okuyunca çok mutlu oldum 🙂 sonunda benim gibi düşünen birileri! 🙂 Kedi Bakımı çocuk bakımı gibidir 🙂 zaten o yüzden oğlum/kızım diye sesleniyoruz o şirin canlılara ^.^ Son olarak ; eğer kedi sahibi olmak istiyorsanız , önce sorumluluk sahibi olmanız gerekir ^.^

  Cevapla
 29. Merhabalar. Benim de 3 yıldır baktığım dişi bir tekir kedim var. Benim için dünyanın en güzel ve en huysuz kedisi 🙂 Daha 2 aylık bile değildi sokaktan bulduğumda. Çok canayakın, fakat fazlasıyla yaramaz bir kediydi yavruyken. Neredeyse 4 aylık olduğundan bu zamana 3-4 ayda bir kızgınlık geçiriyor ve son 2 yıldır baya hırçın bir kediye dönüştü. Çiftleşir anne olursa belki eskisi gibi sakin olur diye düşündüm ve 8 ay önce yavruları oldu. Şimdi 2 tane de erkek torunum var yani 🙂

  Yavrulara 3 ay mükemmel baktı, ama sonrasında evde istemedi. İlk zamanlar görmezden geldim tavırlarını, aynı evde yavrularla yaşamaya alışır diye düşündüm. Ama bir hafta içinde yavrulara ve bana karşı saldırganlaşmaya başladı. Hatta yavruları evden götürmüyorum diye 3 gün beni yanına yaklaştırmadı, yaklaşmaya çalıştığımda tüylerini kabartıp tıslıyordu. Önce odalarını ayırdık yavrularla, sonunda evleri ayırmak zorunda kaldım. Seslerini duyduğunda bile tüylerini kabartıyordu çünkü. Yavrular çok yaramaz olduğu için anneme bırakamadım, bu yüzden 5 aydır kendi kedim annemle kalıyor. Yavrular benimle. Kendi kedimi çok özlüyorum, ama ancak hafta sonları gidip görebiliyorum. Hafta içi ayrı kaldığımız için bana baya bozuluyor da maalesef 😦 İşin kötüsü hafta sonu onu görmeye gittiğimde yavrular benim evimde yalnız kalıyor ve döndüğümde 1-2 gün de onlar bozuk atıyor.

  Yakın zamanda annelerini kısırlaştırmayı düşünüyorum ve sakinleşir, hırçınlığı azalır diye ümit ediyorum. Yarası iyileştikten sonra da yavrularıyla bir araya getirsem alışırlar tekrar diye hayaller kuruyorum.

  Veteriner iki tarafın da (yavruların ve annenin) tanımadığı, sahiplenmediği bir evde günün belli saatlerinde senin gözetiminde bir araya getirirsen belki yeniden alışırlar diyor ama kendi kedim o kadar hırçın ki diğer kedilere karşı, onu kısırlaştırıp iyileşmesini beklemeden böyle bir işe girişmeme kararı aldım.

  O kadar arada kaldım ki bu son 5 aydır. Artık bu sorun bir an evvel çözülse diyorum. her gün göğsümde bir iç sıkıntısı hissetmekten yoruldum. İnanın bunları yazarken ağlayacak gibi oluyorum. Yavrularla anne yeniden birbirlerine alışırlar mı dersiniz? Evet kesinlikle alışırlar lafını duymaya o kadar ihtiyacım var ki anlatamam. Bir yandan korkuyorum da yavrulara zarar verir mi acaba diye? Ne yapmalıyım sizce? Nasıl çözerim bu sorunu?

  Cevapla
  • Evet alışırlar Ezgi 🙂 önce bunu bir yazmak istedim, duymaya ihtiyacın varmış ya 🙂 Hem yavruları hem anneyi kısırlaştır, yavrular kaç aylık kızgınlığa girdiler mi bilmiyorum tabii girdilerse okey heposini kısırlaştır biri kısır diğerleri kızgınlıkta asla olmaz… Aile kavramı yok çok fazla birbirleriyle de çiftleşmeye çalışabiliyorlar anne manne dinlemez yani öyle de bir sıkıntı yaşamasın sonra anne kedi.. Yok çok küçükler henüz hiçbir şeyden haberleri yok diyorsan da bir araya getirip hep birlikte yaşıyorken kızgınlığın k sini yaşadıklarında hiç bir saat bile beklemeden götür bence kısırlaştırmak için…Yoksa dengeler yine bozulur çünkü..Öncelikle Jackson Galaxy nin internetten programlarını bulabilirsin youtube da filan otur tek tek bulabildiğince izle bence.. Benzer durumlara şifalı çözümler sunuyor 😉 Çok şey öğrenirsin kediler ve davranışları ve çözümler hakkında.. Anneyi kısırlaştırıp tamamen iyileştirip bir araya getir bence de.. Ama o bir araya getirme işini bunlar nasılsa yavruları daha önceden tanışıyorlar ya kafası ile değil tamamen yabancı kedileri bir araya getiriyormuşsun gibi sıfırdan alarak yapmalısın. Bu da bir süreci, hopp diye bir anda aynı eve aynı yaşam alanına hepsi serbest bir biçimde konmamayı gerekitiryor. Kedilibirhayat facebook sayfasına eklemiştim uzun zaman önce sürecin özet halini bir video yapmışlar şunu bir izle bu süreç uygulanmalı kediler tanıştırılırken sürecin uzunluğunu ise sen ayarlamalısın: https://www.youtube.com/watch?v=LCwR7sP05To

   Cevapla
   • Merhabalar yeniden 🙂 Cevabın beni oldukça mutlu etti. Öncelikle bunu söyleyeyim 🙂 Annelerini zaten bir an önce kısırlaştırmayı düşünüyorum söylediğin gibi. Yavrular da ergenliğe gireli neredeyse bir ay olacak, veteriner biraz beklememi tavsiye etmişti kısırlaştırmadan önce. O nedenle bir iki ay daha beklemeyi planlıyorum. Bu arada zaten blogunu okurken Jackson Galaxy’nin programıyla ilgili yazdıklarını görüp izlemeye başlamıştım bile. Gerçekten çok faydası oldu 🙂 En kısa zamanda videoyu da izleyip yeniden bir araya getirme çalışmalarına başlayacağım. Çok çok teşekkür ederim. Beni gerçekten çok mutlu ettin 🙂

 30. Allah razı olsun

  Cevapla
 31. Merhabalar….Bizim 4 kedimiz var.Merak ettigimsey su…kedi sahibini neye gore secer? Hadi sahibini secti diyelim, diger kedi yuzunden sahibine kuser mi?

  Cevapla
 32. ben de kedi almak istiyorum ama annemle babam beni geçiştiriyor alırız diyorlar almıyorlar annem tüy döker diyor. Babam ise kedileri seviyor ama istemiyor evde bakılmaz diyor. Lütfen bana yardım eder misiniz sokaktan getirsem aşı sorunu var ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Büşracım bilmiyorum kaç yaşındasın ama sana önerim şuan böyle bir düzenin içerisinde kedi almaman büyümeyi beklemen yönünde olacak. Annen ve baban belli ki evde bir kedi ile birlikte yaşamak istemiyorlar her ne kadar sevseler bile evde bir kedi bakmak başka bir boyuttur. Sen ise anladığım kadarıyla annen ve babanla aynı evi aynı düzeni paylaşmak durumundasın henüz kendi maddi özgürlüğünü eline almamışsın. Bu şekilde inat edip ya da allem edip kallem edip bir kedi sahiplensen bile o kediye yazık olur hakkıyla layığıyla bakamazsın. İster sokaktan sahiplen ister bir yerden almış ol bir kedinin evde bakılmak isteniyorsa masrafları vardır olacaktır bu bir gerçek. Ve sen kendi paranı henüz kazanmadığından ailenle bu konuda sık sık kavga edeceksin ve kedin hep birşeylerden eksik kalacak yazıktır günahtır ama değil mi.. Ayrıca ev sırf senin evin olsa, öyle değil evde 2 kedi istemeyenle birlikte yaşamazsınız kendin ve sen çünkü kedinin de o evde kendine ait alanı eşyalarının koyulacağı yer en basit örnek tuvalet kabının koyulacağı bir yer olacaktır. Ayrıca kediler ne kadar iyi mamalarla bakılsın vitaminler verilirse verilsin her ilkbaharda ve sonbaharda mevsimlik olarak tüy değişimi yaşarlar yani bolca tüy döker yazlık/kışlık kürklerini çıkarırlar bu esnada da evde gerçekten çok tüy olur annen bu aşamada seni de kedini de atar sokağa valla…istemeyen biri katalanamaz yani böyle noktalara…Bunlar evde kedi ile yaşamak istemeyen kişiler varsa hep sorun çıkaracak noktalardır. Yaşını bilmediğimden farazi yazıyorum; henüz üniversiteye gitmiyorsan, ailen senin için katlansa bile sen evden üniversiteye mesela başka bir şehire gittiğin gibi kedini kapı dışarı edeceklerdir ayrıca sen de kedini bırakmak zorunda kalacaksın bu da hoş bir durum değil evden atmasalar da evde gerçek sahibi olmayan onu sevmeyen kişilerle yaşamak zorunda kalacak en iyi ihtimalle.. Üniversiteni bitir iş bul çalış kendi paranı kazan evini tut ve istediğin kediyi o zaman sahiplen. O zaman kedinin veteriner masraflarını düzenli bir şekilde ödeyebilme gücün olur kedini kaliteli mamalarla beslersin gerçekçi olalım kaliteli yaş ve kuru mama her ay almak oldukça pahalıdır. Ucuzunu alsan da kısa sürede kedin hasta olur veterinere birçok para ödersin.Yani özetle kedi bakmak eve almak öyle çok basit bir karar değildir. Hele evde birlikte yaşamak zorunda olduğun insanlar istemiyorsa beklemekten başka çare yok, hiç bir kediyi bu yaşanması problemli ortama sokmamalısın yoksa o zavallı kedinin sonu ya sokaklar olur eninde sonunda ya da başka kişilere sahiplendirilmesi olur ki bu da büyük bir travmadır kediler için. Özetle lütfen büyümeyi bekle…

   Cevapla
 33. selam:)
  ofisime gelip yerleşen bir kedi doğum yaptı.. şimdi dört yavsu var.. doğum bir hafta önce oldu.. yalanırken fark ettim anne kedinin kutsuk sokumunda para büyüklüğünde ekzama yada mantar gibi bir oluşum var. yarın veterine götürüceğim ama yavruları nasıl koruyacağız..

  Cevapla
  • Veteriner hastalığı teşhis ve tedavi etmiştir ve sanırım ben yanıt yazana kadar size bir öneri sunmuştur yavrular için kusura bakmayın…umarım çabucak iyileşirler..

   Cevapla
 34. merhabalar,
  benim yaklaşık iki yaşında bembeyaz bir iran kedim var. 6 aydır beraberiz. sahibi evlendiği için ilgilenememiş ve kocası da istemediği için sahiplendiriyordu. aldığım zaman tüyleri taranmadığı için kuyruğu dahil taş gibi keçeleşmişti. veterinere götürdüm traş edildi. aşıları yapıldı. bi ay kadar sonra veteriner tavsiyesi ile kısırlaştırdık. her ay veterinere gidiyoruz aşıları tam kontrolleride fakat son bir aydır kedimde bir sıkıntı mevcut. çözüm bulamadık. kum kabı dışında evin başka yerlerine işemeye başladı. ne kadar temizlesemde tekrar yapıyor. ses çıkarsın diye günlerce beklerken şimdi sabahlara kadar miyavlıyor. sağlık olarak bir sıkıntısı yok. evde bir değişiklik yok. çok saldırgan oldu ısırmaya tırmalamaya saldırmaya başladı. tararken biraz rahatlıyor sonra bir anda tekrar odadan odaya koşmaya başlıyor. telaşesinden sürekli bir yerlere çarpıyor. üzülüyorum,bir tavsiyeniz var mıdır?

  Cevapla
  • Jackson Galaxy’nin May Cat From Hell Benim Belalı Kedim adlı programını izleyin orada bu konu çok ele alınıyor ve nasıl çözüleceği de gösterilmiş olunuyor. Geriye dönük bölümleri youtube da bulabilirsiniz sanırım izleyebildiğiniz kadar çok bölüm videosu izleyin benzer konuya mutlaka birkaçında denk geleceksiniz ve nasıl konuyu ele alıp çözdüklerini görüp öğrenebilir ve kendi kediniz için uyarlayabilirsiniz. Kedinizin bu yaptığı terk edilme kaynaklı bir travma olabilir veya alanını korumaya çalışıyor kendini güvende hissedemiyor her halükarda bir davranış problemidir. Kısırlaştırılmasıyla bir alakası yok bence..Sorun ya terk edilmesinin yarattığı duygusal streste ya da eviniz giriş katındaysa dışarıdan başka kediler cam önüne vs geliyorlarsa veya evde başka evcil hayvanınız varsa kendi alanını korumak için işaretliyor olabilir. Anlattığınız kadarıyla anladığım kediniz şuan çok endişeli kendini hiç güvende hissetmiyor ve adeta bu işemeler size bir yardım çığlığı niteliğinde gör artık beni problemimi çöz demek istiyor boş yere değil. Onu anlamak için uğraşmalı evde neden rahatsız olabileceğini keşfetmeye çalışmalı adeta bir dedektifçilik oynamalı ve kedinin gözünden evinizi değerlendirmelisiniz. Bir kedinin yapabileceği son şeyi yapıyor yani en büyük şeyi yapıyor dikkatinizi çekebilmek için..iran kedileri özellikle çok hassas ve duygusal kedilerdir büyük bir problemi var sıkıntı çekiyor belli ki bunu yaptığına göre.. 10 senedir iran kedisi besleyen biri olarak bu cinsin karakterini iyi tanırım benim fikrim bu bir sıkıntısı olmasa asla yapmaz bunu, sahibi olarak da çözmek ve onu kurtarmak senin elinde.. mutlaka o programı izle yeni bölümleri de animal planet kanalında pazartesileri 8 de yayınlanıyordu yanılmıyorsam.

   Cevapla
 35. merhba öğrenciyim ve 1+1 evde kalıyorum uzun zamandır kedi özlemim vardı bir evim olsun kedim olsun gibi hayaller kuruyordum eve çıkar çıkmaz kedi araştırmaya başladım başlarda britishshorthair cinsini çok istiyordum fakar malum öğrencilik fiyatı çok geldi 🙂 sonra düşündüm cinsinin ne önemi var sokaktaki kediler sıcak bir yuvaya muhtaç diye sokaktab yaklaşık 5 aylık bir kız aldım evime 1 haftadır bende en yakın zamanda aşılarını yaptırmaya götürücem aşı yaptırmadığım için çok fazla yaklaşmak istemiyorum (bu durum beni çok üzüyor) buradaki yazıları okudum ve bir şüphe oldu 1+1 eve kedi alarak ona kötülümükmü yaptım şimdilik mutlu gözüküyor ama alanı dar yatak odama zaten almıyorum arada camdan dışarı bakıyor dışarı özlüyor diye içim gidiyor bir kere hapşursa hemen internetten araştırmaya başlıyorum acaba bakamadımmı diye.bu şartlar altında kedim benle mutlu olurmu

  Cevapla
  • Merhaba kedin elbette senle mutlu olur ama sen onu mutlu etmeye niyetliysen . Bir kere zaten evin küçükmüş o halde ona alan kısıtlaması yapmamalısın tüm eve ulaşımı olmalı yatak odan da dahil! Belki aşılarını yaptırmadım diye almıyorsundur umarım geçicidir bu durum. Zira kedinle uyumadıktan sonra ne anlamı var kedi ile birlikte yaşamanın 🙂 Her gün oununla oynar sever ilgilenirsen o küçük evde bile mutlu olur merak etme benim kedilerimden biri 10 yaşında üniversite sondan beri benimle birlikte öğrenci evi de gördü mezun olunca ilk işe girip istanbula geldiğimde ben de 1+1 evde oturmaya başlamıştım hatta 2 kedim vardı bir de 🙂 tabii ki büyük alanı daha çok seviyorlar ama küçük bir evde de iyi bakarsan ilgilenirsen mutlu olur pekala..sokakta perişan olacaktı eve almasan her durum o eski haklinden iyi değil mi sonuçta.. ama biraz masraf yapıp çok pahalılarına kaçmadan bir kedi minderi ne biliyim birkaç oyuncak ve bir tırmalama tahtası falan alabilirsen kendi eşyaları olur daha da mutlu hisseder. kedi eşyaları boy boy çok pahalısı da çok uygun fiyatlısı da var her şeyin. biran önce veterinere götür dış parazit iç parazit tedavilerini ve aşılarını yaptır ve ona tüm evi aç bol bol sev sarıl 🙂

   Cevapla
 36. Harika bir blog,,mama arastirmasi yaparken rastladim,,yaklasik bes haftalik Annesiz bir yavru bakiyorum ,õldû sanilarak cope atilmak uzereyken kipardayinca farkettigim minik oglusum,,toz kedi sutuyle besleniyor Su anda,gunde bir ogun yas mama veriyorum,,kuru mama olarak ne versem kararsiz kaldim,,biberona saldiriyor,,mama zamani kucagima almazsam bacagima tirmaniyo,,sut yeter diyor veteriner ama doymuyor gibi geliyor uzuluyorum ben,,kuru mama icin erken mi,,ilk kez kedi bakiyorum,,bilgim yok:(yanlis bir sey yapmaktan korkuyorum:(

  Cevapla
  • Ayça selam 5 haftalık daha çok bebek süt onu idare eder yaş mamayı da ancak kendi yiyebiliyorsa ver ekstradan ağzına tıkma yani zorlama… 2 aylık olsun yaş mamayı arttırırsın kuru mama için de yaş mama için de önerim royal canin baby cat 5-6 aylık olunca aynı markanın kitten yani biraz daha büyük bebek kediler için olanına geçersin. baby cat versiyonunda taneler minimiciktir bu açıdan kuru mamaya adapte olmaları için çok iyi tadı güzel besleyiciliği de iyi ama seninkisi henüz daha küçük birkaç hafta bekle bakalım sütle en olmadı baby catin yaş maması ile idare edin 🙂 royal canin baby cat yaş mama köpük formunda incecik kolayca yenen bir yaş mamadır onu da özellikle bu yüzden önerdim.bizimkiler de hep bunlarla büyüdü…mama içirdikten sonra sırtına hafifçe pıtpıt yap karnına hafifçe kusturmadan masaj yap gazını çıkartır karnı şişmiş olur hafifçe beslendikten sonra zaten uykusu gelir hemen doymuş olduğunu anlarsın.

   Cevapla
   • Yeniden Merhaba, , uzerinden baya zaman gecti,, tavsiyenizle royal canin aldik,, halen de kullaniyoruz,, cok memnunuz,, masallah saglikli,,tuyleri hemen hemen hic dokulmuyor,, tabi kisa tuylu olmasi da etkili,,siva kocaman bir kara böcük oldu:) hayatimin tam da merkezine yerlesti, , kalbimin ortasina kuruldu:) asilarini da tamamladik,, size opucuklerini gönderiyor şiva♥

 37. Merhaba Meltem abla, miniğim eve ilk geldiğinde evde bi can bakmakla ilgili hiç bi bilgim yoktu ve seni keşfettim ne zaman aklıma bir şey takılsa bana çok yardımcı oldun ve bunun için hiç teşekkür etmediğimi fark ettim, çok çok teşekkür ederim. Tekrardan bir sorum olacak ben kampanyaları olan bi sitede bütceme göre alışveriş listesi yapmıştım her şeyi ayarladım bi iki gün sonra sipariş verecekken Beaphar Top 10 vitaminin stoklarda bittiğini ve gelmeyeceğini gördüm. Onun yerine Beaphar Gistocal diye bir vitamin daha var. Hiç kullandın mı ve nasıldır sence içerik, besin değeri olarak? Beaphar Top 10 yerine alabilir miyim? Bütçeme göre öyle çok kaliteli mamalar alamıyorum ve böyle uzun süreli takviye vitaminlerle eksik giderebilir miyim diye düşünüyorum, mümkün mü? Önerebileceğin başka uygun vitamin olarak ne kullanabilirim?

  Cevapla
  • merhaba gistocal aynı şey asla değil, o bambaşka bir ürün ben kullanmadım hakkında yorum da yapamayacağım canım. ama birçok petshop sitesinde multivitamin top 10 satılıyor mutlaka stokta olan bir site bulup alabilirsin. sürekli aynı ürünleri kullanma bence mesela o bitince angora markasının natur brewers yeast al doğal vitaminli maya tableti farklı vitamin gruplarını içeriyor bu da o bitince de c vitaminli maya tableti alırsın mesela natur vitta c adında… ya da üçünü de alıp dönüşümlü kullanabilirsin. bu üçünün de fiyatları çok yüksek rakamlar değil bir kez alınca da çok uzun süre gidiyorlar zaten.. ancak hepsini aynı anda kullanmamalısın bünyesini zorlamamk lazım kedinin.

   Cevapla
 38. merhaba bizde 2 bucuk aylık bır iran kedısı sahıplendık.aldıgımuzda ateşlıydı 4 gun sonra pul pul dokulmeler ve 2gun ıcınde hızla lızarıklıklar oldu vududunda veterınere goturduk mantar asısı yapıldı 15gun donra ikinci doz olcak .kedımızı cok sevdık cocuklarım ıstedı ben pek istemıyordum ev kucuk evde hayvan bakmak.bırde çalısan bırı olarak.şimdi çok alıstım evde bır bırey gıbı onı sevmekten onunla oyun oynamaya bayılıyoruz.kedımızde hasta oldugu halde çok oynak sureklı bızımle temas halınde. ilerı derecede mantar oldugu için kullanmadıgımız bır banyoda onu tutuyoruz kapını agzında sevıyoruz oda bızı gorunce cıkmak ıstıyor .dunden berı ızın vermıyoruz mantarın gecıcı oldugunu soyledı vetetıner ne yspcagımızı sasırdık.bu arada aşilarda çok pahslı .sırf bır mantar aşisından 75 tl aldı veterıner.bırdaha var.ve ıyılesmexse test yapılıp bsdka bır tedavı dıger asılar maddı oşarkta zorlıycak kedıdende vazgecmek ıstemıyoruz ne yspcaz bılmıyorum.vetetıner ve aşilar bu kadar pahalı olursa nasıl hayvan bakarız.resmen patası olan hayvan baksın der gıbiler.buna bır çözüm olmalı.

  Cevapla
  • merhaba özellikle mantar aşısı çok pahalıdır her aşı öyle değil… ama evet kedinin sağlığı beslenmesi ve bakımı için belli bir bütçe ayırmanız şart… bir de madem maddi açıdan zorluklarınız vardı neden iran kedisi sahiplendiniz? iran kedisi diğer kedi türlerine kıyasla en masraflı olan kedi cinsidir bakımına zaman emek ve para harcamanız lazımdır.. çünkü çok aşırı hassas bünyeli hayvanlardır cins olarak… tüy bakımına ihtiyaçları vardır… hasta olmamaları için vitaminler en iyi mamalar vs prensesler gibi bakılmaya ihtiyaç duyarlar.. oysa böyle özel bir cins olmayan bir kedi sahiplenseniz masrafları yarı yarıya daha az olacaktır emin olun… onu da bir çocuk gibi düşünüp masrafını ayırmaya mecbursunuz bir yerde artık olduğu kadar… mantar hastası kedileri kapatmak doğru bir uygulama değildir bu arada çünkü stres bu hastalığı tetikler, iyileştiremezsiniz bir türlü kapatıp durursanız… çocuklarınıza bu ara kedioltası gibi oyuncaklarla oynatmalarını elleriyle dokunmamalarını anlatın ve ellerinizi sık sık sabunla yıkayın dokunduktan sonra… benim kedilerim de mantar olup geçirdiler hiç kapatmamıştım ama bana da bulaşmamıştı…mantar aşıları sonucu eğer geçmez ise lütfen aklınızda yiyecek alerjisi olmuş olabileceği seçeneği de gelsin çünkü bu belirtiler hemen hemen aynıdır iki hastalıkta ve iran kedileri de çok hassas olduklarından yiyecek alerjilerine diğer kedilerden daha meyillidirler. kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz bilmiyorum ama kaliteli ve doğal içerikli bir kuru mama ile beslemenizi öneririm, hatta n&d nin tahılsız bebek kedi mamaları var ona geçebilirsiniz eğer alerjik durumu olduğunu düşünürseniz tahıl içermediğinden alerjisini yok edebilir o durumda da eğer o mama iyileşme sağlarsa demek ki kedinizin tahıllara alerjik olduğunu anlarsınız ve ömrü boyunca bir daha hep tahılsız mamalar ile beslemeye devam edersiniz. eğer yiyecek alerjisi ise ekstradan ev yemeği tavuk haşlama vs hiç bir şey vermemeli sadece ya tahılsız ya da hipoallerjenik kedi maması kullanarak tamamen iyileşmesini beklemelisiniz. her iki hastalık da oldukça ciddidir ve kediniz hem bebek hem iran kedisi olması dolayısıyla allah korusun canına dahi mal olabilir tedavi edilmez ise bu durumlar. o yüzden ivedilikle durumu anlayıp tedavi sürecine ona göre devam etmenizi öneririm. her halukarda alerji değilse bile mamasını değiştirirseniz birşey kaybetmezsiniz.

   Cevapla
 39. Bende dun kedimin tuylerini tras ettm makasla ama baya kisa etkilendigini dusunuyorum gercekten etkilenmismidr gecer mi?
  Birde ben hastaydim kedmn son asisinkalmisti esime dedimboda hep ertlesi iki hafta gecti ledimin son asisi yapilmadi bugun ben götüreceğim simdi bir sorun olur mu acaba digr igneleri etkisiz kilar mi bu gecktirme? Birde kedim grip olmstu bir ay once iki gundur vetri lysne veriyorum gercekten etkili mi hala hapsiriyoda surekli

  Cevapla
 40. Birde uavru kedime gunluk vitamin veriyorum.laysne veriyorum diye.onlari kesmelimiyim cok gelir mi

  Cevapla
 41. Harika evet çok doğru benim bir kızım bir oğlum var onlar benim dünyam onlarsız bir hayat düşünemiyorum gerçekten hayvan sahibi olurken çok düşünmek lazım internette okuyorum bazı lüzumsuz sebeplerden kedilerini vermek için 1001 tane yalan söylüyorlar ama çok üzülüyorum çünkü onlar sevilmeyi hak eden hayvanlar allah içinde sevgi olan insanlara nasip etsin hayvan beslemeyi ben kendimi çok şanslı hissediyorum kızım ve oğlum her şeyin önünde gelir onlar benim dünyam saygılarımla gülümser

  Cevapla
 42. Iyi geceler… 2.5 yaşında kısırlaştırılmış erkek kedim var birkac gün önce sokakta çocukların eziyet ettiği tahminen 2-3 aylık erkek bir kediyi eve getirdim. Başlangıçta bir problem olmadı kedim koklamaya çalişti arada yavru kedi fazla yaklaştıkça tirnaklarını çıkarmadan patisiyle vurdu. Ancak sonra sonra birbirlerini kovalamaya ve benim kedim yavru kediyi altina alıp ısırmaya başladi. Zarar verecek diye korkmaya başladım ne yapmalıyım? Sizin birden fazla kediniz olduğunu bildiğim için size danışmaya karar verdim. Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler…

  Cevapla
 43. Meltem hanım bir sitenin sahibi olmak gerçekten zordur.ayrıca bir kadının hayvan beslemesi gerçekten iyi bişey.hangi yaşta olursa olsun onda bir anne şefkati vardır.benimde bir kedim vardı daha yavruydu qma çok da küçük değildi.ne yazıkki onu vermek zorunda kaldık.çünkü onu otnarmak için bornoz ipini oyuncak olarak kullandık.ve dişi koptu.gerçekten üzgünüm.hayatım
  boyunca vicdan azabı çektim ama daha küçüktüm.bunu yapmamalıydım.ona bir oyuncak almalıydık.chinchilla cinsti.en sevdiğim cinstir .boncuğumu çok özlüyorum.şimdi de başka bir kedi almak istiyiyorum.kedisiz bir hayat geçirmek çok zor.zavallı hayvanımın hayatını kararttım.😢😭
  I❤🐈
  Gerçekten yazılarını seviyorum.her bir kelimesi doğru.

  Cevapla
 44. Ne güzel yazılarınız var yaa^^ Benim de bir british longhairım var. Yalnız evimizin her yanı çayır çimen, yakını göl olduğu için çok fazla sinek böcek oluyor. Benim de inanılmaz böcek fobim var. Gördüğüm an istemsiz çığlık atıp ağlıyorum o gün uyuyamıyorum filan o derece. Yani evin sıkça ilaçlanması gerekiyor:( Ama bu şapşiri kedim de her deliğe girip çıkıp yalanıyo:( Napcağımı bilemiyorum:(
  Bi sorum daha olucak. Sahiplendiğimiz kişi antiparaziter uygulamasını damla ya da hap olarak yaptırı dedi ama dün veteriner onlar etkisiz en iyisi iğne dedi. Siz iranınıza hangisini yaptırıyorsunuz?
  Bir de iran olan totosunu temizleyebiliyo mu? Bizimki hem tüylü hem kilolu oraya yetişemiyo sanırım. Dalin bebek ıslak mendiliyle silsem mi her gün?

  Cevapla
 45. Bilgi leriz için teşekkürler bende kedi bakıyorum o benim oğlum onu çoooook seviyorum kedi bakiminda temizlik önemli inanın evim misler gibi biraz fedakarlık.kuzumun sevgi si mutlulugu herşeye değer

  Cevapla
 46. merhaba size birşey soracktım,benim bir tane van kedim var kendisi daha dün geldi ama çok korkuyor sürekli birşeylerin altına giriyor onu sakinleştirmek kendime çekmek için ne yapabilirim.

  Cevapla
  • Öncelikle evde altına girip sıkışıp kalacağı girip de çıkamayacağı kendine zarar vereceği bölgeler varsa tespit edin ve o bölgeleri tıkayın bir şekilde giremeyeceği hale getirin. ASma bu demek değil ki kaçış alanı hiç kalmasın tam tersine kendini güvende hissedebileceği istediğinde kaçıp saklanabileceği güvenli alanlar mutlaka olmalı yoksa çok strese girer. Zamanla eve ve size alıştıkça saklanmayacak ortaya çıkacak ve akabinde de yanınıza gelecektir. Asla zorlamayın asla saklandığı yerden çıkartmayın zorla birşeyler yaptırmayın zorla sevmeyin bırakın kendi haline.. Kendini rahat hissettiğinde çıkacaktır o doğru zamanı kendi tayin edecektir size de gerekli önlemleri almanın haricinde sadece beklemek düşüyor. En fazla bir kedi oltası birkaç kedi oyuncağı alıp onu saklandığı yere yakın oturarak oynatmaya çalışabilirsiniz ama çok da zorlamayın oynamıyorsa da bırakın sadece her gün deneyin ayrıca yine saklandığı yerin biraz gerisinde oturarak eğilip arada göz teması kurarak ona göz kırparak tatlı tatlı yumuşak tonda konuşabilirsiniz mesela ona bugün neler yaptığınızı anlatın sevin sözlerle… Bu da çok işe yarayacaktır ortaya çıkınca da hemen üzerine atlamayın kucağınıza falan almaya çalışmayın bırakın o gelsin size…

   Cevapla
 47. İyi günler. Şu an tam altı aylık olmuş bir canımız var evde. Kardeşim ve ben okula anne baba ise işe gidiyor haftaiçi. Lakin hergün ama hergün evde yalnız kalırken iyi mi vs diye düşünmekten usandık. Mesela daha biraz önce ben evden çıkınca miyavladı, resmen yüreğim burkuldu. Sizce ikinci bir yavru sahiplenmek iyi olur mu napmak gerekir biraz yardım edebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Selam evet ikinci bir kedi fikri her zaman benim desteklediğim bir fikirdir. İki kedi her zaman idealdir hem sizinle hem birbirleri ile oynar ve arkadaşlık ederler hem de sizin bir yere giderken vicdanınızın bir nebze de olsa rahat eder ne de olsa arkadaşı var yanında diye.. İki kedi bakmanın tek kedi bakmaktan farkı pek yok daha zor değil yani sadece veteriner masrafları çarpı iki ve mama elbette bütçemiz el veriyor derseniz kesinlikle bir arkadaş daha gelsin sizin eve derim. Yeni kedinizi eve getirince önce bir iki hafta kadar bir odada kapalı yaşatın bu arada evdeki eski kediniz ve odadaki yeni kedi bir süreç dahilinde birbirlerine alışmalarını sağlayın birden bire burun buruna serbest kalmamalılar yani… Bu konuda kısaca yardımcı oalcak o süreçte neler yapılması gerektiğini anlatan bir video olarak şuna göz atabilirsin: https://www.youtube.com/watch?v=LCwR7sP05To

   Cevapla
 48. Merhaba , 6 aylık erkek iran kedisi sahiplendim. Şimdi 6 kişilik bir aile olduk ama oğlumuzla ilgili birkaç problemimiz var. Öncelikle önceki ailesi onu doğru düzgün taramamıs. Yani t ararken durmuyor.Aynı zamanda gözünü temizlerken de durmuyor. Nasıl alışma sini saglariz? Bide önceki evinde mutfak dahil her yere girebiliyormus. Şimdi bazı odalara ve mutfağa girmesini engelleyemiyoruz. Kapı kapalı tutuluyor ama açılır açılmaz giriyor. Ne yapmalıyız?

  Cevapla
  • Selamlar, kediler genel olarak taranmaktan ve gözlerinin silinmesinden pek haz etmezler 🙂 Bunlara bebekken alıştırılmış kedi sayısı bir elin parmalalrını geçmez, ki bu kediler de bu duruma bence kendi ekstra munis ve izin verici kişilik özlelikleri gereği alışmışlardır yoksa bir insan tarafından başarı ile alıştırıldıklarından değil 🙂 İnsan bebekler de tıpkı böyledir ben de oğlumun saçlarını tararken gözünden veya burnunda birşey varsa silmeye çalışırken epey zorlanıyorum sevmiyor çünküğ kediler ve bebekler çoğu konuda hemen hemen aynılar 🙂 Eee ne olacak taramayacak mıyız derseniz? Seveceği doğru fırçayı bulduğunuzda taranmaktan zevk almaya başladığında bunu bir oyun gibi düşünüp taranmayı seçip isteyebilir. Ben de yıllarca iran kedim Cocoyu zorla taramaya çalışırdım sonra tesadüfen kendi saçım için bir fırça almıştım fırçayı yatağın üzerinde unutmuşum bir gün bu da gelmiş gitmiş sürünmüş kendi kendine fırçayla taranmaya çalışmış artık fırçadaki garip plastik koku mu hoşuna gidiyor fırçanın top top uçlarının dokunuşunu bu sevdi ne olduysa o gün bu gündür fırçayı elime alıyorum mırrlayarak üzerime koşuyor 🙂 Fırçanın tipini merak ederseniz şöyle birşey: http://www.kozmetikcim.com/images/Products/p_4081_b.jpg
   Bu tip bir fırça ile önce yavaşça sever gibi oyun gibi taramaya alıştırmayı deneyebilirsiniz işin bir zorlama acı verici bir şey olmadığını anlayınca rahatlayıp kabullenebilir belki. Ama tüylerdeki kıtıkları açmak için zaman zaman ince ve sık metal uçlu kedi kıtık açıcı tarağı gibi şeyler de kullanmak gerekiyor eğer uuzn tüylü ve tüyleri düğüm olan bir kedi ise onu hiçbir türlü sevmiyorlar çünkü canları acıyor tararken o düğümleri açarken tüyleri çekiliyor kötü bir deneyim oluyor sonuçta onu genellikle zorda kaldıkça ben de hala zorla yapıyorum çok düğümse ve kesilebiliyorsa yuvarlak uçlu tehlikesiz bir makasla düğümleri taramadan kesiyorum bazen. Gözleri de nazikçe temizlmeye gayret edin genellikle uykulu iken daha az tepki verebilirler. Evin kapalı odalarına gelince, evet tüm kediler kapalı kapılara adeta alerjiktirler hiç sevmezler, ve evde mümkün olduğunca engelenmemeli kediler diye düşünüyorum orası onun da evi olmalı ve kediler çok alancı varlıklardır o evin her karışını kendisnin oalrak kabullenecektir ve kabullenmelidir ve erişimi olmalıdır bunu isteyecektir. Ancak bazı sınırlar koymak istiyorsanız bunu minimumda yapmalısınız hem odalara hem mutfağa girişin yasak olması evinizin büyüklüğü nedir bilimyorum ama onun için iyi bir düzen sayılmaz. Kedi besliyorsanız odalara neden girişi yasak? En güzel şey bir kediye sarılıp uyumak değil midir? Ben de sınır koyuyorum örnek vermek gerekirse banyonun kapısı sürekli kapalı durur bizde, eve ilk geldikleri andan beri öyleydi ve hep öyle kaldı çünkü banyo hijyenik bir yer değil ve deterjanlar orada duruyor yalayabilir zehirlenebilir ne kadar muhafazalı bir kapta olsalar dahi… Bu kesin sınırımız banyo yok ama bir misafir gelsin banyonun kapısını kapamayı unutup çıksın bizimkiler de hemen banyoya damlarlar 🙂 Neyi engellerseniz kıymete biner çünkü…Mutfak için de bizim düzen şöyle ben mutfaktayken iizn var girebilirler zaten ben de orada olduğumdan tezgahlara falan çıkamazlar kontrol edebilirim onları ki mutfakta beni izlemeyi bazen yemek yaparken bir iki ödül kapmayı severler… Ancak ben mutfaktan çıkarken onları da çıkarıtırm ve kapısını kapatırım. Zamanla alıştılar bu düzene hiç sokmamak gibi bir sert kural olmadığı için itiraz da etmediler.. Arada girmeleri çok normal bence.. Odalara gelince başka hiç bir yeri yasaklamadım kedilerime bebek odamız da dahil olmak üzere ve size de bunu öneriyorum onlar da ailenin bir ferdi oraya girsin bu odaya girmesin demek eğer onların sağlığını korumak amacı taşımıyorsa bence gereksiz. Minik bir çocuğunuz olsa evi onun için de böyle sınırlandırabilir miydinmiz? Veya ne kadar sınırlandırabilirdiniz bunu düşünüp kedilere de aynı oranda adil davranmanızı önerebilirim. Kedinizle ve geniş ailenizle mutlu ve uzun bir ömür dilerim ♥

   Cevapla
 49. Meltem Abla benim 2-3 aylık sarman kedim var. (Çok geniş olan) apartmanda oturuyoruz. Annem kedimin ev içinde dolaşmasına izin vermiyor. Ben de bu yüzden her okuldan döndüğümde onu yarım saat dışarıda gezdiriyorum. Olu mu ???????????

  Cevapla
 50. Keske benim de kedim sizler gibi yasasa hergun agliyorum ne yazik ki onu daha bebek ken kucagima almistim pisimi . Suan mezarda . Onu cok seviyorum geldigi tarih 22 eylul2015 oldugu tarih 14 subat 2016 sizlere hepinize iyi gunler

  Cevapla
 51. Ben de şu sıralar kedi almak istiyorum. Bana arkadaş olabileceğini düşünüyorum. Evde çok sık vakit geçiren biriyim zaten. Ailemi de ikna edebilirim, onda da sorun yok. Tek sorun evimizin biraz küçük olması. Acaba evde sıkılır mı diye düşünüyorum. Sıkılır mı gerçekten? Cevaplarsan çok sevinirim. Onun dışında kediyle sık sık ilgilenebilirim. Tek problem ev sanırım.

  Cevapla
 52. Türkan sultan

  merhaba bu blogu bugün keşfettim, ben sokaktan 4 aylık dişi kedi aldım 1 ay besledim sonra dışarda kucağımdan korkup kaçtı 1 hafta aradım sonunda geldi aldım eve tekrar zayıflamış korkmuştu besledik yıkadık veterinere götürdüm anlattım durumu hiç aşısı yok dedim kilosu 2 kg cıktı, iç parazit hapı verdi dış parazit yok temiz sonra yaparız dedi, dışkısını kontrol edin parazit görürseniz 3 gün daha hap vericez gelmeden arayın dediler, hapı içtiği akşam uyudu halsizdi poposudan kokulu leke geldi , veterineri aradım temiz çıktı dedim tamam haftaya aşıya getirin dedi, hapı 1 kere içti acaba devam etsek dökülürmüydü parazit, proline mama almıştım ciğer tavuk haşlaması yapıyodum, mamasını tavuk suyuyla ıslattım hatta az bişey sarımsakla haşladım, suyuna elma sirkesi damlattım iştahla yedi suyu içti yalandı bol bol, az önce royal canin kitten 36 sipariş ettim, kedimi sağlıklı beslemek istiyorum bir de 1 hafta sokaktayken çiftleşmiş oalbilirmiş, veteriner kontrol edin hamile olabilr dedi, şimdi keyfi yerinde koşturuyor

  Cevapla
 53. Merhaba, kedi sinekliği ile ilgili önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.Malûm önümüz yaz biz kedi anneleri şimdiden düzenlemelere başlamalıyız. Ilk kez bahçe siz bir evde kedim var ve bu beni çok endişelendiriyor. Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  Cevapla
  • Merhaba ben giriş katta oturuyorum mesela şuan o yüzden evden kaçmamaları için çok dikkat etmek durumunda hissediyorum kendimi birkaç sene öncesinde ise 5. katta oturuyordum o noktada da camdan veya balkondan aşağıya düşmemeleri için kendimi sorumluluk altında hissediyordum çünkü hakikaten de kedinin aşağıya düşmesi veya kaçması bu olaylar büyük bir ölçüde sahibinin sorumluluğunda önlem alınması gereken noktalar. Elbette her önleme karşı bazen hiç bir şey yeterli olmuyor o hadiselere de kader denebilir…Ben bütün evin camlarına tel sineklik taktırdım telsiz hiç bir cam yok ve benim kedilerim çok uslu ve sakin olduklarından tel onları tutmaya yetti hiç teli tırnaklamaya veya açmaya nasıl açılır araştırmaya dahi çalışmadılar 🙂 Böyle yazınca şüpheye düştüm IQ ları mı düşük acaba :)))) Kedi milletinin geneli çok meraklı ve haşarıdır ama benimkiler iyi bir örnek değil maalesef… Eşimin kızkardeşinin kedileri hayli cevvaldi, onlara standart tel yetmemiş hemen parçalanmıştı, sabit çelik tel taktırmışlardı o uzun süre gitmişti sanırım ama sonunda güç bela da olsa onu bile yırtmıştı kedileri… ama sabit yani açılıp kapanmayan çelik tel iyi bir uygulama bence kedisi hareketli ve yaramaz olanlar için…Balkonlarımı ise hep kapattım kapalı balkon yaptım ama ön yüzü neresi ise oraya 2 dev camdan oluşan sürgülü camlar yaptırdım iki yana açıyorum açık kısımda da dev bir pimapen sineklik var camları açınca sanki açık balkon gibi oluyor ama emniyetlisi 😉 Açık balkonlar bana çok tehlikeli geliyor hiç bir şekilde bir önlemin yeterli gelebileceğini düşünmüyorum….

   Cevapla
 54. Mrblar kedi filesi kus filesi ve guvenlik file montaji yapiyoruz. 2 yil garantili veriyoruz ve ucretsiz tadilatini yapiyoruz. Ve bunun sayesinde evcil hayvanlarimiz rahatlikla evimizde ve balkonumuzda geze biliyorlar. Muracar arif unal 05464121108. 546.412.11.08. Umarım yardımcı olabilmişimdir bir hayvan sever olarak.

  Cevapla
 55. Mehaba, ilgiyle takip ediyorum sizi. İki tane sorum olacak. Cevaplarsanız çok sevinirim… Yaklaşık dört hafta önce kedimizi Fip hastalığından dolayı malesef kaybettik..günlerce ağladım, başka kedilere bakınca bile hala gözlerim doluyor :,( yine de kedi sevgim o kadar çok ki herşeye rağmen tekrar sahiplenmek istediğime karar verdim. Tabi yeni kedimize önceki prensesimizin hastalığının bulaşması ihtimali beni düşündürüyor. Eşyalarını yıkadım arıttım ama emin olamıyorum. Bu hastalık ile ilgili araştırma yaptım ve kesin olarak nasıl bulaştığını anlayamadım. Acaba belli bir süre daha mı beklesem sahiplenmeden önce? Diğer sorum da ileride bir yerine iki kedi almak ile ilgili. Gündüzleri biz yokken canı sıkılmasın diye iki tane kedi almak istiyorum. Önce bir dişi ve bir erkek diye düşündüm, hem de anne baba olurlar. Minik yavrularımız olur, evimize neşe gelir diye düşünüyorum. Ama evdekiler erkek kedinin koku bırakacağını, bu nedenle iki dişi almamı söylüyor. İleride kızgınlıkta sokağa salarsam çiftleşebileceklerini iddia ediyorlar. Ama sokakta hastalanırlar diye çok korkuyorum. Evde eşi olan erkek nasıl olsa eşi var diye koku bırakmaz şeklinde bir tezim var. Sizce ne kadar doğru? Yoksa iki kedi mi sahiplensem? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Selam öncelikle başın sağolsun…Bence eşyaları eğer çok vazgeçilemeyecek şeyler değilse at, yeni kedilerine yenilerini alırsın… çünkü mikrop değil ki bu yıkayınca ölsün virüs yani ve nasıl temizlenir yok edilir aslında bir veterinerden tavsiye almalısın bence ben bilemedim açıkçası ama ben olsam kullanmazdım ne olur ne olmaz yani…özellikle yattığı yatağı ve mama kaplarını kesişnlikle kullanmazdım…tuvalet kabını da.. zaten geriye ne kaldı…tezine gelince bence yanlış… çok insanca ve romantik düşünüyorsun kedi dünyası öyle değil maalesef 🙂 erkek ve dişi alsan evet yavruları olur ama sanıyo musun ki bir kere çiftleşince durulacaklar? daha dişi olan hamile iken erkek yeniden ve yeniden ve yeniden çiftleşmeler yaşamak isteyecek.. hatta bu nedenle dişiye musallat oalbilir ve o da hamile olacağından kendine yaklaştırmaz hırçın davranır araları bozulur… bence bir erkek ve bir dişi olabilecek en kötü ikili evde.. ayrıca onca yavruyu ne yapacaksın hepsine ayrı ayrı gözü gibi bakabilecek evler bulabilecek misin? Bunca zavallı yuva arayan biçare sokak hayvanı bekler dururken evdekileri üretmek iyi bir fikir değil bence…evde hamile bir kedinin olması ve bebeklerin doğması harika bir olay… ama dediğim gibi o yavrular henüz daha bakıma muhtaçken 2 aylıkken anneleri yine çiftleşir… insan gibi düşünme yani.. baba sürekli çiftleşmek ister bu durum hem dişiye hem yavrulara çok fazla rahatsızlık ve olumsuzluk yaratır… öyle azgın bir erkek kedi bebekleri boğup öldürebilir bile.. kötü niyetten değil elbette insanca düşünmemeliyiz yine içgüdüsel olarak dişi yavrularını kaybetsin yine yavrulama ihtiyacı doğsun diye…bu fikirleri tamamen es geç bence… 2 dişi alman en iyisi olabilir ben hep 2 dişi baktım hiç sorun çıkmıyor…erkek kediler evet bu bir gerçek kızgınlık dönemlerinde veya evde egemen olmak istedişklerinde veya egemenliklerini alanlarını tehdit altında hissettiklerinde çiş yapıyorlar sağa sola bunda amaç kokularını bırakmak ve alanı sahiplenmmek…doğaları bu erkekler yani.. o nedenle önermem ben açıkçasıı.. erkek kedi alanlara da ilk kzıgınlığın ardından hemen acele ile kısırlaştırmalarını öneriyorum ki işeme bir davranış problemine alışkanlığa dönüşmesin…her halükarda ne cinsiyette olursa olsunlar kedilerini kısırlaştırmanı öneririm birçok hastalıktan korunmaları ve ev yaşamına adapte olmaları davranış problkemleri edinmemeleri açısından kısırlaştırmanın yararı büyük bu konuda uzun bir yazım var sitenin arama kısmına kısırlaştırma yazıp bulabilir ve okuyabilirsin…sokağa salmak gibi saçma bir öneriyi duymamış olayım çiftleşsinler diye? asla yapılmaz… Özetle evet mutlaka 2 kedi sahiplenmeni öneririm birbirlerine arkadaş olmaları çok iyi birşey insan dostlarının yanı sıra…

   Cevapla
 56. Bisey sormak istiyorum . Benim 2 kedim var ve bugun ikisinide tras ettirdim . Anestezi ile yapildi. Suan birbirlerine hirlayip bagiriyor ya da çizik atiyorlar . Nedeni nedir ? Ve çozumu ne olabilir ? Ikiside ayni yerde yatiyorlar ayirmalimiyim yerlerini ?
  Simdiden tesekkurler…

  Cevapla
  • Şuan birbirlerinin üzerinden yabancı kokular alıyorlar veteriner kokusu oradaki traş aletlerinin kokusu ilaçların kokusu vs gibi… Bu da onların kafasını karıştırıyor ve hiç hoşlarına gitmiyor bu nedenle bu durum oluşuyor benimkiler de eskiden veterinerde traş ettiriyorken aynı durumu yaşarlardı..zamanla geçer merak etmeyin ve karışmayın da ciddi bir kavga yoksa aralarında sadece pıhhlamalar ve gerginlik vardır çok sorun değil zamanla o kokular geçecek 1 haftaya düzelirler tamamen… bu durum aynen biri evde kalıp diğeri hastalanıp da veterinere gidince bir işlem vs yapıldığında da olur…aynı sebepten…önerim kedilerinizi sık sık anestezi ile traş ettirmeyin.. anestezi ciddi bir şeydir ve her zaman uyanamama riskleri vardır ne gerek var tüy gibi saçma birşey için ciddi bir işlem olmalarına? süper kedi ürünleri bölümünde sitenin bir makası tanıtmıştım adı scaredy cut kedileri evde kendiniz traş edebilirsiniz bu tip ürünlerle zaman ve emek harcanıyor evet hatta veterinerdeki traş akadar pürüzsüz bir görünüm de elde edilemeyebiliyor ama inanın bu travmalara ve anestezinin sağlık risklerine de bence hiç gerek yok…hele ki bi traş için yani…

   Cevapla
 57. merhaba benimde kedim var ancak sokakta onunla birlikte olamadığım için çok üzülüyorum. Annem de eve gelsin istiyor ancak cooooookk fazla tüy döktüğü için alamıyoruz. acaba bunun için bir ilaç var mı?

  Cevapla
 58. Mrb bende bir kedi sahibiyim bir sorum olacak aydınlatırsanız sevinirim benim kedim komşunun kedisini gördü bugece ve sürekli miyavlamaya başladı ve cıkarırsak hemen balkondan ona gidecegine eminiz 2 side erkek bu hep böylemi devam edecek tanıştırsak iyimi olur kötümü teşekkurler

  Cevapla
 59. Merhaba. Ben bugun Ponçik adını verdigim bir kedi edindim. Annesi doğumdan sonra ölmüs. 5 kardeşiyle kalmış. Kardeşlerin den 2si ölmüş. Birini de ben aldım bugün. Mama olayina karşıyım. Zaten aldigim kişi de hep süt ve yemekle beklemis. Balık et turu çok seviyor süte ekmek doğrayıp verdim bugün. Şimdilik taşıma çantasında tutuyorum çünkü kaçıyor. Karnı çok sis. Tuvaletini yapması için balkona bir kutuya Kum koyduk ve onu da oraya goturduk. Ama Tuvaletini yapmak yerine kumun üzerine yatmayi tercih etti. Bi süre yalnız bıraktık yinede yapmamış. Korkuyorum birsey olacak diye. Daha önce 5 kedimi vardi hiç böyle birşey olmamıştı. Birde eski yerinde dışarıya alışmış o yüzden mi acaba? Bizde balkonda bakacağız ama ilk günler içeride tutalım korkmasin dedik. Lütfen bir cevap verin zor durumdayım.

  Cevapla
  • Acilen veterinere götürün sindirim problemi yaşıyor büyük ihtimalle ve bebek kedilerde bu durum tehlikelidir çok. Ev yemekleri ile beslenmeyi ve balkonda kedi beslemeyi hiç doğru bulmuyorum belki de sindirim probleni verdiklerin yüzünden olmuştur ev yemekleri vererek bşr kedinin alması gereken vştamin mineral protein vs gibi oranları karşılayamazsın eksiklik durumunda da birçok hastalıklar oluşabilir. Kaliteli bir kuru mama artı destek olarak kedilere uygun hazırlanmış ev öğünlerinden oluşan bir beslenmeye geçmenizi öneririm bu konuda veterinerin de önerilerini alın lütfen belki özel kedi sütü desteği gerekir. Kışın balkonda ne yapacak kediniz düşündünüz mü en sağlıklısı gerekli aşı ve tedavilerini yaptırıp kısırlaştırıp eve almanız evde bakmanızdır bence.

   Cevapla
 60. Merhaba benim 2 aylık british shorthair yavru kedim var .eve geleli 3 gün oldu . Kedim biraz hareketli ve azıcıkta saldırgan . Yani bacaklarımıza atlayıp duruyor, ellerimizi ısırıyor . Aceba normalmi ?

  Cevapla
 61. Aynen benim işime çok yaradı tşk canisi

  Cevapla
 62. Merhaba ben yazınızı okudum ve çok begendim yer cümlesinde haklısınız.Benim iki izim var ve 3 gun önce bir kedi edindik 2 aylik henuz
  ben evimde temiz titiz biriyim kedimiz
  eğitimli evi hiç pisletmiyor ama benim sıkıntım ayaklarıyla kumun üzerinde gezip içeriye girmek istemesi kristal
  kum kullanıyoruz her seferinde kumun yzerindeki topaklari temizliyorum ama o kumları eseledigi için şanlı ayakları kirleniyornys gibi geliyor bana ve her seferinde islak mendille diliyorum simdievdeyim ilgileniyorum ama kısa bir süre sonra calisicam bu da beni huzursuz ediyor veteriner e geri vermek istiyorum ancak eşim ve kızlar çok seviyor bende Hayvan severim ama evde sorumluluk zor.lütfen bana yardımcı olun kedinin üzerine kumlardan idrar bulasirmi koltuklarda gezmesine çok izliyorum çünkü.sayfanizda yazarsanız sevinirim.

  Cevapla
  • Bu anlattıklarının sorun yaratacağını hiç düşünmüyorum bence hijyen açısından bşraz rahatla bu kadar düşünme bak benim iki kedim var hamile de kaldım yeni doğum da yaptum hatta şuan bir buçuk yaşında koşturan herşeyi ağzına götüren elleyen bir oğlum var hiç hijyen sıkıntısı yaşamadık hem çocuklar aşırı steril evlerde büyümemeli zaten bağışıklık kazanamıyor uzun vadede daha sağlıksız bireyler oluyorlar. Kristal kum kullanmanızı önermem çünkü kanserojen olduğu amerikada araştırmalarla kanıtlanmış bir belgeselde izlemiştim hem insan hem kedi için zararlı ayrıca kristal kum topaklaşmaz ki temizliği zordur koku hapsetne mekanizması iyi değildir en sağlıklısı hem sizin hem de kedin için ince taneli bentonit kum kullanmak önereceğim marka da tigerino topaklaşan ince taneli bentonit kumdur birçok türü var bu yazdığımı bulun alın zooplus adlı sitede satılıyor ben de oradan alışveriş yapıyorum. Koku ve toz sıfır bu kumda çok başarılı ama ince taneli olduğu için patileri ile eve yayılabilir ama bunu da kum kabının etrafına yaymak için ikiüç adet kedi kumu paspası alarak çözebilirsin bu paspaslar tırtıklı Özel bir yapıya sahiptir kumdan çıkan kedi paspasa basarsa kumlar paspasta kalır eve çok daha az yayılır. Bir de kedi kumunu her 15 günde bşr toptan değiştirmeni her gün ise muntazaman kumdaki kaka ve çişleri toplamanı öneririm bunları yaparsan hiç sorun olmaz rahat ol. Kedinin iç ve dış parazit tedavilerini ve aşılarını Düzenli yaptırıyorsan zaten kakasında bir hastalık parazit vs riski de yoktur.

   Cevapla
 63. Merhaba meltem abla,ben3 yasında tekir bir kedi sahiplendim daha önce sokakta kalmıs bir kedi. Önce eve almışlar benim kızımı 3 yıl bakmışlar ilk yıl kuduz ve karma asıları yaptırılmıs,gecen sene ise sadece kuduz asısı. Sonra sıkılınca sokağa bırakmışlar kedi 3 gun sokakta kalmıs bende dayanamadım bende aldım sahiplendim bugun senden ricam su cok küçük bir yerde yasıyorum Karamürsel diye belki duymussundur. İmkanlarım maddi manevi biraz kısıtlı ama elimden geleni sonuna kadar yaparım. Bana kedime sırasıyla yaptırmam gereken Ası bilgisini verir misin yarın ic ve dış parazıt alıp yapıcam. Sonrasında neler yapmalıym bana hemen alıştı birlikte cok mutluyuz bir de sanırım biraz bitli:)) bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursan cok cok sevinirim 🙏🏻

  Cevapla
 64. minnak,minnoş,boncuk

  öncelikle cokkk guzel allah razı olsun …bir şey dicem dısari kedim yavrularından ayrı kaldı ve tuhaf davranmaya başladı

  Cevapla
 65. İyi günler yazılarınızı okudum ama birşey danışmak istiyorum.Bende kedileri çok seviyorum ama annemden dolayı alamıyorum.Şimdi arkadaşımda kedileri çok seviyordu doğum gününde kendisi kedi istedi ona alıcaz şimdi fakat 1 hafta bende kalması gerek arkadaşım şehir dışında annemden dolayı eve de alamıyorum.Bizim evimizin altında boş bir oda var hava alan acaba 1 hafta orada kedi yaşar mı biliyorum çok sağlıksız ama elimden başka birşey gelmiyor yinede size danışmak istedim.Ben bütün gün yanında durmayı planlıyorum fakat yatmaya eve gelicem sizce böyle olur mu yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 66. kedim kaybolalı 3 hafta oldu her yerde aradım her gün bina çevresine baktım.Balkondan biz yokken kaçmış.ilan astım mahalledekiler ya da çöpçü toplamış.Ne yapabilirim.Çok merak ediyorum kedimi. Bir de ve yeni taşınmıştık daha etrafı bilmiyordu.

  Cevapla
 67. Merhaba benim bir kedim var adı narin 5 aylıkken evimize geldi ve yaklaşık 1 yıldır yanimizda. İlk baslarda kapiyi açık görüp kaçmaya çalıştığında izin vermiyodumm. Fakat bir gün kolay bir şekilde kaçtı yalniz kedim bir kaç saat sonra yeniden merdivenleri geri çıkıp geliyor. Yani sokakda dolaşmasını engelleyecek hiç bir şey yok..su anda ise yaklaşık 10 gündür köyde birlik de duruyoruz burada dedemlerin yanında bırakmak istiyorum fakat kedim sevgi kedisi yani sevilmediği zaman üzülen bir kedi yalniz burda da iyi gibi onun için nasıl karar vericem çok kararsizim. Açıkçası onu bırakmak istemiyorum ama onun için iyi bir karar vermek de istiyorum sonuç olarak kafam çok karışık bir tavsiyede bulunursanız sevinirim.

  Cevapla
 68. Selam arkadaşlar 12 yaşında fıstık isminde bir kedim var Son bir haftadır yemeden içmeden kesildi çok seçerek yiyor ve hiç bir hastalığı yokken köşe bucak kaçar oldu önceleri tepemizden ayrılmayan 🙂 şimdi bizden uzajlasiyor bunun bir sebebi olduğunu bilen varsa bana yardımcı olursa sevinirim

  Cevapla
 69. Merhaba lütfen baba yardim edin .
  Benim bir Bkh britische kurz Haar cok güzel bir Kedim var .
  Kedimi inanilmaz cok seviyorum onu öpmeye doyamijorum Benim evim Bahceli Kedim istedigi gibi Eve gire biliyor ve Bahceye cika biliyor Terasimin kapisi 24 sat acik ama cok düsünüyorum acaba Kedim cok mu yanliz ona bir arkadas lazimi diye düsünüp durujor um.
  Lütfen bana bir tavsiye de bulunun. Bunlari yazarken canimin ici yanimda oturujor ve bana o kocam an gözlerine bakiyor bende ona her baktigimda icim eriyor.
  Tü dökmeye de basladi Mamasini deyistirdim en kaliteli Mamalari aliyorum kisirlastirdimda ay da 1 kere yikiyorum tertemiz inanilmaz temiz bir kedi mis gibi kokuyor.
  Kedimi birakamadigim icin Esimi ve kizim izine gönderdim Kedimi birakmak istemedim kimseye

  Cevapla
  • Kihayko gönüllüsü

   Kediler kendilerinin temizleyemediği bir kirlilik(ör.zift bulaşması) ya da ilaçlı şampuanlanmayı gerektiren bir hastalık olmadığı durumda yıkanmaması gereken, kendiliğinden zaten “tertemiz” olan hayvanlardır. Yıkayarak “canınızın içi”ne hem eziyet ediyorsunuz hem de deri bütünlüğünü bozarak deri hastalıklarına yakalanma riskini arttırıyorsunuz bilginize..
   Ayrıca eğer bahçeniz yüksek duvarlarla örülü ve kapalı bir alan değilse ev kedinizi dışarı çıkarmak, birçok riske yol açmaktadır

   Cevapla
 70. Kesinlikle koku yapıyor evde. Sadece alışanlar o kokuyu farketmiyor artık. Ben kedileri çok severim ama eşim hiç sevmiyor malesef. Çok istedim bi kedi sahiplenmek ama eşimden dolayı olmadı. Geçen Bayram’da babamın evinin bahçesinde bi yavru buldum annesi terketmiş belki sadece 1 haftalık. Sokakta kalsa ölecekti eminim çünkü bulduğumda çok aç ve zayıftı. Eşimi ikna ettim biraz büyüyene kadar bakalım sonra gene salarız sokağa dedik aldık eve. Aptamil yeni doğan önerdi veteriner onunla besliyorum tam 1 hafta oldu. Kumuna yapıyor ama bütün gün evin içinde dolaştığı için her tarafa seriyor kumu, geçenlerde salona işedi hiç yapmazdı. Biraz üzüldüm açıkcası eşimde sinirlendi tabi. İnternette okumuştum bazıları koku yapıyor diyordu bazıları yapmıyor diyordu ama kendim test ettim ve kesinlikle evin için bi koku yaptığı kesin. Şuan ne yapacağımıda bilmiyorum açıkcası zor bi durumun içindeyim keşke almasaydım diyorum bir taraftan. Bıraksam hayatta kalamaz halen ben besliyorum. Zor olduğu kesin. Etrafımda kimse istemiyor bende napacağımı bilmiyorum.

  Cevapla
  • Kihayko gönüllüsü

   Yazış şeklinizden kediye çoktan yol verdiğinizi anlıyorum ölmesin diye beslemişsiniz zaten sizden başka kimse de istemiyormuş..Sizin gibi daha iki aylık kedi için “kokuyor” “kumu eve dağılıyor” “salonuma işedi” “kocamı sinirlendirdi” bıdı bıdısı yapan sözde hayvanseverlerin kedi almasına sonuna kadar karşıyım. Bu yorumu okuyup aa kokuyormuş diyecekler için ben doğruları yazayım istedim.

   Kedi bir haftalık değildi muhtemelen buradan çok bilgi sahibi olmadığınız belli oluyor zaten. Kedi kendi yürüyüp kaybolacak kadar + kendi çişini kuma yapacak kadar büyümüş 1 haftalık kedi kendi başına tuvalete çıkmayı bırakın kafasını yerden zor kaldırır..

   “Kokar” yanlışınıza gelince(kedi sağlıklıysa), eğer kumunuzu doğru seçerseniz evdeki kedi kokusunu anca köpekler anlar ,hiçbir insan evdeki kedi kokusunu alamaz. Silika kumlar çişi absorbe ettikleri için bir çeşit kokuya sebebiyet verebiliyor. Bentonit kumlar ise markasına göre kokuya sebebiyet verebiliyor. İyi topaklanan bentonit kumlarda, topaklar düzenli olarak temizlendiğinde kumda hiçbir koku olmaz hatta bazıları bebek pudrası kokuludur çok hoş bir koku verir. Ha kedinin ayağında kum eve seriliyormuş özellikle ince taneli kumlar dağılabiliyor bunlar için altına paspas konabilir, iri taneli kum kullanılabilir son tercih kapalı tuvalete geçilebilir..

   He salona işemiş, kumunuz silika ise silika kumlar çok iri ve sert taneli olduğu için o kadar küçük kedilerin ayaklarına batıp acıtıyor olabilirler,kumu temizlenmemiş kirli kalmış olabilir ya da kum kabı belki ona göre çok yüksek kalmış olabilir, kumunun yerinde onu rahatsız eden bir şey olabilir daha kötüsü kedi hasta olabilir..

   Kedi almak bazılarına göre eve eşya almaya benzeyebilir, onu bir biblo gibi güzel duracak, sizi mutlu edecek, gözünüze güzel görünecek hatta size itaat edecek bir şey gibi görüyor olabilirsiniz ancak bir hayvan sahiplenmek evlatlık bir çocuk almak gibidir, sorumluluğu büyüktür. Evinizdeki bireylerin ihtiyaçlarına ne kadar önem verip karşılıyorsanız, bir hayvanı eve aldığınızda da aynısını yapmak zorundasınızdır. Yapamacaksanız almayın. Yardımcı olmak istiyorsanız, geçici ev olun, hayvan koruma derneklerine ulaşıp yardım isteyin; alıp 1-2 ay bakıp olmadı git sokakta yaşa, zaten kedisin yaşarsın deyip sokağa atmak daha zalim bir şey.

   Cevapla
  • Kihayko gönüllüsü

   Ha bir de anlamadığım birşey var. Evinde kedi besleyenlerin burunları çürüyüp düşüyor falan mı sanıyorsunuz? Siz düzgün bakamadınız diye bakanları böyle komik genellemelere dahil etmeyin.. Alışanlar kokuyu almıyormuş 🙂 Komediye gel.. Burnumuz gayet işlevini görüyor ve gayet de güzel koku alıyor. Koku almıyoruz çünkü olmuyor. Şimdi siz bana da inanmazsınız,sizin gibi düşünüp evime gelenlerden çok sık duyduğum bir cümle “evde hiç koku yok sanki kedi yokmuş gibi” “Tuvaleti uzakta herhalde hiç koku yok” (hemen karşı odada kapısı da sonuna kadar açık) Kedim de inanmazsınız mis gibi kokar..

   Cevapla
 71. Kilic sibel

  Çok güzel ictenlikle yazmıssınız benimde bebek iran kedim ve normal kedim var ikisi cok iyi anlaşıyorlar ve inanın çocuklarimla aynı ilgiyi veriyorum hele dışarıdan eve girince kapının önünde beklemeleri beni rest ediyor heycanla eve giriyoruz ve hemen kucagımıza alıyoruz bence yaşamakla anlatılir bakmayanlar bilmiyenler farkli görütorlar düzenli bakındıgında temizlikte hic sorun yaşamıyoruz

  Cevapla
 72. Yeşim ışık

  Yaa bende 3 aylık bir kedi aldım ve onu bazen kapalı kilere koyuyorum çünkü dışardayken aklım kalıyo koca evde başına bişi gelir diye. Anlamıyo bisileri çekiştiriyo olmucak yerlere giriyo korkuyorum o yüzden. Vicdanımda rahatsız ama başka çarem yok. Acaba piskolojisi etkileniyomudur 😔😔

  Cevapla
  • yani kapalı kiler deyince pek iç açıcı gelmedi tabii, elbette etkileniyordur..Hepimiz bebek kedi bakmışızdır burda … Evet çok çılgın olabiliyorlar… Haklısın başına bir şey gelir diye endişelenmekte ama kiler yerine evindeki bir odayı ona göre tehlikelerden arındırıp en azından bir odada kısa süreli olarak tutabilirsin… Kiler deyince karanlık sıkıcı izbelik bir yer anlıyor insan.. Öyle değil ise bilemem tabi…Ama oturma odasında onun güvenliği için tüm tedbirleri alıp bir kedi tırmalama ünitesi birkaç oyuncak bir rahat kedi yatağı maması suyu ve odanın öbür köşesinde de tuvaleti oalcak şekilde birkaç saat yalnız kalabilir elbette… Psikolojisinin etkilenip etkilenmemesi açıkçası kapalı tuttuğun alanında ona ne derece hitap edip etmeyeceği ile de alakalı…

   Cevapla
 73. sokakatan bir kedi buldum ve eve aldım. bu olay dün gerceklesti. kedi harket etmiyor pek bişey yemiyor ne yapabilirim bilmiyorum. ayrıca hiç bir aşısını da yapmadık acaba bir hastalık vs başka bisey söz konusumu teşekkürler

  Cevapla
  • umarım veterinere götürmüşsünüzdür vakit kaybetmeden uzaktan bir şey demek zor elbette hastalık olabilir ama bu sizin için bir sorun teşkil etmez insana geçmez ama evde başka kedi varsa ayrı tutun bir süre veterinerin söylediklerini duyana kadar bence.

   Cevapla
 74. Merhaba. Tanıdığım birinin apartmanının önünde bir kedi evden atılmış durumda aldım sevdim kucağıma yattı falan filan başka kedileri yaklaştırmadı bile, yaklaştırmadı ama diğer türlüde onlardan korkuyor aralarına girmiyor. Bir süre sonra indirdim kucağımdan ve bacağımı ısırdı oturdum kucağıma geldi yanağımı ısırdı sonra döndü döndü kucağıma yattı. Isırmasının sebebi ne acaba? Şimdiden teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Kedi hem evden atıldığı için hem de sokaktaki alışkın olmadığı hareketli ortam ve diğer kediler yüzünden aşırı stresli olmalı büyük travma yaşamıştır tahminen.. Böyle tutarsız davranması bence durumuna göre normal artı olarak siz onun tanımadığı biri olarak gidip onunla o zor şartlarda stresliyken samimi olmuş sevmişsiniz size kendini sevgi ihtiyacından sevdirmiş olabilir ama yine de yabancılamıştır mutlaka… Sadece tahminler yapıyorum elbette bu davranışın pek çok sebebi olabilir belki de sevip bırakacağınızı anlamıştır onu oradan kurtarmadığınız için kızmış da olabilir..

   Cevapla
 75. Ne kadar güzel anlatilmis tebrik ederim .
  Benim de bir dünya lar güzeli bir Bkh kedicigim war cocugum gibi seviyorum .
  Yaziyi yazanda Arkadasarkadasa cok Tesekürederim Ellerinize, Gönlünüze ,salik
  Allah sisin gibi Hayvan severleri korusun

  Cevapla
 76. Efendim canımızdan çok sevdiğimiz kedimizi iyi düşünmeden hesaplamadan kayseri kedi bakımevine verdik iki hafta önce ,çok pişman olduk.Sekiz aylık kesimizi kısırlaştırıp sokağa bırakılmak üzere,bizim pişman olup kahrolduğumuzu bile bile ,onu başkası adına almak istediğimizi bile bile,hile yapıyoruz zannedip ,bize haber vermeden bırakmışlar.
  O can şimdi soğukta ,aç susuz korkarak ölür.Bu nasıl sorumluluk ?Nasıl hayvan sevgisi?nasıl anlayış.?Oğlumla birlikte hergün olmas iki günde bir ve bazen günde üç defa görmeye gittik ama ona rağmen ve sekiz aydır evde büyümesine rağmen,balıkmamamsı ve hazır mama ile onu sokağa bırakmışlar.Rica ettik nereye bırakıldı diye semtini söylesiler bulamasınlar diye.
  Bu resmen bir skandal.Sekiz aylık bir kediye bu soğukta böyle yapılması çok yanlış.
  Biz yinede arıyoruz Talas tarafında.Maalesef bulamadık.Kayseri Talas büyük bir yer.Ümidimiz bitmedi çünki onu Fıstık ı çok seviyoruz ve hata yaptık pişmanız ama böyle olmamalıydı.

  Cevapla
 77. Merhabalar Meltem hanım . Sırf size teşekkür etmek için yorum yapmak geldi içimden. O kadar tecrübeli birisinizki , her şeyiyle insanları aydinlatiyorsunuz. Böyle bir site açıp bizleri aydinlattiginiz için sıkılmadan etmeden , her konuya yardımcı olduğunuz için ben ve sitedeki arkadaşlar adına sizlere çok çok teşekkür ediyorum. İyiki varsınız. Saygılarımla.. Elazığ’ dan herkese sevgiler..

  Cevapla
 78. Benim kedim vardı, biri dışarı atmış olmalı ki, kapıma geldi. Açtı belli. Doyurdum sevdim sonra çıkardım ama.o hep geri geldi. Bir iki derken bu hep böyle devam etti. Bizde sonunda onu almaya karar verdik. Bir iki hafta çok sevdik onu ve benimsedim. Sonra bir ara dışarı gittiğinde bütün gece gelmedi. Ertesi gün geldiğinde ise pire küpü olarak geldi.
  Ben de onu yıkadım. Buna alışık olmadığı için çok çırpındı.
  Sonra onu kurulayıp taradım.
  Ertesi gün hala kaşindigini hatta yattığı yerlerde pire düşürdüğünü gördüm.
  Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine sinek.ilaci sıktım üzerine. Bu da onu çok korkuttu.
  Elimden geldiği kadar kendisini yalamasina engel olmaya çalıştım.
  Yarım saat sonra dışarı çıkardım temiz hava alsın diye.
  3 gün oldu daha dönmedi.
  Ölmüş olma ihtimali beni çok üzüyor.
  İnşallah diyorum eski sahibi bulmuştur evine almıştır. Yada yıkanmak veya o ilacın kokusu onu korkutmuş olabilir mi?
  Zehirlenmiş olmasın diye dua ediyorum.
  bu konuda bilgisi olan var mı?

  Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Büyük ihtimalle zehirlenip ölmüştür size kızmak istemiyorum ama yani pes ne akla hizmet böyle bir şey yapmışsınız sağdduyunuz neredeydi o vakit? Hayvanlara zehirli olduğu yazıyor o ilaçların üzerinde…

   Cevapla
 79. Merhabalar.
  Ben ilk defa kedi besleyeceğim. Evde 2 yaşında bir kardeşim var ve biraz yaramaz. 2-3 aylık bir kedi sahipleneceğim cinsi Scottish Fold olacak büyük ihtimalle. Kedilerin küçük çocuklarla arası nasıl olur? Cinsinin özelliklerini araştırdım fakat her kedi aynı olmayabilir diye düşündüm. Kardeşim yaramaz olduğu için kediyi dürtüp rahatsız edebilir ve kedi zarar verebilir diye korkuyorum. Bilgileriniz doğrultusunda tavsiye verebilirseniz çok mutlu olurum :] Teşekkür ederim ♥

  Cevapla
  • Selam çok samimi bir biçimde konuşmak gerekirse bence bir kedi sahiplenmek için kardeşini birkaç yıl daha büyümesini beklemelisin. Benim de şuan tam 2 yaşında oğlum var evde de 2 kedimiz var malum… İnan bana halihazırda kedim hiç olmasaydı 2 yaşındaki oğlumu göz önüne alarak karar verecek olsaydım biraz büyüyene kadar bekler şuanda bir kedi getirmezdim eve… Çünkü doğdupundan beri kedileri görüyor olmasına rağmen 2 yaş çocukları hayvanlara karşı çok hoyrat, zarar verici, bıktırıcı ve onları korkutucu olabiliyorlar bu da çok doğal çünkü henüz 2 yaş çocuklarının akılları hiç başlarında değil anlayamıyorlar anlatsan bile kedilere nasıl davranılması gerektiğini… Hele ki benim kedilerimin biri 12 yaşında diğeri 6 yaşında kendilerini korumayı bilen kediler.. Onlar bile oğlumdan kaçıyorlar saklanıyorlar… Hayat kaliteleri düştü anlayacağın…Bir de kıskanıyor onları oğlum, onlara ilgi gösterilmesine katlanamıyor.. Kendisi ara ara sevmek istiyor ama çoğunlukla göya oynarken bağıra bağıra onları kovaladığı için sevmek istediğinde de çok nadiren kediler izin veriyorlar ona kaçmıyorlar ondan… İstediği gibi sevemediği için de ayrıca sinirleniyor 🙂 Büyüdüklerinde 2-3 sene sonra bu durum elbette değişecek ama 2 yaş küçük bir yaş bir hayvanla birlikte olmaları onun kıymetini anlamaları için..Hele ki sen bir bebek kedi sahipleneceğinden bahsetmişsin bu hiç olmaz çünkü bebek kediler kendilerini koruyamazlar ve küçük kardeşin istemeden aklı ermeden ona zarar verebilir… Ayrıca bebek kedi annesinden ayrıldığı için çok hassas olacaktır küçük bir çocuğun evde yarattığı strese dayanamaz davranış problemleri göstermeye çok meyilli olur etrafa çiş yapma alışkanlığı geliştirir genellikle stres altında iken bu da anne ve babanın kediyi istememelerine neden olur ve kedicik ortada kalır belki de terk edilir… Kısacası şuan yeni bir kedi sahiplenmek için aileniz için uygun bir zaman gibi görünmüyor bana soracak olursan kardeşinin en azından 3 sene daha büyümesini beklemenizi öneririm problem yaşamamanız adına…Özetle kediler hangi cins olursa olsun küçük çocukların enerjisi ile çok da uyumlu bir profile sahip değildir küçük çocukların enerjisine daha çok köpekler uyum sağlayabilir…

   Cevapla
 80. iyi sabahlar arkadaşlar. bir şey danışmam gerekiyor 5 aylık kedim var malesef sanayide bulup getirmişler inanın çok seviyorum onu falat bir sorunumuz var evde pekines iki köpeğim daha var. suanlık cok korkak ailemden birisi bile odaya girse hemen saklanıyor oğlumu sahiplendirmek istemiyorum fakat ilk köpeğim 10 yaşında ve kisilik bozuklugu var. uyumlu degil digeri 3 yasında ama biraz daja uyumlu gibi. ne yapmam gerekiyor çok üzülüyorum bencilce odadan cıkmıyor zorla alıp çıkartamamda geceleri köpekler uyurken gezdirmeye çalışıyorum bazen ani seslere bile tepki verip kaçıyor. sahiplendirmek istemiyorum ama bencillikte yalmak istemiyorum yardım edin lütfen

  Cevapla
  • Selamlar Burçin senin için bu soruyu hem kedisi hem köpekleri olan Anakara’da Pozitif Pati adıyla köpek eğitimleri veren eğitmen arkadaşıma sordum yanıtı şu şekilde :
   ” Acele etmeden bu yazıdakilere dikkat ederek belki aylarca onlara sabırla vakit vermeli. Belki de çok daha kısa bir sürede halledecekler. Öncelikle kedi bir kendine gelsin. Evde köpek olmasa bile muhtemelen evi keşfetmesi alışması oldukça zaman alacaktı. Şimdi bir de köpekler var, mutlaka alışır zamanla. Kedi alışınca da her şeyi halleder 🙂 Yazıda bahsettğim kovalamacaların olmaması ve kedinin kendini rahat hissetmesi için yüksek alanlar, koku kardeşliği, oda değiştirmeceler, göğüs tasması, bol mama vb. yöntemlerin kullanılması gerekiyor. http://www.pozitifpati.com/2012/10/kopeginiz-ve-kediniz-tansrken.html ” Umarım işine yarar yazısını mutlaka oku ve sabırla uygula..

   Cevapla
 81. Merhaba,
  Yazınız çok bilgilendiriciydi sağolun.^^
  Ben lise öğrencisiyim. Bir kedi alacağım. Odam uzun ve camlı bir balkonu var o da yine küçük değil. Neyse kedi böyle bir yerde rahat edebilir mi? Bu arada oyuncağından tutun mamasına kadar her şeyi tam. Odam ve balkon toplamı 35metrekare. Biraz tuhaf oldu ama kedicik rahat etmeyecekse rahat edeceği bir ortam sağlayacağız.^^ Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 82. Yeni kedi alıcam fakat bir kuşkum var yerdeki bilye,yere dökülen saç,ip vb
  Esyalari yermi acaba?

  Cevapla
 83. Merhaba 🙂 Ben de çocukluk travmama rağmen bir yavru sahiplendim ve çok kısa sürede atlattım travmamı sayesinde artık birlikte uyuyoruz hatta 🙂 Ama eve geldiğinden beri bir problemimiz şu ki: el ve ayaklarımızı ısırma ve tırmıklama oyunlarından(!) vazgeçmiyoruz maalesef. Aldığımda 2.5-3 aylık olduğu söylendi, yani kesin bilinmiyor çünkü ben gitmeden 1 saat önce getirilmiş barınağa, şuan 6 aylık civarında olması gerekiyor. Bu konuda ne yapabilirim? Bazen güzel güzel oynarken veya yanımda yatarken birden elimi kolumu hatta yüzümü (zarar vermeyecek şekilde) ısırabiliyor. Veteriner sesimi yükseltmemi söyledi ama yapamıyorum, denedğimde de işe yaramadı çünkü sonra üzülüp gidip öpüyorum yazık şaşkına dönüyor 😀
  Bir de kuru mamaya zor alıştı, proplan veriyorum ama yine de iştahla yemiyor. Israrımın sebebi ise tüy dökmesi, çok yoğun olmasa da eve geldiğinden beri tüy döküyor. Evde yalnız değil, ailem var ve kedimi seviyorlar da. O yüzden pek ilgisiz kalmıyor ama anlayamadım. Bir rahatsızlığı olabilir mi ki 😦

  Cevapla
  • Selamlar kediler 2,5 – 3 aylık oldukları dönemlerde aynen insan bebekleri gibi diş çıkarır ve değiştirirlerbu esnada ısırma davranışları doğal olarak dişleri kaşındığı için gelişir o dönemde kedinizle asla ısırmaya teşvik edici oyunlar oynanamalı, ısırdığından onu hemen oyuncaklaraq yönlendirmeliydiniz ama bilmiyorum öyle mi yaptınız ? Düşünün bakalım üzerinden zaman geçmiş… Genelde bu bilgi kedi sahiplerinde olmyaınca kedisine ısırmalı oyunu teşvik etmeden tam tersine ısırmayı oyuncaklara yönlendirerek ve kendine olduğunda ise kesin bir dille hayır deyip dikkatini başka bir şeye anında yöneltertek davranmazlar… Oysa o dönemde bebek kedinize buzdolabında soğutmalı oyuncaklar var ısırarak rahatlayabileceği özel diş oyuncakları var o tipte özel bir takım oyuncaklar almalı ve onları bol bol ısırmasını teşvik etmeliydiniz sizi değil iş size gelkince bağırmadan kızmadan ama kesin bir dille hayır deyip sonrasında hemen bulunulan pozisyondan kaçınıp dikkatini başka bir oyuncağa yöneltmelisiniz.. Aslında bence halen aynı şeyi yapabilirsiniz deneyin yani birşey kaybetmrezsiniz sonuçta…Bir de ısırma önleyicı acı tadı olan ama kediye bir zararı olmayan spreyler var özel kediler için üretilmiş onlardan alıp mesela elinize sürebilirsiniz ve o noktada ısırdığı zama tadı hoşuna gitmeyecek böyle böyle atlatabilirsiniz. Bebekliğinde eve yeni geldiğince bu davranışlar engellemediğiniz göz yumduğunuz davranışlar olmuşsa o nedenle kedinizde yerleşmiştir ve yapmasya devam ediyordur… Bu tipte davranışları en baştan anında engellemek en doğrusudur… Çünkü bebekken acıtmayan göze hoş görünebilen davranışlar kedi büyüynce sanki saldırganmış hissi yaratabiliyor… Oysa bu tamamen sahibinin kediyi doğru yönlendirememesi ile lakalı bir durum bence…Sesini yükseltmek derken kedine kız bağır dememiştir belki de veterinerle aynı şeyleri söylüyoruzdur nasıl ki bitr anne çocuğuna yapma etme der kesin ve hafif sert bir dille bir iki kez hayır dur de, ve sen de anında o noktadan kalk mesela eline bir kedi oltası al hemen ve onunla uzaktan oynatmaya başla…Yeni bir takım oyuncaklar almalısın bence…Biraz masraf yapacaksın ama böyle böyle eğitebilirsin…Bir de kedinin her gün enerjisini iyice atmasını adeta yorgunluktan pestilinin çıkmasını sağlamaya çalışmalısın.. Fazla enerjisi varsa oyunla atamadıysa da böyle şeyler yapabilir… Yanında yatmadan önce onu yorgunluktan nefes nefese kalana kadar iyica koşturup oynat aslında genç kediler için bu tipte çok yorulana kadar oyun senasları günde 3 kez yapılmalı ki enerjilerini atabilsin sakinleşebilsinler… Bir de üzerinde değişik bir koku olabilir mi onun hoşuna gitmeyen onu düşün kullandığın koku kozmetik vs gibi şeyleri bulunduğun ortamları düşün.. Üzerinden başka kedi kokusu veya kedilerin hoşuna gitmeyen birtakım kokuları alabiliyor olabilir mi? Öyleyse o kokulara maruz kalmamaya temizlemeye çalış üzerinde… Bir diğer önerim kedinin bir daha sakin tabiatlı olması için genel sağlığı için de aslında oldukça iyi olan b vitaminli maya tabletlerinden verebilirsin b vitamini doğal olarak sinirleri yatıştırıcı özelliğe sahiptir ve önereceğim vitamin genel sağlık için iyi bir üründür arada haftada 2-3 kere bir tane verebilirsin kedine verince gözlemle bakalım onda bir genel hafif sakinlik yaratacak mı? Natur brewers yeast: http://www.kolaymama.com/natur-brewers-yeast-kediler-icin-sarimsakli-maya-tableti-180-adet Ayrıca kedini elbette davranış problemi haricinde nörolojik bir rahatsızlığı var mı diye veterinere de kontrol ettirebilirsin ama sanırım zaten ettirmişsin..

   Cevapla
   • Çok teşekkür ederim bu detaylı cevap için :)) İlk başlarda sadece hayır deyip oradan kalkmakla yetindim aslında 😦 Sonra oyuncaklar aldım, şuan epey oyuncağı var ama daha çok kovalamaca oynamaktan hoşlanıyor sanırım, çünkü oyuncağa ilgisini çabucak yitirip oyunu bu şekilde yönlendiriyor kerata 😀 yatarken nemlendirici sürüyorum sanırım bunu sevmiyor. Şuan zor bir sınava hazırlanıyorum, istediği kadar oyun oynayamıyoruz çünkü ben oynamak istediğimde o uyuyor, o uyandığında da benim uyku saatime yaklaşmış oluyoruz maalesef. İşim uzak olduğundan erken kalkıyorum mecbur. O zaman ailemden gün içinde daha fazla oynatmalarını isteyeceğim. Aslında kedim öyle dendiği gibi çok da uyumuyor nedense en fazla 10 saat o da bazen. Fazla enerjik 🙂 Tableti deneyeceğim, tablet yemiyor ama artık mamaya karıştırıp verebilirm sanırım. Tekrar çok teşekkür ederim :*

 84. Benim kedim norveç orman kedisi sokak kedisi eskiden aylırmıyor du kapı önünden şimdi 2-3gün eve gelmiyor gelse 1 kere geliyor artık

  Cevapla
 85. Merhabalar Meltem Hanım. Yazınızı çok beğenerek okudum. Sizinle aynı duyguları paylaşıyorum. Benim de sokaktan sahiplendiğim bir Kontes’im var 🙂 Okuyup araştırıyorum sürekli, en iyisini yapmaya çalışıyorum onun için. Ama sineklerden hastalık kapabileceği hiç aklıma gelmemişti. Evde sinek görünce sineğin ölmesine kıyamadığımdan camdan çıkarmaya çalışıyorum hemen. Ama genelde Kontes benden hızlı davranıyor 😀 Ben sineği düşünüyordum ama kediye de zararı olabilir tabi çok doğru 😦 Teşekkür ederim.

  Cevapla
 86. merhabalar, yazılarınızı keyifle okuyorum. benim şöyle bir sorum olacak. 5 ay sonra bebeğim olacak, kedimiz 1.5 yaşında ve kısırlaştırdık bu hafta onu. normalde huysuz bir kedi sevmeye çalışınca ısırır tırmalar, tırnaklarını bir hafta kesmeyelim hemen çizer kanatır bizi. şimdi korkumuz acaba bebeğe nasıl davranacak? ona da mı hırçın olur sizce? aşılarını falan düzenli yaptırıyoruz sadece kuru ve yaş mama yiyor. acayip tüy döküyor iki aydır heralde bahar dönemi ile alakalı diye düşünüyorum. bebekle nasıl tanıştıralım, ilk bir iki ay odasına almamak, ikisini yalnız bırakmamak gibi çözümler bulabildim şimdilik ama her kapalı kapının önünde dikiliyor açınca da deli gibi içeri koşuyor saklanıyor bir yere. mutfak ve bebek odasından nasıl uzak tutarız bilmiyorum 😦
  evden göndermek de istemiyorum, ne yapmalıyız?

  Cevapla
 87. Merhabalar. Benim bir kedim var ve arkadaşım kedilerini tanışsınlar diye getirdi. Kediler birbirlerinden hiç hoşlanmadılar ve temasta bulunmadılar aynı kaptan mama/su yiyip içmediler. Bu kediler küçüktü ve aşıları yokmuş henüz yapılmıyormuş. Ev kedisi ikisi de dışarı falan çıktıkları yok. Benim kedim tam aşılı ama hastalık kapmasından ölümüne korkuyorum. Bir şey olur mu?

  Cevapla
 88. Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş keyifle okudum ♥

  Cevapla
 89. Merhabalar,
  komşumuzun İran kedisi var düğünleri olduğu için o kargaşada kalmaması için ben 1 hafta bakmak için aldım . Genelde kedi maması ve sabah 1 afet aç bitir salan ve gün içinde öğlen ve akşam yoğurt veriyorum … suyunu mamalarından biraz daha Izakta tutuyorum öyle soylemişlerdi. Genel olarak heryerden uyuyoo 😊 Minder koydum askında ama onun üzerinde çok nadir uyuyoo genel olarak minderin hemen yanında uyuyooo yada yataksa oturuyorsam yanıma geliyo yanımda uyuyo . Merak ettiğim şey gün içinde başka hangi mamaları verebilirim? Bazen miyavlıyooo ben nereye gidersem oraya geliyo acaba ne demek istiyo ? Bide aslında güzel bakılıyor ama tüğleriii dökülüyor?

  Cevapla
  • Merhaba salam ne insan ne de kedi için yararlı bir üründür, gıda diyemiyorum bakın içinde kimyasal maddeler dolu bişey… Tadını seviyorsa ödül gibi birkaç günde bir azıcık verilebilir ama sizinki gibi her gün salam vermek hiç iyi değil farklı bir şey olarak yoğurt kuru mama ve suya ek veterinerlerde ve petshoplarda satılan konserve yaş kedi mamalarından alıp haftada 2-3 adet verebilirsiniz ama kaliteli olanlarından almanızı öneririn zira obların da içi kötü madde dolu olanları var. Brit care, schesir, animonda carny, gimcat gibi markalar iyidir. Sizden sevgi ve oyun ilgi alaka bekliyor o hareketler bunu gösterir 😊 yaz mevsiminde hepsi sıcaktan çok tüy döküyorlar ben genelde iran kedimin tüylerini özel yuvarlak uçlu bir makas ile kısaltıyorum yazları..serin yerlere yatmayı ister o şimdi çok sıcak ya

   Cevapla
 90. Merhaba, sitenize kedimin sağlık problemine çare ararken rastladım. Aynı duyguları paylaşan birini bulduğum için ne mutluyum:-) benim kedim üç renkli bir sokak kedisi. Yavruyken veterinerden sahiplendim. Üç buçuk yaşında şimdi. Ciddi bir sağlık sorunu olmadı şükür şimdiye kadar. Kısırlaştırdık da. Ama son zamanlarda aşıları aksattık veterinere götüremediğim için. Son parazitini ben yaptım evde. Profesyonel mamalar alıyorum. (zaten başka şey yemiyor haspam:-) ıslak az vermeye çalışıyorum kuru daha sağlıklı dendiği için. Ama ağzında sık sık uçuk benzeri yaralar çıkıyor. Üç aydır yazlıktayız. Hiç dışarı çıkmıyor. Bir kaç haftadır yine var. Geçer dedim ama geçmiyor. Kuru mamayı çiğneyemez oldu. Aç kalmasın diye ıslak veriyorum mecburen. Vitamin takviyesi iyi gelir sanıyorum. Başka tavsiyeniz olur mu? Çok üzülüyorum. Onu mutsuz görmeye dayanamıyorum. Deneyim/bilgi paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Derya

  Cevapla
  • Selamlar, vallahi ağzında yemek yemesini zorlaştıracak kadar uçuk çıkıyor ise bence siz onu vitaminlerle vs hiç zaman kaybetmeden direkt en kısa zamanda bir veterinere götürün. Çünkü ciddi viral bir hastalık olabilir ve allah korusun kısa zamanda tedavi olmazsa kedinizi kaybedebilirsiniz bile mutlaka baktırmalısınız çok geçmiş olsun.

   Cevapla
 91. Benim 5kedim var ölümüne söz verdik birlikte kalçamıza zor ama onlar benim canlarım

  Cevapla
 92. Selma bekmez

  Birşey sormak istiyorum bir sokak kedisi 3 gündür bir depoda kilitli kalmış ve depo sahibine ulaşamıyoruz bağırıp duruyor ve depo sahibi olmadan itfaiye ekipleri depoyu açamayacaklarını söylüyorlar ne yapmam gerekiyor vicdanım el vermiyor sahibine ulaşamıyoruz kepenkleri en sonunda kırıp dökeceğim ne yapmam lazım ne olur yardımcı olun bi öneride bulunun rüyalarıma giriyor hayvancağız artık..

  Cevapla
 93. nüket çalışıcı

  Peki tek kedi mi 2 kedi mi beslemeli?Benim kedim 4 aylık bir erkek kedi ben de şuan çalışmıyorum aslında evdeyim ama yinede onun sıkıldığını düşünüyorum :/ona bir arkadaş almalı mıyım?

  Cevapla
  • iki her zaman tek kediden daha iyidir ama ne kadar erken alırsanız o kadar iyi olacaktır bebek kedilerin birbirlerine alışmaları çok daha kolay olur hem çok güzel oynarlar hem ikisi de size düşkün olur hem de aklınız evde yokken evde kalmaz 🙂

   Cevapla
 94. Bi iu bi yabru kedi istiyoruz

  Cevapla
 95. mrb…gecen sene sokak kedisi apartmanımım bodrumuna dogum yaptı…apartmandakilerle kanlı bıçaklı olmama rağmen onlara orda yaşam hakkı verdirdim…bir süre sonra anne ve yavrulardan biri gitti ama diğer ikisi benimle kalmayı tercih ettiler…ve ben onlara apartmanın bahcesinde baktım büyüttüm eve alamadım cünkü evimde bir pitbulum var…ama kışın soğuklarda balkonuma karton koliden cok korunaklı bir yuva yaptım cok soğuklarda yatak odami derleyip toplayıp 15 gün onlara tahsis ettim…evimin bir odasında iki harika misafirim vardı:)kışı atlattık bir şekilde…dişi olan kedim hamilke kalmış ve apartmanımızda dış cephe tadilatı başlayınca arkadaki apartmanın garajına doğurmuş…anne kedi hergün benim balkonda yatıp kalıyodu…arada bir gidip bebeklerini besleyip geri dönüyordu…iş yerimdeyken kedinin doğum yaptığı apartmandan bir komşum kedinin garajdan yavruları taşımaya çalıştığını söyledi…akşam iş dönüşü takip ettiğimde benim odunluğuma taşıdığını farkettim…odunluğu hiç kullanmıyordum kapısı açık ve kilidi yoktuhem anne hemde yavrular apartman sakinleri tarafından farkedilirlerse felaket olurdu…ve bebekler için cok pis bir ortamdı…hemen evdeki kedi sepetinin içine temiz bir örtü serip kedi yavrularını sepete aldım ama her iki yavrununda gözleri enfeksiyon kapmıştı ecz damla aldım vet hekimim tavsıyesi doğrultusunda…sabahları erkenden kalkıp işe gitmeden anne ve yavruları evin bir odasına alıp orda yavrularla zaman geçirmesini ve yavrularını temizlemesini sağladım…yalnız dış cephe tadilatından dolayı odunluk cok fazla kullanılıyordu ustalar gördü ve onlardan apartmandakılere söylememelerini rica ettim…yaklaşık 1 buçuk ay böyle idare ettik ve yavrular artık iyice büyümeye başladılar bir gün iş dönüşü yavrularla anneyi almaya gittiğimde anne yoktu…almadım oldukları yere anneye kuru mama,su bebeklerede belki içerler diye süt biraktım…o gün anne benim balkona hiç gelmedi balkonumdan hiç ayrılmazdı…gece yarısı korka korka sessizce kontrole gittim anne yine yoktu…ertesi sabah gittim yine yok etraftada yok hiç bi yerde yok…dvmlı yavruları eve alıp biberonla besledim dvmlı aynı yere bıraktım ama anne kedi bir anda buhar oldu ve kayboldu…annenin olmadığından iyice emin olunca yavruları acilen sahiplendirdim…ve ben hala anneyi gelir diye bekliyorum ve aklıma geldikçe gözümün yaşı durmuyo:(yavrum bir anda neden kayboldu ölse mutlaka ölüsü olurdu kim ne yapmış olabilir?kendi gitmiş olabilirmi?benden ayrılmazdı hiç neden gitmiştir?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s